Jak urządzić mały salon – poznaj sprawdzone sposoby designerów.

Jak urządzić mały salon – poznaj sprawdzone sposoby designerów.

3 sierpnia 2021 0 przez Sonito

Salon powinien być wizytówką domu. Funkcjonalny pozwala komfortowo mieszkać, niezależnie od tego, czy oddajemy się relaksowi, czy przyjmujemy gości. Ten mały niestety nastręcza problemów przy urządzaniu. Warto poszukać inspiracji, by ułatwić sobie życie. Prezentujemy ciekawe pomysły na stworzenie idealnej przestrzeni pokoju dziennego o niewielkim metrażu. 

komplet mebli w stylu skandynawskim do małego salonu
KOMPLET MEBLI W STYLU SKANDYNAWSKIM

Jak przechytrzyć mały metraż, urządzając mały salon?

Kiedy powierzchnia mieszkalna ogranicza, trzeba uruchomić wyobraźnię, by kreatywnie ją zaaranżować. Mały salon można bez problemu zaprojektować funkcjonalnie i modnie. Trzeba skupić się na tym, by każdy fragment pustej ściany i podłogi w niewielkim pokoju dziennym wykorzystać możliwie najlepiej. Wszystko, co znajdzie się w ciasnym głównym pokoju mieszkalnym, powinno mieć swoją funkcję. Do zakupów elementów wystroju wnętrza salonu trzeba podejść rozsądnie, by uniknąć zagracenia pomieszczenia.

Ogólne zasady, którymi kierują się designerzy, prezentując propozycje zagospodarowania małego salonu, są następujące:

 • Wyposażenie o prostej formie, w stonowanej kolorystyce to najlepsza baza, idealna do zmian i dobierania aktualnie modnych dodatków. 
 • Chcąc stworzyć modne wnętrze, najlepiej wykorzystać filozofię minimalizmu, pamiętając o tym, by pozbyć się wszystkiego, co zbędne.
 • Meble w małym pokoju dziennym powinny dawać wrażenie lekkości i przestronności.
 • Powierzchnie błyszczące są pożądane, gdyż dzięki nim mały salon zyska na swoim rozmiarze ze względu na złudzenie optyczne. 
 • Nadmiar intensywnych kolorów w małym wnętrzu przytłoczy. Opcją jest wybór intensywnej barwy, która będzie motywem przewodnim, pozostając jednak tylko akcentem.
 • Warto korzystać z dorobku popularnego stylu skandynawskiego, w którym jasność i prostota łączą się z niezwykłą funkcjonalnością.
 • Rezygnacja z tradycyjnych drzwi do salonu lub postawienie na model szklany czy przesuwny to dobre opcje, dzięki którym wnętrze wyda się większe. 
komplet nowoczesnych mebli we wnętrzu małego salonu
KOMPLET MEBLI DO SALONU LARSO

Najlepsze pomysły designerów na ściany i podłogi w małym salonie 

Biel, krem, jasne szarości, rozbielone pastele, są najodpowiedniejszymi kolorami na ściany do małego salonu. To dlatego, że jasne kolory optycznie powiększają wnętrze, dając wrażenie przestronności. Będą doskonałym tłem dla pozostałych elementów wyposażenia. Zwolennicy mocnych, wyrazistych kolorów powinni ograniczyć się do użycia jednego z nich, najwyżej na jednej ze ścian, pamiętając o odpowiednim zaplanowaniu oświetlenia w jej pobliżu. Pomalowanie sufitu małego salonu na biały kolor wydaje się oczywiste. Podłoga powinna być jasna, a przede wszystkim jednolita. Należy unikać łączenia różnych wzorów płytek czy paneli na niewielkim metrażu. Funkcjonalność danej strefy można podkreślić poprzez dywan czy chodnik. W kwestii ścian i podłóg we wnętrzu małego pokoju dziennego warto bazować na naturalnych kolorach, wykorzystując połączenie ciepłego drewna z bielą, szarością. 

mały salon z zestawem mebli lakierowanych w kolorze białym
ZESTAW MEBLI LAKIEROWANYCH SANTI – BIAŁY POŁYSK

Jak wybrać idealne meble do małego salonu?

Kiedy ściany i podłogi są już gotowe, pora na dobór odpowiedniego wyposażenia małego salonu. Na niewielkiej powierzchni trzeba zmieścić meble wypoczynkowe, zabudowę do przechowywania. Przyda się też stolik kawowy. W wielu przypadkach konieczne jest również zaaranżowanie miejsca do pracy. Do wnętrza łączącego wiele funkcji należy dopasować pojemne meble, które nie zajmują zbyt wiele miejsca. Przykładem takich są komody z głębokimi, praktycznymi szufladami, a także wysokie regały czy witryny. Idealne egzemplarze pasujące idealnie do małego salonu to meble frontami lakierowanymi na wysoki połysk, bo odbijają światło i przez to dają odpowiednie wrażenie wizualne, czyli wrażenie głębi. Takie rozwiązanie w małym salonie jest efektywne i stylowe, niewątpliwie często wykorzystywane przez architektów.

Zamiast tradycyjnej, ciężkiej ławy ustawionej przy meblach wypoczynku świetnym wyborem do salonu o niewielkiej powierzchni będzie mobilny stolik kawowy. Warto zwrócić uwagę na modele wyposażone w dodatkowy schowek, półkę czy szufladkę, by pomieścić wszystko, co potrzebne pod ręką w pokoju dziennym. Taki mebel sprawdzi się także jako szafka nocna, jeśli mały salon pełni również funkcję sypialni. 

loftowy stoli w małym salonie
LOFTOWY STOLIK NA KÓŁKACH – KATLI

Stylowe, modne i odpowiednie do małego pokoju salonowego są stoliki czy krzesła wykonane ze szkła i metalu. Kompletując wyposażenie, należy unikać mebli wypoczynkowych o dużych gabarytach. Sprawdzanie wymiarów sofy, fotela czy narożnika to podstawa w aranżowaniu przestrzeni relaksu. Zgrabna kanapa i kompaktowy podnóżek, który łatwo przestawiać i mogący pełnić funkcję siedziska, to zestaw idealny do małego pokoju dziennego. W miejscu do pracy wydzielonym w małym salonie powinno znaleźć się małe biurko, które może być zastąpione przez wąską konsolę. Ta powinna pomieścić laptop.

Jak urządzić mały salon ze stołem?

Konieczność wydzielenia miejsca z funkcją jadalnianą w małym salonie to prawdziwe wyzwanie, ale i temu można podołać. Na niewielkim metrażu świetnie sprawdzają się okrągłe stoły lub prostokątne o niewielkich gabarytach z możliwością rozłożenia poprzez dołożenie dodatkowego blatu. Te drugie będą niezastąpione na wypadek przyjmowania gości. Dobierając krzesła do stołu, warto przejrzeć te składane lub możliwie najzgrabniejsze modele, pamiętając o sprawdzeniu wymiarów przed zakupem. Żeby meble nie zajmowały dodatkowego miejsca, muszą zmieścić się, stojąc jedno przy drugim, wsunięte pod blat. 

okrągły stół z krzesłami w małym salonie
OKRĄGŁY STÓŁ DO SALONU

Alternatywą dla stołu w małym salonie może być niewielki blat przy ścianie, a do niego dostawione hokery. Tam, gdzie nawet takie rozwiązanie staje się niemożliwe, można rozważyć składany stół jadalniany przykręcany do ściany. Taki chowany mebel nie zajmie cennego miejsca, gdy nie będzie używany. Co ważne, może też posłużyć do pracy.

Jak wybrać oświetlenie do małego salonu?

Oświetlenie małego pomieszczenia przeznaczonego jako główny pokój domu ma istotne znaczenie, bo te odpowiednie optycznie powiększy wnętrze. Wymaga odpowiedniego zaplanowania. Nawet kolor ścian jest ściśle powiązany z doborem lamp. Ciemniejsze kolory wiążą się z koniecznością zastosowania dodatkowego oświetlenia małego salonu, na przykład poprzez umieszczenie kinkietów naściennych lub reflektorów sufitowych z możliwością kierunkowego ustawienia. Jako wskazówki do wyznaczenia lokalizacji punktów oświetleniowych należy przyjąć strefy, na jakie zostanie podzielony salon. Jedna lampa na środku pokoju to rozwiązanie, które odradzi każdy designer. Powinna być ona jedynie bazą do skomponowania systemu oświetleniowego wraz z lampą stołową, podłogową czy dekoracyjną. Dzięki zastosowaniu kilku różnych źródeł światła niewielki salon będzie wydawał się większym, niż jest w rzeczywistości.

komplet mebli od małego salonu
KOMPLET MEBLI DO SALONU

Jakie dodatki do małego salonu sprawdzą się najlepiej?

Wybierając dodatkowe elementy wystroju do salonu o mniejszej powierzchni, warto uwzględnić:

 • lustra – ich powierzchnie optycznie powiększą wnętrze małego pokoju,
 • ozdobne poduszki – połączą to, co ładne z tym, co wygodne,
 • zwiewne firany i zasłony w jasnych kolorach – ocieplą wnętrze małego salonu, ale go nie przytłoczą,
 • dywany i chodniki wyznaczające strefy,
 • kwiaty – ustawione na parapecie czy zawieszone na ścianie uatrakcyjnią główne pomieszczenie w domu.

Dodatki w małym pokoju dziennym powinny mieć nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także użytkową. W ten sposób można uniknąć zbędnego bałaganu przy urządzaniu małego salonu.