Jak wybrać odpowiednie krzesło do biurka?

Jak wybrać odpowiednie krzesło do biurka?

27 kwietnia 2021 0 przez Sonito

W dzisiejszych czasach coraz więcej czasu spędzamy za biurkiem i, z wyjątkiem biurek stojących, najczęściej przebywamy w pozycji siedzącej przez wiele godzin dziennie. Wygoda i ergonomia to pojęcia wręcz kluczowe, gdy poszukujemy odpowiedniego dla nas krzesła bądź fotelu. Jednak jak dobrze dobrać miejsce do siedzenia przy biurku? Musimy na początku skupić się na tym, w jakiej pozycji pracujemy i jakie czynności wykonujemy.

krzesło przy biurku w stylu loft we wnętrzu pomieszczenia industrialnego
LOFTOWE BIURKO HORIZON

Krzesło do biurka – jak wybrać odpowiedni model w zależności od charakteru pracy?

Praca definiuje naszą pozycję, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nie ma modelu fotela lub krzesła do biurka, który będzie w pełni uniwersalny i będzie idealnie się sprawdzał w każdej z możliwych sytuacji. Właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby określić, jakich czynności wymaga nasza praca bądź zainteresowania w domu. Poniżej przedstawimy typowe czynności, które powinny sprawić, że bliżej się przyjrzymy pewnym elementom krzeseł.

nowoczesne czarne krzesło przy białym biurku we wnętrzu biura na poddaszu
NOWOCZESNE BIURKO BIAŁE

Korelacje pomiędzy czynnością a częściami fotela:

  • długie rozmowy przez telefon – tutaj bardzo ważne jest, aby mieć odpowiednie oparcie, zagłówek, jak i możliwość odchylenia, gdyż rozmowy te potrafią być męczące i potrzebujemy często zmieniać pozycję,
  • praca biurowa – głównie chodzi o pisanie i przeglądanie dokumentów – tutaj kluczowe będzie wygodne siedzisko i podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, gdyż często będziemy się pochylać nad pracą,
  • czynności zróżnicowane – warto tutaj zaopatrzyć się w kółka pozwalające się przemieszczać, jak i w regulowaną wysokość fotela, gdyż różne wymagania potrzebują różnych środków.
krzesło przy białym biurku komputerowym
BIURKO KOMPUTEROWE BIAŁE

Już z tą wiedzą, warto dowiedzieć się, jak dobrze wybrać poszczególne elementy krzeseł.

Jak powinny wyglądać poszczególne elementy biurowego fotela?

Jak wiemy, ergonomia to pojęcia bardzo złożone, jednak jest równocześnie bardzo ważne. Skoro już wiemy, jak czynności wpływają na dobór krzesła do biurka, warto zastanowić się, jak dany parametr fotela pomoże nam zachować zdrowie jak najdłużej.

Parametry, na które trzeba zwrócić uwagę:

  • wysokość – rozłożenie ciężaru jest bardzo ważnym aspektem dobrego krzesła – chodzi o to, aby siedząc przy biurku nogi swobodnie spoczywały na podłożu. Najlepiej, aby zgięcie kolanowe mogło osiągnąć 90°. 
  • oparcie – jest to klucz do zachowania zdrowego kręgosłupa, nawet gdy spędzamy przed biurkiem długi czas. Powinno ono być wyprofilowane tak, aby zapewnić wsparcie odcinków, które najczęściej są bardzo obciążone. Ważna też jest możliwość zmiany pozycji oparcia, gdyż swoboda poruszania się jest koniecznością,
  • siedzisko – jak z materacami, gdy leżymy, zależne jest od naszej masy ciała – wybierać powinniśmy twardsze siedziska, jeśli należymy do postawnych osób, a miękkie, jeśli jesteśmy drobnymi ludźmi,
  • podłokietniki – bardzo ważne, aby krzesło do biurka wyposażone było w wygodne podłokietniki z możliwością regulacji, gdyż poszczególny rodzaj wykonywanej pracy może wymagać innego ułożenia ciała.
obrotowy fotel biurowy w kolorze szarym
FOTEL OBROTOWY DO BIURKA

Wybór krzesła do biurka – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając odpowiednie krzesło do biurka nie możemy zapomnieć oczywiście o estetyce. Jest to element bardzo ważny zarówno w biurze, jak i w domu. Najlepiej, aby design krzesła współgrał  ze stylem danego pomieszczenia. Warto również pomyśleć o tym, czy preferujemy fotel na kółkach, czy jednak stojący – jest to wymiar praktyczny, jak i estetyczny. Dziś mamy możliwość wyboru wielu różnych stylizacji – pamiętajmy jednak, aby wybierać wygodę i zdrowie nad modą. 

niebieskie krzesło przy nowoczesnym biurku lakierowanym w kolorze białym
LAKIEROWANE BIURKO BIAŁY POŁYSK