Regały do domu i mieszkania – wszystko na temat tych praktycznych mebli

Regały do domu i mieszkania – wszystko na temat tych praktycznych mebli

12 maja 2023 1 przez Małgorzata

Martha Stewart uważa, że regał jest oknem umysłu, ponieważ pozwala wszystkim zobaczyć Twoje zainteresowania, pasje i styl życia. Rzeczywiście, regał to mebel, który jest wykorzystywany do ekspozycji ważnych dla jego użytkownika przedmiotów, ale regały do domu i mieszkania mają dużo większe znaczenie, niż Ci się wydaje. Bez nich wnętrze może utracić harmonię, charakter i funkcjonalność. Co szczególnie je wyróżnia?

Regał to praktyczny element wyposażenia wnętrz, cechujący się zwykle otwartym frontem i prostą, geometryczną budową. Jego konstrukcja składa się z półek, czasami szuflad lub szafek. Służy do przechowywania i eksponowania przedmiotów, takich jak książki, dekoracje, pamiątki, a przemysłowe wersje magazynują narzędzia lub żywność. Regały są powszechnie stosowane w mieszkaniach, domach, biurach, sklepach, magazynach i innych miejscach. Mogą mieć wiele rozmiarów, kształtów i być zbudowane z różnych materiałów, w zależności od ich przeznaczenia i stylu dekoracyjnego.

Nowoczesne regały z oferty sklepu Edinos.pl

Komu potrzebny jest regał?

Praktyczny charakter mebla sprawia, że to uniwersalny dodatek każdego wnętrza, niezależnie od tego, kto je użytkuje. Dla kogo regał będzie odpowiednim meblem? Tak samo dobrze się sprawdzi w przypadku magazyniera, jak i ucznia, ale najbardziej na funkcjonalności mebla skorzystają osoby, które:

 • lubią czytać – regał na książki jest obowiązkowy dla moli książkowych, ponieważ doskonale przechowuje i eksponuje literaturę,
 • są właścicielem sklepu lub magazynu – taki mebel jest niezbędny do przechowywania i prezentowania produktów w uporządkowany sposób,
 • prowadzą biuro – regały na dokumenty i akta perfekcyjnie przechowują dokumentację w uporządkowany i łatwy do wyszukania sposób,
 • uczą się i studiują – regał wprowadza uporządkowany system ekspozycji książek i pomocy naukowych, utrzymując ład w pokoju akademickim lub ucznia,
 • zajmują się rzemiosłem lub majsterkowaniem – regały perfekcyjnie przechowują narzędzia i materiały robocze, ułatwiając do nich dostęp,
 • kolekcjonują przedmioty – zbieracze znaczków i monet, modelarze, pasjonaci porcelanowych naczyń i figurek nie obędą się bez regałów, ponieważ pomagają one kategoryzować kolekcje i ułatwiają szybkie i łatwe odnalezienie określonych przedmiotów,
 • wygrywają różne konkursy – regały są niezastąpione w ekspozycji pucharów i nagród, dlatego będą praktycznym meblem sportowca, zawodowego gracza gier komputerowych czy też popularnego aktora.

Najszerszą grupę użytkowników stanowią właściciele lokali – regały do domu i mieszkania to najbardziej powszechne meble, które idealnie wkomponowują się w wiele stylów aranżacyjnych – od rustykalnych, po nowoczesne, choć ich wygląd się różni. Doskonale się sprawdzą w każdym pomieszczeniu – sypialni, salonie, pokoju dziecięcym i łazience. Praktycznie dopełniają garaże, schowki czy spiżarnie.

Drewniane regały w gabinecie

Dlaczego warto mieć regał?

Regały to optycznie lekkie, pojemne i użyteczne meble, które wnoszą w każdą przestrzeń wiele korzyści. Zachwycają wyglądem – niekoniecznie minimalistycznym, a do tego idealnie przechowują produkty i ułatwiają do nich dostęp. Zawsze pod ręką masz to, co potrzebujesz. Warto zdecydować się na regał z kilku powodów:

 • organizuje przestrzeń – geometryczny profil mebla wprowadza symetrię do wnętrza, odpowiednio więc je wymodelujesz i przechowasz w uporządkowany sposób zawartość,
 • oszczędza czas – łatwa dostępność do regału umożliwia szybkie wyszukanie wybranej rzeczy,
 • wyróżnia się estetyką – mebel służy również jako element dekoracyjny, wystarczy, że wybierzesz odpowiedni wariant, by podkreślić aranżację pomieszczenia,
 • ma reprezentacyjny charakter – regał można porównać do witryny sklepowej, która przyciąga uwagę tym, co wyjątkowo cenne,
 • określa użytkownika – regał swoją zawartością zdradza pasje i zamiłowania osób, które używają go w swoim lokum.

Dzięki regałom utrzymasz porządek w miejscu, które dopełnia mebel. Poza tym są one rewelacyjnym duetem do zabudowanych szaf, które mogą przytłaczać pomieszczenie, ograniczając w nim dopływ naturalnego światła i przestronność. Regały przywrócą harmonię, wprowadzając optyczną harmonię i lekkość.

Nowoczesny biały regal w stylu skandynawskim

Jaką rolę odgrywa regał we wnętrzu mieszkalnym?

Regały do domu i mieszkania to nie tylko funkcjonalne meble, ale przede wszystkim dekoracyjne konstrukcje. Inga Sempé, utalentowana projektantka francuska, uważa, że regał jest kreatywną formą, która łączy w sobie ergonomię i wyraża wartości użytkownika. Mebel bez wątpienia jest techniczny, ale można go tak zaprezentować, by stopniowo dozował emocje, co Sempré udowadnia w swoich projektach.

Walory estetyczne regałów do wnętrz mieszkalnych są nieprzeciętne. Regał określa styl aranżacji, a jego forma pozwala tworzyć różne efekty wizualne – może podkreślać geometryczny charakter lub łagodzić jego ostre kształty. Model o prostych liniach zaakcentuje klasyczną elegancję, a o zaokrąglonych krawędziach stworzy przyjazny, sielski klimat.

Kolor regału wpływa na nastrój – biały czy w jasnym odcieniu drewna wprowadzi do wnętrza lekkość i przestronność, podczas gdy ciemne kolory, takie jak czarny czy ciemny brąz, zbudują bardziej intymną atmosferę.

Materiał, z jakiego jest zbudowany regał, może nadawać pomieszczeniu ciepły i naturalny charakter (drewno) lub wprowadzać do niego elementy nowoczesności i surowości (metal, szkło). Regał umieszczony na środku pokoju podzieli harmonijnie przestrzeń na dwie części, natomiast umieszczony przy ścianie optycznie ją powiększy.

Walory użytkowe regałów do mieszkań i domów sprowadzają się przede wszystkim do sprawnego systemu przechowywania, dzięki czemu utrzymasz porządek w pomieszczeniu. Lekka konstrukcja oszczędza miejsce szczególnie w małych mieszkaniach i pokojach. Pionowa zabudowa minimalizuje ilość mebli i maksymalnie wykorzystuje dostępną powierzchnię ściany. Poza tym regał pozwala na personalizację przestrzeni, poprzez wybór stylu, koloru i formy. Można na nim wyeksponować dowolne ozdoby czy pamiątki, wykorzystać go jako kwietnik lub ściankę działową. Mobilność to duża zaleta mebli, ponieważ przesuwając regał szybko i łatwo zmienisz aranżację pomieszczenia, by dopasować ją do aktualnych potrzeb.

Drewniany regal w przedpokoju

Jakie rodzaje regałów zdobią domy i mieszkania?

Regały mogą być zbudowane z różnych materiałów, jednak najbardziej szlachetną formę mają wersje w całości wykonane z drewna. To popularny surowiec stosowany do stworzenia mebla, który cechuje wytrzymałość i duże walory estetyczne. Regały mogą być wykonane z litego drewna, z płyt wiórowych lub MDF-u, pokrytego fornirem czy lakierem. Drewniane regały mogą dekorować tradycyjne i nowoczesne wnętrza, tworząc w nich przyjemny, ciepły klimat.

Regały metalowe są również trwałe, ponieważ ich budulcem jest hartowana stal lub mocne aluminium. Takie wersje mają różne wykończenia – chromowe, złote, miedziane lub są pomalowane proszkowo na matową albo błyszczącą czerń. Metalowe regały wnoszą do przestrzeni optyczną lekkość, ale i surowość, zdobiąc najczęściej style nowoczesne.

Regały ze szkła są stylowe i eleganckie. Metalową konstrukcję uzupełnia się szklanymi blatami i zazwyczaj są one stosowane do przechowywania lekkich przedmiotów, takich jak dekoracje czy biżuteria. Półki mogą być wykonane z hartowanego szkła, co zwiększa ich trwałość.

Regały z tworzyw sztucznych, takich jak PVC czy ABS, są łatwe w utrzymaniu czystości i odporniejsze na wilgoć niż regały drewniane czy metalowe. Mogą być stosowane w łazienkach i kuchniach, a także w pomieszczeniach dla dzieci.

Nowoczesny regał w kolorze dąb sonoma

Regały z mieszanych materiałów są zbudowane z różnych surowców, na przykład z drewna i metalu, lub z drewna i szkła. Takie połączenie kreuje ciekawszy wygląd mebla i zapewnia mu dodatkową funkcjonalność. Drewniano-metalowe regały są hitem aranżacji nowoczesnych oraz industrialnych, ponieważ łączą szlachetność naturalnego drewna z optyczną lekkością i surowością nowoczesnego metalu, tworząc jeden harmonijny produkt.

Forma mebla wpływa na funkcjonalność i wizualizację pomieszczenia. Możesz dowolnie dopasować rodzaj regału do designu i charakteru przestrzeni. Do wyboru masz:

 • regały wolnostojące – ich zaletą jest możliwość swobodnego przemieszczania i ustawiania w dowolnym miejscu,
 • regały ścienne – są przymocowane do ściany za pomocą uchwytów lub wsporników; mają zazwyczaj mniejsze rozmiary niż regały wolnostojące,
 • regały narożne – specjalna konstrukcja umożliwia skuteczne wykorzystanie narożników i kątów, zapewniając również więcej miejsca do przechowywania,
 • regały modułowe – składają się z pojedynczych elementów, które można łączyć i rozdzielać według potrzeb; pozwalają na dowolne dopasowanie do wymiarów i kształtów pomieszczenia oraz umożliwiają łatwe rozbudowywanie i modyfikowanie całej instalacji.

Oprócz tego dostępne są także regały z drabiną, czyli wysokie konstrukcje gwarantujące dostęp do wyższych półek, stosowane gównie w bibliotekach oraz regały przesuwne, które pozwalają na przesuwanie półek w bocznych kierunkach, dzięki specjalnym platformom przytwierdzonym do podłoża. To rozwiązanie jest szczególnie korzystne w przypadku magazynów, hal i dużych przestrzeni jak biblioteki czy archiwa. Oba rodzaje mogą być wykorzystywane w przestrzeni domowej, ale są rzadziej spotykaną formą.

Regał drabinkowy w salonie

Na rynku spotyka się regały zabudowane, otwarte i modele będące połączeniem obu rodzajów konstrukcji. Różnica między regałem otwartym a zamkniętym, polega na sposobie dostępności do przechowywanych na nim przedmiotów.

 • Regał otwarty składa się z półek, bez drzwi czy ścianek bocznych i jest stosowany do eksponowania takich przedmiotów jak książki, dekoracje, rośliny doniczkowe czy też akcesoria codziennego użytku.
 • Regał zamknięty wyróżniają drzwi frontowe, ścianki boczne i tylna ścianka. Meble pozwalają na ukrycie przechowywanych przedmiotów i zapewniają dodatkową ochronę przed kurzem, światłem i wilgocią.
 • Regał na wpół zamknięty i otwarty – łączy obie formy, czyli otwarte półki zarówno z tylną ścianką, jak i bez niej, z zamykaną szafką. To często spotykany model, ceniony za ergonomiczność.

Wybór regału zawsze będzie uzależniony od jego przeznaczenia, wielkości i charakteru przestrzeni oraz tego, jaką dostępność do przechowywanych przedmiotów ma zapewniać mebel. 

Nowoczesne regały metalowe z oferty sklepu Edinos.pl

Regał do salonu

Salonowy mebel zwykle służy do ekspozycji dekoracji (szkła, figurek), ale także rodzinnych fotografii, książek i pamiątek. Może być wykorzystywany jako kwietnik lub w małym pokoju dziennym sprytnie oddzielać dwie strefy, np. relaksacyjną z miejscem do pracy.

Rozmiar regału do salonu zależy od wielkości pomieszczenia. Otwarte, nieduże i pojedyncze regały do salonu sprawdzą się w małym pokoju dziennym, natomiast w dużych warto zbudować meblościankę z 2 lub 3 regałów, którą urozmaicisz przestrzeń, nadając jej nowoczesnego charakteru. Nie muszą to być identyczne regały – mogą różnić się wysokością, tworząc designerskie i oryginalne konstrukcje. W salonie sprawdzą się drewniane warianty, kojarzone z większym prestiżem i szlachetnością. Mają reprezentacyjny charakter, jednak małe pomieszczenie często wymaga kompromisu w postaci regału drewniano-metalowego i otwartej bryły.

Kolor regału do salonu dopasuj spójnie do pozostałych elementów wnętrza – ścian, podłogi oraz mebli. Produkt w kontrastowej barwie stworzy z kolei interesujący akcent, przełamujący monochromatyczność dekoracji. Zwróć uwagę, jak odcień regału zmienia się w zależności od naturalnego i sztucznego oświetlenia. Kieruj się też stylem wnętrza. Jeśli urządzasz salon nowoczesny, wybierz regał w jasnych lub ciemnych odcieniach, w prostych i geometrycznych kształtach. Jeśli preferujesz styl rustykalny, to regał w naturalnych, drewnianych kolorach będzie dobrym wyborem.

Jak ustawić regał w salonie? Tak, by mebel nie zakłócił przestrzeni i jej proporcji. Ponadto jego miejsce zależy od tego, jaką pełni funkcję. Regałem z książkami warto dopełnić strefę do czytania, obok fotela i lampy podłogowej. Produkt może również:

 • stanowić element meblościanki przy najdłuższej ścianie,
 • być osobnym meblem, designem nawiązującym do pozostałych dekoracji,
 • stać przy ścianie naprzeciw kominka i telewizora, by w salonie utrzymać konstrukcyjną równowagę,
 • prezentować się przy oknie, żeby ułatwić łatwe wyszukiwanie produktów,
 • stać pod schodami, jeśli salon znajduje się na poddaszu, wtedy zaoszczędzisz pozostałą przestrzeń.

Regały do domu i mieszkania mogą zajmować także centralną część ściany, jeśli prezentują wyjątkowe dekoracje i pamiątki. Prostopadle do ściany możesz ustawić także wariant, który służy jako ścianka działowa. W małych pomieszczeniach wykorzystuj regały niższe, zaledwie z 2 lub 3 półkami, które nie zabiorą świata. W większych pozwól sobie nawet na regał tworzony pod zamówienie, który zabudowuje całą ścianę – od podłogi po sufit i prezentuje niezliczoną ilość półek.

Drewniany regał w domowym biurze

Regał w domowym biurze

Domowy gabinet czy biuro wymaga obecności regałów do przechowywania książek, segregatorów i akcesoriów biurowych. Niektóre półki mogą być wykorzystane na ekspozycje nagród i certyfikatów lub dekoracji w postaci kwiatów i figurek.

Innowacyjnym sposobem jest wykorzystanie szerokiego regału jako biblioteczki i biurka w jednym. To metalowa konstrukcja, z podniesioną na wysokość około 80 cm pierwszą półką od dołu, która jest blatem i tworzy pod spodem miejsce na wygodnie wsunięcie nóg. Na wyższych półkach przechowuje się pojemniki z dokumentami.

Rozmiar regału do domowego biura zależy od wielkości pomieszczenia. Mogą to być bardzo wąskie modele o szerokości 60 cm lub bardzo szerokie, tworzące 2-metrowe meblościanki. Ilość półek i szuflad powinien być dostosowany do potrzeb biura. W niektórych zawodach warto zadbać o częściowo zamykane regały, by niektóre dokumenty nie dostały się w niepowołane ręce lub regały całkowicie zamykane, np. z przesuwnymi drzwiami, a także schowane w szafie.

Umieść regał w biurze w łatwo dostępnym miejscu, tak by nie przeszkadzał w poruszaniu się i dostosuj wysokość półek do bezproblemowego korzystania z dokumentów. Rozważ ustawienie go przy ścianie, ponieważ biurowy regał najlepiej sprawdza się w roli wolnostojącego mebla. Kolor regału biurowego zależy od charakteru wnętrza, ale dużą popularnością cieszą się nowoczesne wersje niezabudowane i drewno-metalowe, w industrialnej odsłonie albo modułowe warianty.

Drewniane regały w domowym biurze

Regał do sypialni

W bardzo małej sypialni regał może być nowoczesną garderobą, w której najważniejszym elementem są półki i wieszaki, umożliwiające przechowywanie odzieży i akcesoriów. Ponadto w sypialni eksponuje dekoracje, książki, kwiaty, a czasem stanowi toaletkę, której półki przechowują przybory do pielęgnacji i urody.

Wielkość regału do sypialni zawsze jest uzależniona od jego funkcji i metrażu wnętrza.

Najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko, dlatego regał nie powinien przyćmiewać go formą i wielkością. Dobrze, gdy stoi w pobliżu łóżka, ułatwiając sięganie po produkty. Jeśli regał do sypialni ma dekoracyjny charakter, warto go ustawić przy oknie.

Drewniany regał w sypialni

Zwróć uwagę, by kolor i styl regału w sypialni nie zakłócały estetyki wnętrza, ale spójnie się z nią komponowały. Jeśli regał jest otwartą garderobą, jego odcień dopasuj do barwy ubrań, które w nim przeważają – bieli, czerni lub szarości. Najbardziej uniwersalnym odcieniem jest czerń, ale możesz kolor zestawić z odcieniem mebli lub zagłówka w łóżku.

W sypialni sprawdzi się regał drewniany, który ma naturalny charakter. To surowiec, który tworzy przyjemny klimat, nastrojową aurę i uspokaja. Jednak wybór surowca jest uzależniony od aranżacji alkowy.

Regał do łazienki

W małej łazience sprawdzą się wąskie regały słupki o szerokości około 40-50 cm. Do przestronnej wybierz szerokie regały, które mają nie tylko półki, ale także zamykane szafki i są wyposażone w wiklinowe kosze. W regałach łazienkowych przechowuje się w niech nie tylko środki do higieny, ale także ręczniki i przybory toaletowe.

Regał do łazienki powinien być odporny na wilgoć, dlatego wybieraj wersje wykonane z tworzyw sztucznych, metali lub egzotycznych gatunków drzew jak sheesham, mango czy tek. Ustaw mebel blisko wanny i umywalki, by łatwo sięgać po niezbędne produkty. Regał narożny pozwoli wykorzystać przestrzeń w kącie, która pozostaje nieużyta. Takim modelem zmaksymalizujesz przestronność. Kolor i styl łazienkowego regału powinien nawiązywać do charakteru aranżacji.

Biały regał w stylu skandynawskim

Jeśli nie regał, to co?

W małych przestrzeniach czasem i wstawienie regału jest wyzwaniem, dlatego warto wykorzystać wtedy ergonomię półek ściennych. Mogą być one mocowane do ściany w różnych konfiguracjach, tworząc zarówno symetryczne, jak i niesymetryczne konstrukcje wiszące.

W pomieszczeniach gospodarczych (spiżarnia, poddasze czy garaż) warto zastanowić się nad metalowymi szynami przytwierdzanymi do ściany, które mają poręczne uchwyty do zwieszenia narzędzi, rowerów albo roboczych ubrań, jednak nie zastąpią tradycyjnych regałów, ponieważ nie przechowają drobnych przedmiotów, takich jak książki czy kosmetyki.

W tym przypadku lepiej egzamin zdadzą drewniane lub plastikowe moduły, które możesz dowolnie komponować, tworząc regał dopasowany do własnych potrzeb. Wykorzystaj do tego celu również drewniane skrzynki, ustawione plecami do ściany albo bambusowe kosze. W dziecięcych przestrzeniach perfekcyjną alternatywą regału są materiałowe słupki z przegródkami, które podwiesza się przy suficie oraz wiklinowe etażerki.

Aranżacja domowego biura z wykorzystaniem metalowych regałów.

Ceny regałów do mieszkania i domu różnią się w zależności od materiału, rozmiaru, stylu i jakość wykonania. Proste i niewielkie regały z tworzywa sztucznego mogą się wahać od 70 do 250 zł. Drewniane regały średniej wielkości, podobnie jak regały metalowe czy modułowe to przedział 300 – 600 zł. Większe regały drewniane z półkami i metalowymi elementami kosztują od 400 do 1000 zł. Dekoracyjne warianty z zastosowaniem wyjątkowych materiałów, takich jak skóra, szkło czy marmur należy wycenić między 1000 a 2500 zł. Ekskluzywne regały wykonane ręcznie oraz modele z egzotycznego drewna są najdroższe – górna granica ceny może oscylować nawet na poziomie 6000-9000 tys. zł.

Regały łazienkowe do łazienki z oferty sklepu Edinos.pl

Regały do domu i mieszkania prezentują tak różnorodną grupę mebli, że z pewnością znajdziesz swój ulubiony model. Zanim zdecydujesz o zakupie, weź pod uwagę:

 • własne potrzeby, czyli jakie przedmioty będziesz przechowywać na regale, ich wagę, a także ilość,
 • gdzie będzie stał regał – o designie i materiale decydują warunki, jakie panują w pomieszczeniu (temperatura, wilgoć, zacienienie) oraz wolny metraż, jakim dysponujesz,
 • rodzaj mebla – otwarte konstrukcje są perfekcyjne do nowoczesnych wnętrz, drewniane z tylnymi panelami i bokami do tradycyjnych,
 • styl i kolor regału – wygląd mebla powinien harmonijnie łączyć się z aranżacją przestrzeni.

Bardzo ważnym czynnikiem jest bezpieczeństwo regału, szczególnie ważne w przypadku meblowania dziecięcych pokoi. Sprawdź stabilność i udźwig mebla – odpowiednie wyważenie oraz mocowanie uchroni produkt przed przewróceniem się, a tym samym zniweluje ryzyko uszkodzenia i nieszczęśliwego wypadku.

Regał to nie tylko mebel, ale również wyraz Twojej osobowości. To, w jaki sposób organizujesz swoje rzeczy, mówi wiele o tym, kim jesteś i jak myślisz.