Jak wybrać odpowiednią szafkę pod telewizor?

Jak wybrać odpowiednią szafkę pod telewizor?

24 czerwca 2021 0 przez Sonito

W świecie meblarskim stylistyka ma ogromne znaczenie, można wręcz powiedzieć, że jest jednym z czynników wyznaczającym trendy aranżacyjne i wpływającym na ergonomię przestrzeni. Niegdyś szafka pod telewizor miała charakter stolika, pod którym pozostawała wolna przestrzeń na gazety lub bibeloty. Współcześnie to zupełnie inny mebel, który oczywiście nie stracił na swoim znaczeniu, ale jest zdecydowanie lepiej przemyślany i dzięki temu może – a wręcz powinien być dopasowany do sprzętu i pozostałych elementów wyposażenia. 

biała szafka pod telewizor w salonie
SZAFKA RTV BIAŁY POŁYSK

Wybór szafki pod telewizor według złotej zasady uniwersalności

Uniwersalność przy wyborze szafki pod telewizor nie oznacza zrezygnowania ze stylu i wyjątkowości, którą każdy chce uzyskać, meblując mieszkanie. Wprost przeciwnie, to walor, nad którym warto się pochylić, by można było urządzić pokój w sposób gustowny i jednocześnie plastyczny, a więc taki, który dopasuje się do późniejszych zmian sprzętu. Nie ma co ukrywać, że zdecydowanie częściej wymieniamy telewizor niż umeblowanie, a tym samym szafka pod tv powinna dopasować się do różnych oczekiwań.

Niezależnie od tego, czy zamierzamy postawić telewizor na szafce, czy też powiesić go nad nią, mebel powinien być dłuższy od sprzętu RTV. Pozwoli to na zachowanie właściwych proporcji – także przy zmianie telewizora np. na większy model; a ponadto to rozwiązanie zapewni bezpieczeństwo użytkowania – zwłaszcza jeśli telewizor ma stanąć na podstawce. Nie zapominajmy także o praktycznej formie szafki RTV. Otwarta przestrzeń nie sprawdzi się, jeśli mieszkanie ze względu na niewielki metraż wymaga sprytnych rozwiązań i skrytek. Dobrze jest zdecydować się na zakup szafki przynajmniej częściowo zamkniętej – dzięki temu pilot zawsze będzie w odpowiedniej szufladzie, podobnie jak inne akcesoria tj. kable, drobniejszy sprzęt multimedialny. 

czarny stolik rtv na wysoki połysk
CZARNY STOLIK RTV WYSOKI POŁYSK

Jaki rozmiar szafki pod tv jest idealny?

Wybór odpowiedniego rozmiaru szafki RTV to kolejny krok, który ma znaczenie w codziennym użytkowaniu. Zbyt mała szafka dość szybko pokaże swoje słabe strony – a to nasz telewizor co rusz otrzyma przypadkowy cios łokciem, a to w zestawieniu ze sprzętem będzie burzyło poczucie zachowania właściwych proporcji. Słowem, rozmiar szafki pod telewizor to rzecz, której nie można pominąć, a tym bardziej wybrać na przysłowiowe „oko”. Tu potrzebne są konkretne wymiary i dane, które staną się koronnym punktem odniesienia. 

szafka pod telewizor w stylu glamour
SZAFKA POD TELEWIZOR W STYLU GLAMOUR 

Powiedzieliśmy już, że szafka RTV powinna być uniwersalna, ale nie może być mniejsza od modelu telewizora. Istotna jest jej wysokość, szerokość jak i głębokość. Przyjmuje się, że optymalna szerokość szafki pod telewizor powinna być większa od przekątnej ekranu o 5 – 10 centymetrów. Tym samym, jeśli telewizor ma 55 cali to 123 cm szerokości telewizora – w tym przypadku szerokość szafki powinna wynosić od 128 cm do 133 cm. W tym miejscu może pojawić się dylemat, bowiem rynek meblarski charakteryzuje się pewnymi standardami wymiarowymi. Zazwyczaj dostępne są szafki telewizyjne o szerokościach 120, 150, 180 i 210 centymetrów. Biorąc pod uwagę nasz przykład, dobrym wyborem będzie szafka 150 cm. Jeśli chcemy, by mebelek był lepiej dopasowany, z pewnością znajdziemy modele w innych wymiarach.

Wysokość szafki wpływa natomiast na komfort korzystania ze stojącego telewizora. Polecaną wysokością w przypadku szafek RTV jest wymiar pomiędzy 50 a 60 centymetrów, który zapewnia znajdowanie się centralnego punktu ekranu na środku lub poniżej linii oczu. Należy pamiętać, że takie posadowienie sprzętu gwarantuje komfort oglądania i nie wymusza przyjmowania nienaturalnych pozycji, które negatywnie wpływają nie tylko na narząd wzroku, ale i na kręgosłup w odcinku szyjnym.

biała szafka rtv pod telewizor z szufladami
SZAFKA RTV IMPERIO KOLOR BIAŁY

Pojemność, czyli głębokość szafki zależy od tego, czy telewizor będzie na niej posadowiony, czy też zawieszony nad nią. Co prawda w niepamięć odeszły już telewizory z ogromną zabudową z tyłu niemniej, jeśli sprzęt RTV ma stać na szafce, nie może znajdować się na jej krawędzi. Stąd należy przyjąć, że przestrzeń pomiędzy telewizorem a brzegami szafki powinna wynosić około 10 – 20 cm z tyłu i z przodu. Jeśli telewizor będzie wisiał na ścianie, szafka może mieć mniejszą głębokość, ale tutaj kryterium wyboru będą względy praktyczne (ewentualna potrzeba przechowywania i pomieszczenia rzeczy w środku).

Materiał i design – czyli jakość szafki RTV

Nie ma gorszego wroga dobrych wyborów jak meble wykonane z materiałów kiepskiej jakości. Wszelkiego rodzaju płyty wiórowe, które niestety królują w salonach meblarskich, nie grzeszą trwałością i gwarancją nienagannej prezencji po kilku latach. Dlatego jeśli nasz portfel jest trochę grubszy lepiej postawić na płyty mdf lub drewno. Dobrym wyborem będą szafki pod telewizor wykonane z modnej płyty akrylowej, która charakteryzuje się stabilnością i odpornością na zarysowania. 

nowoczesna szafka pod telewizor w kolorze dąb sonoma
NOWOCZESNA SZAFKA POD TELEWIZOR W KOLORZE DĄB SONOMA

Styl szafki pod telewizor nie powinien odbiegać stylem od całej aranżacji wnętrza. Kolor szafki telewizyjnej może być taki sam jak pozostałych mebli lub utrzymany w tym samym tonie, ale nieco jaśniejszy lub ciemniejszy np. venge. Wybierając szafkę RTV z litego drewna, można poszerzyć horyzonty aranżacyjne, ponieważ sam materiał cechuje się ponadczasową elegancją i uniwersalnością przy jednoczesnym zachowaniu doskonałych walorów estetycznych. Ponadto szafki drewniane pasują praktycznie do każdego stylu – od skandynawskiego, poprzez tradycyjny i minimalistyczny po nowoczesny. 

nowoczesna szafka rtv w kolorze dąb lefaks
NOWOCZESNA SZAFKA RTV W KOLORZE DĄB LEFKAS

Do najpopularniejszych modeli szafek pod RTV należą:

  • komody pod tv – dobre pod telewizory wiszące
  • niskie szafki bez nóżek
  • szafki pod telewizor na kilkucentymetrowych nóżkach
  • szafki podświetlane (należy zastanowić się, czy taka opcja nie będzie zaburzała oglądania programów)
  • szafki podwieszane nad podłogą (montowane do ściany, dobre przy tv wiszących)
lakierowana czarna szafka pod telewizor na wysoki połysk
LAKIEROWANA SZAFKA POD TELEWIZOR CZARNY POŁYSK

Kolor szafki to sprawa indywidualna, nie mniej warto się nad nią pochylić i przeanalizować swój zamysł aranżacyjny. Zabawa w kontrasty w tym przypadku nie zawsze jest udana. Co prawda wybór niektórych mebli w innym, bardziej wyrazistym kolorze dodaje pomieszczeniu charakteru, jednak w przypadku szafki pod telewizor może okazać się drażniący i rozpraszający uwagę.