Jak podzielić pokój regałem?

Jak podzielić pokój regałem?

29 kwietnia 2022 0 przez Sonito

Regał może być ekonomiczną ścianką działową, która wyraźnie oddzieli dwie strefy pokoju. Jaki model regału się sprawdzi i jak to zrobić fachowo? Poznaj kilka praktycznych sposobów.

Jeśli chcesz zadbać o prywatność miejsca w jednym, większym pomieszczeniu, tak ustaw meble, by aranżacyjnie wyznaczyły poszczególne sekcje. Regał to idealny mebel, do odgradzania jednej części od drugiej. Dzięki temu stworzysz przytulne kąciki relaksu, pracy, a nawet do spania.

Nowoczesne regały z oferty sklepu Edinos.pl

Dzielenie pokoju regałem – kiedy warto i jak to zrobić?

W umownym dzieleniu pokoju z wykorzystaniem regału nie ponosisz dodatkowych kosztów. Wykorzystujesz bryłę mebla jako ściankę, co jest praktyczne, gdy z jednej przestrzeni korzysta więcej osób. Takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w kawalerkach i salonach łączonych z kuchnią. Regał pozwoli Ci wyznaczyć granicę między jedną sekcją a drugą. To istotne, ponieważ w ten sposób zbudujesz funkcjonalną, dobrze zorganizowaną przestrzeń. Regał nie izoluje całkowicie, ale stwarza uczucie prywatności. Oddzielenie strefy relaksu od miejsca pracy, dobrze wpływa na zdrowie i psychikę. Stosy dokumentów na biurku możesz ukryć za plecami regału i uporządkować wizualnie salon.

Jakie strefy można oddzielić za pomocą regału w salonie?

  • przedpokój,
  • aneks kuchenny,
  • kącik do pracy,
  • miejsce do spania,
  • garderobę,
  • dziecięcy kącik do zabawy.

Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy domownik może zachować swoją strefę użytkową. Pomimo popularności nowoczesnych przestrzeni otwartych wiele osób chce mieć własny, mały azyl prywatności. Odrębny kąt pomaga efektywniej odpocząć w strefie relaksu, stworzyć kameralną atmosferę w umownej sypialni i estetycznie zaprezentować miejsce, w którym podejmujesz gości.

salon podzielony regałem modułowym

Jak podzielić pokój regałem?

O przedzieleniu pokoju regałem mówimy wtedy, gdy mebel, postawiony bokiem przy jednej ze ścian pełni jednocześnie funkcję przegrody i mebla. W większych przestrzeniach możesz ustawić regał na środku, ale pod warunkiem, że nie jest wysoki i dobrze wpisuje się w całą aranżację. Do podziału możesz wykorzystać nawet meblościankę lub dwa regały, by za ich dłuższymi profilami ukryć przedpokój, aneks kuchenny lub sypialnię. Takie zabudowania, choć lepiej oddzielają, zabierają jednak wnętrzu przestronności. Jeśli nie musisz, nie ustawiaj pełnych i wysokich mebli na wprost wejścia. Popsujesz wizualizację pomieszczenia. Najlepiej, kiedy regał dzielący strefy jest spójny z pokojem i od wejścia widzisz go ustawionego przodem. Regały otwarte są praktyczniejsze – nie obciążają tak bardzo pomieszczenia, zwłaszcza jeśli do przedzielenia wykorzystasz węższe modele, mające w bryle sporo prześwitów. Oprócz tego, że są umowną ścianą, mają dodatkowe miejsce do ekspozycji kwiatów, pamiątek, salonowego szkła. Mogą więc łączyć w sobie dwie funkcje naraz.

Nowoczesne regały z oferty sklepu Edinos.pl

Jak podzielić pokój regałem z jednym oknem?

Najlepiej, jeśli zapewnisz dostęp do światła słonecznego w obu strefach podzielonego pokoju. Kiedy musisz iść na kompromis, zachowaj okno w miejscu częściej użytkowanym. Jeśli oddzielasz garderobę lub sypialnię, w tych miejscach wystarczy Ci wyłącznie sztuczne oświetlenie.

Jak podzielić regałem bardzo mały pokój?

W takim miejscu szczególnie warto przemyśleć całą koncepcję pod kątem aranżacji. Regał, dzielący pomieszczenie, nie powinien być zbyt wysoki. Tu sprawdzi się nawet model niższy lub wyższa komoda – oba produkty dobrze spełnią swoje zadanie. W ten sposób unikniesz niepotrzebnego ograniczenia przestrzeni. Mebel nie musi dotykać podłoża, ponieważ za pomocą smukłych, wyższych nóżek, możesz uzyskać efekt optycznie lżejszy. Do niewielkich pokojów wybieraj regały z niezabudowanymi plecami, które są np. biblioteczką lub kwietnikiem. Więcej światła w bryle mebla korzystniej wymodeluje małą przestrzeń. Podobną funkcję spełnią ażurowe regały.

podział salonu regałem rtv

Na co zwrócić uwagę, gdy dzielisz pokój regałem?

Przy podziale pokoju najważniejsza jest stabilność mebla. Wybierając regał, zwróć uwagę na sposób jego montażu i odpowiednie wyważenie. Produkt może być przeznaczony wyłącznie do ustawienia przy ścianie, do której jest przykręcany. Żeby się nie chwiał i nie stwarzał ryzyka upadku, wybierz taki model, który zagwarantuje bezpieczne i stabilne ustawienie, zwłaszcza jeśli masz małe dzieci.

Najlepsze regały do dzielenia stref

Jak profesjonalnie podzielić pokój na dwa bez ściany? Wykorzystuj regał pasujący stylem do aranżacji pokoju. W tradycyjnych wnętrzach sprawdzą się klasyczne, proste regały z plecami. Niestety te mogą negatywnie wpłynąć na bardzo małe wnętrze. Idealnie do podziału sprawdzą się otwarte modele. Industrialne regały są ponadczasowe – drewniane półki ocieplą klimat, a metalowa konstrukcja nada wnętrzu lekkości. Pięknie oddzielają także jasne regały w stylu skandynawskim. Ich kolor nie przytłacza pomieszczenia, a drewniane, smukłe nóżki kreślą lekkie bryły, które dobrze wkomponowują się w wiele pomieszczeń.

Komody do pokoju z ofert sklepu Edinos.pl

Decydując się na taką ściankę działową, pamiętaj, że dzielenie regałem:

  • jest bardziej symboliczne, ale wyraźnie oddziela dwie strefy,
  • jest ekonomiczne – nie musisz wydawać pieniędzy na kupowanie artykułów budowlanych do zbudowania ścianki działowej,
  • jest proste i łatwe – bez problemu podkreślisz dwie, różne sekcje pokoju,
  • jest mobilne – to ważna cecha, które jest istotna podczas zmiany aranżacji pokoju.

Jak podzielić pokój regałem? Tak, by prezentował się harmonijnie i estetycznie, ale też był ergonomiczny. Kolor mebla, styl i jego rozmiar dyktuje charakter pokoju oraz Twoje osobiste preferencje.