Jak funkcjonalnie zaplanować i urządzić wnętrze garażu?

Jak funkcjonalnie zaplanować i urządzić wnętrze garażu?

11 czerwca 2021 0 przez Sonito

Garaż to pomieszczenie wbrew pozorom bardzo wielofunkcyjne. Choć z założenia służyć ma jako miejsce przechowywania auta, to w praktyce pełni ono wiele dodatkowych zadań. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni i podział stref funkcjonalnych w garażu, aby zapewnić maksymalny poziom komfortu wszystkim jego użytkownikom. Jak zatem funkcjonalnie zaprojektować i urządzić wnętrze garażu? 

Urządzanie garażu – od czego zacząć?

Tak jak w przypadku projektowania i planowania innych pomieszczeń w domu, również w momencie urządzania garażu najważniejszy jest dobry plan. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy zastanowić się nad potrzebami mieszkańców i funkcjami, jakie dodatkowo będzie pełnił garaż. Najczęściej jest to również miejsce, w którego wnętrzu zlokalizowany jest domowy warsztat majsterkowicza lub miejsce do przechowywania sprzętu sportowego. Te informacje są bardzo ważne na etapie planowania i organizacji.

wnętrze garażu

Planowanie układu pomieszczeń i podział stref funkcjonalnych w garażu

Jeśli wiadomo już, jakie zadania będzie pełnił garaż, można przejść do etapu projektowania funkcjonalnego wnętrza. Na tym etapie bardzo wiele zależy od wielkości pomieszczenia garażowego. Aby realnie zaplanować przestrzeń, potrzebny jest rzut techniczny pomieszczenia, który może zostać przygotowany samodzielnie z uwzględnieniem faktycznych wymiarów garażu. 

Podstawową funkcją garażu jest przechowywanie auta. Dlatego w pierwszej kolejności należy zapewnić odpowiednie warunki garażowania samochodu. Wjazd do wnętrza garażu powinien być swobodny, podobnie jak możliwość poruszania się wokół pojazdu. Zakłada się, że minimalne wymiary dla garażu jednostanowiskowego to 2,3 x 5 metrów. Właśnie taką minimalną przestrzeń należy zarezerwować pod tę funkcjonalność. Warto jednak wziąć też pod uwagę wielkość auta i w przypadku większych samochodów osobowych zagwarantować nieco więcej wolnego miejsca. 

Kiedy zostanie już zapewnione miejsce do garażowania auta, można przejść do planowania dodatkowej przestrzeni. Wydzielenie stref funkcjonalnych w garażu musi odbywać się w oparciu o pewne zasady. Miejsce do przechowywania sprzętu sportowego, maszyn ogrodniczych lub innych przedmiotów musi być odpowiednio zabezpieczone i zorganizowane. Najlepiej, jeśli strefa przechowywania będzie znajdowała się w wydzielonej części pomieszczenia garażowego tak, aby sprzęty nie tamowały ciągów komunikacyjnych i nie przeszkadzały w codziennym użytkowaniu. Podobnie, jeśli chodzi o strefę przeznaczoną pod warsztat, która dodatkowo powinna zostać zabezpieczona, aby na przykład nie uszkodzić auta podczas wykonywanych prac. Każda naniesiona na rzut strefa powinna mieć również realnie odzwierciedlone wymiary, aby w kolejnym etapie optymalnie zaplanować jej wyposażenie.

narzędzia w warsztacie w garażu

Meble i wyposażenie garażu

Zakres wyposażenia garażu może być bardzo szeroki, zwłaszcza jeśli pełni on wiele funkcji. Meble garażowe to przede wszystkim różnego rodzaju regały, stoły oraz organizery na akcesoria i narzędzia. Zgodnie ze zidentyfikowanymi wcześniej potrzebami należy wykonać listę potrzebnych mebli, aby ulokować je na projekcie aranżacji garażu.

Kolejnym dylematem może okazać się materiał, z jakiego powinny być wykonane meble. Dobrym rozwiązaniem będą stalowe meble garażowe, które są stosunkowo łatwe w utrzymaniu, odporne na warunki atmosferyczne i charakteryzują się wysoką wytrzymałością. W przypadku organizerów na śrubki i drobne narzędzie popularne są rozwiązania z plastiku, które można zamontować na ścianie, oszczędzając przestrzeń. Jednym z tańszych rozwiązań są drewniane meble garażowe, które sprawdzą się równie dobrze pod warunkiem, że garaż jest ogrzewany i suchy. 

W kwestii wyposażenia garażu wiele zależy od zainteresowań i preferencji użytkownika. Maszyny i narzędzia, jakie powinny się w nim znaleźć zależą od potrzeb, a więc mogą być to różnego rodzaju narzędzia ogrodowe, samochodowe, stolarskie itp. Natomiast jeśli chodzi o podstawowe wyposażenie garażu, warto zatrzymać się chwilę przy wyborze bramy garażowej. Na rynku dostępnych jest wiele systemów bram garażowych. Szczególnie popularne są bramy segmentowe i uchylne, które po otwarciu chowają się pod sufitem. W takim przypadku sam wjazd i wysokość kolejnego 1 metra musi zostać wyłączona z użytku. Dlatego, jeśli konieczne jest zaoszczędzenie cennych metrów powierzchni, warto wybrać bramę rozwieraną, otwieraną na zewnątrz. Wówczas nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o wykorzystanie powierzchni wewnątrz garażu. 

bramy garażowe

Oświetlenie garażu

Planując funkcjonalny garaż, nie można zapomnieć o odpowiednim systemie oświetlenia, zwłaszcza jeśli w garażu nie ma okien. Oświetlenie podzielić można na podstawowe oraz dodatkowe. Oświetleniem podstawowym będą lampy oświetlające całe pomieszczenie garażowe. Mogą być montowane na suficie lub na ścianach. Ważne, aby wykonane były z materiału łatwego w utrzymaniu i czyszczeniu. Dużo ważniejszą rolę gra w garażu oświetlenie dodatkowe, a więc takie, które pełni konkretne funkcje i umożliwia realizowanie codziennych zadań. Będzie to więc dodatkowe oświetlenie części warsztatowej, skierowane na stół oraz organizery. 

Ściany i podłogi w garażu

Podstawą aranżacji każdego pomieszczenia jest przygotowanie wnętrza do spełniania swoich zadań. Garaż jest miejscem pracy i wykonywania drobnych napraw, a co za tym idzie, nie zawsze panuje tam idealny porządek. Na takie właśnie warunki należy odpowiednio przygotować ściany i podłogi w garażu. Ściany najlepiej pokryć jednolitą, jasną farbą przeznaczoną do zadań specjalnych. Na powierzchni ścian garażowych najlepiej sprawdzą się farby zmywalne, wytrzymale i odporne na działanie pleśni, wilgoć i ścieranie

aranżacja ściany w garażu wieszak na narzędzia

Podobnie należy zabezpieczyć podłogę garażu, która musi być odporna na urazy mechaniczne, antypoślizgowa i łatwa w czyszczeniu. W pomieszczeniach garażowych bardzo dobrze sprawdzają się  antypoślizgowe posadzki z żywicy, betonowe wylewki lub specjalne rodzaje płytek gresowych. 

Planując aranżację garażu, trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów, które wpływają na ostateczny projekt. Najważniejszymi zasadami podczas urządzania garażu jest optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, umożliwienie realizowania potrzeb wszystkich domowników oraz przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa. Tak dobrze zaplanowany, funkcjonalny garaż będzie w maksymalnym stopniu funkcjonalny i sprosta wszystkim potrzebom właścicieli.