Sztuczki, które pozwolą rozjaśnić wąski korytarz lub przedpokój

Sztuczki, które pozwolą rozjaśnić wąski korytarz lub przedpokój

25 sierpnia 2021 0 przez Sonito

Korytarz oraz przedpokój są wizytówką domu – to właśnie te pomieszczenia witają jako pierwsze domowników i gości. Ich aranżacja powinna być więc praktyczna i spójna z pozostałą częścią mieszkania. Problem pojawia się wtedy, kiedy korytarz jest jednocześnie przedpokojem lub gdy jego metraż okazuje się przytłaczająco mały. Ciemne i ciasne wnętrze, pozbawione naturalnego światła jest nieprzytulne i przytłaczające. Jakie są więc sposoby na rozjaśnienie i optyczne poszerzenie wąskiego, ciemnego przejścia?

aranżacja małego przedpokoju

Zacznij od sufitu i podłogi

Zasady są proste – jasne kolory optycznie powiększają i otwierają przestrzeń. Nie oznacza to jednak, że podłoga w wąskim korytarzu powinna być biała – wręcz przeciwnie, warto postawić tu na elegancki kontrast. Podłoże w przedpokoju musi być przede wszystkim praktyczne, odporne na niszczenie i łatwe do utrzymania w czystości. Podłoga w korytarzu powinna również sygnalizować styl aranżacyjny całego mieszkania, dlatego jeśli jest ono urządzone w duchu industrialnym czy loftowym, idealnym wyborem będzie na przykład posadzka żywiczna lub gres. Efekt rozjaśnienia uzyskamy poprzez położenie na niej szarych, melanżowych lub nawet białych dywaników. Warto jednak wybrać takie modele, które z łatwością upierzemy w domowej pralce. 

Sufit w ciasnym, ciemnym korytarzu musi być jasny i dobrze doświetlony. Efektowną sztuczką jest pomalowanie go na odcień jaśniejszy niż ściany wraz z ich kilkunastocentymetrowym paskiem wydzielonym od góry. Jasna farba w połączeniu z odpowiednim oświetleniem skutecznie rozproszy i odbije światło, co przełoży się na efektowne rozjaśnienie przejścia.

aranżacja wąskiego przedpokoju
  • Nawet ciasny przedpokój powinien mieć praktyczną, łatwą do czyszczenia podłogę.
  • Sufit wąskiego korytarza musi być jasny i równomiernie oświetlony.

Co na ściany w ciemnym przedpokoju?

Najprostszym sposobem na rozjaśnienie i powiększenie ciasnego przedpokoju jest pomalowanie ścian na jasne odcienie – biel, beże, szarości. Należy pamiętać, że korytarze są najbardziej narażone na zabrudzenia i niszczenie, dlatego pokrycie ścian odpornymi na czyszczenie i zadrapania materiałami jest kluczowe. Do takiego wnętrza nadają się tylko emalie i farby ceramiczne, tynki strukturalne – zwłaszcza wykończone odbijającym światło brokatem – lub okładziny, np. z efektem cegły. Ścianę wąskiego korytarza można pokryć także tapetą we wzory, również odporną na działanie wilgoci i detergentów (np. winylową). Fototapeta wzorzysta w pionowe pasy, mieszająca kolor biały z dowolną inną barwą, będzie efektowna, rozjaśni wąski i ciemnu przedpokój oraz optycznie powiększy pomieszczenie. Z kolei wariant z efektem trójwymiarowym może nadać wnętrzu efekt głębi (w tym celu należy wybrać na przykład widok leśny, plażę czy słoneczną łąkę). Aby dodatkowo nie przytłoczyć aranżacji, lecz nadać jej lekkość, wzorzystą tapetę najlepiej przykleić na jedną ścianę lub jedynie jej fragment, zestawiając ją z powierzchniami pomalowanymi farbą na jednolity, jasny kolor.

szafka na buty i wieszak w przedpokoju

Warto mieć na uwadze, że wąski, ciemny korytarz nie wyklucza wykończenia ścian w ciemnych kolorach. Czasami wyraziste barwy znacznie lepiej wpisują się bowiem w wystrój pozostałej części domu. W takich przypadkach należy pamiętać o roli jasnych dodatków, oświetlenia i elementów odbijających światło (lustra). Na ciemnych ścianach można powiesić jasne obrazy lub plakaty, zastosować białe futryny i listwy wykończeniowe, a także podświetlić cały korytarz, montując lampy zarówno na suficie, jak i przy podłodze. 

  • Ściany wąskiego korytarza powinny być jasne lub utrzymane w kontraście – ciemna ściana i jasne dekoracje.
  • Jasne dodatki i powierzchnie odbijające światło w połączeniu z lampami dają efekt rozjaśnienia i przestronności.

Meble i drzwi w przedpokoju

Korytarz jako przedpokój to standard w małych mieszkaniach, na przykład w bloku. W takiej sytuacji problemem staje się nie tylko wykończenie wnętrza, ale również jego funkcjonalne umeblowanie. Aby rozjaśnić i nadać przestronności ciasnemu przedpokojowi, należy zdecydować się na meble do przedpokoju w odcieniach naturalnego drewna. Dobrze sprawdzą się modele z lustrami w drzwiczkach, ponieważ będą dodatkowo odbijały światło. Jeśli ściany korytarza są utrzymane w ciemniejszej kolorystyce, korzystnym rozwiązaniem będzie wybór modnych białych mebli. 

Bardzo efektownym sposobem na rozjaśnienie ciemnego przedpokoju jest wymiana drzwi na jaśniejsze i przeszklone. Światło wpadające przez szybę w znacznym stopniu poprawi warunki oświetleniowe w korytarzu, zwłaszcza w ciągu dnia. Z kolei skrzydła drzwiowe pokryte jasnym, błyszczącym laminatem efektownie rozproszą światło żarówek i równie skutecznie rozjaśnią ciemny przedpokój.

przedpokój z nowoczesnymi meblami
  • Ciemny korytarz warto wyposażyć w jasne meble.
  • Wymiana drzwi na jasne i przeszklone skutecznie rozjaśni korytarz i wpuści do niego naturalne światło.

Diabeł tkwi w szczegółach, czyli o istocie dekoracji przedpokoju

Dekoracje pełnią ważną rolę w każdej aranżacji, jednak w małych, ciemnych pomieszczeniach są wręcz kluczowe. Należy zadbać, aby zachowywały one pożądane proporcje wnętrza i stanowiły powierzchnię dobrze odbijającą światło. Korytarz może stać się domową galerią sztuki. Duże fotografie lub plakaty najlepiej oprawić w białe lub srebrne ramy i obwiesić nimi całe ściany. Korzystnym rozwiązaniem będzie także zawieszenie dużego, podłużnego lustra, które da optyczny efekt głębi. Trzeba pamiętać jednak, że bardzo wielkie znaczenie ma jego lokalizacja – zwierciadło powinno odbijać takie elementy wnętrza, które chcemy podkreślić. Jeśli korytarz kończy się „ślepo”, można ozdobić go również piękną, jasną komodą z bukietem kwiatów na blacie lub podświetlaną witryną mieszczącą domową biblioteczkę.

aranżacja przedpokoju z użyciem lustra
  • W ciemnym korytarzu warto postawić na jasne, odbijające światło dodatki.
  • Uniwersalnym rozwiązaniem powiększającym optycznie i rozjaśniającym przestrzeń jest duże lustro ścienne.

 

Niedoceniana moc oświetlenia

Aranżując amatorsko wnętrza często zapominamy o potencjale dobrze dobranego oświetlenia. Tymczasem odgrywa ono bardzo ważną rolę, gdyż poprzez zabawę światłem możliwe jest wydobycie atutów i zakamuflowanie niedoskonałości każdej przestrzeni. W wąskim i ciemnym korytarzu należy zadbać o to, aby oświetlenie było przede wszystkim równomierne. Mogą zapewnić je kinkiety ścienne, rozmieszczone w równych odległościach lub punktowe plafony sufitowe. Ciekawy efekt aranżacyjny i intensywne rozjaśnienie korytarza zapewnią także taśmy LED ukryte za listwami wykończeniowymi przy suficie i/lub przy podłodze. Takie rozwiązanie sprawdzi się jednak przede wszystkim w nowocześnie urządzonych mieszkaniach. 

aranżacja przedpokoju z użyciem światła punktowego
  • Prawidłowo dobrane oświetlenie to klucz do rozjaśnienia ciasnego korytarza.
  • Światło w wąskim, ciemnym przejściu powinno być równomierne.