Jak zagospodarować ścianę w salonie?

Jak zagospodarować ścianę w salonie?

29 kwietnia 2021 0 przez Sonito

Sidingi i tapety, a także wykorzystanie tynku strukturalnego przechodzi powoli do historii. W nowoczesnych domach ściany pokryte są zwykłą farbą lub kamieniem dekoracyjnym. Odpowiednio dobrana kolorystyka oczywiście przekłada się na dobre wrażenia wizualne. Problem pojawia się w przypadku większych powierzchni ścian, które najczęściej znajdują się w salonie. Pozostawienie tak dużej połaci pokrytej farbą lub schematycznym wzorem z kamienia potrafi psuć estetykę wnętrza, więc warto tego unikać jak ognia.

nowoczesny obraz na ścianie umeblowanego salonu
LAMPA WISZĄCA Z REGULACJĄ WYSOKOŚCI-MALIBEX

Co powiesić na ścianie w salonie?

Odpowiedni pomysł należy dobrać do panującego w mieszkaniu stylu. Na potrzeby artykułu poszczególne pomysły zostały podzielone na potencjalne miejsca ich zastosowania. Nie należy jednak w stu procentach sugerować się nimi, ponieważ wnętrze każdego salonu jest wyjątkowe i może w nim pasować zupełnie co innego. Najlepszym pomysłem będzie wykonanie prowizorycznej wizualizacji efektu i podjęcie decyzji czy takie rozwiązanie sprawdzi się akurat w danym salonie.

komoda, skandynawska lampa i obraz na ścianie salonu w stylu skandynawskim
SKANDYNAWSKA LAMPA WISZĄCA NA STALOWYM STELAŻU

Aranżacja ścian w salonie urządzonym w stylu skandynawskim

Salon urządzony w stylu skandynawskim charakteryzuje się przede wszystkim minimalizmem, umiejętnym łączeniem wielu struktur, a także kompromisem z naturą. W skandynawskim salonie dominują jasne kolory – różne odcienie bieli połączone z pastelowymi i drewnianymi dodatkami. Przestrzenie wykończone w stylu skandynawskim nie należą często do dużych, jednak nadal posiadają ściany, które wypada zagospodarować. Z racji lekkości stylu, należy unikać wieszania na ścianach salonu obrazów, które przedstawiają dosłowną treść. Dekoracje ścienne tego typu potrafią przytłoczyć wnętrze salonu urządzonego w stylu skandynawskim. Dla fanów sztuki zdecydowanie lepszą alternatywą będzie postawienie na delikatną abstrakcję w jasnych barwach lub obrazy przedstawiające nieskomplikowane grafiki. Warto więc zdecydować się na prostotę, ale równocześnie coś wysublimowanego. Ciekawym, nietuzinkowym, ale też estetycznym rozwiązaniem będzie zakupienie grubego sznura i powieszenie go na ścianie w taki sposób, aby jego środek swobodnie zwisał. Bardziej praktyczną alternatywą może być stworzenie z jasnego drewna pustych ram na obrazy, które będą stanowić równocześnie półkę na drobne dodatki w salonie.

salon urządzony w stylu skandynawskim z obrazami na ścianie
LAMPA WISZĄCa Z OKRĄGŁYM KLOSZEM -RIOX

Ściany w salonie w stylu glamour

Zarezerwowane przede wszystkim dla hollywoodzkich elit z ubiegłego stulecia wykończenie w stylu glamour to przesyt i bogactwo. Oprócz głębokich barw i wielu błyszczących dodatków można zauważyć panującą w nim symetrię. Z tego powodu urządzenie ścian salonu w stylu glamour powinno zostać maksymalnie przemyślane i zaplanowane. W tak wyglądającym salonie można postawić na obrazy dopasowane kolorystyką do reszty pomieszczenia. Nie należy zapomnieć jednak o ich wykwintnej oprawie, która nierzadko sama w sobie powinna być dziełem sztuki. Oprócz tego styl glamour w domowym salonie odznacza się mnogością źródeł światła. Z tego powodu kinkiety w idealnie wymierzonej odległości od siebie są jak najbardziej wskazane. Należy unikać umieszczania na ścianach funkcjonalnych dodatków. Dla funkcjonalnych mebli – komód i gablot – w salonie glamour zarezerwowana jest podłoga.

wnętrze salonu urządzonego w stylu glamour
SALON W STYLU GLAMOUR

Zagospodarowanie ścian salonu w stylu prowansalskim

Modny styl prowansalski, pochodzący z południowej Francji, zdominował mieszkania Amerykanów w połowie XX wieku. Moda na mnogość drobnych i cukierkowych dodatków nigdy jednak do końca nie przeminęła. Ściany salonu urządzonego w stylu prowansalskim nie mogą pozostać niezagospodarowane. Jeśli tylko ściana nie posiada drzwi lub okien – koniecznie należy ją udekorować za pomocą delikatnych wstawek. Mogą to być fałszywe okiennicezdobione lustra lub nawet odręczny napis bezpośrednio na ścianie. Najbardziej pożądane będzie jednak zamontowanie kwietników. Styl prowansalski charakteryzuje się przesytem roślin i kwiatów, więc ich powieszenie na ścianie salonu nie powinno nikogo dziwić. Podobnie jak w przypadku wykończenia glamour, należy uważać na wieszanie półek lub regałów.

wnętrze salonu urządzonego w stylu prowansalskim z dekoracyjną ścianą
SALON W STYLU PROWANSALSKIM

Co umieścić na ścianach salonu w stylu rustykalnym?

Niezależnie od tego, czy mieszkanie realnie jest stare, czy jest tylko tak stylizowane – rustykalizm nie traci swoich fanów pomimo upływającego czasu. Drewniane wykończenia, artystyczne żłobienia i funkcjonalny przepych to tylko kilka z charakterystycznych cech tego wykończenia. Jest o tyle wyjątkowe, że nie posiada jednej sprawdzonej receptury na zagospodarowanie ścian w salonie. Ważne jedynie, żeby nie przesadzać z drobiazgami, które niewiele wnoszą do estetyki salonu. Dumnie prezentujące się rogi jelenia oczywiście do takich nie należą. Styl rustykalny stawia przede wszystkim na pragmatyzm. Brakuje w nim miejsca na ozdobne światło lub regały zagospodarowane wyłącznie przez dekoracje. Warto podkreślić, że wywodzi się z czasów, w których żyły rodziny wielodzietne. Z tego powodu każdy kąt, w tym także ściany, musiały zostać maksymalnie zagospodarowany.

salon w stylu industrialnym ze ścianami wykonanymi z cegły
SALON W STYLU INDUSTRIALNYM

Dekoracja ścian w salonie urządzonym w stylu loft

Jest to zdecydowanie najciekawsze wykończenie w zestawieniu propozycji aranżacji ścian w salonie. Wszystko dlatego, że pomimo posiadania najwyższych ścian, paradoksalnie praktycznie wcale ich nie zagospodarowuje. W salonie urządzonym w stylu industrialnym stawia się przede wszystkim na prostotę i surowość. Z tego powodu jedynymi potencjalnymi dekoracjami na ścianach salonu mogą być wyłącznie kolejne źródła światła. Zdarza się, że właściciel tak urządzonego mieszkania z racji braku miejsca decyduje się jeszcze na powieszenie drobnego regału. Jest to natomiast absolutne maksimum, na które może sobie pozwolić, by nie zasłonić dekoracyjnej cegły.

ściany salonu z aranżacją w stylu industrialnym
INDUSTRIALNY REGAŁ NA KSIĄŻKI – STOLEN

Jak ozdobić pustą ścianę w salonie?

Jak się okazuje, pomysłów jest całkiem sporo. Rzadko kiedy w dzisiejszych czasach ktoś decyduje się na urządzenie swojego salonu stricte według któregoś z gotowych stylów. Aktualnie dominujący w budownictwie styl nowoczesny stawia na połączenie kilku z nich tak, by osiągnąć nietuzinkowy i wyjątkowy efekt. Z racji takiej charakterystyki wnętrza, pojawiają się zupełnie nowe możliwości aranżacji ścian w domowym salonie. Wśród nich znajduje się zabawa betonem architektonicznymgra światłem lub łączenie różnych rodzajów materiałów. Możliwości jest multum, ale kluczowe i tak jest zestawienie wszystkich pomysłów w efekt jednego salonu.

nowoczesny salon ze ścianami z imitacją cegły oraz obrazami
SALON W STYLU NOWOCZESNYM