Jak urządzić przedpokój w bloku?
29 kwietnia 2022Przedpokój to pomieszczenie, które oprócz ergonomii powinno być estetyczne – spójnie nawiązywać do reszty wnętrz i gwarantować wygodę. Niektóre hole są trudne w aranżacji. Małe lub będące częścią pokoju dominują głównie w niewielkich M4. Duże dają ogrom aranżacyjnych możliwości. Sprawdź, jak urządzić praktyczny i elegancki przedpokój w bloku.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są zasady aranżacji przedpokoju w bloku?
- Jak dopasować stylistykę przedpokoju do różnych rodzajów wnętrz?
Najważniejszą cechą, która powinna wyróżniać przedpokój, jest funkcjonalność. Przestrzeń powinna wyraźnie podkreślać, że w tym miejscu możesz zdjąć buty i ubranie wierzchnie. Podstawowym błędem w urządzaniu pomieszczenia jest przytłoczenie przedpokoju w bloku przysadzistymi meblami i niespójną dekoracją. Aranżacja przedpokoju w bloku powinna być przyjazna i przejrzysta. Jak to zrobić?
5 praktycznych porad, jak urządzić przedpokój w bloku
Są takie meble do przedpokoju, bez których nie istnieje praktyczne wnętrze i style, które lepiej modelują tę trudną w aranżacji przestrzeń. Pomieszczenie musi harmonizować z pozostałymi wnętrzami i ładnie się z nimi łączyć. Delikatnie informować o tym, czego gość może spodziewać się w dalszych częściach mieszkania. Planując zagospodarowanie wnętrza, weź pod uwagę kluczowe kwestie.
- Pierwsze wrażenie – nawet niewielki przedpokój w bloku może być schludny i prezentować estetyczne uporządkowanie. Ważne, by eksponował kompletność, czyli miał obowiązkowe, praktyczne dodatki, które zapewnią wygodę i stylistycznie nie odstawał od reszty pomieszczeń.
- Odpowiednie wyposażenie – w komfortowym wejściu musi znaleźć się lustro, wieszak i szafka na buty.Pożądana jest szafa do przedpokoju, ale jej umieszczenie i wielkość zależy od kubatury wnętrza. Pięknie prezentują się komody do przedpokoju i konsole, które są obowiązkowe w przestronnych holach. Szczytem marzeń jest fotel z podnóżkiem – w małym przedpokoju może go zastąpić stołek lub pufa. Produkty gwarantują wygodne założenie butów. Inne elementy będące symbolem komfortowego przedpokoju to stojak na parasole i dodatki w postaci bocznych lampek, zieleni oraz obrazów i stylowych dekoracji.
- Dobre oświetlenie – jedno, centralne oświetlenie przedpokoju to czasem za mało. Zadbaj o dodatkowe wsparcie w postaci kinkietów i bocznych lampek. Oświetlone lustro pomoże Ci skontrolować wygląd w przedpokoju bez okna. Dobrze sprawdzają się halogenowe lampy sufitowe złożone z kilku, regulowanych źródeł światła i dyskretne LED-y.
- Praktyczne lustro – im większa tafla, tym lepiej. Lustro do przedpokoju w bloku ma wiele zalet i szczególnie jest pożądane w małym przedpokoju. Brak miejsca zmusza jednak do pójścia na kompromis i szukania rozwiązań typu 2w1. Przedpokój w bloku często wyposażony jest w szafy z lustrzanymi frontami. Do zamontowania zwierciadła wykorzystuje się nawet drzwi wejściowe.
- Przestronność – wolna przestrzeń jest potrzebna do stworzenia ciągu komunikacyjnego. Wtedy droga z przedpokoju do reszty pomieszczeń będzie wygodna i efektowna.
W holu zawsze funkcjonalność powinna królować nad dekoracyjnością. Stwórz takie wnętrze, by prezentowało wygodną, ładną i dopasowaną do Twoich potrzeb przestrzeń.
Różne rodzaje przedpokojów w bloku – wykreuj komfortowe wejście
O dekoracji korytarza decyduje głównie jego wielkość. Na więcej elementów możesz pozwolić sobie w dużym przedpokoju, ale w M4 jego metraż pozostawia wiele do życzenia. Oto kilka wskazówek, jak poradzić sobie z różnym ukształtowaniem pomieszczenia.
Duży przedpokój w bloku
Jak urządzić przedpokój w bloku mający duży metraż? Pokaźny hol może prezentować ciemniejsze odcienie na ścianach. W dużej przestrzeni sprawdzi się także ciemna kolorystyka podłogi, która jest praktyczniejsza niż jasna. Możesz pozwolić sobie na dekoracje przestrzeni przedpokoju obrazami, ściennym zegarem lub nawet wstawić wąską, podświetlaną witrynę z dekoracjami. Duża przestrzeń stanie się wtedy przytulna. Wyposażenie dużego przedpokoju w bloku zawiera pojemną szafę, półki na buty i komodę. Obowiązkowo musi się tu znaleźć puf, jeśli szafka na buty nie jest połączona z siedziskiem. Miękki chodnik ociepli duże wnętrze. Hol nie ma okna? Wybierz ciepły strumień światła. W wysokim przedpokoju sprawdzi się nie tylko lampa przysufitowa, ale też ścienne kinkiety.Rozświetlenie przestrzeni za pomocą licznych punktów poprawi funkcjonalność miejsca. Koniecznie wstaw efektowne, duże lustro. W dużych przedpokojach możesz użyć stylowego trendu glamour lub inspirującego boho, pod warunkiem, że w takim stylu jest mieszkanie.
Mały przedpokój w bloku
Aby powiększyć niewielki przedpokój w bloku, pomaluj ściany na jasny, neutralny kolor bieli lub mlecznej szarości. Odpowiednie będą też kremy, rozmyte beże i pastele. W ciemnym przedpokoju egzamin zda posadzka z jasnych płytek lub desek. Pomieszczenie wyda się większe i rozjaśnione. Lepsze w małym wnętrzu będą jasne meble. Dodatki, które optycznie dodadzą małemu wnętrzu przedpokoju przestronności to:
- kilka źródeł światła – oprócz głównej lampy na ścianie bocznej przedpokoju i wokół lustra zastosuj kinkiety lub listwy z kilkoma punktami świetlnymi,
- duże desenie na podłodze – drobne wzory parkietu pomniejszą przestrzeń, więc stosuj szerokie łączenia fug i większą, geometryczną terakotę,
- meble na wysoki połysk – w małej przestrzeni jasne, błyszczące fronty lepiej odbiją światło, korzystnie wpływając na przestronność wnętrz przedpokoju w bloku,
- duże lustra – pomyśl o szafie z lustrzanym przodem, a na wolnej ścianie stwórz dekoracyjną galerię z kilku zwierciadeł,
- rozwiązania 2w1 – siedzisko do przedpokoju lub puf ze schowkiem albo zestaw do przedpokoju z siedziskiem, w którym zawiera się wieszak, lustro i szafka na buty tworzą dodatkowe miejsca do przechowywania.
Jak urządzić mały przedpokój w bloku? Usuń niepotrzebne ozdoby, wybierz minimalistyczne meble, proste haczyki oraz lustra do przedpokoju w oszczędnych ramach. Bogate zdobienia zabierają optycznie wnętrzu metraż i przytłaczają przedpokój.
Przedpokój wąski
Wejścia w bloku często przypominają wagon. Są długie i wąskie, ale i z takim wnętrzem można sobie poradzić. Jak urządzić przedpokój w bloku o takiej kubaturze?
- krótsze ściany pomaluj o dwa tony ciemniej niż dłuższe – mały przedpokój wyda się przestronniejszy;
- zrezygnuj z deseni na podłodze – wzorzyste płytki wprowadzą chaos do niekorzystnej kubatury przedpokoju,
- zamontuj oświetlenie na dłuższych ścianach – otrzymasz efekt szerszego pomieszczenia;
- wstaw wąską, ale wysoką szafę – wykorzystaj wolną powierzchnię ściany, która pnie się w górę,
- komoda i minimalistyczny wieszak zamiast szafy otworzą wnętrze, w którym brak miejsca na duży mebel,
- ciekawa galeria luster nad komodą powiększy i rozświetli wąską, ciemną przestrzeń.
W wąskim i ciemnym przedpokoju sprawdzą się nowoczesne style. Minimalistyczne dodatki i meble z niezabudowanym tyłem. Metalowe, lekkie profile sprzętów w nurcie industrialnym i jasne, pełne światła skandynawskie meble.
Przedpokój otwarty na mieszkanie
To trudna aranżacja – w granicach salonu należy wyodrębnić miejsce wejściowe. Komoda może być częścią wspólną, ustawioną w przedpokoju, ale dobrze wpisującą się również w powierzchnię salonu, podobnie jak wąska konsola, która jest niezabudowana. Jeżeli przy wejściu masz zamiar umieścić mini zestaw meblowy, niech ma on ten sam wygląd, co meble w przestrzeni, do której wchodzisz. W ten sposób zachowasz spójność i harmonię. Możesz zrezygnować też z ciężkich z mebli w części przedpokojowej, wstawiając industrialny wieszak do przedpokoju i metalową ławeczkę, np. z półką na odstawienie butów. Wykorzystuj powierzchnię ścian. Stosuj dodatki, które podkreślą granicę przedpokoju, na przykład mniejszy dywanik przy drzwiach, ale w tym samym kolorze, co większy w salonie. Możesz też wyróżnić taką przestrzeń innym odcieniem parkietu, wyznaczając w ten sposób umowną granicę.
Podsumowując, pamiętaj o najważniejszych rzeczach w aranżacji holu:
- w małym przedpokoju nie stosuj na ścianach ciemnych barw ani dużych, wzorzystych tapet,
- w wąskim przedpokoju krótsze ściany pomaluj kolorem ciemniejszym o dwie tonacje niż dłuższe powłoki – optycznie powiększysz przestrzeń,
- w dużym przedpokoju koniecznie wstaw praktyczną, obszerną szafę – zagwarantuje ład i porządek,
- lustra to pożyteczne elementy – stosuj je zamiast dekoracji ściennych dla powiększenia małych wnętrz.
Nawet mały korytarz może w estetyczny sposób poprowadzić Cię na salony. Jak urządzić przedpokój w bloku? Praktycznie i elegancko. Tak, by stylem uchylał rąbka tajemnicy o tym, czego mogą spodziewać się Twoi goście.