Garderoba zamykana czy otwarta? Jaka wersja sprawdzi się najlepiej?

Garderoba zamykana czy otwarta? Jaka wersja sprawdzi się najlepiej?

18 maja 2022 0 przez Sonito

Marzysz o pięknej garderobie, ale nie wiesz, jaka sprawdzi się w Twoim pomieszczeniu? Wybór pomiędzy zamykana, a otwartą wersja garderoby zależy od metrażu wolnej powierzchni. Pod uwagę warto wziąć również inne elementy, które przesądzą o właściwym wyborze odpowiedniej garderoby. Sprawdź, jaki model będzie idealnie pasował do Twojego wnętrza.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym charakteryzuje się garderoba otwarta?
  • Jakie są plusy i minusy zamkniętej garderoby?

Śnisz o takiej garderobie, jaką posiadała Carrie Bradshaw w filmie „Seks w wielkim mieście?” To jest możliwe, pod warunkiem, że posiadasz osobno wydzielone do tego miejsce. Wtedy możesz wykreować stylową garderobę za zamkniętym drzwiami. We współczesnych mieszkaniach nowoczesne wersje nie są duże. Warto jednak stworzyć choćby niewielki, otwarty rodzaj. Jaka więc jest lepsza? Garderoba zamykana czy otwarta? Oba warianty mają swoje plusy i minusy.

nowoczesne regały do garderoby z oferty sklepu edinos.pl

Garderoba otwarta – wady i zalety

Otwartą garderobę z pewnością docenisz za możliwość kreacji. Do jej zaaranżowania wykorzystasz wolne miejsce w domu, bez konieczności montowania dodatkowych drzwi. Taki model zawsze gwarantuje nieograniczony dostęp do ubrań. Nawet odpoczywając w pobliżu, możesz wzrokiem ogarnąć wnętrze garderoby i szybko ułożyć stylistyczny zestaw do pracy lub na spotkanie z przyjaciółką. Poznaj korzyści i wady takiego sposobu przechowywania.

Co to jest garderoba otwarta?

Otwarta garderoba to przestrzeń do przetrzymywania odzieży i obuwia bez konieczności wydzielania osobnego pomieszczenia. Nawet wolnostojący, długi wieszak z drążkiem może pełnić taką funkcję. Do zaaranżowania otwartej wersji garderoby dobrze sprawdzają się także wnęki, otwarte szafy i regały. Zastanawiając się nad wyborem pomiędzy garderobą zamykaną, a garderobą otwartą warto poznać plusy i minusy drugiej z wymienionych.

wieszak wolnostojący i regał na ubrania

Zalety otwartej garderoby

Niezamykana przechowalnia ubrań niesie wiele korzyści. Otwarta garderoba doskonale zdaje egzamin w niewielkich miejscach. Może być urządzona zarówno za ścianką, jak i w otwartej przestrzeni. Do zalet otwartej garderoby można z całą pewnością zaliczyć:

  • Gwarancję funkcjonalności nawet w małym metrażu – otwarta garderoba to oryginalny sposób na uzupełnienie niewielkiej sypialni i poprawienie ergonomii niewielkiego wnętrza. Jeżeli nie masz zupełnie miejsca w alkowie, możesz zbudować strefę do przechowywania w przedpokoju lub w innej części domu, np. małej wnęce.
  • Nieograniczone możliwości tworzenia – kolorystycznie dobrane ubrania będą urozmaiceniem Twojej sypialni i mogą stać się jej ozdobą. Do tego schludnie wyeksponowane torebki lub buty pozytywnie wpłyną na klimat pomieszczenia.
  • Szybki i łatwy dostęp – w otwartej garderobie masz wszystko pod ręką, doskonale widoczne. Bezproblemowo dostrzeżesz szukaną parę butów i granatowy żakiet. Otwarta garderoba jest pomocna w tworzeniu szybkich stylizacji. To ogromne wsparcie pasjonatów mody, którzy często zmieniają ubrania.
  • Brak konieczności stosowania wentylacji – w niezamykanej przestrzeni masz świeży dostęp powietrza i możliwość codziennego wietrzenia, dlatego nie musisz martwić się o nieprzyjemny zapach lub zawilgocenie odzieży.
  • Łatwość utrzymania porządku – otwarta przestrzeń zmusza do dbania o większy porządek.
elementy wyposażenia garderoby

Wady otwartej garderoby

Niestety otwarta przechowalnia odzieży ma swoje ograniczenia. Od razu rzuca się w oczy i jest niewystarczająco zabezpieczona przed osiadaniem kurzu. Wadami otwartej garderoby będą:

  • Widoczny bałagan – nie ukryjesz panującego chaosu wewnątrz otwartej garderoby, dlatego zadbaj o jej uporządkowanie. Jeżeli nie masz wystarczająco czasu i chęci, by równo poukładać ubrania, takie rozwiązanie nie jest dla Ciebie. Taki kącik wymaga odpowiedniej uwagi, w przeciwnym razie nieestetyczny nieład zdominuje wnętrze.
  • Łatwy dostęp dla zwierząt – gdy w domu lub mieszkaniu znajdują się pupile, lepiej odłożyć pomysł otwartej przymierzalni. Jeśli jesteś właścicielem psa lub kota przy niezamykanych drzwiach garderoby narażasz się na przykre niespodzianki.
  • Osiadający kurz – żeby go zminimalizować, zabezpiecz ubrania poza sezonem foliowym pokrowcem. Stosuj pudła do przechowywania butów i próżniowe worki.
wieszaki wolnostojące z oferty sklepu edinos.pl

W jakich wnętrzach sprawdzi się otwarta garderoba?

Otwarta garderoba to nowoczesny sposób przechowywania odzieży. Charakteryzuje głównie niewielkie przymierzalnie, zaaranżowane blisko łóżka. Jest typowym wystrojem współczesnych sypialni należących do singli. Ma stonowane kolory, jest prosta i estetyczna. Otwarte garderoby spotkasz głównie w minimalistycznych wnętrzach.

Garderoba zamknięta – wady i zalety

Tradycyjny sposób na przechowywanie odzieży i butów to zamknięta garderoba, w przypadku, której zawartość jest ukryta za przesuwanymi lub uchylanymi drzwiami. Taki model wciąż jeszcze kojarzy się z luksusem i prestiżem. Wszystko zależy od tego, na jak dużą garderobę możesz sobie pozwolić i jak bogato wyposażonej potrzebujesz. Jeżeli w dalszym ciągu nie znasz odpowiedzi na pytanie „Garderoba zamknięta czy otwarta?”, sprawdź zalety i wady pierwszej z wymiennych wersji.

nowoczesna garderoba zamknięta

Zalety zamkniętej garderoby

W zamkniętych wariantach można pozwolić sobie na więcej. Zamykanie garderoby może odbywać się za pomocą drzwi tradycyjnych lub przesuwnych. Takie przechowanie ma wiele zalet, do których zaliczyć można:

  • Możliwość zastosowanie większej ilości elementów wyposażenia garderoby – liczne drążki, wieszaki i przegródki gwarantują uporządkowany sposób przechowywania ubrań i zwiększają funkcjonalność garderoby. W zamykanej garderobie nie brakuje wygodnych półek, wieszaków, a przede wszystkim lustra. 
  • Lepsze zabezpieczenie ubrań – zamknięte drzwi garderoby chronią przed osiadaniem kurzu i są praktycznym rozwiązaniem dla właścicieli zwierząt. Zabezpieczają przed sierścią pupili na ubraniach.
  • Dobrą segregację i możliwość wydzielenia wielu stref – możesz mieć nawet osobne pojemniki na biżuterię. W sposób wysoce wyselekcjonowany prezentuje całą zawartość środka.
  • Brak konieczności utrzymywania nienagannego porządku – ten model sprawdzi się u osób zabieganych. Do zamkniętej garderoby tylko Ty masz dostęp, dlatego nie musisz martwić się, że ktoś będzie do niej zaglądał.
  • Walory estetyczne – garderoba to najczęściej luksusowe dopełnienie sypialni lub osobne, prestiżowe pomieszczenie, które przesądza o wytworności i gustownej aranżacji domu.  
  • Uniwersalny charakter – zamykana garderoba może praktycznie wyposażyć każde wnętrze. W nowoczesnym stylu jest wyposażona zwykle w szklane drzwi i dużą ilość luster. W tradycyjnym zwykle ma stylowe pufy i drewniane, frezowane fronty.
garderoba zamknięta  w nowoczesnym stylu z podświetleniem

Wady zamkniętej garderoby

Montaż drzwi może okazać się kłopotliwy w małych przestrzeniach, dlatego do wad zamykanej garderoby zaliczamy:

  • Wymagania dotyczące minimum 3,5 m2 powierzchni albo całego wolne pomieszczenia – taka wielkość garderoby gwarantuje komfortową, zamykaną przechowalnię ubrań,
  • Konieczność zastosowania wentylacji – zamknięte garderoby i składziki to pomieszczenia bez okien, w których zaleca się montaż sprzętu gwarantującego dopływ świeżego powietrza, zwłaszcza jeśli zabudowa oparta jest na ścianach szczytowych i znajduje się w pomieszczeniach nieogrzewanych, 
  • Potrzebę montażu dobrego oświetlenia – w zamykanych przestrzeniach zadbaj o funkcjonalny dostęp do ubrań, zamknięte garderoby potrzebują dobrego oświetlenia,
  • Możliwość optycznego przytłoczenia niewielkiego wnętrza – w przypadku pojawienia się problemu, zrezygnuj z ciemnej zabudowy i postaw na jasne fronty.

Czy zamknięta garderoba musi mieć wentylację?

Zwarta zabudowa ścian, niewielkie wnętrze i lokalizacja w nieogrzewanej części domu, zawsze zwiększa ryzyko wilgoci w powietrzu. Przy braku wentylacji w wnętrzu zamkniętej garderoby możesz być pewien, że w warunkach zawilgocenia nastąpi rozwój grzybów i pleśni, co grozi zniszczeniem ubrań. Aby temu zaradzić, należy zadbać o właściwą wentylację garderoby.

wieszaki podłogowe z oferty sklepu edinos.pl .

W jakich pomieszczeniach warto rozważyć montaż zamykanej garderoby?

Taki model wyposaża głównie większe pomieszczenia. Zamknięta garderoba jest gustownym dodatkiem zwłaszcza trendów tradycyjnych i glamour. Może zawierać większą, środkową część z dużą wyspą, która pozwala na swobodne układane ubrań.

Urządzając swój własny, wymarzony wariant pamiętaj, że:

  • Garderobę należy aranżować zawsze blisko sypialni – ułatwiając sobie tworzenie codziennych stylizacji,
  • Niewielka, otwarta przechowalnia jest lepsza od jej całkowitego braku – pomaga dobrze uporządkować miejsce,
  • W przeciwieństwie do wersji zamkniętej, w otwartej garderobie należy dbać o porządek,
  • Dla zachowania balansu trzeba wyraźnie zaznaczać granicę między strefami pomieszczenia.
aranżacja wnętrza zamkniętej garderoby

Jaki rodzaj przechowalni będzie lepszy? Garderoba zamykana czy otwarta?

Otwarte garderoby są z reguły tańsze niż zamknięte. Jeżeli Twój budżet jest wyjątkowo uszczuplony, takie rozwiązanie będzie korzystniejsze. Zamknięte modele pozwalają na lepsze zabezpieczenie ubrań i gwarantują więcej miejsca do przechowywania. Wybór pomiędzy otwartą, a zamkniętą wersją garderoby należy jednak do Ciebie, choć często jest on podyktowany budżetem, stylem pomieszczenia i wielkością metrażu.