Gdzie umieścić lustro w przedpokoju? Mały poradnik wnętrza

Gdzie umieścić lustro w przedpokoju? Mały poradnik wnętrza

4 marca 2022 0 przez Sonito

Nawet mały przedpokój może być praktyczny. Jeśli jednak brakuje w nim lustra, to wnętrze nie spełnia swojego zadania. Zwierciadło jest niezbędne w takiej przestrzeni – gwarantuje kontrolę wyglądu przed wyjściem. Może też być nieocenionym dodatkiem małego i wąskiego holu. Jak dobrać i gdzie umieścić lustro w przedpokoju?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie lustro dobrze sprawdzi się w przedpokoju?
  • Gdzie umieścić lustro w przedpokoju?

Lustro to modny dodatek, które świetnie modeluje i dekoruje wnętrze. Na rynku bez problemu znajdziesz taką taflę, która idealnie wkomponuje się w tło przedpokoju. Jakie lustro sprawdzi się najlepiej i na jaki model się zdecydować, kiedy oferta przytłacza ogromną różnorodnością?

Nowoczesne konsole z oferty sklepu Edinos.pl

Lustro to obowiązkowy element każdego przedpokoju

Wielkość przedpokoju dyktuje rozmiar lustra, podobnie jak jego charakter. Od stylu aranżacji zależy profil i kształt tafli. Proste obramowania to cecha nowoczesnych wnętrz, ozdobne – klasycznych i luksusowych.

Gdzie umieścić lustro w przedpokoju? Powieszenie zwierciadła może być problematyczne w małym korytarzu, ale nawet w tak trudnym miejscu można do jego zamontowania wykorzystać:

  • ścianę,
  • front szafy,
  • drzwi,
  • kąt.
lustro w stylu glamour w przedpokoju.

W małych przedpokojach idealnie sprawdzą się duże lustra, eksponowane na froncie szafy lub ścianie. Wtedy wnętrze zyska większej głębi i optycznego powiększenia. W niewielkich przedpokojach sprawdzą się minimalistyczne tafle luster, które prezentują nieskomplikowaną, delikatną ramę i kilkumilimetrową grubość. Dobrym pomysłem jest wyłożenie lustrzanymi płytkami jednej ściany, a nawet sufitu. Taka dekoracja stworzy spektakularny efekt we wnętrzu. Jeżeli masz niewykorzystany róg, a rozmiar przedpokoju na to pozwala, możesz zagospodarować go wąskim lustrem stojącym. Sprytnym zabiegiem jest też umieszczenie lustra po wewnętrznej stronie drzwi wejściowych, co praktykuje się w kawalerkach i małych M4 w bloku.

W dużych przedpokojach nie ma ograniczeń. Jakie lustro idealnie wpasuje się w przestronne wnętrze? Każde z wyżej wymienionych, ale w większym rozmiarze. W obszernym korytarzu modną aranżacją jest umieszczenie konsoli lub komody, nad którą wiesza się ozdobne lustra poziome. Możesz wybrać prostokątną lub okrągłą taflę, która oprócz praktycznych względów wniesie do środka sporo aspektów dekoracyjnych. Kreatywnym pomysłem jest lustrzana galeria stworzona z różnych rozmiarów luster, zawieszonych na całej długości ściany. Gustownie będą reprezentować wnętrze designerskie formy opraw i bogate zdobienia. Lustra stojące bez problemu ozdobią duży przedpokój. Ich styl dopasowuje się do nurtu wnętrza. Do wyboru masz produkty retro, w barokowo rzeźbionych ramach lub nowoczesne wersje w skórzanej oprawie. Dużego holu nie musisz powiększać lustrem, więc na pierwszy plan warto wysunąć właściwości dekoracyjne produktu.

okrągłe lustro w przedpokoju

Najczęściej wybieranymi kolorami lustrzanych ram do przedpokoju są: srebrny, biały, brązowy i czarny. Dużą popularnością cieszą się oprawy metalowe i drewniane. Ciekawe profile luster eksponują style boho, które wyróżniają się okrągłym kształtem i ażurowym wykończeniem z wikliny, bambusa lub sznurka. Ekskluzywne lustra glamour mają okazałe i masywne ramy, które lśnią wysadzanymi kryształkami. Proste, metalowe lub drewniane oprawy idealnie sprawdzą się w przedpokojach industrialnych, minimalistycznych i skandynawskich.

Lustra w modnym stylu boho z oferty sklepu Edinos.pl

Gdzie najlepiej umieścić lustro aranżując przedpokój?

Wybrane lustro dopasuj do swoich potrzeb. W przedpokoju dobrze sprawdzają się lustra pionowe, które obejmują całą sylwetkę, wtedy ich wysokość powinna mieć co najmniej 140 cm. Mierzona od podłogi wynosi czasem 2 m, a jeśli tafla biegnie do sufitu to nawet 2,5 m. Optymalna szerokość lustra to 80 cm, ale do wąskich przedpokojów wystarczy nawet 45-50 cm. Lustra, które wieszamy nad konsolą lub komodą, mające zagwarantować dobry pogląd górnej części sylwetki to poziome wersje. Wizualnie rozszerzają ściany i pomieszczenie. Ich rozmiary są dobierane według indywidualnych preferencji, ale przyjmuje się, że typowy, prostokątny kształt, prezentuje najczęściej około 80 cm szerokości i 60 cm wysokości.

przykładowa aranżacja lustra glamour w przedpokoju

W jakim miejscu zamontować lustro?

Lustro w przedpokoju najczęściej umieszcza się na ścianie bocznej od drzwi wejściowych. Najpopularniejsze miejsce to ściana, na którą otwierają się drzwi, ale nie wieszaj tafli w pobliżu skrzydła drzwiowego, żeby nie uszkodzić jego powierzchni. Jeśli musisz, stosuj ograniczniki wyhamowujące. Zasady feng shui mówią, że lustro powinno znajdować się w pobliżu wejścia, ale nie należy go montować naprzeciwko drzwi i okien. Warto wybrać za to takie miejsce, w którym lustro do przedpokoju uchwyci delikatnie promienie słoneczne i je rozproszy, co dodatnio wpłynie na wizualizację pomieszczenia. Gdzie najlepiej umieścić lustro? Idealnym rozwiązaniem jest front szafy do przedpokoju, ale to miejsce ma jedną wadę – umniejsza walory dekoracyjne produktu.

aranżacja przedpokoju z wykorzystaniem lustra w stylu glamour

Na jakiej wysokości powiesić lustro?

Wysokość zawieszenia lustra zależy od tego, jak dużą część sylwetki ma ono objąć. Jeśli w lustrze ma się przeglądać każdy członek rodziny, niezależnie od wzrostu, najlepiej jest powiesić je maksymalnie 80 cm od ziemi. Optymalną wysokość zawieszenia dyktuje prawo odbicia, które mówi, że lustro w przedpokoju powinno wisieć na wysokości nie mniejszej niż połowa wzrostu jego użytkownika.

Montując lustro w przedpokoju, pamiętaj o tym, że nie może być ono powieszone w miejscu, w którym:

  • otwarcie drzwi szafy lub wejściowych spowoduje jego stłuczenie,
  • obok znajdują się wieszaki na okrycia wierzchnie lub stojak na buty.
Garderoby z lustrem do przedpokoju z oferty sklepu Edinos.pl

Jeśli chcesz rozjaśnić i powiększyć wnętrze przedpokoju możesz umieścić w nim nawet kilka luster, wykorzystując do tego fronty szafek i wolne przestrzenie ścian. Najpraktyczniejsze wersje są lekkie, mające oszczędne w designie oprawy. Duże, masywne modele kreują oszałamiający efekt w holu, ale ich montaż może okazać się trudniejszy. Stylistycznie lustro zawsze powinno nawiązywać do charakteru przedpokoju. Jedno jest pewne – jego brak wpłynie negatywnie na ergonomię i design całego pomieszczenia.