Jak wydzielić pokój dla dziecka w kawalerce?

Jak wydzielić pokój dla dziecka w kawalerce?

29 kwietnia 2022 0 przez Sonito

Para mieszkająca w kawalerce, oczekując na swe pierwsze dziecko, powinna tak zagospodarować pokój, by całej trójce po narodzinach zapewnić funkcjonalne egzystowanie. Rodzina z przedszkolakiem, która przeprowadza się do M1, potrzebuje innych rozwiązań – maluch musi własny kąt do zabawy. Oto kilka praktycznych porad, jak wydzielić pokój dla dziecka w kawalerce.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak zorganizować dziecięcy kącik w kawalerce?
 • Jak wyznaczyć pokój w kawalerce dla dzieci w różnym wieku?
Łóżka do pokoju dziecka

Jeden pokój i troje użytkowników – wyzwanie trudne, któremu możesz sprostać. Zanim przeorganizujesz całą przestrzeń, zastanów się, jakie są Wasze potrzeby? Jak najlepiej wydzielić poszczególne strefy pokoju, by każdy z domowników miał odrobinę prywatności?

Najważniejsze cechy, o których warto pamiętać wydzielając pokój dziecka w kawalerce, to:

 • funkcjonalność – kawalerka nie może być zagracona; dla bezpieczeństwa całej rodziny należy zadbać o sprawne ciągi komunikacyjne między jedną strefą pokoju a drugą; dodatkowa szafka na pieluchy nie może utrudniać poruszania się po całej przestrzeni; szukaj rozwiązań maksymalnie ergonomicznych,
 • przejrzystość – oznacza ekspozycję wyłącznie wyposażenia, które jest niezbędne, by mieć je pod ręką; choć to trudne, w małej przestrzeni należy zachować dobrą organizację i porządek; tutaj każda rzecz powinna być przemyślana i mieć swoje miejsce; niezbędne są rozwiązania 2w1, które proponują dodatkowe miejsce do przechowywania i mobilność niektórych sprzętów.
wydzielona strefa dla nastolatka w pokoju dziennym

Ważna jest spójność i harmonia. Wydzielone sekcje kawalerki pomogą zachować ład organizacyjny, jednak nie mogą się mocno różnić od siebie. Wydzielając pokój dziecka szukaj punktów wspólnych, ale jednocześnie w jednej przestrzeni twórz wygodne miejsca do relaksu, spania, spożywania posiłków i zabaw dla dziecka. Sprawdź, jak to zrobić.

Jak wydzielić pokój dla dziecka w kawalerce? 6 sprawdzonych pomysłów

Możliwości wydzielenia pokoju dziecka w kawalerce jest kilka, wszystko zależy od wieku dziecka. Inne potrzeby ma noworodek, a inne samodzielne dziecko. Wnętrze powinno podążać za tymi potrzebami. Najważniejsze jest oddzielenie poszczególnych stref. Możesz to zrobić za pomocą:

 1. mebli – ekonomicznie rozwiązanie, które podpowiada takie ułożenie mebli, w którym regał lub komoda stanowią ściankę działową; za nią możesz wykreować miejsce do zabaw lub wstawić łóżeczko, dając maluchowi osobną przestrzeń,
 2. parawanów i kotar – to lekkie i mobilne ścianki działowe, za którymi ukryjesz nieporządek w miejscu zabaw lub odgrodzisz alkowę od części gościnnej,
 3. kompatybilnych rozwiązań – korzystaj z rozkładanych mebli dziecięcych oraz skrzyń i puf, z których szybko wyczarujesz praktyczny kącik do zabaw lub ukryjesz w ich wnętrzach zabawki; przydadzą się dodatkowe miejsca do przechowywania, jak np.łóżeczko z szufladą; ciekawe są zestawy dla dzieci 8w1, które mogą być jednocześnie stolikiem, dziecięcym biurkiem, krzesełkiem lub fotelem,
 4. dywanów – jeśli zastanawiasz się, jak wydzielić pokój dla dziecka w kawalerce małej, wykorzystuj dywany;dla maluszków, które dopiero zaczynają przygodę z chodzeniem, wystarczy miękka wykładzina, chodnik lub rozkładana mata piankowa, a obok obowiązkowo pojemnik z zabawkami; produkty izolują przed chłodem podłogi i upadkiem, stwarzając tymczasową i wygodną przestrzeń do zabaw,
 5. stałych ścianek działowych – jeżeli masz to szczęście, że kawalerka jest przestronna, możesz pokusić się o wydzielenie dodatkowego mini wnętrza, wstawiając przesuwne drzwi, lub budując ściankę działową z płyt kartonowo-gipsowych;
 6. antresoli – wysoka kawalerka np. w kamienicy stwarza dodatkowe miejsce na zaprojektowanie strefy na podwyższeniu; jeśli będzie nim kącik dla dziecka, koniecznie zabezpiecz miejsce na górze barierkami i zamontuj schody z obustronną poręczą.
wydzielona antresola dla dziecka w pokoju dziennym

Sposób wyznaczania dziecięcych kącików zależy od kubatury pomieszczenia. Wykorzystuj to, co masz. Wysoka kawalerka stwarza możliwości do zaadoptowania dodatkowego pomieszczenia dla dzieci. Wnęka lub wolna przestrzeń za komodą mogą być wspaniałym kącikiem do zabaw. Wykorzystuj dywany, chodniki i podkładki jako tymczasowe miejsce kreatywnego odkrywania świata przez maluszka. Dostosuj miejsce do potrzeb dziecka i rodziców.

Jak wydzielić pokój dla dziecka w kawalerce biorąc pod uwagę wiek malucha?

Noworodek potrzebuje w zasadzie tylko łóżeczka, przedszkolak interaktywnych produktów i miejsca na zabawy, a szkolne dziecko wygodnego blatu i krzesła. Niezależnie od wieku dziecka, najistotniejsze jest zapewnienie mu wygodnego snu. Rodzice z kolei potrzebują prywatności. Wszyscy muszą mieć miejsce do przechowywania ubrań i spokojny kąt do odpoczynku.

drewniane łóżeczko dla dziecka

Jak wydzielić pokój dla niemowlaka w kawalerce?

Dziecko w takim wieku potrzebuje łóżeczka. Najlepiej sprawdzi się model, który rośnie z maluchem, np. w rozmiarze 120/60 cm. Ustaw mebel obok łóżka rodziców. Wykorzystaj najbliższy kąt, w którym umieścisz narożne, otwarte półki na niemowlęcą wyprawkę – kosmetyki, pieluszki, ubranka. Wykorzystuj powierzchnię ścian kawalerki, do zawieszenia dodatkowych półek – zwiększysz powierzchnię do przechowywania. W kąciku dla niemowlaka sprawdzi się łóżeczko z szufladami i nakładką, która będzie pełnić funkcję przewijaka. Dobrze, jeśli dziecięca sekcja kolorem nawiązuje do stylistyki pokoju. Jeśli to możliwe, nie stawiaj łóżeczka przy oknie, by nie narażać niemowlaka na uliczny hałas i przeciąg. Łącz wielofunkcyjność stref. Fotel uszak w rogu, pomiędzy łóżeczkiem a rozkładaną kanapą może być dodatkowym miejscem do relaksu i wygodną przestrzenią do karmienia noworodka. Za meblem możesz ukryć produkty, które nie muszą być widoczne. Mile widziane są komody, wiklinowe koszyki i wiszące, tkaninowe półki.

kontenerek na przydatne zabawki dziecka

Jak wydzielić pokój dla małego dziecka w kawalerce?

Dziecko w wieku 2-4 lat potrzebuje oprócz miejsca do spania także kącik do zabawy. Wykorzystuj łóżeczko, które teraz możesz przekształcić w dziecięce łóżko. Koniecznie kup mały stolik i krzesełka – korzystaj z wersji ergonomicznych i kompatybilnych, które dają więcej możliwości. Na rynku znajdziesz takie zestawy, które można po pracy złożyć i odstawić. Funkcjonalnym rozwiązaniem może być stolik kawowy, który będzie przystosowany do wzrostu dziecka. Stosuj pufy, które mogą być siedziskiem dla malucha i skrytką na zabawki. Kącik zabaw możesz wydzielić, odgradzając komodą lub regałem strefę relaksu od dziecięcej. W wydzielonym miejscu dla dziecka zamontuj na ścianie interaktywne zabawki. Możesz wyłożyć ściany korkiem lub pomalować farbą tablicową. W ten sposób szkrab będzie mógł swobodnie malować kredą po ścianie. Korzystaj ze skrzyń i pudełek ustawianych jedno na drugim i wiszących półek. Jeżeli kawalerka dysponuje grubym murem, możesz wykuć wnękę i przystosować ją jako zamykaną półkę w ścianie. Stosuj spójne elementy wyznaczania dziecięcych stref, jak:

 • podobne dywaniki, ale różniące się wielkością w pokoju dziecka i w strefie relaksu,
 • poduszki i pufy w takim samym kolorze w obu sekcjach,
 • harmonijne dekoracje, np. wiklinowe dodatki w salonie i w dziecięcym kąciku.

Korzystaj z pojemnych komód, które mogą oddzielać obie przestrzenie, a jednocześnie przechowywać sporo produktów.

Nowoczesne półki wiszące do pokoju dziecka

Jak wydzielić pokój dla ucznia w kawalerce?

Starsze dziecko potrzebuje więcej prywatności, więc zastosuj działowe ścianki do ogrodzenia różniących się miejsc w pokoju, wykorzystując:

 • regały i wysokie komody,
 • kanapy,
 • parawany i zasłony,
 • ażurowe ścianki działowe,
 • ścianki z płyt kartonowo-gipsowych.
aranżacja kąciku dla ucznia

Uczeń musi mieć zapewniony kąt do nauki. Wskazane jest osobne biurko z krzesłem, które znajdzie się w jego przestrzeni. Modele z nadstawką w formie półki, dodatkowe szafki lub kontenerki pod blatem pozwolą przechować książki i zeszyty. Pamiętaj o dobrym oświetleniu i osobnym miejscu do spania. Jak sprytnie wydzielić pokój dla dziecka w kawalerce? Używaj rozwiązań 2w1, czyli:

 • łóżka z biurkiem,
 • biurka w szafie,
 • wielofunkcyjne półki.

Wiesz już, jak wydzielić pokój dla dziecka w kawalerce, podsumowując, pamiętaj, że:

 • każde dziecko musi mieć spokojne i komfortowe miejsce do spania,
 • noworodek powinien mieć swoją przestrzeń blisko sypialni rodziców,
 • kącik do zabaw w kawalerce dla maluszka możesz zorganizować w strefie relaksu, na dywanie,
 • szkolne dziecko potrzebuje wygodnego blatu i krzesła do odrabiania zadań, prac ręcznych i zabaw.
Wysokie komody z oferty sklepu Edinos.pl

Korzystaj ze sprytnych rozwiązań mebli wielofunkcyjnych, pojemnych systemów przechowywania i wydzielenia poszczególnych stref za pomocą kolorów i dekoracji. Nawet w kawalerce cała rodzina może żyć wygodnie i szczęśliwie.