Szafki kolonialne do sypialni w wielkim, kontynentalnym stylu – stwórz przestrzeń bez faux pass

Szafki kolonialne do sypialni w wielkim, kontynentalnym stylu – stwórz przestrzeń bez faux pass

28 czerwca 2021 0 przez Sonito

Sypialnia w stylu kolonialnym to kwintesencja komfortu i luksusu. Specjalna konstrukcja łóżka kontynentalnego składająca się z kilku różnych warstw gwarantuje iście królewski wypoczynek, który dodatkowo można uznać za prozdrowotny. Wysoki materac sprawia, że łóżko jest wyższe o około 10-15 centymetrów od innych modeli, a to oznacza, że nocne szafki do łóżka kontynentalnego muszą być dopasowane do zupełnie innego standardu. Jak je wybrać i na co zwracać uwagę, by były poręczne i zapewniały wygodne użytkowanie? Czy warto z nich rezygnować? 

sypialnia w stylu kolonialnym

Styl kolonialny w sypialni – wymagający prestiż

Żeby zrozumieć, dlaczego pochylenie się nad wyborem szafki nocnej do łóżka kontynentalnego jest tak ważne, zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest ten system meblowy. Łóżko zwane kontynentalnym zbudowane jest z trzech warstw materacy o różnej strukturze, które razem gwarantują najwyższą jakość snu. Materac w połączeniu z wezgłowiem zmienia ten mebel sypialny w prawdziwą oazę relaksu. Historia mebli kontynentalnych dedykowanych do sypialni sięga XIX wieku i ma swój początek w Ameryce Północnej.

Jak już wspomnieliśmy, łóżko kontynentalne jest wyższe od tradycyjnych. W zależności od tego czy jest wyposażone dodatkowo w pojemnik na pościel, czy nie zawiera tego elementu, kształtują się jego dodatkowe centymetry. Wybór szafki nocnej do łóżka kontynentalnego należy więc rozpocząć od określenia rzeczywistej wysokości samego łóżka. To do niego powinien być dopasowany blat szafki, który w żadnym razie nie może znajdować się poniżej powierzchni zewnętrznej materaca. 

małżeńskie łóżko kontynentalne z szafkami nocnymi

Czy warto kupować szafki nocne do łóżka kontynentalnego?

Niektórzy odkładają zakup szafek pasujących do łóżka w stylu kontynentalnym, ponieważ myślą, że znalezienie właściwych stylem i rozmiarem jest zbyt czasochłonne. Tymczasem zalety posiadania dodatkowego mebelka przy łóżku nie jest kwestią samej estetyki wykończenia wnętrza. Wprost przeciwnie, to element, który podnosi jakość korzystania z sypialni. Zgrabne szafki nocne to prawdziwa przysłowiowe prawa ręka każdego, kto lubi czytać w łóżku, oglądać telewizję, czy korzystać z laptopa. Ponadto to mini schowki na leki i inne nocne akcesoria, które chcemy mieć pod ręką. To na szafkach nocnych można postawić lampki z delikatnym światłem lub budzik. Jeśli rezygnujemy z szafek, te wszystkie rzeczy nie znajdują swojego miejsca i zazwyczaj lądują pod poduszką lub na podłodze, a to nie jest ani praktyczne, ani tym bardziej wygodne. 

Szafka nocna do łóżka w stylu kontynentalnym jest przypisana jak mąż do żony. Trudno wyobrazić sobie tego rodzaju łóżko bez dodatkowej oprawy, równie gustownej i przemyślanej w najdrobniejszych szczegółach. Salony meblowe proponują szereg szafek w dedykowanym stylu, które pasują do całości kolorystyką oraz kształtem. Szeroki wybór pozwala także dopasować meble pod kątem rozmiaru. Co ważne zwłaszcza tam, gdzie chcemy zachować jednolitość, szafki kontynentalne są proponowane w tym samym obiciu co łóżka. 

pojedyncze tapicerowane łóżko kontynentalne z szafką nocną

Funkcjonalność szafek od strony technicznej

Półki do sypialni, szafki oraz rozmiar to cechy decydujące o funkcjonalności szafki nocnej. W przypadku szafek do łóżek kontynentalnych oprócz własnych preferencji konieczne jest dopasowanie wysokości szafki do łóżka. Blat mebelka powinien być równy z górą materaca. Kluczem dobrego wyboru będzie wpierw określenie wysokości łóżka i uznanie tej wartości jako decydującej przy podstawowym wyborze. 

W kolejnych krokach należy zastanowić się, czy potrzebujemy szafek otwartych, czy może wolimy zamknięte schowki. Jeśli zależy nam na zachowaniu spójności z wezgłowiem kontynentalnego łóżka, możemy zdecydować się na szafki podwieszane na takich samych panelach co wezgłowie. Na mniejszych przestrzeniach sprawdzą się szafki na kółkach, a dla osób oczekujących rozwiązań wielofunkcyjnych producenci proponują szafki z ukrytym blatem, który po rozsunięciu staje się stolikiem śniadaniowym. 

komplet mebli do sypialni

Rozwiązania dla wygodnych

Można samodzielnie pokusić się o aranżację sypialni w stylu kontynentalnym, dopasowując meble do siebie. Jeśli jednak nie mamy na to ochoty lub boimy się, że z naszych poczynań zamiast sukcesu zrodzi się frustracja z nieprawidłowo dopasowanych elementów, zdecydowanie lepiej jest zdecydować się na komplet składający się z łóżka i szafek nocnych kontynentalnych. 

Pamiętajmy, że tego rodzaju luksusowe meble są jak zgrana orkiestra, która powinna ze sobą współgrać i tworzyć genialną całość. Tutaj nie ma miejsca na półśrodki i nieefektowne rozwiązania. Oczywiście, szafki do łóżka kontynentalnego nie muszą pochodzić z tej samej serii, mogą np. zostać stworzone na zamówienie w zakładzie stolarskim, jednak do ich wykonania potrzebne będą materiały najwyższej jakości i perfekcyjnie określone wymiary podstawowe. 

sypialnia w stylu kolonialnym z dużym łóżkiem