Lamele ścienne – drewniane piękno na nowych zasadach

Lamele ścienne – drewniane piękno na nowych zasadach

14 kwietnia 2023 0 przez Sonito

Wąskie i długie deski na ścianie, ułożone pionowo z przerwami, tworzą kreatywną i nowoczesną strukturę 3D, która wprowadza do wnętrza ciekawy efekt. Lamele wpisują się w najnowsze trendy aranżacyjne i są coraz popularniejszą formą dekorowania ścian. Stanowią kompromis między tradycyjnym rzemiosłem a nowoczesnym designem. Oto co warto o nich wiedzieć.

„Trend na powierzchnie listwowe, który obecnie przeżywamy, ma swoje korzenie w starożytności. Ten motyw był podejmowany na nowo we wszystkich epokach sztuki, czy to w klasycyzmie, neoklasycyzmie czy historyzmie”

Nowoczesne lamele z oferty sklepu Edinos.pl

Czym dokładnie są lamele na ścianę?

Można powiedzieć, że lamele ścienne to nowoczesna wersja popularnych niegdyś boazerii. Dekorację stanowią cienkie listwy, wykonane przeważnie z drewna, choć spotyka są także inne warianty. Elementy mocuje się pionowo na ścianie i tworzą one oddzielne przepierzenia. Lamele są sprzedawane na sztuki lub w formie płyt, na których przymocowano już drewniane listwy. Kreują one trójwymiarowy efekt.

Rodzaje lameli ściennych

Najbardziej popularne są lamele drewniane, wyprodukowane najczęściej z drewna dębowego, bukowego, jesionowego bądź sosnowego. Szlachetny materiał nie jest tani, zwłaszcza dębowe warianty, które wahają się nawet do 100 zł za 1 sztukę listwy. Tańsze są lamele ze MDF-u, które są wykończone drewnianą okleiną. 15 gotowych listewek na panelu kosztuje około 1000 zł lub średnio 50 zł za jedną sztukę. Alternatywna drewna jest z reguły mniej trwalsza, jednak rzetelnie wykonana, służy dobrze przez wiele lat. Fornirowane lamele z MDF-u będą lepszym wyborem do kuchni lub łazienki, ponieważ dodatkowa warstwa zabezpieczająca ochroni je przed wypaczeniem spowodowanym wilgocią. Drewniane z kolei pięknie wyglądają w salonie lub sypialni.

Warto też wziąć pod uwagę coraz popularniejsze lamele bambusowe oraz lamele z drewna egzotycznego. Pierwsze są lekkie i nadają się do słabych konstrukcyjnie ścian, a drugie wyjątkowo odporne na urazy mechaniczne i wilgoć, dlatego znajdą zastosowanie w kuchni i łazience – są jednak bardzo drogie.

Aluminiowe lamele są najmniej popularne i rzadko stosowane we wnętrzu, głównie ze względu na surowość, jaką wprowadzają do przestrzeni. Wyparły je warianty polistyrenowe, czyli lamele PCV, które są wytrzymałe. Nie odkształcają się, a jednocześnie są elastyczne i giętkie. Stanowią alternatywę drogich, drewnianych wariantów.

Nowoczesne lamele z drewna na ścianiue w jadalni

Jak rozmieszczać lamele na ścianie?

Długość listewek wynosi od 200 do 275 cm i mają one szerokość średnio około 3 cm. Czasem są to węższe modele, prezentujące 2,7 cm lub szersze – 3,2 cm. Rozstaw lameli ściennych jest różny – gęsto usiane listewki umieszcza się co 1,4 cm, ale niektóre wersje rozdziela 4 cm przerwa. Większe odstępy są mniej estetyczne, podobnie jak zbyt gęsto osadzone – mogą wtedy stwarzać przytłaczające wrażenie.

Panele gotowe w formie płyt są podklejane filcem o grubości około 1 cm lub umieszcza się je na drewnianej płycie. Grubość geometrycznej listewki to zwykle 4 cm, ale zdarzają się bardziej płaskie wersje. Lamele na ścianie należy rozmieszczać pionowo, zachowując jednakowe odległości między listewkami. Poziome montowanie listewek stosuje się raczej na suficie. Przyjmuje się, że na jeden metr bieżący ściany potrzebne jest od 16 do 18 sztuk.

Kolory ściennych lameli

Produkty prezentują bogatą kolorystykę, w różnych odcieniach. Dzięki zastosowaniu materiału wysokiej jakości i odpowiedniemu zabezpieczeniu listew, lamele nie blakną. Ich kolor utrzymuje się w niezmiennie nasyconym odcieniu przez długi czas.

Najczęściej wybieranym modelem są lamele z drewna, które wyróżnia szlachetny design. Do wyboru masz każdy odcień tego naturalnego surowca, zarówno gładki, jak i z widocznym usłojeniem. Popularną opcją jest dąb, który charakteryzuje się przepiękną strukturą drewna. Fantastycznie podkreśla bardzo modny obecnie trend inspirowany naturą.

Dużym zainteresowaniem cieszą się również wersje czarne, białe, szare lub pastelowe. Spotyka się także lamele w wersji glamour – wykończone złotą lub srebrną okleiną.

Lamele na ścianie w sypialni za łożkiem

Profesjonalny montaż lameli na ścianę

Mocowanie listewek jest proste i można to zrobić samodzielnie. Powierzchnia, na której przytwierdza się lamele ścienne, powinna być sucha i bez uszkodzeń. Wyszlifuj ją i oczyść. Zaplanuj, gdzie będzie się znajdować każdy element – dzięki precyzyjnemu odmierzeniu, uzyskasz symetryczną, równo rozłożoną dekorację. Aby zamontować lamele na ścianie, potrzebujesz:

 • poziomicy,
 • kleju montażowego,
 • piłki do drewna,
 • skrzynki uciosowej.

Przytnij listwy do odpowiedniej długości za pomocą ręcznej piłki. Na pierwszą deszczułkę nałóż klej mocujący – pamiętaj, że miejsce, w którym zaczynasz, ma wpływ na to, jak będzie wyglądał cały efekt. Przyklejenie kolejnej deseczki wyznacz za pomocą wcześniej odciętych końcówek lub zamontuj listwy wykończeniowe między lamele, dzięki którym zasłonisz nierówności na ścianie i uzyskasz idealne odstępy. Możesz też zdecydować się na umieszczenie na ścianie gotowej płyty, którą mocuje się za pomocą kleju, taśmy montażowej czy kołków. Do niej przykleja się lamele ścienne, wypełniając miejsce między nimi materiałem wykończeniowym.

Czyszczenie lameli ściennych

Trudno dostępne zakamarki w ściennych lamelach przyciągają kurz i pajęczyny. Wystarczy jednak długa i wąska ssawka odkurzacza, by pozbyć się zabrudzeń. Należy jednak uważać, by nie uszkodzić lub zarysować listewek. Dobrym wyborem są teleskopowe miotełki do kurzu – mają miękką strukturę i dobrze usuwają kurz. Czyszczenie lameli na ścianie powinno się odbywać regularnie, raz w tygodniu. Przy cotygodniowym sprzątaniu warto również przetrzeć je wilgotną szmatką. Dekoracja nie wymaga dodatkowych zabiegów konserwujących.

Nowoczesne dodatki do salonu z oferty sklepu Edinos.pl

Lamele ścienne we wnętrzu – jak wkomponować je w aranżację?

Lamele na ścianę przepięknie łączą się z szarymi odcieniami ścian, ale tworzą też zgrany duet z brązami i zielenią. Tak naprawdę wszystko zależy od koloru deseczek. Drewniane perfekcyjnie wpasowują się we wnętrza, w których jest wiele roślinności – wtedy potęgują efekt naturalistyczny, modny w aranżacjach na czasie. Dobrze wyglądają w duecie z kamieniem, np. marmurem, ale również z industrialnym betonem czy też nowoczesnym szkłem. Gdzie najczęściej umieszcza się takie dekoracje?

 • W sypialni zdobią ścianę, przy której stoi łóżko lub wyznaczają buduarową strefę z toaletką.
 • W salonie ozdabiają ścianę z telewizorem, kominkiem, strefę do pracy z biurkiem albo miejsce relaksu, w którym znajduje się siedzisko i stolik kawowy.
 • W przedpokoju lamele na ścianie chronią powłoki przed zabrudzeniem.
 • W łazience listewki gustownie dekorują ścianę z lustrem i umywalką.
 • W kuchni dobrze wyglądają na ścianie lub suficie w sąsiedztwie wyspy albo mogą stanowić jej materiał wykończeniowy, stylizując ciekawie boki kuchennej konstrukcji.
 • Dobrze lamele prezentują się jako ażurowa ścianka działowa.
 • Mogą całkowicie pokrywać ścianę, maskując drzwi.
 • Na suficie tworzą designerski efekt i dodają wnętrzu wyrazistości.

Podobnie jak tradycyjne panele imitujące płytki, lamele sprawdzą się zarówno na całej powierzchni ściany, jak i jej części. Dzięki nim możesz sprytnie oddzielić część jadalnianą od kuchennej lub dodać nowoczesnego i eleganckiego charakteru przestrzeniom publicznym – biurom, recepcjom, restauracjom i hotelom.

Lamele pomiędzy kuchnia a jadalnią

Dlaczego lamele ścienne są tak popularne?

Ścienne listewki z drewna pięknie dopełniają wnętrze, wprowadzając do niego elementy natury. Dzięki temu kreują przytulną aurę, ożywiają i harmonizują pomieszczenie. To trwałe elementy, które w elegancki i wyszukany sposób zdobią powierzchnię ściany. Taka faktura dodaje wnętrzu głębi i sprawia, że nabiera ono charakteru. Moda na dekorowanie ścian lamelami wynika z tego, że są one niezwykle efektowne i praktyczne. Mogą wydzielać strefy i równoważyć dużą przestrzeń. Pofałdowana ściana tworzy oryginalną strukturę, która podkreśla nowoczesny aranż, ale też idealnie wpisuje się w trendy, w których liczy się indywidualne projektowanie wnętrz, maksymalnie dostosowane do osobistych preferencji klienta. 

Estetyczne i użytkowe walory lameli na ścianę

Trójwymiarowa dekoracja ściany jest niezwykle trendy, ponieważ ma wiele zalet. Na pierwszy plan wysuwa się dekoracyjny aspekt lameli, ale są one także funkcjonalnym dodatkiem wnętrza. Co zyskujesz, wybierając taki produkt?

 • Estetyczną dekorację – drewniane dodatki nie wychodzą z mody, ponieważ wspaniale wpływają na wizualizację pomieszczenia. Ocieplają, tworząc designerski efekt we wnętrzu.
 • Ponadczasowy aranż – drewno jest najpopularniejszym aktualnie surowcem w urządzaniu wnętrz. Doskonale wkomponowuje się w trendy, w których liczy się natura, np. ekologiczne i skandynawskie. Ze względu na dużą uniwersalność listewki z drewna mają zastosowanie w wielu nowoczesnych wnętrzach.
 • Trwałą ozdobę – lamele ścienne są dobrą inwestycją, ponieważ prezentują swój niezmienny wygląd przez wiele lat.
 • Wygłuszenie – wąskie deseczki na ścianach zmieniają propagację fal dźwiękowych, dlatego wpływają korzystnie na akustykę pomieszczeń. Wyciszają hałas i redukują echo.
 • Zamaskowanie nieestetycznej ściany – modułowe wersje są dobrym sposobem na zakamuflowanie uszkodzonej bądź poplamionej ściany.
 • Produkt przyjazny środowisku – drewniane panele są produkowane w obiegu zamkniętym, dzięki czemu minimalizują ilość zanieczyszczeń i odpadów oraz podlegają recyklingowi.
Ciemne lamele w sypialni na ścianie za łóżkiem

Czy lamele ścienne mają wady? Mogą być trudne w utrzymaniu czystości. Chodzi o miejsca pomiędzy deskami, w których zbiera się kurz, dlatego warto opracować swój własny sposób na ich czyszczenie. Są też mało odporne na działanie czynników zewnętrznych, zwłaszcza modele słabszej jakości, dlatego wybierając taki produkt, należy zawsze kierować się ich wykonaniem.

Lamele we wnętrzu – do jakich pomieszczeń pasują?

Drewniane listewki dobrze wyglądają we wnętrzach minimalistycznych, skandynawskich, japandi i loftowych. Perfekcyjnie taka ozdoba urozmaici oszczędnie urządzoną przestrzeń. Lamele na ścianie mogą tworzyć różne wzory – pionowe wydłużają przestrzeń i optycznie ją powiększają, a montowane pod skosem dodadzą energii wnętrzu monochromatycznemu. Są wyposażeniem nowoczesnych aranżacji i coraz częściej podświetla się je dekoracyjnym światłem, by dodać wnętrzu więcej przytulności.

Meble z lamelami z ofert sklepu Edinos.pl

Lamele na ścianach pasują do dużych i otwartych przestrzeni, ponieważ je harmonizują, ale również do małych. Zdadzą egzamin wtedy, gdy możesz pozwolić sobie na wyłożenie ściany dębowymi panelami, bo zbytnio przytłoczą niewielkie pomieszczenie. Listewki ułożone w odstępach są delikatniejsze i mają bardziej subtelny charakter. Warto je stosować, ponieważ:

 • wprowadzają do wnętrz modny element natury,
 • są nowoczesnym i nietuzinkowym dodatkiem,
 • ocieplają pomieszczenie, tworząc w nim przytulną aurę,
 • kreują w pokoju ciekawy efekt głębi,
 • mają właściwości izolujące i wyciszające.

Drewno wpływa korzystnie na ludzkie zmysły, które nawet w najmniejszym kawałku surowca odczytują przyrodę. Jej elementy są nam potrzebne do normalnego funkcjonowania, stąd moda na aranżacje bliskie naturze. Każda forma wprowadzenia jej do przestrzeni jest dobra. Lamele na ścianach są doskonałą alternatywą chłodnej powierzchni, pokrytej tylko emulsją. Ocieplają surowość pokoju i tworzą w nim przytulny klimat, stając się jednocześnie jego efektowną atrakcją.