Jak ustawić meble w prostokątnym pokoju?

Jak ustawić meble w prostokątnym pokoju?

4 marca 2022 0 przez Sonito

Urządzanie trudnych przestrzeni wcale nie musi być koszmarem, ale inspirującym doświadczeniem. Nawet w prostokątnym pokoju można tak rozplanować ustawienie mebli, by odpowiednio wymodelować wnętrze i optycznie przywrócić proporcje pomieszczenia. Nie zmienisz zarysu przestrzeni, ale możesz zaprezentować ją w estetycznej i funkcjonalnej odsłonie. Sprawdź, jak to zrobić.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co jest ważne w aranżacji prostokątnego pokoju?
  • Jak rozplanować ustawienie mebli w prostokątnym pokoju?
rozmieszczenie mebli w prostokątnym pokoju dziennym

Najważniejsza jest ergonomia wnętrza. W takim zarysie pokój oprócz dekoracyjnych aspektów musi wyróżniać się również praktycznym zagospodarowaniem. Jeżeli zachowuje standardową szerokość, możesz pozwolić sobie na więcej, w przypadku ekstremalnie wąskiej przestrzeni musisz zastosować więcej trików, by wnętrze dało się bezproblemowo użytkować.

Nowoczesne komody z ofert sklepu Edinos.pl

Meblowanie prostokątnego pokoju. O czym pamiętać?

Zanim przystąpisz do aranżacji i ustawienia mebli w podłużnym pokoju w kształcie prostokąta, przygotuj sobie odpowiednie tło. Pomaluj krótsze boki pokoju ciemniejszym odcieniem, a dłuższe jaśniejszym – wnętrze będzie wydawało się szersze i przestronniejsze. Dobrym rozwiązaniem jest użycie tapet w pasy – pionowe dodają wnętrzu wysokości, ale mogą optycznie skrócić perspektywę. Poziome na krótkiej ścianie są lepsze – wizualnie poszerzą przestrzeń. Jak ustawić meble w prostokątnym pokoju? Trzymaj się poniższych zasad.

  1. Nie ustawiaj mebli przy dłuższych ścianach – jeśli wnętrze pokoju na to pozwala, szersze, cięższe i ciemniejsze sprzęty ustawiaj przy węższej ścianie.
  2. Graj kolorem – odpowiednio ustawione meble w dwóch różnych odcieniach pomogą odpowiednio wymodelować prostokątne wnętrze pokoju. Możesz zastosować ten sam odcień, ale w odmiennej tonacji. Na przykład grafitową szafę ustaw przy krótszej ścianie, a jasnoszary stolik i komodę wzdłuż długiego boku.
  3. Dziel pokój na sfery – dzięki temu unikniesz wizualnego chaosu, uporządkujesz przestrzeń i zachowasz w niej harmonię.
  4. Stosuj asymetrię – ukośnie lub poprzecznie ustawienie mebli w wąskim, prostokątnym pokoju dodaje wnętrzu więcej przestrzeni. Wprowadza lekkość i odciąża ściany.
  5. Unikaj przeładowania – w pokoju w kształcie prostokąta nie twórz skupisk mebli ustawionych w jednym miejscu, ponieważ stworzysz wrażenie zagraconego tunelu.
  6. Zastosuj odpowiedni charakter mebli – minimalizm i prostota w tym przypadku podwójnie się opłacą. Wybieraj meble w odmianie skandynawskiej, industrialnej lub nowoczesnej, które wyróżniają się surowością profili. Stosuj nieskomplikowane i jasne bryły, z dużą ilością przeszkleń, ażurów i kratek. Osadzenie mebli na smukłych i wysokich nóżkach wizualnie poprawi mankamenty wnętrza, podobnie jak zastosowanie lekkich w odbiorze surowców: bielonych gatunków drzewa, metalu i szkła.
aranżacja w stylu industrialnym wąskiego pokoju dziennego

Prostokątny pokój powinien eksponować odpowiedni kształt mebli. Opływowe zarysy będą lepsze niż kanciaste. Używaj okrągłych stolików oraz kwadratowych puf i szafek. Każdy dodatkowy prostokąt we wnętrzu będzie grał na jego niekorzyść.

Aranżacja prostokątnego pokoju

Jak ustawić meble w prostokątnym pokoju? Równolegle do ścian. Aby pokój sprawiał wrażenie bardziej przestronnego niż w rzeczywistości, konkretne elementy wyposażenia powinny zostać ustawione przy dłuższej ścianie, a inne przy krótszej. Do podłużnych wnętrz nie wybiera się długich mebli – komód, konsoli i stołów. Zrezygnuj też z kilkuosobowych kanap przy dłuższej ścianie pokoju. Wybór małej sofy, którą ustawisz przy krótszym boku, lub na samym końcu dłuższej, stawiając wtedy przy niej mały, okrągły stolik kawowy będzie zdecydowanie lepszą aranżacją. Unikaj umieszczania mebli pośrodku pokoju lub na całej długości ścian. W bardzo wąskim pokoju odstaw stolik kawowy do rogu, tak by nie zabierał miejsca w centrum. Najważniejsze w rozplanowaniu i ustawieniu mebli jest dopasowanie ich do rodzaju i kubatury pokoju.

Stoliki okrągłe idealne do pokoju prostokątnego z oferty sklepu Edinos.pl

Podłużny, prostokątny pokój dzienny z jadalnią i aneksem kuchennym

W podłużnym, prostokątnym pokoju dziennym z jadalnią i aneksem kuchennym, jeśli to możliwe zaaranżuj jadalnię przy krótszej ścianie. Wybieraj do niej lekkie, niezabudowane krzesła i rozkładane, okrągłe stoły. Od stylu w pokoju zależy rodzaj blatu, ale szklane i jasne powierzchnie optycznie powiększą małą przestrzeń. Jeżeli wąski pokój jest dodatkowo łączony z aneksem kuchennym, można oddzielić tę strefę krótką wyspą, tworząc ją nawet z blatu roboczego mebli, a wokół ustawić hokery, kreując zgrabną i nieprzytłaczającą jadalnię. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie obu stref po przekątnej, czyli na jednej krótszej ścianie aranżujesz aneks kuchenny, a na drugiej, na przykład tej z oknem – stół z krzesłami.

rozmieszczenie mebli w wąskim pokoju dziennym wydzielonym strefą jadalnianą.

Prostokątny i mały pokój dzienny

To trudne zadanie, by praktycznie rozplanować ustawienie mebli w podłużnym i małym pokoju, na przykład w kawalerce. Przestrzeń zawiera w sobie wiele stref, które należy odpowiednio zaadaptować. W takim miejscu nawet pomimo zasady nieustawiania mebli pod dłuższą ścianą może okazać się, że nie masz wyboru. Sięgnij wtedy po meble z połyskującymi frontami, zwłaszcza jeśli potrzebujesz wysokiej szafy, by stworzyć miejsce do przechowywania. W jakie dodatki powinny być wyposażone meble w małym i podłużnym pokoju?

  • Przeszklenia i lustra – szkłem optycznie wymodelujesz prostokątne wnętrze pokoju. Lustro umieszczone na froncie szafy stworzy iluzorycznie większą przestrzeń. Takie powierzchnie odbijają światło i korzystnie wpływają na wizualizację pokoju. Dobre są również jasne marmury i połyskujące, welurowe tkaniny.
  • Nóżki i wsporniki – im dłuższe i cieńsze, tym lepiej, ponieważ dodają bryłom lekkości.
  • Opływowe kształty – mały, prostokątny pokój dzienny lepiej będzie wyglądał, kiedy zrezygnujesz z ostrych, geometrycznych kantów.
  • Delikatne formy – proste i wysublimowane profile są lepsze niż zabudowane i ciężkie w odbiorze bryły. Wybieraj ażurowe fronty szafek, regały z niezabudowanym tyłem, szklane i przeźroczyste stoliki, które mają w swojej konstrukcji więcej światła.
  • Rozwiązania typu 2w1 – podłużny, prostokątny pokój o niewielkich gabarytach lubi takie rozwiązania. Warto zaopatrzyć się w siedziska z dodatkowym schowkiem, modułowe wyposażenie, a nawet w blat składany i przykręcany do ściany. 
przykładowa aranżacja wąskiego pokoju dziennego

Prostokątny i wąski pokój

Jeśli prostokątny pokój jest bardzo wąski (poniżej 3 m szerokości), staraj się za wszelką cenę unikać wrażenia „tunelu”. To najtrudniejsze do zagospodarowania miejsce, dlatego, jeśli musisz ustawić meble pod dłuższą ścianą, niech będą to jasne i błyszczące szafki, które odbijają światło. Na długiej ścianie w wąskim pokoju powieś obszerne lustro, tak by powiększyło optycznie przestrzeń po bokach pokoju. Niewielką sofę i szafę ustaw pod krótką ścianą. Tu sprawdzą się stoliki i pufy na kółkach, które można łatwo przesunąć. Stosuj futurystyczne, asymetryczne dodatki w postaci lekkich i niedużych półek oraz regały prezentujące minimalistyczne konstrukcje. Cienkie, metalowe rurki sprawdzą się tutaj idealnie, tak samo, jak ażurowe fronty. Nie zapominaj o oświetleniu. Światło optycznie powiększa, dlatego zamotuj dodatkowe punkty świetlne o białej, ciepłej barwie. Nie obciążaj pomieszczenia długimi lampami w zwisie, lepsze będą plafony.

Wysokie szafy z oferty sklepu Edinos.pl

Dodatkowo zastosuj inne triki, które pomogą poprawić proporcje pokoju:

  • żaluzje i zasłony w poziome pasy i wzory, poszerzą wąskie ściany; całkowicie zrezygnuj z ciężkich zasłon,
  • wybieraj okrągłe pufy i stoliki – brak ostrych kantów eliminuje ryzyko uszkodzeń ciała, kiedy musisz przeciskać się w wąskiej przestrzeni,
  • nie używaj dywanów w kształcie prostokąta – podkreślą mankament bryły wnętrza; do wyznaczania stref stosuj okrągłe i jasne kobierce,
  • postaw na minimalizm – im mniej, tym lepiej; nie zagracaj wnętrza pokoju niepotrzebnym sprzętem,
  • używaj luster, błyszczących frontów i szklanych dodatków – wszystko, co odbija światło, powiększy optycznie metraż.
aranżacja pokoju dziennego w kształcie prostokąta

Już nie musisz zastanawiać się, jak ustawić meble w prostokątnym pokoju. Działaj i kreuj komfortową przestrzeń z zastosowaniem powyższych wskazówek. Dzięki temu nawet trudne zadanie może okazać się inspirującą, architektoniczną przygodą w urządzaniu eleganckiego, choć niewielkiego pokoju.