Jak odmienić swoją łazienkę przy pomocy kwiatów?

Jak odmienić swoją łazienkę przy pomocy kwiatów?

25 sierpnia 2021 0 przez Sonito

Kwiaty potrafią stanowić piękną ozdobę wnętrza, jednak nie są tak łatwe w utrzymaniu jak dekoracyjna lampa czy obraz powieszony na ścianie. Wybierając rośliny, które staną się elementem wystroju danego pomieszczenia, trzeba wziąć pod uwagę ich potrzeby – odpowiednią wilgotność powietrza oraz oświetlenie, a w przypadku łazienki przede wszystkim wysoką tolerancję na zmiany tych parametrów oraz odporność na trudne warunki. Jaki kwiat pozwoli wprowadzić do aranżacji pokoju kąpielowego świeżą nutę?

kwiaty doniczkowe w domu

Kwiaty do łazienki bez okna – jakie gatunki przetrwają bez światła słonecznego?

Ciemna łazienka przytłacza i nie stwarza korzystnej dla samopoczucia aury. W łazience bez okna stawiamy więc na potencjał oświetlenia sztucznego, łącząc lampy sufitowe z kinkietami, podświetlanym lustrem czy z punktowym oświetleniem w postaci reflektorów. Czy w pomieszczeniu pozbawionym naturalnego światła przetrwają jakiekolwiek gatunki roślinności? Okazuje się, że tak – trzeba zadbać jednak, aby otrzymywały one światło na przykład z jarzeniówek lub żarówek LED. Ze względu na fakt, że oznaczałoby to zapalanie światła w łazience nawet na około 10 – 12 godzin dziennie, lepszym, bardziej energooszczędnym rozwiązaniem może być wymiana kwiatów pomiędzy ciemną łazienką a pokojami dobrze doświetlonymi przez słońce.

aranżacja łazienki z kwiatem doniczkowym

Jakie rośliny przetrwają w pomieszczeniu bez okien? Będą to przede wszystkim gatunki, które również w warunkach naturalnych doskonale radzą sobie na zacienionych pozycjach. Pierwszą, najbardziej oczywistą propozycją może być paproć, lubiąca dużą wilgotność powietrza. Roślina świetnie zaprezentuje się zarówno w wystroju tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Warto ustawić ją na wysokim kwietniku lub zawiesić w powietrzu, aby lepiej wyeksponować jej zwisający zielony pióropusz. Poszukując rośliny łazienkowej z kwiatami, można zdecydować się na popularny skrzydłokwiat, który również dobrze czuje się w wilgotnym otoczeniu. Jego kolorystyka – zielone liście i białe kwiaty – pomoże wprowadzić do wnętrza świeżość i elegancję. 

  • Rośliny do łazienki bez okna muszą radzić sobie na stanowiskach cienistych.
  • Pielęgnacja roślin do łazienki bez okien może wymagać cyklicznego przenoszenia kwiatów do lepiej doświetlonych pomieszczeń.
  • W ciemnej łazience sprawdzi się między innymi paproć oraz skrzydłokwiat.
aranżacja łazienki z użyciem kwiatu doniczkowego

Które kwiaty postawić w łazience z oknem?

Łazienka doświetlona światłem naturalnym, wpadającym przez okno, jest nieco łatwiejsza do przybrania kwiatami. Stwarza warunki o rozproszonym oświetleniu i wysokiej wilgotności, dlatego należy wybierać do niej rośliny, które dobrze czują się w takim właśnie otoczeniu. Wybór jest w tym przypadku znacznie większy, dzięki czemu kwiaty łatwiej dobrać na przykład do motywów dekoracyjnych obecnych w pozostałych pomieszczeniach. Świetnym przykładem takiego rozwiązania jest ustawienie w pokoju kąpielowym modnej monstery o charakterystycznych liściach z efektownymi wcięciami. Monstera idealnie sprawdzi się w mieszkaniu urządzonym w stylu skandynawskim, który często wykorzystuje ten motyw między innymi na tekstyliach. Można ustawić ją w łazience na przykład na drewnianym stojaku, w doniczce z jasnej ceramiki. 

Innym kwiatem, który pięknie ozdobi to pomieszczenie będzie storczyk. Odpowiednio pielęgnowany zachwyci swoimi kwiatami, występującymi w bardzo szerokiej gamie barw. Storczyk stanowi najlepszy wybór do nowoczesnej, eleganckiej łazienki. Szczególnie dobrze zaprezentuje się na tle kontrastujących barw elementów wykończeniowych. Wprowadzi do wystroju również nieco orientalną, tropikalną nutę.

 

Nowoczesne stojaki na kwiaty z oferty sklepu Edinos.pl

Bardziej uniwersalną rośliną do łazienki z oknem może okazać się fikus o soczyście zielonych liściach. Ze względu na spore wymiary, jakie może osiągnąć, najlepiej znaleźć dla niego osobne miejsce na podłodze. Warto pamiętać o osadzeniu go również w dobrze dobranej do wystroju doniczce. 

Romantyczny nastrój w pokoju kąpielowym zapanuje z kolei za sprawą efektownie kwitnącej chińskiej róży. Krzew może kwitnąć na biało, czerwono, różowo lub żółto. Roślina jest w stanie osiągnąć nawet do 1,5 m wysokości, jednak w domowych warunkach to z reguły niewielki kwiat, który bez trudu umieścimy przy umywalce lub na parapecie. 

  • Rośliny do łazienki z oknami powinny lubić rozproszone światło i wysoką wilgotność powietrza.
  • W roli kwiatów do łazienki z oknem sprawdzą się między innymi fikusy oraz monstery, a także kwitnące storczyki i róże chińskie.
aranżacja małej łazienki z kwiatem doniczkowym

Gdzie ustawić kwiaty w łazience?

Lokalizacja kwiatów w łazience powinna być dobrze przemyślana, zarówno ze względu na panujące w pomieszczeniu warunki, jak i oczekiwany efekt aranżacyjny. Pod uwagę należy wziąć:

– preferencje stopnia nasłonecznienia – kwiaty cieniolubne ustawia się z dala od okna, a rośliny lubiące nieco większą ilość światła bliżej szyby, np. na parapecie lub podwieszone na suficie,

– preferencje poziomu wilgotności – z reguły nie zaleca się lokalizowania kwiatów bezpośrednio przy prysznicu lub wannie, choć niektóre gatunki lubią dodatkowe zraszanie,

Lustra łazienkowe z oferty sklepu Edinos.pl

– środki czystości (chemia domowa) – odradza się ustawianie kwiatów w pobliżu składowania silnych detergentów lub w miejscu narażonym na działanie rozpylanych kosmetyków,

– bezpieczeństwo – zwłaszcza jeśli z łazienki korzystają również dzieci, należy zadbać, aby duże, ciężkie rośliny ustawić na podłodze w miejscu, w którym nie będą nikomu przeszkadzać, a te lżejsze ustawić na stabilnym stojaku lub zawiesić w powietrzu. 

A efekt aranżacyjny? Aby zadbać o lekkość aranżacji, małe kwiaty warto ustawić na stojakach, które odpowiednio je wyeksponują. Z kolei duże okazy w masywnych donicach najlepiej lokalizować tam, gdzie pragniemy przyciągnąć uwagę swoich gości – przy lustrze lub przy pięknej wolnostojącej wannie. 

aranżacja nowoczesnej łazienki z użyciem rośliny doniczkowej
  • Kwiaty w łazience lokalizujemy z uwzględnieniem ich preferencji oraz bezpieczeństwa.
  • Rośliny w pokoju kąpielowym można ustawiać na stojakach, przy umywalce, bezpośrednio na podłodze lub w wiszących kwietnikach.