Jaka szafa do pokoju dziecka sprawdzi się najlepiej? Praktyczne wskazówki i porady

Jaka szafa do pokoju dziecka sprawdzi się najlepiej? Praktyczne wskazówki i porady

18 maja 2022 0 przez Sonito

Szafa to obowiązkowy, dziecięcy mebel, który gwarantuje dobrą organizację porządku i wygodne przechowywanie rzeczy. Jaki model dziecięcej szafy wybrać? Taki, który odpowiada potrzebom Twojego malucha. Nie zapominaj też, że szafa dla dziecka musi być bezpieczna. Sprawdź czym się kierować w jej wyborze.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak wybrać odpowiednią szafę do dziecięcego pokoju?
 • Jak dostosować rodzaj szafy do wieku dziecka?
szafy do pokoju dziecka z oferty edinos.pl

Dziecięca szafa to istotny mebel, który jest często używany, dlatego warto zwrócić na niego szczególną uwagę. Najważniejsze są 3 cechy, o jakich należy pamiętać, kiedy kupujesz szafę dla dziecka:

 • bezpieczeństwo – mebel musi spełniać normy i mieć wymagane certyfikaty; zwracaj uwagę na krawędzie i brzegi, nie powinny być ostre; bezpieczna szafa do pokoju dziecka jest wyposażona w mechanizmy zabezpieczające przed przytrzaśnięciem palców, nie zawiera szkodliwych substancji oraz jest stabilna i dobrze wyważona,
 • funkcjonalność – czasem lepiej jest praktyczność przedłożyć nad estetykę mebla; przed zakupem sprawdź środek szafy, jakie prezentuje wyposażenie i czy jest ono wystarczające,
 • styl – wygląd ma znaczenie, zwłaszcza jeśli tworzysz tematyczny pokój dla dziecka; inaczej może wyglądać szafa dla dziewczynki, a inaczej dla chłopca.

Jaka szafa do pokoju dziecka będzie dobrym wyborem? Praktyczna, bezpieczna i stylistycznie spójna z wystrojem wnętrza. Także taka, której wielkość jest dostosowana do rozmiarów pokoiku i wieku dziecka. 

meble w stylu skandynawskim z szafą w pokoju dziecka

Idealna szafa dla dzieci – rodzaje i sposób ustawienia

Na rynku zajdziesz wiele modeli. Dzięki temu łatwo dopasujesz rodzaj szafy do dziecięcego pokoju. Najpierw musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakiej części pokoju będzie stał mebel. Miejsce aranżacji warunkuje rodzaj mebla. Dziecięce szafy dzielimy na warianty:

 • narożne – to pojemne szafy dla dzieci, które doskonale zagospodarowują kąty i rogi; są szczególnie polecane do małych pokojów; wyróżnia się zarówno wersje narożne klasyczne, jak i modele w kształcie litery „L”; pierwsze wypełniają cały narożnik, przez co oszczędność miejsca jest jeszcze większa,
 • wolnostojące jednoskrzydłowe – pojedyncza szafa, która zwykle połączona jest z regałem, a nawet biurkiem; to świetne rozwiązanie, jeżeli maluch nie ma zbyt dużej ilości ubrań albo przechowuje w komodzie przeznaczonej do pokoju dziecka,
 • wolnostojące dwuskrzydłowe lub trzyskrzydłowe – to najpopularniejszy typ szafy dla dziecka; otwierana jest w sposób przesuwny lub za pomocą drzwiczek; w środku znajdziesz drążek na wieszaki, liczne półki oraz szuflady,
 • modułowe – składają się z kilku lub kilkunastu elementów, które można dowolnie ze sobą konfigurować; poszczególne paczki mają najczęściej formę kwadratu, co umożliwia rozbudowę wszerz lub w górę; w takim modelu sam decydujesz, które półki będą zamykane, a które otwarte.
zestaw mebli z szafą dla dziecka

Ustawienie szafy w pokoju dziecka jest istotne. Przede wszystkim musi ona gwarantować bezpieczeństwo. Lekki model, który grozi przewróceniem się, musi być obowiązkowo przymocowany do ściany! Idealna szafa powinna spójnie łączyć się z pozostałymi wyposażeniem dziecięcego pokoju. Zaleca się dobrze wyznaczać strefy pokoju, dlatego najczęściej szafa stoi w pobliżu dziecięcego łóżka – sprawdź jak wybrać odpowiednie łóżko dla dziecka, regału lub biurka. W aranżacji zachowuj bezpieczne odległości pomiędzy poszczególnymi meblami do dziecięcego pokoju tak, by dziecko mogło swobodnie i płynnie przemieszczać się, sięgnąć po różne przedmioty. Dobrze rozplanowana przestrzeń w pokoju dziecka sprawia, że maluchy chętniej przebywają w domowym zaciszu i czują się w nim komfortowo. Ustawiaj szafę zawsze wzdłuż ściany, wykorzystuj wnęki i rogi, a miejsca rozświetlone pozostaw na strefę nauki. Korzystając z szafy, dziecko nie potrzebuje tyle światła, dlatego mebel może być zagospodarowany w dalszej, ciemniejszej części pokoju.

nowoczesne komody do pokoju dziecięcego w ofercie sklepu edinos.pl

Jak dobrać szafę do wieku dziecka?

Potrzeby dziecka zmieniają się wraz z jego wzrostem. Niemowlę potrzebuje zupełnie innych rzeczy niż dziecko szkolne, dlatego szafy dopasowane do wieku dziecka będą się różniły wyposażeniem środka i wielkością.

Szafa dla małego dziecka

Szafa dla małego dziecka nie musi być ani wysoka, ani duża. W przypadku noworodka możesz też zrezygnować z części wieszakowej lub zadowolić się krótkim drążkiem na powieszenie zaledwie kilku rzeczy. Ubranka, jakie potrzebuje maluszek to przede wszystkim niezliczona ilość śpiochów, koszulek i body. Przy ich większym zapasie sprawdzi się taka szafa dla małego dziecka, która jest wyposażona w liczne półki, koszyki i szuflady. Łatwiej posegregujesz ubranka, pieluszki i kosmetyki. Egzamin zda łączony model dziecięcej szafy, w którym znajduje się zarówno zamykana część, jak i otwarta. To ułatwi nie tylko użytkowanie mebla, ale też pomoże szybciej znaleźć podręczne rzeczy, które powinny znajdować się na wierzchu. Zadbaj o szafę do pokoju dziecka z cichym zamykaniem szuflad. Podczas kiedy Ty będziesz segregować dziecięcą garderobę, noworodek może spokojnie uciąć sobie drzemkę.

kolorowa szafa w pokoju dziecka


Szafa dla dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym

Kilkulatek staje się samodzielny i próbuje zrobić wszystko sam. Musisz zadbać o to, żeby szafa dla dziecka w wieku przedszkolnym miała systemy wolnozamykające, chroniące przed przytrzaśnięciem palców. W modelu otwieranym sprawdzą się poręczne gałki, które ułatwią dziecku użytkowanie mebla i zapewnią mu swobodny dostęp do zawartości. Zwróć uwagę czy system mocowania półek jest bezpieczny, a kanty zaokrąglone. Stylistyka szafy może się różnić w przypadku przedszkolaka i dziecka szkolnego. Maluch zachwyci się, kiedy mebel będzie miał ciekawy kształt domku, pałacu lub prezentował ulubione postacie z bajek. W przypadku starszaków duże znaczenie mają kolory frontów.

Szafa dla jednego dziecka i dla rodzeństwa

W pokoju jedynaków sprawdzą się wąskie, jednoskrzydłowe modele dziecięcych szaf. Ciekawie prezentują się gotowe zestawy, połączone z regałem, komodą i biurkiem. Obowiązkowo szafa musi mieć drążek i półki, dobrze też, jeśli jest wyposażona w lustro. Rodzeństwo zadowoli się modelem trzyskrzydłowym. Z lewej i prawej strony szafy do pokoju dziecka powinny znajdować się zamykane słupki z wieszakiem i półkami, a środek stanowić wspólną część, którą dobrze jest rozdzielić między dzieci poszczególnymi półkami. Sprawdzi się też rozwiązanie dwóch węższych, osobnych szaf, które mogą rozdzielać strefy pokoju, wyznaczając granice jednego i drugiego dziecka. Warto wziąć pod uwagę także warianty modułowe, tworzone pod konkretne potrzeby dzieci. Wybieraj takie wersje, które będą tworzyły spójne wnętrze.

pojemna szafa w pokoju dziecka

Szafa dla dziewczynki lub chłopca

Stylistyka szafy ma ogromne znaczenie. Jej wygląd dyktuje charakter pokoju. W przypadku dziewczynek modne są urokliwe wersje pałacowe, z frezowaną w pięknym stylu górą mebla. Wśród kolorów dominuje biel, pudrowy róż i seledyn. Szafy dla chłopca mają minimalistyczny kształt i występują najczęściej w modnych pastelach mających odcień szarości, jasnego błękitu lub zieleni. Uniwersalne kolory, to przede wszystkim jasne odmiany drewna, biel, a nawet delikatna żółć. Wśród modnych nurtów dużym powodzeniem cieszą się produkty skandynawskie, duńskie, boho oraz w stylu retro.

Wybierając odpowiedni model szafy do dziecięcego pokoju, zawsze stawiaj na jakość i trwałość. Lepiej jest zainwestować w sprawdzone, naturalne produkty. Najlepiej w przypadku dzieci zdadzą egzamin solidne, drewniane fronty. Sprawdź, czy mebel ma wymagany certyfikat. Dużym powodzeniem cieszą się też wersje wiklinowe. Industrialne warianty, prezentujące szafę wykonaną z drzewa i metalu dedykowane są starszym dzieciom i nastolatkom.

szafy dla dzieci w ofercie sklepu edinos.pl

Jaka szafa do pokoju dziecka będzie idealnym wyborem? Taka, która:

 • jest bezpieczna,
 • gwarantuje wysoką funkcjonalność,
 • dobrze komponuje się z wyposażeniem dziecięcego pokoju.

Dobrze dopasowany produkt powinien motywować malucha do samodzielnego dbania o porządek. Najlepiej, jeśli dziecięca szafa dobrze się prezentuje i jest pojemna. Już teraz sprawdź model szafy, który będzie idealnie podkreślał klimat dziecięcego pokoju.