Jak zrobić i urządzić garderobę tanim kosztem
25 sierpnia 2021Garderoba kojarzy się z wyodrębnionym, dużym pomieszczeniem, w którym starannie dobrane garnitury, buty i koszule czekają ukryte w obszernych szafkach. Najczęściej w garderobie znajduje się jeszcze lustro i pufa, by ocenić wybraną stylizację lub usiąść, gdy dobór dodatków okaże się zbyt męczący. Realia są jednak nieco inne. Nie wszyscy chcą poświęcać całe duże pomieszczenie tylko po to, by trzymać w nim ubrania. Czy to oznacza, że luksus posiadania garderoby przypada wyłącznie posiadaczom dużych domów? Absolutnie nie. W jaki sposób można zaaranżować tanią garderobę nawet w kawalerce?
Wymiary i gospodarowanie przestrzenią
Garderoby zajmujące przestrzeń pokoju, mogą posiadać wymiary rzędu 8-9 metrów kwadratowych. Co ciekawe, funkcjonalną garderobę można tanim kosztem urządzić w niecałych dwóch metrach kwadratowych, zakładając, że jej długość i szerokość będzie wynosić 150cm x 128cm. Taka przestrzeń w zupełności wystarczy do umieszczenia w niej ubrań, a wystarczy nawet miejsca na zamontowanie lustra i swobodne przebieranie. Żeby wygospodarować dwa metry kwadratowe, nie istnieje potrzeba rezerwowania odrębnego pokoju, ponieważ wystarczy sprytnie utworzona wnęka, która może być wydzielona np. w sypialni.
Aby urządzona tanim kosztem garderoba była w pełni funkcjonalna, należy zadbać o maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. W przypadku pomieszczenia o rozmiarze dwóch metrów kwadratowych jest to szczególnie ważne. Przede wszystkim każdy mebel, który trafi do garderoby, powinien wykorzystywać całą dostępną wysokość, czyli sięgać od podłogi aż po sufit. Zakładając, że w pomieszczeniu tym ma docelowo się znaleźć rząd półek, wykorzystanie całej wysokości gwarantuje przynajmniej jedno dodatkowe miejsce. Kierując się zasadą, by każda ściana wykazywała się funkcjonalnością, można zorganizować przestrzeń na każdy element garderoby. Do aranżacji garderoby tanim kosztem potrzebujemy jedynie wyobraźni i odrobinę rekwizytów.
Pomysłowa wnęka
Zagospodarowanie dwóch metrów kwadratowych na garderobę może z początku okazać się problematyczne. Wynika to z faktu, że nie wszystkie projekty mieszkań uwzględniają specjalne wnęki, które można docelowo wykorzystać jako schowek lub właśnie garderobę. W takim przypadku należy sobie radzić samemu, wykorzystując inwencje twórczą. Oto kilka pomysłów, w jaki sposób tanim kosztem można wydzielić przestrzeń na garderobę:
- Karnisz i zasłona: Skoro garderoba ma być urządzona tanio, nie należy bać się abstrakcyjnych pomysłów. W rogu pokoju, np. sypialni, można zamontować karnisz tworzący kąt prosty lub uformowany w łuk. Najważniejsze, by dwa jego końce przylegały do prostopadłych, sąsiadujących ścian. Następnie na karnisz można powiesić grubą zasłonę pasującą kolorystycznie do wystroju pokoju. Dzięki temu w łatwy sposób odizolowana została potrzebna przestrzeń przypominająca sklepową przebieralnię. Za zasłoną można ustawić potrzebne półki, szafki, a nawet rolki z wieszakami, ponieważ do dyspozycji są dwie ściany. Zaletą takiego rozwiązania jest też możliwość odsłonięcia i zasłonięcia garderoby, dzięki czemu pozorna grabież przestrzeni przez zasłonę może występować tylko podczas przebierania.
- Sprytnie ustawione półki: Poprzez kreatywne ułożenie półek na ubrania, można stworzyć pozorne „pomieszczenie w pomieszczeniu”. Przykładowo, jedna półka może przylegać do kąta pomieszczenia, z kolei druga ułożona równolegle przylegać do ściany jednym bokiem. Dzięki temu tworzy się pozorna wnęka, w której część ściany może posłużyć za powierzchnię do zamocowania suwaka na garnitury lub sukienki. Co do samych półek, można użyć wersji dwustronnych lub jednostronnie zamkniętych, lecz w tym drugim przypadku należy dopasować kolor sklejki do ścian, by tworzyły spójną całość. Takie rozwiązanie sprawdzi się w pomieszczeniach o dużym metrażu.
- Drzwi przesuwne: Jeżeli pomieszczenie, w którym ma się docelowo znaleźć garderoba, cechuje się sporą długością względem szerokości, można rozważyć jego podział z wykorzystaniem drzwi przesuwnych. Zamontowanie suwnic na podłodze i suficie pozwoli zamontować skrzydła, które skutecznie mogą odizolować część pomieszczenia potrzebną do stworzenia garderoby. Jest to najbardziej eleganckie rozwiązanie z wymienionych, ponieważ prowadzi do całkowitego wyodrębnienia garderoby i pokoju. Warto pamiętać, by w tak wyizolowanej garderobie nie znajdowało się okno. Jest to bowiem utrata powierzchni ściany, która mogłaby stać się funkcjonalną częścią przebieralni.
Elementy DIY
Czy istnieje potrzeba kupowania pantografów, suwaków, półek czy wieszaków do zaprojektowania garderoby? Nie, jeśli do głosu dojdzie wyobraźnia i nieco pracy manualnej. W jaki sposób można zastąpić niektóre elementy garderoby?
- Stojak na buty i rurki PCV: Wykorzystanie rurek PCV oraz kleju na gorąco pozwoli utworzyć stabilny stojak, który pozwoli w zorganizowany sposób przetrzymywać buty w garderobie. Rurki PCV występują najczęściej w neutralnym, białym kolorze, który dopasuje się do niemal każdego wystroju garderoby. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić pieniądze, jakie należałoby przeznaczyć na kupno stojaka w sklepie.
- Rurki PCV, druty i sznurki: Taki zestaw pozwoli w tani sposób zastąpić pantograf. Do ściany można przybić dwa gwoździe i przewiązać wokół nich sznurek z nałożoną rurką PCV o odpowiedniej długości. Pozostaje jedynie ułożyć rurkę równolegle względem podłogi i mamy gotowy stojak na wieszaki. Te można wykonać z drutu, co nie tylko będzie opcją low-cost, ale nada im nietuzinkowego wyglądu.
- Kartonowe organizery: Podzielenie szufladek na komory to świetny pomysł, który pozwala rozdzielić elementy bielizny, krawaty, a nawet biżuterię. Takie kieszonki można wykonać z pomocą odpowiednio sklejonych kartonów. Wystarczy zmierzyć wnętrze szufladki, a następnie skleić kartonowe elementy prostopadle, przez co zostaną utworzone prostokątne lub kwadratowe kieszonki. Organizery pozwalają utrzymać porządek wśród ubrań, są więc bardzo przydatne, a ich wykonanie stosunkowo proste.
Garderoba Low-Cost? To możliwe!
Jak widać, nie trzeba wyodrębniać osobnego pokoju, montować ścian nośnych i wydawać ostatnich oszczędności na elementy garderoby. Do stworzenia funkcjonalnej przebieralni tanim kosztem wystarczy odrobina wyobraźni, nieco pracy manualnej oraz materiały, których koszt zakupu z pewnością nie przekroczy cen niektórych gotowych składowych garderoby.