Jakie oświetlenie do łazienki? Porady dotyczące profesjonalnego doboru

Jakie oświetlenie do łazienki? Porady dotyczące profesjonalnego doboru

10 listopada 2022 0 przez Małgorzata

Do stworzenia pięknej gry świateł w łazience nie wystarczy zamontowanie wyłącznie lampy głównej. Równie istotne jest oświetlenie boczne, występujące solo, jak i w duecie. Dekoracyjne lampy z kolei wykreują przyjemny klimat i rozjaśnią strategiczne miejsca w we wnętrzu łazienki. Dowiedz się, jakie oświetlenie do łazienki należy wziąć pod uwagę.

Precyzyjnie dobrane oświetlenie jest atutem wnętrza. Powinno być przede wszystkim funkcjonalne, z perfekcyjnie urządzoną w tym zakresie strefą kąpielową oraz lustrem.

Nowoczesne kinkiety do łazienki z oferty sklepu Edinos.pl

Nie można zapominać także o dekoracyjnym aspekcie oświetlenia – chłodny design łazienki potrzebuje odpowiedniej barwy światła, by stworzyć miły przyjazny nastrój.

Jaśniej proszę, czyli zasady doboru oświetlenia do łazienki

Na jakie oświetlenie do łazienki się zdecydować, by spełniało wymagane standardy?

Wnętrze łazienki to trudna przestrzeń, w której lampy są narażone na zmianę temperatury, wilgoć, a nawet bezpośredni kontakt z wodą, dlatego oprawy należy wybierać wyłącznie spośród produktów dedykowanych łazienkom. Kluczowe są także inne kwestie. Jakie oświetlenie w łazience zda egzamin?

  • Postaw na co najmniej dwa źródła światła – to absolutne minimum, ponieważ oprócz głównej lampy, ułatwiającej poruszanie się w łazience, powinno znaleźć się obowiązkowo także światło z większym natężeniem, zwłaszcza obok lustra.
  • Wybierz podwyższoną szczelność opraw – minimalna to IP44 i wyższe. Hermetyczne oprawy gwarantują, że wilgoć nie wpłynie negatywnie na ich działanie, przez co zapewni Ci bezpieczeństwo.
  • Zastosuj odpowiednie natężenie światła – lampa centralna powinna prezentować od 100 do 300 luksów, a światło padające na twarz wynosić między 500 a 1000 luksów, czyli emitować jasność podobną do warunków wymaganych podczas pracy przy biurku.
  • Dopasuj precyzyjnie CRI – to nic innego jak współczynnik odwzorowania barw. Od niego zależy naturalna, nieprzekłamana kolorystyka oświetlonych obiektów. Im wyższy współczynnik CRI, tym wiarygodność kolorów jest większa. W łazience najlepiej używać źródeł światła o CRI>90.
  • Dobierz odpowiednią temperaturę barwową światła – wysoka to światło „chłodne”, dające lepszy kontrast niż „ciepłe”. Dzięki temu łatwiej przy nim wychwycić wszelkie niedoskonałości. Do przygotowania makijażu lepiej wybierać oświetlenie o chłodniejszych barwach. Lampa główna w łazience może prezentować neutralny odcień światła.
  • Sprawdź rodzaj opraw – tworzywo, z jakiego są wykonane lampy przeznaczone do łazienki ma znaczenie! Plastik lub poliwęglan są odporniejsze na wilgoć niż metal, który może z czasem zardzewieć.

Dobre oświetlenie łazienki powinno być tak zaprojektowane, aby zminimalizować, a najlepiej wyeliminować, efekt tak zwanego olśnienia. Z użyciem większości konwencjonalnych źródeł światła jest to trudne, ale doskonale sprawdzą się źródła światła LED, zwłaszcza jeżeli oprawy oświetleniowe mają zamontowane mleczne przesłony, o odpowiednio dobranej luminacji.

Nowoczesne oświetlenie łazienki

Jakiego oświetlenia nie może zabraknąć w łazience?

W dobrze zaprojektowanej przestrzeni każda strefa powinna być funkcjonalna, dlatego oprócz lampy głównej zaprojektuj w łazience również oświetlenie punktowe i dekoracyjne. 

Centralne oświetlenie łazienki

Światło główne stanowi bazę dla lamp zamontowanych poniżej i powinno gwarantować przejrzystość. Aby uzyskać taki efekt, należy stosować źródła emitujące światło równomierne rozproszone o białej, naturalnej barwie, które występuje od temperatury powyżej 5500 K.

Liczba punktów świetlnych zależy tylko i wyłącznie od rozkładu oświetlenia i wielkości pomieszczenia. W małych łazienkach wystarczy jedna lampa główna, w formie plafonu lub listwy z regulowanymi reflektorami. W większych pokojach kąpielowych sprawdzą się oprawy punktowe wbudowane w przestrzeń pomiędzy sufitem podwieszonym a stropem właściwym. Dobrym rozwiązaniem jest symetryczne rozmieszczenie na suficie kilku lampek LED niż zastosowanie pojedynczej, mocnej żarówki. Przykładowo dla wnętrza o 5m2 zaleca się użycie co najmniej 6 żarówek LED o mocy 6W każda lub 1 żarówkę tradycyjną o mocy 75W. Oświetlenie ogólne powinno mieć 100 – 300 luksów.

Nowoczesne oświetlenie wnętrza łazienki

Oświetlenie miejscowe, zwane także kierunkowym

Dodatkowe oświetlenie, np. kinkiety łazienkowe,  jest niezbędne, bez względu na rozmiar łazienki – rozjaśnia zacienione miejsca, dlatego powinno być ono jaśniejsze niż światło główne. Jego intensywność dostosuj do charakteru wykonywanej czynności. W łazience powinno się ono znajdować przy lustrze, aby ułatwić wykonywanie makijażu, mycie zębów i golenie, ale z jego pomocą stworzysz również odpowiedni nastrój w relaksującej strefie kąpielowej.

Nowoczesne lustra do łazienki z oferty sklepu Edinos.pl

Oświetlenie lustra

Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie jednej lampy lub kinkietu nad łazienkowym lustrem lub dwóch sztuk po obu jego stronach. Im więcej wokół tafli źródeł rozproszonego światła, tym lepiej. Pamiętaj, by punkty świetlne, zawsze umieszczać powyżej linii wzroku, żeby uniknąć oślepienia. Nie zawieszaj także lamp na tej samej wysokości, co lustro, ale po jego przeciwnej stronie – będą rozpraszać odbicie w tafli. Tutaj najlepiej zda egzamin światło neutralne, o barwie pomiędzy 4000 K a 5000 K. Chłodne może zanadto rozjaśnić twarz, przez co makijaż wypadnie niekorzystnie.

Oświetlenie wanny i kabiny prysznicowej


Kabinę prysznicową możesz oświetlić, stosując lampy typu downlight nad natryskiem, a taśmy LED sprawdzą się przy wannie. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego LED-y zasilanie napięciem 12V lub 24V. To bezpieczne wartości, ze względu na ryzyko kontaktu lampek z wodą. Możesz nimi podkreślić krawędzie wanny. Światło nie powinno być ostre, ponieważ nie sprzyja to odprężeniu. Lepszy efekt daje lekko przytłumiona poświata, która jest bardziej dyskretna. Nad prysznicem współczynnik szczelności lamp powinien być wyższy i wynosić IP46.

Dzięki dodatkowym punktom świetlnym zwiększysz funkcjonalność łazienki, ale również odpowiednio wyrównasz proporcje pomieszczenia, w taki sposób, że:

  • oświetlenie skierowane na sufit optycznie powiększy wnętrze, a światło padające na posadzkę zaciemnieni,
  • przyciemnienie dolnych części ścian potęguje wrażenie wysokości,
  • zaciemnienie górnych stref kreuje wrażenie szerokości wnętrza,
  • wąską łazienkę optycznie poszerzysz, jeśli kąt padania światła skierujesz na krótsze ściany.

W przypadku światła kierunkowego doskonale sprawdzą się nowoczesne lampki LED. Do wyboru masz także halogeny. Jakie oświetlenie do łazienki będzie lepsze, w przypadku nowoczesnej aranżacji?

Eleganckie kinkiety w łazience

Oświetlenie LED i halogeny – różnice między produktami

LED-owe lampki są popularne i stanowią prawdziwą ikonę nowoczesności. Coraz częściej zastępuje się nim dobrze znane, tradycyjne źródła światła. Podobnie jak świetlówki kompaktowe są wyjątkowo energooszczędne. Niezależnie od tego, czy są to lampki, czy taśmy ledowe, charakteryzują się nieprzeciętną wytrzymałością i zapewniają długi okres użytkowania. Takie punkty świetlne polecane są do eksponowania przeszklonych szafek łazienkowych i wnęk. LED-owe paski ukryte w załamaniach i kątach zapewnią efektowną iluminację.

Halogeny emitują nawet do 70 proc. więcej światła. Ich trwałość jest jednak nieco mniejsza niż w przypadku LED-owych lampek. Gwarantują z reguły od 2000 do 5000 godzin pracy. Jeżeli jesteś osobą oszczędną, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na specjalne, energooszczędne typy żarówek halogenowych, które zużywają nawet do 60 proc. mniej energii niż ich klasyczne odpowiedniki. Pamiętaj, by decydując się na zakup halogenów do łazienki, sprawdzić ich napięcie oraz kąt padania światła.

W nowoczesnej łazience możesz wykorzystać zarówno jeden, jak i drugi rodzaj oświetlenia. Takie połączenie doskonale zastąpi całkowity brak naturalnego źródła nasłonecznienia, w przypadku pomieszczeń bez okna.

Oświetlenie łazienki urządzonej w nowoczesnym stylu

Wielkość i charakter łazienki, a dobór oświetlenia

Na wybór światła, a przede wszystkim jego ilości wpływa wielkość pomieszczenia. Każda łazienka jest inna i wymaga odpowiedniego dobrania punktów świetlnych.

W małej łazience (2-5 m2) stosuje się maksymalnie 2 oprawy: główną i dodatkową przy lustrze. Lampa centralna musi dobrze, równomiernie rozpraszać światło. Dobrym pomysłem są też listwy reflektorowe, które świecą punktowo. Dzięki ruchomym elementom możesz skierować wiązkę świetlną w najbardziej zacienione punkty łazienki – nad wannę lub kabinę prysznicową. Zobacz, jak najlepiej urządzić małą łazienkę.

W dużej łazience za pomocą większej ilości źródeł światła wydzielisz kilka stref o różnym natężeniu. Podwieszane sufity dają szerokie pole do popisu. Możesz ukryć w nich system oczkowy lub taśmę LED, która wprowadzi klimatyczne oświetlenie miejsc kąpielowych. Ciekawym pomysłem jest kilkupoziomowa aranżacja sufitu, dzięki której iluminacja podzieli przestrzeń w interesujący sposób. W dużej łazience zbudujesz inne tło do kąpieli i wykonania makijażu, a jeszcze inne do porannej toalety. Warto stworzyć kilka obwodów świetlnych i sterować światłem według osobistych preferencji.

podświetlane lustro łazienkowe oraz oświetlenie led w łazience

Jakie oświetlenie do łazienki z oknem zapewni optymalną jasność? Okno w łazience to dodatkowy atut i możliwości regularnego wietrzenia. Przestronna łazienka wymaga indywidualnego dopasowania źródeł światła. Pochmurne dni i wieczory wymuszają zastosowanie mocnych punktów świetlnych, podobnych, jak w przypadku łazienki bez okna. Długość ich używania będzie po prostu krótsza – w ciągu dnia nie musisz włączać światła.  

Łazienka bez okna to nie wyjątek w polskim budownictwie. Istotne jest, by barwa oświetlenia górnego imitowała światło naturalne, ponieważ nie może ono oślepiać i drażnić. W zabudowanych wnętrzach sprawdzą się zarówno duże, płaskie oprawy plafonowe, jak i niewielkie, przysłonięte mleczną warstwą oprawy. Nie stosuj lamp wiszących – pomniejszą metraż i będą przeszkadzać. Lepsze będą LED-we lampki i listwy halogenowe. Łazienka bez okna wymusza zastosowanie kilku źródeł światła.

Kosze na pranie z oferty sklepu Edinos.pl

Planowanie oświetlenia do łazienki zawsze rozpoczynaj w fazie budowy. To ważne! Trudno będzie dołączyć brakujące źródła, kiedy ściany będą już wytynkowane. Pamiętaj, że:

  • w przypadku lampy głównej sprawdzą się plafony łazienkowe i oczka o rozproszonym świetle; montowane do sufitu nie pomniejszą wnętrza i pasują do każdego stylu łazienki,
  • światło boczne w łazience to oświetlenie lustra wyraźnie prezentujące twarz; możesz wybrać dwie oprawy po bokach lub listwę świetlną nad górną krawędzią zwierciadła,
  • oświetlenie dekoracyjne łazienki jest przeznaczone dla strefy relaksu, czyli przestrzeni wokół wanny lub prysznica; montuj je tak, aby nie oślepiało osoby biorącej kąpiel;
  • wannę najlepiej doświetlać taśmą LED IP65,
  • kabinę prysznicową dekoruj światłem, montując nad natryskiem oświetlenie typu downlight z wysoką ochroną szczelności.

W łazience nie stosuje się wiszących lamp i żyrandoli oraz czarnych opraw. Nigdy nie ustawiaj żadnego światła tak, by jego promień padał wprost na obiekt. Używaj jasnych opraw, designem nawiązujących do aranżacji całego wnętrza. Jaki rodzaj oświetlenia do łazienki sprawdzi się najlepiej? Taki, który będzie funkcjonalną ozdobą!