Co na ścianach w kuchni?

Co na ścianach w kuchni?

10 czerwca 2021 0 przez Sonito

Kuchnia to miejsce przez wielu postrzegane jako serce domu. To nie tylko przestrzeń, w której znajdują się sprzęty kuchenne, magazynowane są produkty spożywcze i przygotowywane są posiłki, ale również płaszczyzna służąca do rodzinnego spędzania czasu na rozmowach, śmiechach, wspólnym gotowaniu, a także pogłębiania swoich pasji kulinarnych. W kuchni spędzamy znaczną część naszego życia, dlatego powinniśmy dokładać wszelkich starań, aby wnętrze to stanowiło miejsce nie tylko funkcjonalne, ale i odpowiednio zaaranżowane, by cieszyło nasze oczy za każdym razem, gdy się w nim znajdujemy. 

aranżacja ścian kuchni w wykorzystaniem półek i przyborów kuchennych

Pluralizm sposobów aranżacji ścian w kuchni

Stojąc przed wielce pracochłonnym zadaniem, jakim jest zaaranżowanie przestrzeni kuchennej oprócz tego, w jakiej stylistyce chcemy utrzymać pomieszczenie, jakie rozwiązania architektoniczne w nim zastosować, musimy również podjąć liczne decyzje odnośnie tego, co znajdzie się na ścianach w kuchni. W polskich domach przez lata wykorzystywano do tego głównie płytki naścienne. Ich zastosowanie znacząco ułatwia czyszczenie zabrudzeń znajdujących się na powierzchni kuchennej ściany, w tym kropel tłuszczu czy innego rodzaju brudu, powstającego podczas gotowania.

aranżacja ścian kuchni płytkami

Firmy zajmujące się produkcją płytek naściennych posiadają w swojej ofercie różnorodną gamę produktów przeznaczonych do kuchni, wpasowujących się w ramy rozlicznych stylów architektonicznych. Dzięki temu, za pomocą stylowych płytek, możemy urządzić swoją kuchnię zarówno w klimacie boho, vintage, glamour jak i modernistycznym. W ostatnich latach mozaiki oraz tradycyjne płytki ścienne są wypierane przez duże płyty, gdzie jedna z nich wystarczy, aby objąć znaczną część kuchennej ściany. Tym sposobem łączenia pomiędzy nimi są o wiele mniej widoczne, co dla wielu stanowi niewątpliwą zaletę. 

Aranżacja kuchennych ścian bez wykorzystania płytek 

Co powinno znaleźć się na ścianie w kuchni zamiast płytek jeśli nie rozważamy wykorzystywania ich podczas aranżowania naszego wnętrza? Na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć, że pewnego rodzaju substytutem wobec płytek naściennych staje się cegła – we wszelkiego rodzaju kolorach, począwszy od ceglastoczerwonego, a zakończywszy na bieli oraz czerni. Użycie tego rodzaju materiału budulcowego nadaje kuchni rustykalnego, ale jednocześnie klasycznego i ponadczasowego charakteru. Czasami zamiast gotowych produktów wykorzystuje się cegłę budującą ścianę. Pamiętajmy jednak, że na cegłach niepokrytych odpowiedniego rodzaju preparatami bardzo chętnie osiada kurz. Aby zapobiec temu zjawisku należy co jakiś czas przecierać je ściereczką lub miotełką do kurzu.  

aranżacja kuchni z wykorzystaniem cegły

Co jeszcze możemy zaaplikować na ścianę w kuchni? Jeżeli zarówno płytki, jak i cegła nie przemawiają do nas, warto rozważyć rozwiązanie najprostsze – użycie farby. Istotne jest, aby była ona wodoodporna, gdyż niejednokrotnie będziemy musieli czyścić ją z zabrudzeń i niezwykle ważne jest, żeby nie odbarwiała się w kontakcie z płynami. Wśród barw farb, które najczęściej wykorzystuje się do pomalowania ścian w kuchni znajdują się biele, beże oraz jasne szarości. Zastosowanie na kuchennych ścianach tychże kolorów sprawia, że przestrzeń jest jasna i nowoczesna, nie przytłacza odbiorcy. Coraz częściej stawiamy na pomalowanie jednej ze ścian lub jej fragmentu czarną farbą kredową, dzięki czemu można po niej pisać przy pomocy kredy. To doskonałe rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, gdyż ich pociechy będą mogły zająć się rysowaniem po odpowiednio przygotowanej powierzchni, podczas gdy rodzice zyskają czas na przygotowanie posiłku oraz dla osób o artystycznej duszy. 

aranżacja ścian kuchni z wykorzystaniem tablicy kredowej

Jak zagospodarować i jednocześnie ozdobić kuchenne ściany?

Z reguły tworząc swoją kuchnię staramy się, aby jak największa część jej powierzchni została odpowiednio zagospodarowana. Z tego też względu większość kuchennych ścian zajmują w głównej mierze wiszące szafki, w których następnie umieszczamy produkty spożywcze, elementy składowe zastawy stołowej oraz wiele innych przedmiotów, które okazują się stanowić kuchenny niezbędnik. Jeżeli jednak w obrębie pomieszczenia pozostaną wolne przestrzenie, wiele osób zastanawia się nad tym, co powiesić na ścianie w kuchni. Dobrym rozwiązaniem, które pozwala na zapełnienie pustej powierzchni, jest powieszenie obrazów oraz ramek wraz ze zdjęciami lub grafikami. W zależności od upodobań oraz zainteresowań mogą one przedstawiać rozmaite kadry i malowidła – od martwej natury, czy geometrycznych wzorów po fotografie rodzinne.

obraz olejny na ścianie w kuchni
obraz na ścianie w kuchni

Jak ozdobić i urządzić pustą ścianę w kuchni?

Kolejna propozycja dla osób, które nie mają pomysłu na to, jak ozdobić pustą ścianę w kuchni, opiera się na zastosowaniu elementów roślinnych w aranżowanej przestrzeni. W tym celu możemy posłużyć się odmianami roślin wykorzystywanych podczas gotowania. W ich skład wchodzą m.in.: bazylia, majeranek, mięta, rozmaryn, koperek, szczypiorek, papryczki chilli, kolendra, oregano, tymianek, pietruszka. Wybrane rośliny wystarczy przesadzić do ozdobnych doniczek, przymocować do jednej z pustych, kuchennych ścian uprzednio przygotowany wieszak i przytwierdzić do niego roślinność.

Tak prostym sposobem zyskujemy odrobinę zieleni na pustych wcześniej ścianach w kuchni, a także dodatkowo sami uprawiamy zioła wykorzystywane do sporządzania potraw. Jeśli bardziej cenimy sobie walory estetyczne, wówczas zamiast jadalnych odmian roślinnych możemy zaopatrzyć się w odmiany ozdobne, służące głównie do celów dekoracyjnych. Kiedy nie w smak jest nam dbanie o żywe rośliny, można zdecydować się na zakup sztucznych. Wówczas należy pamiętać o ich czyszczeniu, gdyż chętnie „zbierają” one kurz, szczególnie w kuchni. Warto dodać, że obecnie sztuczna roślinność prezentuje się niemalże identycznie, jak ta żywa. 

ozdobne rośliny w kuchni

Jeśli żadna z powyższych propozycji nie przypadła nam do gustu i nadal nie mamy pomysłu na to, jak ozdobić ścianę w kuchni, warto rozważyć przymocowanie do pustej ściany półek, na których można będzie ustawiać wybrane przez nas elementy dekoracyjne. Do tego celu świetnie sprawdzi się chociażby ozdobna zastawa stołowa, figurki albo pamiątki rodzinne lub te z podróży. Jest to idealne rozwiązanie dla osób lubujących się w częstych zmianach wystroju, gdyż pozwala na dowolność w zagospodarowywaniu tejże przestrzeni w kuchni

Chociaż wydawać może się to zaskakujące, coraz częściej osoby, które zastanawiają się co powiesić na ścianę w kuchni, decydują się na zainstalowanie na niej telewizora. Na pewno umila on czas podczas wykonywania codziennych obowiązków, ponadto pozwala na połączenie ze sobą przyjemnego z pożytecznym, gdyż podczas przygotowywania posiłków możemy jednocześnie obejrzeć ulubiony serial lub posłuchać muzyki. Kluczowym aspektem jest wybór telewizora o odpowiedniej wielkości. Nie powinien on bowiem stanowić elementu centralnego w kuchni, a jedynie być funkcjonalnym dodatkiem.

przykładowe umieszczenie telewizora na ścianie w kuchni

Aranżacja pustych ścian w trudno dostępnych miejscach w kuchni

Jak urządzić pustą ścianę w kuchni jeżeli znajduje się ona przy stole i krzesełkach? Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w tej przestrzeni obrazów oraz grafik oprawionych w ramki. Nie stanowią one bowiem czynnika ograniczającego i nie będą przeszkadzały w korzystaniu z mebli kuchennych lub spożywaniu posiłków. Jeśli przestrzegać będziemy tej reguły, w podobny sposób możemy wykorzystać ścienne półki kuchenne, na których będziemy mogli umieścić dowolnie przez nas wybrane przedmioty. 

Co użyć na ścianę w kuchni przy stole i krzesłach? Niezwykle funkcjonalnym elementem dekoracyjnym ściany w kuchni okazuje się być zegar. Nie dość, że dopełnia on kuchenne wnętrze, to jeszcze dzięki niemu na pewno nie umknie nam, którą mamy godzinę. Podczas aranżowania ścian kuchennych pamiętajmy, że istotne jest to, aby na tyle, na ile jest to możliwe, zapełniać je przedmiotami i dekoracjami, które poza walorami estetycznymi będą również funkcjonalne.

aranżacja ścian w kuchni z wykorzystaniem zegara

Pewne przestrzenie zdają się być trudne do zaaranżowania, dlatego wiele osób zastanawia się, co wykorzystać na ścianę w kuchni przy kuchence gazowej, aby pozbyć się wolnego, pustego miejsca. Z racji tego, iż gotowanie potraw wiąże się z wytwarzaniem pary wodnej, na ścianie przy kuchence powinny znajdować się elementy dekoracyjne niewrażliwe na działanie podwyższonej temperatury oraz wilgoci. Lepiej jest zatem zrezygnować z zastosowania żywej roślinności. Warto jednakże rozważyć umieszczenie w tym obszarze wieszaka wraz z przyborami kuchennymi używanymi podczas gotowania lub półki z przyprawami. 

aranżacja kuchni z wykorzystaniem półek kuchennych