Sztuka dobierania obrazów do salonu – mini poradnik
23 marca 2022Obraz jest główną i najbardziej przykuwającą uwagę dekoracją salonu. Może wyrażać Twoje wartości i upodobania. Obraz powinien jednak spójnie łączyć się ze stylistyką wnętrza. Jeśli stoisz przed wyborem odpowiedniego dzieła, tych kilka porad może Ci się przydać.
Z tego wpisu dowiesz się:
- Jak dobrać obraz do salonu?
Obrazy do salonu – co należy wziąć pod uwagę w wyborze?
Jakie obrazy do salonu pasują najbardziej? Takie, które perfekcyjnie wpisują się w klimat wnętrza. Nowoczesna grafika popsuje wizerunek salonu rustykalnego, a kolorowy obraz na płótnie w złotej ramie będzie wyglądał niekorzystnie w pokoju minimalistycznym. Obraz wyeksponowany na właściwym tle oraz w odpowiednim otoczeniu podkreśli charakter pomieszczenia, oddając mu całe swoje piękno.
Zanim zdecydujesz o konkretnym eksponacie, weź pod uwagę:
- rozmiar salonu – niewielki metraż pokoju dziennego może przytłoczyć zbyt duża ekspozycja; w małym salonie lepiej będzie pasować mniejszy i nieskomplikowany w motywie jeden obraz albo dwa mniejsze – zobacz, jak urządzić mały salon.
- otoczenie – przestrzeń w salonie wokół obrazu jest kluczowa,wyznacza kierunki sztuki i decyduje jakie obrazy do salonu powinny znaleźć się na ścianie; eksponaty są mocnym punktem odniesienia, dlatego powinny znajdować się w miejscach centralnych, z wolną powierzchnią dookoła,
- ramę – drewniana i zdobiona rama obrazu będzie harmonizować z tradycyjnymi salonami, metalowa i minimalistyczna z nowoczesnymi; zazwyczaj wszystkie oprawy obrazów powinny być takie same, by tworzyć zrównoważoną kompozycję, ale w nurtach eklektycznych czy awangardowych nie jest to regułą,
- kolor – to, jakie obrazy pasują do salonu pod względem tonacji, zależy od stylistyki wnętrza i tego, co chcesz osiągnąć aranżacyjnie; jasne barwy działają wyciszająco, a żywe mogą być dobrym przełamaniem stylistycznej monochromatyczności pokoju,
- motyw – do klasycznych salonów pasują sielskie krajobrazy, portrety, martwa natura lub inne scenki rodzajowe; do nowoczesnych wnętrz stosuje się grafikę, czarno-białe portrety, abstrakcję i modny pop-art,
- ekspozycję – galerię obrazów na ścianie salonu twórz zawsze w osi symetrycznej; duży obraz powinien wisieć na środku, co najmniej 1,5 m od podłogi i nie mniej niż 15-20 cm nad komodą lub sofą; jeśli tworzysz kompozycję złożoną z asymetrycznych ram, nie wieszaj reprodukcji od największej do najmniejszej, bo zaburzysz równowagę wnętrza; duży obraz umieść na środku, a mniejsze zawieś dookoła niego.
Jakie obrazy do salonu wybrać, kiedy chcesz podkreślić charakter wnętrza?
Obraz na ścianę ma dużą moc kreacji, dlatego warto nim przyozdobić pokój dzienny i podkreślić styl, w jakim jest urządzony.
Obrazy do salonów tradycyjnych
Oryginały, stworzone przez wielkich mistrzów są kosztowne, dlatego możesz zdecydować się na obraz do salonu w postaci wysokiej jakości reprodukcji. Do klasycznych wnętrz idealnie pasują obrazy malowane ręcznie na płótnie, z widoczną strukturą nakładanej farby, które przedstawiają:
- wiejskie widoki,
- panoramę krajobrazu,
- martwą naturę,
- motywy religijne,
- portrety.
Okazała rama w salonie klasycznym to kluczowy aspekt obrazu, który nie ma zdominować malunku w środku, ale mocno go podkreślić. Ozdoba pełni określoną funkcję – piękne pejzaże w stonowanych kolorach mają sprzyjać odpoczynkowi, wyciszać i nie rozpraszać zbytnio podczas rozmów. Jeżeli w salonie retro znajduje się osobno wydzielona jadalnia, możesz ją udekorować obrazami z bardziej żywymi odcieniami np. owoców, które pobudzą kubki smakowe i zaostrzą apetyt. W tradycyjnym pokoju dziennym bogato zdobione meble nie powinny zdominować obrazu.
Obrazy nowoczesne
Architektura wielkich miast, portrety i geometria to 3 główne motywy obrazów nowoczesnych. W salonach współczesnych królują czarno-białe postery prezentujące miejski splendor, wizerunki ulubionych gwiazd lub eteryczne i zmysłowe akty. Najpiękniej prezentują się z passe-partout i w aluminiowej, minimalistycznej oprawie. Abstrakcyjne spirale, kreski i rozmyte tła mogą prezentować się jako duże, płócienne obrazy bez ram, które kolorystycznie nawiązują do dekoracji awangardowych, futurystycznych i eklektycznych. W każdym stylu modny jest zupełnie inny motyw.
Skandynawskie obrazy przedstawiają inspirujące cytaty, rysunki zwierząt, geometryczne wzory i figury oraz motywy roślinne. Jasne, drewniane, aluminiowe i proste ramki doskonale wpisują się w styl nordycki. Dużo tu czarno-białych połączeń, szarości, uspokajającej zieleni i delikatnych pasteli.
Minimalistyczne obrazy wyróżnia prostota w kolorze, motywie i oprawie. Industrialne wersje mają czarne, metalowe ramki i prezentują abstrakcję, plakaty lub grafiki. To chłodne motywy, które dobrze korespondują z cegłą lub betonem. Mogą prezentować typograficzne napisy, stalowe konstrukcje lub geometryczne rysunki.
Obrazy w stylu glamour mają charakterystycznie lśniące i bogato zdobione ramki w kolorze złota lub srebra, choć zdarzają się także lustrzane albo kryształowe oprawy. Motywy stanowią most między barokowym wnętrzem a współczesnością, dlatego prezentowane tematy są różnorodne, od czarno-białych fotografii hollywoodzkich gwiazd, przez pastelowe ekspozycje kwiatów, aż do arealnych i kolorowych motywów.
Obrazy w stylu boho to dekoracje do salonu prezentujące marynistyczne i wakacyjne krajobrazy, żywą zieleń roślin i etno. Motywy dominują w liście i wszelkie folklorystyczne tematy prezentowane jako plakaty lub postery w drewnianej, lub metalowej ramie.
Do pokoju dziennego pasują takie dodatki, które ściśle wiążą się z jego stylem. Jeśli zastanawiasz się, jakie obrazy do salonu pasują najbardziej, pamiętaj:
- w salonach klasycznych najlepiej sprawdzą się obrazy malowane na płótnie przedstawiające kwiatowe kompozycje i krajobrazy,
- w pokojach minimalistycznych i nowoczesnych dobrze prezentują się obrazy proste w motywie i formie, np. z architekturą wielkich miast, abstrakcją lub napisem.
Kluczem w poszukiwaniu właściwej dekoracji jest równowaga między płótnem, motywem obrazu, a pozostałymi elementami wnętrza. Prawdziwa sztuka ma działać korzystnie na ludzi – uspokajać, odprężać i pozytywnie nastrajać.
Zobacz także, jak zaaranżować ściany w salonie.