Salon z aneksem kuchennym – kilka sposobów na podział otwartej przestrzeni

Salon z aneksem kuchennym – kilka sposobów na podział otwartej przestrzeni

9 czerwca 2021 0 przez Sonito

Salon z aneksem kuchennym to wariant coraz częściej stosowany przez projektantów wnętrz. Jest to dobry sposób na połączenie strefy kuchennej z częścią wypoczynkową i optyczne powiększenie przestrzeni. Ten rodzaj aranżacji preferowany jest także w przypadku małych mieszkań, z kuchnią niewielką lub pozbawioną okien. Otwarcie kuchni na salon daje pozytywne wrażenia wizualne, pod warunkiem, że w kuchni panuje porządek. W sytuacji, jeśli przeszkadza nam rozgardiasz oraz wydobywające się z kuchni zapachy i hałasy, warto postawić na jeden ze efektownych sposobów oddzielenia części kuchennej od salonowej.

Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na rozdzielenie wizualne i fizyczne aneksu kuchennego od strefy wypoczynku w naszym mieszkaniu lub domu. Można to zrobić ograniczając się wyłącznie do symbolicznego zaznaczenia poszczególnych części np. poprzez zastosowanie różnych rodzajów i kolorów okładziny podłogowej. Niezwykle popularnym rozwiązaniem jest oddzielenie kuchni od salonu przy pomocy wyspy, mini-baru, regału lub stołu. Jeśli zależy nam na zdecydowanym, bardziej efektownym rozdzieleniu dwóch stref aktywności, dobrym pomysłem jest ścianka ze szkła lub ażurowych paneli, albo montaż przesuwnych drzwi. Poniżej kilka inspiracji na temat oddzielenia kuchni od salonu, tak aby było to rozwiązanie funkcjonalne i estetyczne.

wyspa kuchenna oddzielająca kuchnie od salonu

Efektowne oddzielenie salonu od kuchni mieszczącej się w aneksie

W niewielkich mieszkaniach całkowite oddzielenie salonu od kuchni może dać wrażenie ograniczonej przestrzeni. Dlatego przydatne są tutaj sposoby na zarówno na symbolicznem, jak i bardziej efektowne rozdzielenie kuchni umieszczonej w aneksie i salonu.

Różne kolory ścian

Aby zaznaczyć podział pomiędzy strefą kuchenną a salonem, wystarczy pomalować ściany w obu częściach na różne kolory. Oczywiście, ważne, aby odcienie współgrały ze sobą, jak i z wyposażeniem wnętrz. Dopełnieniem aranżacji może być odmienne oświetlenie np. żyrandol kryształowy dla podkreślenia elegancji części salonowej oraz plafon lub lampki podszafkowe w kuchni. W efekcie tego typu aranżacji uzyskamy optyczne oddzielenie aneksu kuchennego od salonu.

wyspa kuchenna w salonie z wydzielonym aneksem

Oddzielenie podłóg

Innym sposobem na wyjątkowo efektowne oddzielenie części kuchennej od strefy dziennej jest dobór różnych typów okładzin podłogowych. Podział stref można w sposób wyraźny zaznaczyć poprzez różne kolory i faktury materiałów. W części kuchennej warto postawić na materiały odporne na wilgoć, ciepło, uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia np. płytki ceramiczne, beton lub gres. W części salonowej świetnie sprawdzą się panele podłogowe, drewniany parkiet lub deski.

aneks kuchenny oddzielony różnym rodzajem podłóg

Inne sposoby – wyspy, mini-bary, regały, stoły

W większych mieszkaniach lub domach zazwyczaj dysponujemy sporą przestrzenią. Daje to szersze możliwości aranżacji wnętrz. Kuchnię od salonu można tu rozdzielić za pomocą domowego wyposażenia (np. stołu) albo specjalnie zaprojektowanych elementów, takich jak wyspy, domowe mini-bary lub regały. Zaletą tych rozwiązań są dodatkowe funkcjonalności, takie jak miejsce do przechowywania, blat roboczy lub domowy bar.

salon połączony z kuchnią

Wyspa kuchenna

Wyspa to jedno z bardziej praktycznych i efektownych sposobów na oddzielenie strefy kuchennej od salonu. Duże wyspy kuchenne – poza szafkami i szufladami do przechowywania naczyń kuchennych i sztućców – są często wyposażone w kuchenkę, zlewozmywak oraz zmywarkę. Blat kuchenny umożliwia przygotowywanie potraw, a także ich spożywanie. W efekcie podziału przestrzeni za pomocą wyspy kuchennej uzyskamy możliwość łączenia czynności w kuchni z rozmową z przebywającymi w salonie gośćmi lub opieką nad dziećmi. Aby zapobiec przedostawaniu się do salonu zapachów z gotowania, warto zamontować nad wyspą okap kuchenny.

wyspa kuchenna pomiędzy kuchnią a salonem

Mini-bar

Osoby lubiące przyjmować gości z pewnością chętnie skorzystają z możliwości stworzenia domowego mini-baru. Wysokość kontuaru zazwyczaj jest większa niż w przypadku szafek kuchennych i stołu. Dlatego, przy pomocy mini-baru można ukryć czynności kuchenne, jednocześnie nie tracąc kontaktu z osobami przebywającymi w salonie. Doskonałym uzupełnieniem tej bardzo efektownej aranżacji wnętrza są wysokie krzesła barowe. 

aneks kuchenny oddzielony mini-barkiem

Regał

Zaprojektowany na wymiar regał stanowi świetny sposób na oddzielenie kuchni od salonu. Dodatkowo, daje nam dodatkowe miejsce do przechowywania. Na regale dzielącym kuchnię od salonu efektownie prezentować się będą zarówno książki, jak i przetwory kuchenne lub alkohole.

Stół kuchenny

W roli elementu oddzielającego kuchnię od salonu sprawdzi się także stół kuchenny. To propozycja dla osób, które nie są przekonane do stałej aranżacji w postaci wyspy lub regału. Duży stół do spożywania posiłków przez całą rodzinę to rozwiązanie bardzo praktyczne.

aneks kuchenny oddzielony od salonu stołem kuchennym

Zamontowanie przesłony lub drzwi przesuwnych

Poszukując sposobu na bardziej zdecydowane oddzielenie części kuchennej od dziennej na myśl przychodzi postawienie ścianki działowej. Wykorzystanie do tego płyt kartonowo-gipsowych pozwoli na szybkie wykonanie takiej przesłony i nie zabierze dużo cennej przestrzeni. Ścianka działowa może mieć różną szerokość i wysokość, dzięki czemu możemy w większym lub mniejszym stopniu rozdzielić dwie strefy. W przypadku niewielkich kuchni bądź pomieszczeń pozbawionych światła dziennego, lepszym i bardziej efektownym rozwiązaniem jest wybór przesłony z materiałów przezroczystych, półprzezroczystych lub ażurowych, albo montaż drzwi przesuwnych.

Przesłona ze szkła

Atutem przesłony ze szkła jest całkowite odcięcie od strefy salonu zapachów dobywających się z kuchni. Ponadto, przezroczyste lub półprzezroczyste szkło pozwoli doświetlić aneks kuchenny. Jeśli zależy nam na większej intymności w kuchni, można zdecydować się na szkło matowe z wzorami albo witraże samoprzylepne.

Panele ażurowe

Przesłonę pomiędzy kuchnią a salonem można stworzyć przy pomocy paneli ażurowych, ozdobionych efektownymi wzorami roślinnymi, geometrycznymi lub mozaikami. Najpopularniejsze panele wykonane są z płyt MDF. Znacznie droższe, ale zarazem zdecydowanie trwalsze, są panele z malowanej proszkowo stali.

aneks kuchenny oddzielony panelami drewnianymi

Drzwi przesuwne

Montaż drzwi przesuwnych to sposób na ruchome oddzielenie salonu od aneksu kuchennego. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim możliwość rozdzielania stref aktywności w zależności od bieżących potrzeb.

Podsumowując, sposoby na podział otwartej przestrzeni pomiędzy kuchnią i salonem różnią się w zależności od tego, czy oczekujemy efektu symbolicznego, czy też trwałego i wyraźnego oddzielenia stref.

salon z aneksem kuchennym

Najpopularniejsze metody oddzielenia strefy kuchennej od dziennej to:

  • różne kolory ścian w kuchni i salonie
  • inny rodzaj oświetlenia
  • dobór różnych okładzin podłogowych
  • wyspy
  • mini-bary
  • specjalnie zaprojektowane regały
  • stoły kuchenne jako element oddzielający
  • ścianki działowe z płyt kartonowo-gipsowych
  • przesłony szklane
  • panele ażurowe
  • drzwi przesuwne