Połysk czy mat? Jakie wybrać fronty do kuchni?

Połysk czy mat? Jakie wybrać fronty do kuchni?

23 marca 2022 0 przez Sonito

Wykończenie mebli ma duże znaczenie w kreowaniu estetycznej i harmonijnej kuchni. O tym, czy szafki powinny błyszczeć, czy nie decyduje kilka czynników. Sprawdź, w jakim wnętrzu oba rodzaje frontów mebli kuchennych najlepiej zdadzą egzamin.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym charakteryzują się praktyczne fronty kuchenne?
  • Jakie fronty mebli do kuchni? Lakierowane czy matowe?
Komplety mebli do kuchni z oferty sklepu Edinos.pl

Czy w przypadku mebli kuchennych lepiej postawić na mat, czy połysk? Wybierz taką politurę, która odpowiednio wpisze się w charakter, rozmiar i styl kuchni. Oba rozwiązania są popularne, ale mogą przynieść odmienny efekt. Najważniejsze, by meble wpisywały się w Twoje gusta i były funkcjonalne.

Praktyczne fronty do kuchni – rodzaj ma znaczenie

Wybór surowca, z jakiego są wykonane są kuchenne meble, będzie przesądzał o ich ergonomii. Istnieje powszechne założenie, że błyszczące fronty są trudne w utrzymaniu czystości, a matowe nadają się wyłącznie do kuchni tradycyjnych. Aktualne aranżacje kuchni udowadniają, że jest to mit, a zasady są po to, by je łamać. Jakie fronty do kuchni najlepiej sprawdzą się w tym wymagającym wnętrzu?

meble kuchenne w stylu skandynawskim z lakierowanymi białymi frontami

Drewniane fronty

Drewniane fronty charakteryzują się dużą estetyką, a w kuchni tworzą poczucie ciepła i przytulności. Fronty wykonane z naturalnego drewna muszą być zabezpieczone lakierem lub bejcą. Emulsje impregnujące tworzą politury matowe i lakierowane. Meble w prostej i minimalistycznej geometrii mogą zdobić kuchnie nowoczesne. Warianty ze zdobionymi frontami – kuchnie retro.

Zalety: są eleganckie, długotrwałe, solidne, uniwersalne, ponadczasowe, dobrze łączą się z innymi surowcami, mogą występować w macie i połysku.

Wady
: wymagają odpowiedniej pielęgnacji, konserwacji, są ciężkie i drogie.

Foliowane fronty z MDF-u

Fronty z MDF-u to sprasowane płyty wiórowe pokrywane folią PCV.

Zalety: duży wybór oklein, uniwersalność stylistyczna, estetyczny wygląd, fronty występują zarówno w macie, jak i w połysku, są tańsze.

Wady:
są mniej odporne na działanie wysokiej temperatury i wilgoci niż drewno, ponieważ okleina w niektórych miejscach może się odkształcać.

fronty mebli kuchennych pokryte folią pcv

Fronty laminowane

Laminowane fronty szafek to płyta wiórowa pokryta laminatem z żywicy. Meble laminowane przeznaczone do kuchni charakteryzują się wysoką antystatycznością, czyli nieprzyciąganiem kurzu. Eksponują wyłącznie gładkie, jednolite powierzchnie szafek.

Zalety: prezentują szeroki wybór kolorów i rodzajów, są najłatwiejsze w utrzymywaniu czystości.

Wady
: nie można ich zdobić frezami, nadają się wyłącznie do wnętrz nowoczesnych, są mało odporne na wilgoć.

Fronty akrylowe

Akrylowe fronty kuchenne wykonane są z płyty MDF pokrytej na awersie cienkim i twardym akrylem. Ich ogromną zaletą jest brak mocno widocznych, odbitych palców, na powierzchniach błyszczących.


Zalety
: są trwalsze od szafek laminowanych, są mocno odporne na wysoką temperaturę i wilgoć, mają rozsądną cenę, mogą występować w macie lub połysku, są doskonałe w utrzymywaniu należytej czystości.

Wady
: mały wybór kolorów, przeznaczenie tylko do wnętrz nowoczesnych, wysoka cena.

nowoczesne meble kuchenne w kolorze szarym

Spośród wymienionych wyżej materiałów wyróżnia się jeszcze meble kuchenne wyprodukowane ze szkła, metalu, fornirowane lub ze sklejki. W przypadku dwóch pierwszych surowców fronty są połyskujące i wymagają częstszego czyszczenia. Fornirowane są dobrą alternatywną drewna i choć stylowo wyglądają w macie, są mało odporne na działanie czynników zewnętrznych. Sklejka wymaga nie tylko odpowiedniej konserwacji, ale charakteryzuje się również uporczywym czyszczeniem.

Jakie fronty do kuchni, lakierowane czy matowe?

Rodzaj wykończenia frontów mebli kuchennych zależy od tego, jak duża jest kuchnia, czy jest mocno nasłoneczniona, w jakim stylu ją urządzasz i czy dużo posiłków przyrządzasz w jej wnętrzu. Pieczenie, gotowanie, smażenie powodują zmienność temperatur i narażają meble na opary oraz skraplającą się wilgoć. Jeżeli w rodzinie są małe dzieci, na pewno ich rączki będą często odbijać się na kuchennych powierzchniach. Ważne są również Twoje osobiste preferencje. Jakie fronty do kuchni? Lakierowane czy matowe?

lakierowane białe fronty szafek kuchennych

Lakierowane fronty z połyskiem

Powierzchnie lśniące uzyskuje się poprzez lakierowanie drewna, błyszczący laminat, szkło, akryl i połyskującą folię PCV. W takim wykończeniu dobrze prezentuje się każdy kolor mebli, choć do najpopularniejszych należą: biel, szarość i odcienie ciemne. Powłoka, która ma błyszczącą poświatę, dodaje głębi frontom w głębokich kolorach i mocniej rozjaśnia powierzchnie jasne, ze względu na lepsze odbijanie w nich światła. Kreuje ciekawy, intrygujący efekt. W połączeniu z odpowiednio dopasowanym, sztucznym oświetleniem lakierowane fronty mogą stworzyć niebanalny klimat wnętrza.

Zastosowanie: lakierowane fronty z połyskiem kojarzą się raczej z nowoczesnym designem kuchni i prostym, oszczędnym awersem szafek do kuchni, dlatego trudno będzie je zaaranżować w kuchniach retro. Błyszczące fronty są idealne do współczesnych, małych i zacienionych kuchni.

kolorowe niebieskie matowe fronty mebli kuchennych

Fronty matowe

To wysoko praktyczne fronty kuchenne powstałe z litego drewna albo niepołyskującej powierzchni MDF-u, laminatu lub forniru. Drewniane szafki kuchenne mogą być zabezpieczone matową, bezbarwną powłoką, która pięknie podkreśli szlachetne usłojenie, a do wnętrza wniesie sporo przytulności. Brak połysku uspokaja, dlatego matowe meble są idealne do kreowania wnętrz stonowanych, przyjaznych i naturalnych. Pochłaniają więcej światła, więc należy uważać, by nie stworzyły we wnętrzu nieciekawej aury. Stosuj błyszczące dodatki w postaci połyskujących uchwytów i dekoracji.

Zastosowanie: matowe fronty są eleganckie, dlatego tworzą spektakularne kompozycje meblowe w czerni, ciemnym brązie lub graficie, lecz wyłącznie w przestronnym pomieszczeniu. W małym dobrze podkreślą charakter jasnej kuchni. Mat jest uniwersalny, dlatego można go stosować zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Świetnie łączy się z drewnem.

matowe fronty mebli w nowoczesnej kuchni

Praktyczne fronty kuchenne są komfortowe w użyciu, dobrze wpisują się w styl pomieszczenia i nie wymagają ciągłego czyszczenia. Jakie fronty do kuchni, lakierowane czy matowe będą lepszym wyborem?

  • Ciemne meble bez połysku stosuj w dobrze doświetlonych i dużych kuchniach.
  • Połyskujące awersy kojarzą się raczej z nowoczesnym designem mebli.
  • W małych kuchniach lepsze będą jasne i lakierowane fronty.
  • Matowe wykończenie mebli tworzy stylowe aranżacje kuchenne, zwłaszcza jeśli wybierzesz drewniane fronty w stylu rustykalnym.
Nowoczesne stoły do kuchni z oferty sklepu Edinos.pl

Połyskujące fronty mogą oznaczać więcej czyszczenia, ale matowe, by prezentowały się estetycznie, również nie mogą być brudne. Lakierowane meble oznaczają więcej słońca i światła w kuchni, a matowe – ciepła i klasycznej elegancji. Wybór należy do Ciebie.

Zobacz także, jak urządzić modną kuchnię z ciemnymi meblami.