Aranżacja małej łazienki

Aranżacja małej łazienki

28 kwietnia 2021 0 przez Sonito

Ze względu na skromne warunki mieszkaniowe nie każdy może pozwolić sobie na urządzenie komfortowego i przestronnego pokoju kąpielowego. Nie oznacza to jednak wcale, że posiadacze niewielkich łazienek nie mogą urządzić swoich pomieszczeń w sposób estetyczny i co najważniejsze funkcjonalny. Jak urządzić nowocześnie niewielką przestrzeń łazienkową?

zestaw drewnianych szafek łazienkowych w małej łazience
ZESTAW DREWNIANYCH SZAFEK ŁAZIENKOWYCH

Jakie płytki sprawdzą się w małej łazience?

Płytki w małej łazience muszą nie tylko prezentować się estetycznie, ale również sprawiać wrażenie, że pomieszczenie jest nieco większe niż w rzeczywistości. Na co zatem warto zwracać uwagę przy wyborze płytek do małej łazienki? Przede wszystkim należy mieć na względzie to, czy obijają one światło, co powoduje jego rozproszenie (w efekcie czego pomieszczenie optycznie zostaje powiększone). W niewielkich pomieszczeniach najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie płytek łazienkowych w jasnych, koniecznie chłodnych odcieniach. Nie chcąc stworzyć zimnego i nieprzyjemnego wizualnie pomieszczenia odcień płytek można wzbogacić poprzez niewielkie dodatki w ciepłych barwach. W niewielkich łazienkach niezbyt trafionym rozwiązaniem będzie stosowanie grubych i kontrastowych fug.

aranżacja małej łazienki z zestawem nowoczesnych mebli
ZESTAW PODWIESZANYCH MEBLI ŁAZIENKOWYCH

Duża ilość elementów ozdobnych umieszczonych na znajdujących się w niewielkiej łazience płytkach podłogowych może wywoływać uczucie chaosu, czego w małych i nowoczesnych łazienkach należy unikać za wszelką cenę. W związku z tym warto sięgać po większe płytki (najlepiej o kształcie prostokąta), które mają regularne brzegi. Korzystne jest także zastosowanie modeli niewymagających wykorzystania fug.

W łazienkach płytki stosowane są nie tylko na podłodze, ale również na ścianach. W pomieszczeniu o ograniczonej powierzchni warto umieścić je do około 2/3 wysokości. Dodanie kontrastowego wykończenia sprawi, że optycznie zostanie wydłużona

Mała łazienka – prysznic czy wanna?

Urządzanie małej łazienki, która z założenia ma nie tylko zachwycać swoją estetyką, ale przede wszystkim być funkcjonalna nie jest zadaniem łatwym. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że na ograniczonej powierzchni niezbędne jest ulokowanie wielu sprzętów. Cenny jest każdy centymetr wolnej powierzchni, dlatego też osoby aranżujące niewielką nowoczesną łazienkę bardzo często zastanawiają się nad tym, czy jako miejsce do kąpieli wykorzystać prysznic, czy może klasyczną wannę (która dzięki dostępności różnych wielkości swoim rozmiarem z pewnością dostosowuje się do bardzo małego pomieszczenia). Wbrew powszechnej opinii wielbiciele długich i gorących kąpieli pod prysznicem wcale nie muszą rezygnować z wanny.  W przypadku niewielkich przestrzeni, należy jednak wybierać te modele, które mają niestandardowe rozmiary i asymetryczny kształt. Wolnostojąca lub narożna wanna w małej łazience będzie wyglądała bardzo elegancko, idealnie wkomponowując się w nowoczesną stylistykę pomieszczenia.

Aranżacja małej łazienki z prysznicem z całą pewnością nie będzie stwarzała tylu problemów, co zastosowanie w niej wanny. Niektóre modele zajmują zaledwie 0,5 m², w związku z czym kabina zmieści się bez większych problemów w każdej, nawet niezwykle małej łazience. Wadą stosowania prysznica w nowoczesnych przestrzeniach kąpielowych dla wielu osób jest estetyka.

komplet mebli industrialnych we wnętrzu małej łazienki
ZESTAW INDUSTRIALNYCH MEBLI ŁAZIENKOWYCH – HAVANA

Wanna czy prysznic? To odwieczny problem osób zmagających się z funkcjonalnym urządzaniem łazienki. Na szczęście na rynku można znaleźć modele łączące w sobie zalety obydwu rozwiązań, które co istotne znajdą swoje zastosowanie nawet na stosunkowo niewielkich powierzchniach. Konstrukcja wygląda bardzo nowocześnie i elegancko, a przy tym jest bardzo funkcjonalna.

Kolorystyka w niewielkiej łazience

W małych pomieszczeniach odpowiedni dobór kolorystyki ma ogromne znaczenie. Odpowiednie zestawienie barw sprawia, że nawet małe i ciasne pomieszczenie sprawia wrażenie komfortowego i bardziej przestronnego. W niewielkich łazienkach sprawdzą się zatem jasne barwy wspomagane odpowiednio rozmieszonym oświetleniem łazienkowym. Zastosowanie zbyt nasyconej kolorystki może spowodować niezbyt przyjemny efekt przytłoczenia i ciężkości. W tym przypadku dopuszczalne jest stosowanie mocniejszych barw w wyłącznie w doborze dodatków – wnętrze zyska na charakterze, ale nie straci na przestrzeni.

komplet nowoczesnych mebli do łazienki
KOMPLET MEBLI ŁAZIENKOWYCH MONAKO 

Na niewielkiej przestrzeni bardzo dobrze sprawdza się jasna i jednolita kolorystyka, o chłodnych lub neutralnych odcieniach. Takie zestawienie nie tylko powiększy optycznie małą łazienkę, ale również nada jej wnętrzu eleganckiego i nienagannie czystego wyglądu. Dobrym rozwiązaniem będzie z pewnością pomalowanie sufitu na biało – kolor ten nie tylko pomoże w dobrym doświetleniu pomieszczenia, ale również sprawi, że będzie ono wyglądało na wyższe, niż jest w rzeczywistości.

Meble idealne do małej łazienki

W małych łazienkach najbardziej funkcjonalne okażą się meble kompaktowe. Wybór mebli łazienkowych jest na szczęście dość szeroki, bowiem znajdują się one w ofercie niemal każdego producenta. W niewielkich pomieszczeniach na pewno zmieści się szafka pod umywalką, dająca dodatkową przestrzeń do przechowywania wszystkiego, co w takim miejscu jest niezbędne. Ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem do małej łazienki będzie zastąpienie lustra lustrzaną szafką – tak oto tworzy się kolejna przestrzeń do przechowywania łazienkowych akcesoriów. Oczywiście ze względu na ograniczoną przestrzeń należy zadbać o to, by zarówno wszystkie szafki, jak i toaleta, umywalka oraz wanna lub prysznic były odpowiednio niewielkich rozmiarów. Na szczęście dziś, w czasach tak szerokiego wyboru produktów niewielki wcale nie oznacza niefunkcjonalny.

komplet szafek łazienkowych w małej łazience
KOMPLET SZAFEK ŁAZIENKOWYCH – MALAGA

Oświetlenie łazienki o małej powierzchni

Urządzenie funkcjonalnej łazienki o niewielkiej powierzchni wymaga nie tylko doboru właściwej kolorystyki i wyposażenia. Bardzo ważne jest także odpowiednie rozplanowanie oświetlenia, które ma pełnić nie tylko funkcję praktyczną, ale również dekoracyjną.

zestaw podwieszanych szafek łazienkowych
ZESTAW PODWIESZANYCH SZAFEK ŁAZIENKOWYCH – MALTA 

Podstawa oświetlenia to lampa sufitowa – dotyczy to zarówno małych jak i większych pomieszczeń. Nie jest to jednak jedyne źródło światła, jakie powinno się znaleźć w niewielkim wnętrzu łazienki. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie punktowego oświetlenia nad lustrem, które szczególnie przydatne będzie w czasie wykonywania makijażu czy układania fryzury. Niewielkie źródło oświetlenia może być zastosowane również nad wanną czy prysznicem. Tak naprawdę nie ma ściśle określonej ilości dodatkowych punktowych źródeł oświetlenia. Najważniejsze to pamiętać o tym, że w małych łazienkach nie powinny być stosowane duże i wiszące żyrandole, które nie tylko będą niepraktyczne, ale również zajmą cenną przestrzeń.

Lustra w małej łazience

Lustra łazienkowe to jeden z najefektywniej działających sposobów, pozwalających na doświetlenie i optyczne powiększenie niewielkich pomieszczeń. W małych łazienkach dobrze i funkcjonalnie będą się prezentowały duże lustrzane tafle, nieposiadające ram. Mają one bardzo neutralną stylistykę, dzięki czemu idealnie wpasują się zarówno w miejsca urządzone w stylu nowoczesnym, jak i te nieco bardziej tradycyjne. Decydując się na duże lustrzane powierzchnie należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu – idealne będzie ciepłe i lekko przytłumione światło. To ważne, bowiem jeżeli będzie ono zbyt ostre, zostanie dodatkowo spotęgowane przez lustrzaną powierzchnię, przez co korzystanie z łazienki będzie powodowało poważne uczucie dyskomfortu.

komplet białych mebli łazienkowych
KOMPLET BIAŁYCH MEBLI ŁAZIENKOWYCH KIMBERLEY

Jakie akcesoria będą przydatne w niewielkich łazienkach?

Niewielka przestrzeń łazienki wymaga uporządkowania, a to możliwe jest poprzez zastosowanie odpowiednich akcesoriów. W małej łazience przydatne będą przede wszystkim praktyczne wieszaki, które pozwolą na uporządkowanie ręczników. Warto umieszczać je przy umywalce, wannie oraz prysznicu, aby móc wygodnie po nie sięgać. W niewielkiej przestrzeni przydatny może się okazać także uchwyt na suszarkę (mocowany np. przy lustrze). W każdej łazience niezależnie od powierzchni niezbędny jest również specjalny pojemnik na brudną odzież. Mając ograniczoną powierzchnię warto zdecydować się na model wbudowany w szafkę – miejsce na pranie często znajduje się w dolnej części, przy czym górna z półkami pozostaje cała do dowolnego zagospodarowania. Co prawda w sklepach sprzedawane są specjalne kosze o różnorodnej estetyce, jednak w małych łazienkach nie zawsze znajdzie się miejsce na ich samodzielne ulokowanie.