6 najlepszych kolorów mebli do dziecięcego pokoju

6 najlepszych kolorów mebli do dziecięcego pokoju

2 lutego 2022 0 przez Sonito

Czy małe dziecko może mieć jakieś preferencje kolorystyczne? Z reguły decyzję o kolorze dziecięcych mebli podejmują rodzice. Wiedza o tym, jak barwy oddziałują na malucha, może pomóc w dokonaniu słusznego wyboru. Sprawdź jaki odcień frontów będzie pasować do osobowości Twojego dziecka oraz dobrze na niego wpływać.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki kolor mebli do pokoju dziecka jest uniwersalny?
  • Jakie kolory mebli warto stosować w przestrzeni malucha?
aranżacja pokoju dziecka z wykorzystaniem mebli w odcieniach bieli i szarości

Pudrowy róż, mleczna szarość czy trawiasta zieleń? Wszystkie barwy mają cudowną moc oddziaływania. Dzieci już od 4 miesiąca życia rozpoznają kolory, reagując na nie, dlatego zastosowanie odpowiednich tonacji w ich przestrzeni jest istotne. Meble tworzą tło pokoju dziecięcego, bazę, która kreuje otoczenie. A ono może pobudzać lub wyciszać. Przekonaj się jaki kolor mebli w pokoju dziecka dobrze zadziała na jego psychikę.

Biel i szarość – ponadczasowe kolory mebli przyjazne dzieciom

Neutralne odcienie, działają uspokajająco i sprzyjają koncentracji. Meble w stonowanych barwach dobrze łączą się z innymi dodatkami dziecięcego pokoju i stanowią idealne tło do bardziej wyrazistych ozdób. Są uniwersalne i ponadczasowe, pasują zarówno do pokoju chłopca, jak i dziewczynki.

Dziecięce huśtawki w kolorze szarym z ofert sklepu Edinos.pl

BIEL KOI I WYCISZA

Psychologia. Biel to czysty kolor, który łagodzi i odpręża. Kojarzy się z sielskością, puchem i niewinnością. Jest niczym nie zmącony, prawdziwy i zupełnie czysty. Biel to symbol duchowości i elegancji. Jest również oznaką wolności, swobody i przestrzeni. Białe fronty mebli wprowadzają do wnętrza dziecięcego pokoju delikatną aurę, lekkość i uczucie świeżości. Odcień nie absorbuje nadmiernej uwagi, dlatego w otoczeniu mebli w takim kolorze dziecko się szybciej uspokaja, relaksuje i wycisza emocje. Nie ulega nadmiernemu bodźcowaniu, ponieważ biel uspokaja i harmonizuje.

Zastosowanie. Biały to kolor, który ma w sobie sporo światła, dlatego wbrew pozorom jest bardzo plastyczny. Meble w bieli idealnie nadają się do kontrastowania i podkreślania innych dekoracji. Wyposażenie w takiej tonacji sprawdzi się w pokoju dziecka, w którym znajduje się dużo kolorowych zabawek i dodatków. Kolor jest ponadczasowy i praktyczny. Nie musisz wymieniać drogich, dziecięcych mebli, żeby zmienić aranż pokoju, wystarczą tylko nowe dodatki. Biel głównie kojarzona jest z minimalizmem i uporządkowaniem. Meble do dziecięcego pokoju w takim odcieniu znajdują zastosowanie w pokojach o charakterze skandynawskim – modnym nurcie, chętnie stosowanym w dziecięcych przestrzeniach. Kolor dobrze łączy się z pastelami oraz chłodnymi odcieniami drewna.

aranżacja pokoju dziecięcego z wykorzystaniem mebli w kolorze białym

SZARY WPROWADZA RÓWNOWAGĘ

Psychologia. Podobnie jak biel także szarość harmonizuje wnętrze, wycisza i uspokaja. W takim otoczeniu dziecko może łatwo się skoncentrować. Szary jest symbolem stabilności i mądrości. To kolor, który wyraża uporządkowanie, poczucie zdrowego rozsądku i roztropność. Jest „złotym środkiem” pomiędzy bielą a czernią. Oznacza samodyscyplinę, skromność i bezstronność. Meble w szarościach sprawią, że dziecko będzie czuło się bezpiecznie i spokojnie.

Zastosowanie. Szare fronty dziecięcych mebli są idealne do kontrastowania. To typowa, neutralna barwa, za pomocą której zbudujesz zrównoważone i spójne wnętrze. Jest uniwersalna, nadająca się do pokoju wszystkich dzieci. Szary kolor „temperuje” ostrość innych odcieni, dlatego jest idealny do połączeń ze słoneczną żółcią, mocnym lub pastelowym różem i żywą czerwienią. Dziecięce meble w tym kolorze będą tworzyć zgrany duet z innymi stonowanymi dodatkami dziecięcej przestrzeni w kolorze bieli i czerni. W pokoju chłopca utworzą modny, żółto-szary pokój, a w królestwie dziewczynki będą pięknie się prezentować z malinowym różem. Kolor dobrze wpisuje się w aranżacje skandynawskie i boho. Stanowi idealną bazę do pokojów tematycznych.

Wymienione kolory mebli do dziecięcego pokoju mogą być również odbierane jako mdłe i monotonne. Zaleca się więc łączyć je z innymi, bardziej wyrazistymi dodatkami. To kolory wielu możliwości, ale jak z każdą barwą należy postępować z nimi rozważnie, by w dziecięcej przestrzeni nie wykreować zbyt chłodnego klimatu.

Kolory mebli dziecięcych, które podkreślają charakter dziecka

Barwy w pokoju dziecięcym najlepiej dobierać do osobowości dziecka, dzięki temu w pełni wykorzystasz ich dobroczynny wpływ. Poznaj inne odcienie mebli, które dedykowane są najmłodszym.

aranżacja pokoju dziecięco z wykorzystaniem zieleni

ZIELEŃ POPRAWIA NASTRÓJ

Psychologia. Zieleńkojarzy się z zieloną łąką i wiosną. To kolor życia. Daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i zapewnia mu dobre samopoczucie. Barwa uspokaja i wprowadza do przestrzeni balans. Należy z nią jednak uważać, ponieważ stosowana w nadmiarze może powodować senność i rozdrażnienie.

Zastosowanie. Jeśli decydujesz się na meble w takim kolorze, żywe odcienie przeznacz dla dziecka powyżej 5-tego roku życia. Dla dzieci młodszych rekomenduje się meble w odcieniu pastelowej pistacji, które są łagodniejsze w odbiorze. Meble w odcieniach zieleni są idealne do tworzenia pokojów w tematyce leśnej. Wspaniale wykreują dżunglę lub górski krajobraz. Nadają się do pokojów małych piłkarzy. Odcienie pastelowe pięknie budują klimatyczne pokoje dziecięce w popularnym odcieniu pastelowej mięty, z którą dobrze łączą się: biel, błękit, żółć i szarość. Zieleń lubi eksperymenty, dlatego by wnieść do wnętrza szczyptę szaleństwa, użyj w dziecięcej przestrzeni wzorów – delikatnych pasów lub stylowych grochów.

aranżacja pokoju dziewczynki

ŻÓŁTY POBUDZA INTELEKT

Psychologia. Kolor żółtyto barwa, która ożywia i ma działanie antydepresyjne. Stymuluje układ nerwowy, pobudza kreatywność i aktywność intelektualną. Wzmaga też poczucie bezpieczeństwa, dlatego jest idealna dla dzieci ospałych i zalęknionych. To kolor słońca, mający pozytywny wpływ na maluchy nieśmiałe i mające problemy z nawiązywaniem kontaktów. Nie wskazany jest natomiast dla dzieci nerwowych i nadpobudliwych. Podobnie jak pomarańczowy – pozytywnie działa na zdolności intelektualne. To pozytywny odcień kojarzący się z latem, wakacjami i wnoszący wiele radości.

aranżacja pokoju dziecięcego w odcieniach zieleni

Zastosowanie. Dziecięce meble w odcieniu wiosennych żonkili dobrze będą łączyć się z niebieskimi ścianami, szarymi dodatkami i zielenią. W intensywnym odcieniu stworzą modny, żółto – szary pokój dla chłopca. Nie przesadzaj z tym kolorem w pokoju malucha, dlatego lepiej wybieraj meble dwukolorowe. Żółć pięknie będzie się prezentować jako dodatek w zestawie meblowym, w którym tematem przewodnim jest biel. Słoneczne akcenty w postaci kilku żółtych frontów szuflad lub szafek zdecydowanie wystarczą.

Jakie kolory mebli sprawdzą się dodatkowo w dziecięcych pokojach? Oczywiście róż i niebieski, z którym dzieci mocno się identyfikują.

RÓŻ GWARANTUJE OPTYMIZM

Psychologia. Cukierkowy róż, uwielbiany przez dziewczynki nastraja optymistycznie. Meble do pokoju dziecka w takim kolorze są oznaką ciepła, serdeczności i troski. Kolor różowy jest symbolem empatii oraz troski o siebie i drugiego człowieka. Kojarzony jest również z delikatnością i łagodnością. Nastraja pozytywnie i prezentuje dużo ciepła. Zbyt mocny, wyrazisty i w nadmiernej dawce może zaburzać poczucie bezpieczeństwa, powodować arogancję i izolację.

Fotele obrotowe różowe z oferty sklepu Edinos.pl

Zastosowanie. Ilość różu i jego nasycenie stosuj z rozwagą. Najlepiej sprawdzą się odcienie pastelowego różu, połączone z bielą. Taki duet wprowadzi do wnętrza delikatność i lekkość. Jest idealny do małych i zacienionych przestrzeni. Róż dobrze koresponduje z granatem i butelkową zielenią, ale z takim łączeniem trzeba uważać, by nie przytłoczyć zbytnio dziecięcego królestwa. W dziecięcym pokoju elegancko będą się prezentować meble w odcieniu pudrowego różu w połączeniu ze złotem, na przykład użytym w uchwytach. Odcienie wyraziste, warto złagodzić łącząc różowe meble z szarością. To plastyczna barwa, dlatego różowe fronty będą tworzyć ciekawe komplety z puszystymi pufami i fotelami, tworząc w dziewczęcej przestrzeni przyjemny, przyjazny klimat.

aranżacja pokoju dziecięcego w odcieniach błękitu

NIEBIESKI USPOKAJA NERWY

Psychologia. Kolor niebieski działa kojąco, uspokajająco i wyciszająco. Pomaga się skoncentrować i redukuje negatywne emocje. Barwa jest symbolem komunikacji, ale również pobudza kreatywność i rozwija dziecięcą ciekawość. To symbol nieba i wody, oznaczający przygodę, kojarzony z beztroskimi chwilami. Ma działanie przeciwbólowe i jest stosowany w terapiach niwelowania u dzieci lęków. Wycisza i wprowadza w pogodny nastrój. Niebieski szczególnie rekomendowany jest dzieciom agresywnym oraz mającym kłopoty z koncentracją. Ułatwia zasypianie, ale stosowany w nadmiarze może powodować ospałość, lenistwo i brak apetytu.

Zastosowanie. Niebieski kolor mebli to barwa uniwersalna, która idealnie sprawdzi się w pokoju dziecka w odcieniach intensywnego kobaltu, delikatnego błękitu lub w postaci połączenia niebieskiego z fioletem. Meble dziecięce w tym odcieniu pomogą zbudować w dziecięcej przestrzeni aranżacje marynistyczne. Barwa idealnie łączy się z bielą, kremem i subtelnymi, czerwonymi akcentami. Dobry duet niebieskie meble utworzą z jasnymi odcieniami drewna, które zdecydowanie ocieplą chłód koloru. Wyposażenie pokoju dziecka w takim odcieniu zaprezentuje pokój dziecięcy w stylu skandynawskim, rustykalnym lub nowoczesnym. Ciemne odcienie mebli z powodzeniem wyposażą pokój miłośnika kosmosu.

Siedziska do pokoju dziecięcego w kolorze niebieskim z oferty sklepu Edinos.pl

Kolory mebli wpływają na zachowanie dziecka. Zawsze wybieraj ich kolor tak, by:

  • ilość wrażeń sensorycznych była nie za duża i nie obciążała układu nerwowego,
  • podkreślić charakter i osobowość dziecka,
  • tworzyć spójne i harmonijne przestrzenie.

Świat dziecka jest taki, jaki zaprezentują mu jego rodzice. Jaki kolor mebli użyć w pokoju dziecka? Wybierz barwę, która będzie gwarantować bezpieczne, przyjazne i twórcze otoczenie.