Praktyczne rozwiązania do małych przestrzeni: Meble i dodatki dla mieszkań kompaktowych

Praktyczne rozwiązania do małych przestrzeni: Meble i dodatki dla mieszkań kompaktowych

26 lipca 2023 0 przez Małgorzata

W dzisiejszych czasach coraz więcej z nas wybiera dla siebie mieszkania kompaktowe. Podyktowane jest to wieloma, różnorodnymi czynnikami. Bez względu na przyczynę, warto poznać kilka sprawdzonych, praktycznych rozwiązań, dzięki którym urządzenie małych mieszkań stworzy dla nas komfortową przestrzeń do wykorzystania. Co warto wiedzieć? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Zestaw stolików kawowych

Doskonałym wyborem do aranżacji mieszkań o małej powierzchni jest zestaw stolików kawowych. W każdym mieszkaniu musi znaleźć się kąt do spożywania posiłków czy kawy dla zaproszonych gości. Zestaw stolików kawowych pozwala na doskonałą oszczędność miejsca, bez konieczności zakupu dużego stołu z krzesłami, który zajmuje ogromnie dużą ilość miejsca. Dlaczego zestaw stolików jest tak korzystny? Jeden stolik chowa się pod drugim. Jeśli odwiedza nasz przyjaciółka, której serwujemy kawę i ciasto, w zupełności do komfortowego spędzenia czasu wystarczy jedna część stolika. Jeśli jednak w naszym mieszkaniu pojawia się większa ilość gości, wówczas druga, ukryta część stolika, okaże się nieocenioną pomocą w wygodnym ugoszczeniu.

Zestawy stolików kawowych z oferty sklepu Edinos.pl

Półki ścienne jako doskonały sposób na dodatkowe miejsce

Mając kompaktowe mieszkanie i chcąc urządzić je jak najbardziej funkcjonalnie i designersko, z całą pewnością nie możemy zapomnieć o wykorzystaniu powierzchni ściennych. To właśnie ściany i ich wolna przestrzeń pozwoli nam na zachowanie większej przestrzeni. Co więcej, dostępne półki ścienne są na tyle atrakcyjne, że same w sobie stanowią dodatkową ozdobę dla wnętrz. Pomimo tego, że większość z nas kojarzy półki ścienne jako proste bryły, często prostokątne, proste deski ze stelażem, dziś półki ścienne możemy odnaleźć w bardzo wielu, niestandardowych kształtach i kolorach. Na szczególną uwagę zasługują modele, które np. swoją budową przypominają plaster miodu. Każda komórka konstrukcji jest otwartą półeczką, w której może znaleźć się wiele ozdób i dodatków.
Do naszej dyspozycji oddano półki ścienne otwarte oraz zamknięte. Półki otwarte stają się idealną powierzchnią do stworzenia mini biblioteczki. Jeśli zaś szukamy przestrzeni dla rzeczy, które nie powinny być widoczne na tzw. pierwszy rzut oka, wówczas warto wybrać zamknięte szafki na ścianę.

Tekstylna szafa

Dla wielu z nas szafa na ubrania to mebel wielkogabarytowy, który musi zajmować większość dostępnej powierzchni sypialni czy innego pokoju. Wszyscy doskonale wiemy, że bez względu na gabaryty domu czy mieszkania, w każdym musi znaleźć się szafa na przechowywanie:
• ubrań,
• odzieży wierzchniej,
• bielizny,
• dodatków i akcesoriów do stylizacji 
czy innych, niezbędnych przedmiotów. Nic więc dziwnego, że podczas aranżacji kompaktowych mieszkań ogromną popularnością cieszą się szafy tekstylne. Ich cechą charakterystyczną są mniejsze gabaryty, które idą w parze z wysoką pojemnością. W tego rodzaju meblach możemy odnaleźć aż dziewięć pojemnych półek. Co więcej, nie zabraknie także miejsca dla wieszaków. W szafie odnaleźć można dwa długie drążki. W dzisiejszych czasach nowoczesne, materiałowe szafy i inne elementy wyposażenia są powszechnie spotykane. Dawno minęła moda, że meble muszą być drewniane, solidne i trwałe.
Co więcej, tekstylna szafa posiada także inne zastosowanie. Jeśli do naszych mieszkań dołączona jest piwnica, szafa stanie się bezpiecznym sposobem na wymianę i przechowywania ubrań, które nie są wykorzystywane w danym sezonie. Szafa jest zamykana na rzep, wykonana z trwałego, oddychającego, a jednocześnie wodoodpornego materiału. 

Wykorzystanie ściennych narożników

W standardowym aranżowaniu każdego pomieszczenia wykorzystuje się ściany oraz podłogę. Tymczasem na małej przestrzeni warto wykorzystać także narożniki ścian. Do tego celu dedykowana jest półka wisząca narożna. To idealny sposób,  by stworzyć dodatkową przestrzeń do przechowywania, bez konieczności umieszczenia w kompaktowym mieszkaniu np. wysokiej komody, które zajmuje dużo miejsca. Półki narożne posiadają około dziesięciu małych półeczek, od sufitu, aż do ziemi. Nic więc dziwnego, że jest to idealny sposób na perfekcyjne zagospodarowanie przestrzeni.

Nowowczesne pufy z oferty sklepu Edinos.pl

Składane biuro

Uczymy się, pracujemy, także w zaciszu własnego domu. Nic więc dziwnego, że także w kompaktowym mieszkaniu powinno znaleźć się miejsce na biurko. Zamiast wybierać duże, obszerne meble, perfekcyjnym wyborem będzie składane biurko, które podczas wykonywania innych czynności w domu nie zajmuje dużej ilości miejsca. Składany jest blat. Co więcej, biurko posiada w dolnej części dwie dodatkowe półki, co także jest dodatkowym miejscem na przechowywanie. Na górze śmiało zmieszczą się organizery na długopisy czy inne akcesoria biurowe niezbędne do pracy, czy nauki.

Puf do przedpokoju

W małych mieszkaniach zazwyczaj najmniejszym pomieszczeniem jest korytarz. Pomimo tego musimy wygospodarować miejsce do przechowywania butów wszystkich członków rodziny. W tym celu nieocenioną pomocą okaże się designerski, otwierany puf lub skrzynia z niezwykle wygodnym i miękkim siedziskiem. To meble, które łączą w sobie dwie funkcje. Będą przechowywać wiele naszych butów, a po drugie, umożliwią ich korzystne założenie oraz zdjęcie, za każdym razem, gdy będziemy wychodzić z domu.

antracytowa szafka na pralkę

Szafka łazienkowa nad pralkę

Pralka to jeden z niezbędnych sprzętów każdego gospodarstwa domowego. Zajmuje jednak dużo miejsca. By wykorzystać także tę przestrzeń w swoim małym mieszkaniu, warto wybrać szafkę łazienkową nad pralkę. To właśnie dzięki niej uzyskamy dodatkową, dużą, płaską półkę nad pralką. Co więcej, boki pralki również będą zakryte estetycznymi płytami, co doda naszej łazience nowoczesnego, designerskiego wyrazu. 

Minimalizm kluczem do osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów

Oprócz wyżej wymienionych rozwiązań, podczas aranżacji kompaktowych mieszkań, szczególną uwagę należy poświęcić na zasadę, według której mniej, znaczy więcej. W praktyce oznacza to, że kluczem do osiągnięcia spektakularnych rezultatów jest zastosowanie zasady minimalizmu. Przed zakupem mebli i dodatków do mieszkań o małej powierzchni, należy wykonać dokładny projekt, który pomoże nam w rozlokowaniu wyposażenia. Co więcej, jeśli mieszkanie jest nowe, puste, projekt wykonany w komputerze, jak również na kartce papieru, możemy przekuć w działania rzeczywiste. W tym celu niezbędna będzie jedynie taśma malarska, jak również nożyczki. Oferty meblowe zazwyczaj posiadają dokładne wymiary produktów. Dzięki temu na podłodze naszego kompaktowego mieszkania, będziemy mogli przy pomocy taśmy wykleić na podłodze kontury wybranego wyposażenia. Jest to bardzo tani, a jednocześnie bardzo skuteczny sposób, by poznać możliwości powierzchniowe swojego mieszkania.

Szafki na pralkę z oferty sklepu Edinos.pl

Pomimo tego, że wykonanie funkcjonalnej i designerskiej aranżacji mieszkań o kompaktowych wymiarach jest zadaniem trudniejszym niż właściwe zagospodarowanie wielkopowierzchniowych wnętrz, wykorzystanie sprytnych mebli i dodatków, jak również przemyślane projekty sprawiają, że jest to wykonalne zadanie. Postaw na kilka sprawdzonych rozwiązań, kieruj się zasadą minimalizmu i stwórz dla siebie bądź swoich bliskich niezwykle funkcjonalną, designerską przestrzeń na długi czas.