Garderoba czy szafa? Jakie rozwiązanie gwarantuje większą funkcjonalność?

Garderoba czy szafa? Jakie rozwiązanie gwarantuje większą funkcjonalność?

24 lutego 2022 0 przez Sonito

Garderoba i szafa tworzą pojemne miejsce do przechowywania i porządkują wnętrze. Jednak decydując się na zagospodarowanie wolnej przestrzeni, możesz mieć problem z wyborem mebla, który lepiej się sprawdzi. W tym wpisie rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie zalety ma szafa, a jakie garderoba?
 • Gdzie lepiej pasuje garderoba, a gdzie szafa?

Jeśli chcesz mieć wszystko w jednym miejscu, potrzebujesz praktycznego mebla, którym dopełnisz sypialnię lub pokój dziecięcy. Któż nie marzy o garderobie z prawdziwego zdarzenia? Niestety, nie zawsze wielkość i kubatura pomieszczenia pozwalają na użycie takiego mebla. I wtedy z pomocą przychodzi szafa.

Nowoczesne szafy z oferty sklepu Edinos,pl

Garderoba czy szafa – oba produkty pod lupą

Szafa to wolnostojący mebel, garderoba – zabudowany. Obie mają więcej zalet niż wad. To, co wybierzesz, zależy od tego, jakie wnętrze będziesz meblować i jaki budżet chcesz na to przeznaczyć. Garderoby to raczej charakterystyczna zabudowania domów i mieszkań o dużym metrażu – dwupoziomowych. Szafa jest za to bardziej uniwersalna i dedykowana do każdego pomieszczenia. Łączy je jedno – organizacja wnętrza.

wnętrze garderoby

GARDEROBA

Dzisiejsza garderoba nie jest już ciemną, nieestetyczną wnęką, ale świetnie dopasowaną i modułową zabudową. Idealnie wpisuje się w styl pomieszczenia i prezentuje wysoką organizację środka – od dobrze zaprojektowanych szuflad, po teleskopowe wieszaki. To elegancka i niespotykanie komfortowa, duża przestrzeń, w której montuje się innowacyjne technologie – szuflady z opcją cichego domknięcia i podświetlane sekcje. Garderoba w praktyce może być rozbudowaną szafą, stanowiącą część wyposażenia pokoju albo sama być osobnym wnętrzem.

Zalety garderoby:

 • możliwość indywidualnego dopasowania do własnych potrzeb – meble projektuje się głównie na zamówienie, co pozwala na uwzględnienie indywidualnych preferencji i zaplanowanie odpowiednich sekcji we wnętrzu,
 • idealna ekspozycja zawartości – dobrze zaprojektowana garderoba w przejrzysty sposób prezentuje całą kolekcję ubrań i dodatków, jest niczym witryna sklepu z luksusową odzieżą,
 • lepsze przechowywanie – podział garderoby na poszczególne strefy pozwala na wyselekcjonowanie odpowiednich miejsc do wygodnego i bezpiecznego przetrzymywania rzeczy; to dobrze wentylowane miejsce, które chroni przed pleśnią i wilgocią,
 • większy porządek i segregacja – szczegółowy i uporządkowany podział mebla pozwala łatwiej i szybciej znaleźć potrzebną rzecz,
 • oszczędność miejsca – duża garderoba, gromadząca wszystko w jednym miejscu zwalnia sporo metrażu w mieszkaniu,
 • wszystko w jednym – to funkcjonalny mebel, który organizuje wszystkie rzeczy w jednym miejscu, nie tylko ubrania, ale również buty, torebki, biżuterię i dodatki.
nowoczesna garderoba

W praktycznej garderobie znajduje się lustro, które daje ekspresowy pogląd na wybraną stylizację i pufa lub ławeczka do wygodnego wkładania butów. To idealny produkt dla fashionistek, który staje się ich praktyczną, domową przymierzalnią.

SZAFA

Rynkowa różnorodność modeli zaskakuje – rozmiarem, stylem i kolorem. Na rynku znajdziesz każdą potrzebną szafę wolnostojącą, nawet taką do zadań specjalnych – narożną. Szafa też może być obszerna i podobnie jak garderoba zabudowana pod wymiar. Szafy wnękowe to idealne meble do mieszkań o małym i średnim metrażu, mające w kubaturze skosy i uskoki.

Szafy narożne z oferty sklepu Edinos.pl

Są ponadczasowe – pasują do każdego wnętrza.

Zalety szafy:

 • zajmuje mniej miejsca niż garderoba – szafa staje się praktyczna już przy głębokości 65 cm, wtedy powieszone w niej ubrania nie będą pogniecione,
 • rozmiar szafy dobierasz według własnych upodobań – decydujesz, czy wykorzystać do jej aranżacji całą ścianę, czy tylko część; możesz wybierać wśród szaf dwu lub trzy skrzydłowych,
 • jest uniwersalna – może łączyć w sobie przestrzeń do przechowywania, z częścią regałową, miejscem na sprzęt RTV lub nawet domowe biuro,
 • łatwo daje się zestawić z pozostałym wyposażeniem wnętrza – to plastyczny mebel; ponadczasowość szafy i różnorodność rynkowa pozwalają wybrać model pasujący do wyposażenia będącego gotową aranżacją pomieszczenia,
 • jest mobilna – o ile nie jest zabudowaną wnęką, wolnostojący mebel można ustawić w innej części pokoju lub przenieść do innego pomieszczenia.
pojemna szafa wolnostojąca

Ergonomiczna szafa może łączyć w sobie wiele funkcji. Wersja z przesuwanymi drzwiami i lustrem jest nieoceniona w wąskich i małych pomieszczeniach. Praktycznie uzupełnia przedpokoje i jest meblem wspaniale porządkującym przestrzeń. Bardziej niż garderoba prezentuje aspekty dekoracyjne. Niektóre drewniane wersje stają się cenną pamiątką rodzinną. Modele z dębu czy egzotycznego drewna mango to arcydzieła sztuki meblarskiej, które w wyraźny sposób podkreślają styl pokoju. Sam musisz zdecydować: garderoba czy szafa? Jaki mebel będzie lepszy w Twoim wnętrzu?

Gdzie sprawdzi się szafa, a gdzie garderoba?

Garderoba czy szafa? Zarówno garderoba, jak i szafa pasują do wnętrz nowoczesnych i klasycznych. Garderoba jako osoby pokój powinna stylistycznie podążać za całym nurtem domu. Ciemna powinna być dobrze oświetlona. Jasna garderoba doda wnętrzu przestronności. Podobnie jest z szafą – jej design musi być spójny z charakterem pomieszczenia, w jakim się znajduje, a rozmiar dopasowany do jego wielkości.

szafa przesuwna w przedpokoju

Garderoba dedykowana jest dużym metrażom. To luksusowe wyposażenie przestronnych domów, w których jest ona aranżowana:

 • w osobnym pomieszczeniu,
 • w wydzielonej części sypialni,
 • na poddaszu,
 • w przedpokoju.

Gdzie sprawdzi się garderoba, a gdzie szafa? Wszystko zależy od przeznaczenia mebla. Jeśli jest on dedykowany wyłącznie małżeństwu, idealnie sprawdzi się w sypialni. Garderobę dla całej rodziny najlepiej jest ulokować niedaleko wejścia, gdzie każdy będzie miał do niej ułatwiony dostęp albo zastosować dwa egzemplarze: większy w sypialni i mniejszy w przedpokoju. To prestiżowy mebel dla osób, które kochają uporządkowane i dobrze zorganizowane przestrzenie oraz dla pasjonatów mody.

biała szafa przesuwna z lustrem

Szafa to wyposażenie każdego wnętrza, nawet małych pokojów w kawalerce. Jest obowiązkowym elementem sypialni i dziecięcych przestrzeni. Idealnie sprawdzi się w gościnnych pokojach i większych korytarzach. To odpowiedni mebel do mieszkań w małym i średnim rozmiarze. Szafą możesz zagospodarować każde miejsce domu, wykorzystując do tego również kąty, wnęki i pomieszczenia ze skosem. Modele w wersji retro to popis sztuki architektonicznej. Współczesne wersje zaskakują kompaktowością i funkcjonalnością.

przesuwna szafa z lustrzanym frontem

Podsumowując:

 • garderoba estetyczniej prezentuje ubrania, jest funkcjonalniejsza niż szafa i nie wymaga przenoszenia sezonowych ubrań; niestety jej montaż jest stały i wymaga odpowiedniego metrażu; zdecydowanie więcej kosztuje;
 • szafa to praktyczna i podręczna „siostra” garderoby, którą można przesuwać w dowolne miejsce i odpowiednio dopasować do stylistyki wnętrza bez wydawania fortuny; jest lepszym rozwiązaniem do małych pomieszczeń i ma większą moc dekorowania.
Pojemne regały z oferty sklepu Edinos.pl

Garderoba czy szafa? Oto jest pytanie. Posiadanie jednego mebla nie wyklucza korzystania z drugiego. Garderoba jest ekskluzywnym dodatkiem domu, a szafa praktycznym uzupełnieniem każdego gospodarstwa. Tak naprawdę możesz mieć jedno i drugie.