Królewski styl glamour – aranżacja sypialni

Królewski styl glamour – aranżacja sypialni

27 kwietnia 2021 0 przez Sonito

Glamour to słowo pochodzące z języka francuskiego i oznacza tyle co przepych. Nazwa ta już sama w sobie wyjaśnia sedno stylu, który opiera się na połączeniu często kontrastowych i różnorodnych elementów w jedną, harmonijną całość. Aby uściślić i lepiej opisać ten modny kierunek, można posłużyć się dodatkowymi określeniami, takimi jak:

  • olśniewający
  • bogaty
  • ozdobny
  • luksusowy
  • wykwintny

Stylistyka aranżacji wnętrza w stylu glamour posługuje się ogromną różnorodnością materiałów, z których wykonane są poszczególne elementy. Należą do nich wszelkie powierzchnie wykończone na wysoki połysk, wykonane ze szkła, kryształu, marmuru, złota i srebra. Jeśli chodzi o użyte tkaniny, powinny się charakteryzować połyskiem, ozdobnym deseniem lub wyrazistym, kontrastowym kolorem. 

Fotel i stolik w stylu glamour

Czym dokładnie jest popularny, aranżacyjny styl glamour

Styl Glamour można podsumować w jednym zdaniu, jako połączenie XIX wiecznego, pochodzącego z Francji, bogatego stylu empire z amerykańskim nurtem znanym pod nazwą streamline, który powstał w latach 30 XX wieku. Połączenie tych dwóch, zupełnie odrębnych kierunków wzornictwa ze szczyptą eklektyzmu, przyniosło zaskakujący kontrastowy i ciekawy stylistycznie rezultat. Od tego momentu zabytkowa antyczna sofa, mogła się pojawić w nowoczesnym salonie lub sypialni.

Współcześni projektanci wnętrz, mają w tym temacie szerokie pole do popisu. Mogą odnawiać antyczne meble bez zachowania oryginalnych tkanin lub kolorów, oraz zestawiać je z meblami z zupełnie innej epoki. Ten przepyszny, modowy kierunek ma pokazać bogactwo i nieograniczone możliwości współczesnego designu, oraz inwencji właściciela. Glamour to styl, balansujący na granicy sztuki i kiczu, jednak broni się skutecznie odpowiednio dozowanym poczuciem humoru, który pozwala na odrobinę szaleństwa i przesady.

Salon urządzony w stylu glamour

Ta eklektyczna mieszanina wyodrębniła kilka powtarzających się elementów, które są podstawą aranżacji przestrzeni w stylu glamour. Jednym z nich jest użycie koloru fioletowego i różowego we wszystkich możliwych odcieniach. W ostatnich czasach kolorystyka tego stylu mocno ewoluowała i opiera się również na bielach, pastelowych beżach, szarościach i błękitach. W stylu glamour, tylko pozornie wszystko jest dozwolone. Bardzo ważną rzeczą jest zestawienie produktów jak najwyższej jakości, wykonanych z najlepszych materiałów. Całość, pomimo dużej ilości zdobień, powinna być spójna, elegancka i wytworna.

skandynawska lampka nocna na białym stelażu w salonie glamour
SKANDYNAWSKA LAMPKA NOCNA NA BIAŁYM STELAŻU -THOP

Jakie kolory zastosować w sypialni glamour

  • sypialnia glamour – biała. Pozwala na stworzenie jasnej, przyjemnej przestrzeni. W białej sypialni powinno się tu znaleźć duże łózko z ozdobnym zagłówkiem, ogromne lustro w złotej oprawie oraz pikowana pufa. Mały rzeźbiony stolik, lampka nocna z białym abażurem i kryształami, oraz charakterystyczna dla stylu glamour narzuta w kontrastowym kolorze dopełnią całość.
  • sypialnia glamour – granatowa. Sypialnia w tym kolorze nabiera ciężkości i wygląda jak buduar z XIX wieku. Aby urozmaicić przytłaczającą nieco aurę, aranżując sypialnię glamour w kolorze granatowym, należy użyć błyszczących pikowanych tkanin oraz połyskującej farby na ścianach. Ważnym elementem jest oświetlenie, podkreślające tajemniczość sypialni. Dobrze spełni te rolę ceramiczna lampa ze złotymi dodatkami.
  • sypialnia glamour – beżowa. Kolor beżowy, doskonale komponuje się ze złotym kolorem o ciepłej, różowej barwie. Dla przełamania monotonii koloru w sypialni, proponujemy zastosowanie ozdobnego żyrandola z giętych elementów w kolorze złota oraz połyskującego, pikowanego zagłówka i poduszek z tego samego materiału. 
  • sypialnia glamour – niebieska. Niebieska sypialnia glamour, powinna posiadać tapetę ze złotym wzorem. Na tym tle każdy odcień niebieskiego, będzie się doskonale prezentował. Kilka poduszek w jasnym kolorze, puszysty dywan oraz meble w kolorze miętowym wspaniale podkreślą bogactwo stylu glamour w sypialni
  • różowa sypialnia glamour. Aby zaaranżować sypialnię w kolorze pudrowo – różowym, należy zastosować złote lub srebrne dodatki. Użycie szarości, np. w poduszkach i wzorze na pościeli, tylko podkreśli elegancję i czar tego koloru. Kryształowy żyrandol lub mała lampka nocna z kryształkami ozdobi różową sypialnię w stylu glamour delikatnymi migoczącymi blikami.
białe tapicerowane łóżko w sypialni glamour
ŁÓŻKO TAPICEROWANE SANDIS – BIAŁE

Zdobiona tapeta do sypialni glamour

W sypialni urządzonej w stylu glamour, tapeta nie jest tylko mało istotnym tłem, ale jednym z bardzo ważnych elementów wystroju. W sypialni możemy sobie pozwolić na większą swobodę w aranżacji niż w innych pomieszczeniach. Delikatny, pastelowy kolor „ubierze” wnętrze sypialni w przepiękną, elegancką aurę a różnorodność wzorów pozwoli na wybór najciekawszej i najpiękniejszej tapety. Ściana bowiem, to kolejne miejsce do wyeksponowania wyrafinowanego wzoru rodem z pałacowych komnat. 

Tapety do sypialni w stylu glamour, mogą posiadać floralne wzory, typu kompozycje z liści i wyrafinowanych kwiatów lub nieco bardziej geometryczne, aczkolwiek zawsze połyskujace wzory. Tapety w takiej sypialni co prawda, pomniejszą optycznie przestrzeń, jednak  równocześnie wprowadzą, elegancki nastrój i ciepłą przytulną atmosferę. 

wnętrze sypialni w stylu glamour

Tapety glamour do domowej sypialni mogą posiadać równomiernie rozłożony na całej przestrzeni jednolity wzór lub eksponować wymyślną arabeskę umieszczoną nad wezgłowiem łóżka. Tapeta tworzy przestrzeń i atmosferę, urozmaiconą pozostałymi elementami aranżacji. Dobór kolorystyki i wzoru, do sypialni glamour to bardzo ważny moment w projektowaniu przestrzeni tego pomieszczenia. szeroki wybór tapet pozwoli na wspaniałe zaaranżowanie przestrzeni sypialni. Zobacz pomysły na ścianę w sypialni.

Eleganckie meble do sypialni glamour

Aby sypialnia została umeblowana zgodnie z zasadami glamour, powinna posiadać pięknie zdobiony i wyrafinowany mebel. Komoda do sypialni z założenia posiada dużą ilość szuflad i szufladek, oraz ozdobnych uchwytów. Jest ozdobą samą w sobie, ale jeśli posiada złocone listwy i ornamenty, jest tym cenniejsza i bardziej efektowna. Dobrze, jeśli komoda w sypialni ustawiona jest na nóżkach, które wysmuklają mebel i powodują, że jest bardziej eteryczny. 

Natomiast łóżko do sypialni glamour, to chyba najważniejszy mebel, od którego zależy cała aranżacja sypialni. Jego wielkość będzie zależała od potrzeb i możliwości przestrzennej pomieszczenia, jednak ważne aby sypialniane łoże miało ozdobny zagłówek. Miękka, elegancko uszyta narzuta, pozwoli dostosować przestrzeń łóżka do całej, ozdobnej aranżacji. 

małżeńskie łóżko kontynentalne w sypialni urządzonej w stylu glamour
MAŁŻEŃSKIE ŁÓŻKO KONTYNENTALNE ELISE

Szafka do sypialni w stylu glamour, to niewielki ale bardzo ważny element wyposażenia. Z powodu małych gabarytów, na blacie szafki zmieści się prawdopodobnie tylko ozdobna lampa. Jednak możliwość postawienia lampki nocnej tuż przy łóżku sprawia, że ten mebel nie powinien być nigdy pomijany. Szafa od sypialni, oprócz jej praktycznego zastosowania może i powinna w tym przypadku, spełniać rolę dekoracyjną. W stylu glamour właśnie o to chodzi, aby wszystkie zastosowane elementy były bogate pod względem zdobnictwa jak i użytych materiałów. 

Dekoracyjne oświetlenie do sypialni glamour

Oświetlenie glamour, stanowi jedno z największych wartości tego stylu. W tym nurcie wszystko musi się mienić i drgać grą delikatnych blików. Z tego powodu projektanci i designerzy, zwracają szczególną uwagę na montowane źródła światła w sypialni. Styl glamour pozwala na dużą swobodę, jeśli chodzi o ilość źródeł światła, oraz ich rozmiar. 

niebieskie tapicerowane łóżko kontynentalne we wnętrzy sypialni urządzonej w stylu glamour
ŁÓŻKO KONTYNENTALNE PROVENCE

Lampy stosowane w stylu glamour, mienią się ogromną ilością błyszczących elementów, takich jak kryształowe kule, łezki czy sople. Odbijają światło we wszystkich kierunkach sprawiając, że wszystko dookoła robi się trochę mniej realne.

Żyrandol do sypialni glamour, powinien posiadać nieco mniejsze gabaryty niż ten, który zawiesimy w salonie. Jednakże jest on równie ważnym elementem jak dobór koloru czy wzoru tapety. Żyrandol, poza funkcją głównego źródła światła, posiada możliwość tworzenia dodatkowego blasku i mieniących się punktów. 

tapicerowane łóżko kontynentalne do sypialni
PIKOWANE ŁÓŻKO KONTYNENTALNE ELISE

Lampki w sypialni glamour wprowadzają intymny, spokojny nastrój w domowej sypialni. Powinny zachowywać charakter tego stylu i jego atmosferę. Dają możliwość zmiany nastroju w każdym dowolnym momencie i wprowadzić blask otaczających nas, migoczących konstelacji gwiazd.

Kinkiety w stylu glamour można zastosować w sypialni dodatkowo lub jako zastępstwo dla głównego żyrandola. Kinkiety stanowią ważny element dekoracyjny. Ponieważ umieszczane są na bocznej ścianie mogą posiadać dużo wiszących ozdobnych elementów.

Natomiast lampki nocne stosowane w stylu glamour mogą być bardzo różnorodne. Zazwyczaj są dodatkowo zdobione złoceniami i innymi błyszczącymi elementami. Są delikatnym źródłem światła, które podkreśla migoczące i błyszczące elementy wyposażenia sypialni. 

Eleganckie dodatki w sypialni glamour

W sypialni urządzonej w stylu glamour, nie powinno zabraknąć, równie pięknych dodatków a jednym z takich elementów mogą być obrazy. Ich tematyka jest bardzo szeroka i zależy od inwencji projektanta, oraz osobistych preferencji właściciela sypialni. Zazwyczaj są to wyrafinowane elementy roślinne, jednak współczesny design dopuszcza inne, np. geometryczne wzory. Ważne aby dobrze się komponowały z pozostałymi elementami wystroju glamour, oraz aby miały solidne, eleganckie ramy. 

duża sypialnia w stylu glamour z meblami

Pozostałe dodatki do sypialni glamour są równie istotne, ponieważ to szczegóły stanowią o jakości całej aranżacji. Dodatkiem, urozmaicającym przestrzeń, może być mała figurka lub wazon. W sypialni często chcemy mieć zdjęcie najbliższej osoby lub rodziny, więc można je umieścić na komodzie w eleganckiej, stojącej ramce. Istotnym elementem wyposażenia są ozdobne, różnokolorowe poduszki, bez których styl glamour nie mógłby się obejść.

stylowe dodatki w sypialni glamour

Wchodząc do sypialni, często na pierwszy plan wysuwa się dywan. Jest elementem dopełniającym luksusowy charakter wnętrza glamour, dlatego ważne jest aby dobrać go w jak najstaranniej. Można powiedzieć, że wszystkie elementy tego stylu są równie ważne i powinny zachować między sobą równowagę i doskonałą harmonię. Przy tak dużej ilości zdobień ornamentów i struktur, staje się to dla projektanta bardzo dużym wyzwaniem. 

Na koniec można podsumować, że sypialnia w stylu glamour powinna być zaprojektowana z przepychem i blichtrem, zrównoważonym pastelową, delikatną kolorystyką. Oświetlenie, dodatki i meble do sypialni powinny cieszyć oko, oraz wprowadzać przyjemny nastrój. Sypialnia w stylu glamour to miejsce do odpoczynku i delektowania się ozdobnymi, migoczącymi detalami.