Ogród marzeń: Inspiracje i pomysły na przytulną przestrzeń zieloną

Ogród marzeń: Inspiracje i pomysły na przytulną przestrzeń zieloną

14 lipca 2023 0 przez Małgorzata

Ogród to dla wielu z nas własna zielona wyspa. Staje się on miejscem do odpoczynku, relaksu, popołudniowej drzemki,  wspólnego rodzinnego obiadu czy imprezy z przyjaciółmi w letnie wieczory, czy noce. Nic więc dziwnego, że każdy, kto posiada swój własny skrawek zieleni, marzy o jej doskonałej aranżacji. Jak stworzyć idealny ogród marzeń, który będzie cechować przytulna, zielona przestrzeń? Oto kilka sprawdzonych propozycji.

Nowowczesne komplety do ogrodu z oferty sklepu Edinos.pl

Hamak ogrodowy

Hamak ogrodowy to element wystroju ogrodowego wielu najbardziej prestiżowych aranżacji zielonych. Jest on elementem niezwykle designerskim, jak również praktycznym i funkcjonalnym. Rozłożony pomiędzy drzewami pozwala na wyjątkowo przyjemny, błogi odpoczynek czy chwilę z książką tylko dla siebie, na łonie natury. Hamak to także jedna z ulubionych atrakcji ogrodowych dzieci. Któż z nas nie pamięta beztroskich zabaw i psot w ogrodowym hamaku?
Ogrodowy hamak jest także niezwykle efektownym, przytulnym wyposażeniem. By wpisać się w cały charakter wystroju, należy wybrać model dopasowany kolorystycznie do innych elementów. Ciekawe, intensywne barwy dla aranżacji nowoczesnych, beż z frędzlami dla stylu boho, czy granat dla stylu klasycznego, będą idealnym wyborem.

Wygodny hamak w ogrodzie

Wiszący fotel- kokon

Nowoczesną, niezwykle komfortową alternatywą dla hamaka jest wiszący fotel, powszechnie znany jako kokon. To meble ogrodowe, które mogą zostać umieszczone zarówno na werandzie, tarasie ogrodowym, jak również na tzw. zielonej trawce, w zaciszu ulubionych drzew. Fotel mocowany jest na metalowym stojaku, który pozwala na jego wiszącą konstrukcję. Sam fotel najczęściej wykonany jest z wikliny, a jego wnętrze wyściela niezwykle miękka, gruba poducha. Nic więc dziwnego, że jest najdoskonalszą formą na zanurzenie się we własnym ogrodzie z kubkiem ulubionej, aromatycznej kawy, co pozwala na oderwanie się od trosk i zmartwień dnia codziennego.

Drewniana huśtawka dla dzieci

Pozostając w temacie wiszących foteli i hamaków, a więc elementów wyposażenia ogrodu, które pozwalają na przyjemne bujanie, nie sposób nie wspomnieć również o huśtawce. To zdecydowanie priorytetowa kwestia, zwłaszcza w przypadku, gdy użytkownikami ogrodu są dzieci. Idealna, przytulna huśtawka dla najmłodszych do ogrodu, powinna być:

  • drewniana,
  • posiadać zamkniętą, bezpieczną konstrukcję, co jest istotne zwłaszcza w przypadku małych dzieci,
  • wyposażona w solidne oparcie,
  • posiadać miękkie wykończenia.

Jeśli wybierzemy taką huśtawkę do naszego ogrodu, możemy mieć pewność, że zapewnimy dziecku miłe wspomnienia z okresu dzieciństwa, które będzie wspominać ze łzą w oku w dorosłym życiu.

Drewniana huśtawka w ogrodzie

Zestaw mebli ogrodowych

By móc stworzyć niezwykle przyjazną, designerską przestrzeń zieloną, która pozwoli na relaks i odpoczynek, z całą pewnością należy pomyśleć o właściwym zestawie mebli ogrodowych. Jest to jeden z najważniejszych, kluczowych, głównych elementów. Zazwyczaj taki wypoczynek ogrodowy jest głównym miejscem przesiadywania domowników, jak również zaproszonych gości. To na nim czytamy, siedzimy przy kawie i deserze, rozmawiamy, czy gramy w gry planszowe. Jednym słowem, to od jakości wykonania, solidności zestawu mebli ogrodowych w dużej mierze zależy komfort i wygoda, jaką uda nam się uzyskać we własnym ogrodzie. Co więcej, w związku z tym, że zestaw stanowi jeden z głównych elementów, musi być także designerski. Efektowne poduszki czy modne, rattanowe obicia będą strzałem w dziesiątkę. Zaznaczyć również należy, że rattan jest materiałem niezwykle trwałym, odpornym na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, przez co będzie cieszył nas swoim nienagannym wizerunkiem przez długi czas.

Nowoczesne oświetlenie ogrodowe z oferty sklepu Edinos.pl

Oświetlenie zewnętrzne

Każdy profesjonalny architekt czy projektant aranżacji zielonych doskonale zdaję sobie sprawę z faktu, że oświetlenie ogrodu jest kwestią priorytetową, jeśli chcemy stworzyć przytulne, klimatyczne aranżacje ogrodowe. Bez tego elementu nawet najbardziej designerskie wyposażenie nie będzie prezentować się właściwie. Doskonały wyborem będą m.in. wiszące lampy zewnętrzne w kształcie kuli. Umieszczone w rogach tarasu, nad ławkami czy zestawem mebli ogrodowych, pozwolą na przytulne spędzanie czasu w ogrodzie, także po zmroku.

Ukryte w roślinnej gęstwinie ławeczki

Ogród może być także wyjątkowym miejscem pełnym tajemnic. W związku z tym, w różnych gęstwinach roślin, pod ulubionymi, okazałymi drzwiami, warto ustawiać klimatyczne, przytulne ławeczki ogrodowe, na których będziemy mogli przysiąść podczas prac ogrodowych, spacerów, gier zespołowych czy zabaw z dziećmi. Co więcej, ławeczki ustawione w niezwykle atrakcyjnym, roślinnym anturażu, będą idealnym miejscem do refleksji, kontemplacji i przemyśleń w samotności, otaczając się jedynie śpiewem ptaków i błękitnym niebem. 
By dopasować się do charakteru ogrodu, ławki dostępne są w różnych modelach kolorystycznych. Czarne, metalowe, będą idealne dla stylu industrialnego, brązowe drewniane dla klasycznych ogrodów, a białe dla aranżacji najbardziej nowoczesnych.

Drewniana ławka w ogrodzie

Efektowne donice

Diabeł tkwi w szczegółach, a więc podczas aranżacji ogrodu, nie powinniśmy zapominać o doborze designerskich donic, w których umieszczone zostaną ulubione gatunki roślin. Właściwie wybrany model będzie jedną z najdoskonalszych dekoracji, obok której nikt nie przejdzie obojętnie. Co więcej, niektóre donice, takie jak te, które wykonane są z litego drewna, będą długowiecznym elementem wyposażenia ogrodu, który będzie pamiątka dla potomnych
Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem, które pozwala na doskonałe usystematyzowanie posiadanej roślinności, jak również jej doskonałego wyeksponowania, są regały na rośliny z drewna cedrowego. Są to meble ogrodowe kilkukondygnacyjne, na których możemy ustawić wiele, różnorodnych gatunków roślin, tworząc przy ich pomocy niezwykle klimatyczny zakątek roślinny, który możemy umieścić w dowolnie wybranym miejscu.

Nowoczesne donice ogrodowe z oferty sklepu Edinos.pl

Leżak i zacisze

Drzemka na świeżym powietrzu jest o wiele bardziej regeneracyjna niż ta, którą będziemy odbywać w pomieszczeniach zamkniętych. Nic więc dziwnego, że łóżko ogrodowe, które zwane jest leżakiem, powinien zostać ustawiony w jednym z najbardziej zacisznych części całej zielonej aranżacji. Odgłosy natury, śpiew ptaków, jak również leżak, który pozwala na przybranie niezwykle komfortowej pozycji do snu, to zestaw idealny, dzięki któremu bez trudu uda nam się odprężyć i zrelaksować. Co więcej, szeroki wybór leżaków ogrodowych umożliwia ich doskonałe dopasowanie do całego zestawu mebli ogrodowych. Dzięki temu stworzymy jeden, spójny komplet, który będzie niósł nie tylko wysoką funkcjonalnością naszego ogrodu, ale także jego prestiżowy wygląd.

Nowowczesny zestaw do ogrodu

Stworzenie doskonałej, klimatycznej przestrzeni zielonej, wymaga doskonałego przemyślenia i projektu. Dokładny dobór wszystkich, poszczególnych elementów, powinny łączyć się ze sobą, tworząc jedną, zgraną całość. To klucz do osiągnięcia zamierzonych efektów końcowych, które będą cieszyć nasze oko za każdym razem, gdy będziemy przebywać we własnej oazie spokoju- przydomowym ogrodzie.