Jak umeblować przedpokój? Praktyczne aranżacje

Jak umeblować przedpokój? Praktyczne aranżacje

19 maja 2022 0 przez Sonito

Na odpowiednio urządzony przedpokój składa się wiele aspektów. Najważniejszymi czynnikami, które przesądzają o właściwym doborze mebli do przedpokoju, jest metraż i rodzaj pomieszczenia. Inaczej będzie wyglądać aranżacja osobnego korytarza w domu, a inaczej wnętrza będącego częścią salonu. W tym artykule znajdziesz ciekawe porady, jak praktycznie i stylowo umeblować przedpokój.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • Jakie są zasady meblowania przedpokoju?
  • Jak dobrze zagospodarować poszczególne rodzaje korytarzy?
  • Jak urządzić przedpokój mały, a jak duży? 
garderoby do przedpokoju z oferty sklepu edinos.pl

W meblowaniu holu najważniejsza jest ergonomia. Praktyczność wnętrza stawiaj zawsze przed jego stylistyką. Czasem lepiej jest zrezygnować z mocno zdobionych mebli we wnętrzu przedpokoju na rzecz prostego lustra lub minimalistycznej szafki. Przedpokój, choć jest niedocenianym pomieszczeniem, musi dobrze spełniać swoją funkcję. To wizytówka domu – zapowiedź tego, czego może spodziewać się Twój gość. Warto trzymać się zasad, by dobrze wyposażyć pierwsze miejsce w Twojej prywatnej oazie.

Aranżacyjne zasady meblowania przedpokoju

Wnętrze przedpokoju powinno korespondować z pozostałymi pomieszczeniami. Nie mieszaj różnych stylów mebli w korytarzu, chyba że jest to przemyślany i dobrze zaprojektowany aranż. Odpowiednio umeblowany przedpokój powinien wykazywać spójność z całą stylistyką domu lub mieszkania.

wnętrze przedpokoju w domu z meblami do przechowywania odzieży

Co warto wziąć pod uwagę, kiedy w planach masz aranżację takiego pomieszczenia?

  • Funkcjonalność – wnętrze powinno być precyzyjnie zaaranżowane. Jego głównym zadaniem jest pomóc domownikom i gościom w sprawnym rozbieraniu i ubieraniu. W przedpokoju powinny więc znaleźć się odpowiednie meble i niezbędne akcesoria.
  • Estetykę – to odpowiedni dobór i ustawienie mebli. Wybierz takie szafki, które nie będą ograniczały zbyt małego wejścia i nie zakłócą ciągów komunikacyjnych.
  • Spójność – wystrój mebli w przedpokoju powinien nawiązywać charakterem do reszty pomieszczeń.
  • Stylistykę – jeżeli Twoje mieszkanie jest urządzone w prostym, minimalistycznym nurcie, dobrze będzie ten trend powtórzyć także w przedpokoju.

Meble do przedpokoju zawsze dobieraj do możliwości wnętrza. Rozmiar pomieszczenia przesądza o wielkości, rodzaju i ilości sprzętów. Hol jest trudny w urządzaniu. Dużym ograniczeniem jest najczęściej:

  • zbyt mała powierzchnia – przedpokój to najczęściej niewielka przestrzeń, w której trudno jest zachować funkcjonalność,
  • nieproporcjonalny kształt – wąski i długi hol to jeden z najtrudniejszych w aranżacji typów korytarza,
  • brak naturalnego światła – bardzo często wejście do domu nie ma okna i jest ciemne,
  • brak osobnego pomieszczenia – w bloku lub w kawalerce przedpokój może być integralną częścią salonu,
  • wiele ról w jednym wnętrzu – to nie tylko wydzielona strefa, w której przygotowujemy się do wyjścia, ale także przechowalnia i miejsce, które wita gości.

Jak zadbać o to, by przedpokój był jednocześnie praktyczny i elegancki? Wybierz odpowiednie meble i dodatki.

wieszak na ubrania i szafka na buty z siedziskiem w nowoczesnym otwartym przedpokoju

W funkcjonalnym wnętrzu nie może zabraknąć:

  • wieszaka – wieszak to obowiązkowy element wyposażenia przedpokoju, który ma wiele postaci np. wiszącą, stojącą lub stanowi część przedpokojowego kompletu,
  • lustra – zwierciadło gwarantuje kontrolę wyglądu; im większe lustro do przedpokoju, tym lepsze, ale o jego rozmiarze decyduje metraż wejścia,
  • szafy na ubrania – to niezbędny element do przechowywania odzieży, wielkość szafy do przedpokoju uzależniona jest od gabarytów pomieszczenia,
  • szafki na buty – mebel pozwala estetycznie ukryć obuwie, choć może mieć różne warianty; na rynku dostępne są rodzaje otwarte i zamknięte.

Meble zapewniają porządek w holu oraz wydzielają strefy pomieszczenia. Jak jednak dobrze urządzić i umeblować przedpokój, który ma trudny układ? Koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Jak urządzić przedpokój w bloku, a jak w domu?

Wybór mebli do wnętrza przedpokoju uwarunkowany jest kubaturą korytarza. Inne meble będą pasować do osobno wydzielonego holu w domu jednorodzinnym, a inne do wejścia w bloku, zwłaszcza otwartego na salon bądź kuchnię. To nie są łatwe aranżacje, ale pewne zabiegi pomogą praktycznie urządzić wnętrze.

nowoczesna ławka i stojak na parasole w przedpokoju

Przedpokój w domu

Przedpokój w domu to osobne wejście, gwarantujące z reguły sporo miejsca. Dzięki temu masz więcej możliwości aranżacyjnych. W przestronnym i jasnym holu z oknem możesz wybrać nawet ciemniejsze odcienie mebli jak wenge lub palisader. W celu ocieplenia pokaźnego wejścia udekoruj przestrzeń obrazami lub ściennym zegarem. Wstaw do przedpokoju elegancką komodę albo konsolę, nawiązując do stylu pozostałych pomieszczeń. Wyposażenie przedpokoju w domu powinno zawierać niezbędne dodatki jak: pojemną szafę, szafki na buty i efektowne, stojące lustro. Obowiązkowo musi się w tym miejscu znaleźć puf, jeśli szafka na buty nie jest połączona z siedziskiem. Miękki chodnik ociepli duże wnętrze. Jeśli korytarz nie ma okna, co rzadko się zdarza, zastosuj ciepły strumień światła. W wysokim przedpokoju sprawdzi się nie tylko lampa przysufitowa, ale też ścienne kinkiety. Rozświetlenie przestrzeni za pomocą licznych punktów poprawi funkcjonalność miejsca. Wysokie ściany wykorzystaj na zabudowę wyższych mebli, które zwiększą pojemność przechowywania. W dużych przedpokojach możesz użyć luksusowego trendu glamour lub inspirującego boho, pod warunkiem, że w takim stylu jest mieszkanie.

przedpokój z wbudowaną garderobą

Przedpokój w bloku

Przedpokój w bloku to zwykle niewielkie miejsce, często nawet niebędące osobnym pomieszczeniem. Przedpokój w mieszkaniu to jedna z najtrudniejszych aranżacji, w której często należy szukać kompromisów i praktycznych rozwiązań. Lepsze w małym wnętrzu będą jasne meble. Dodatki, które optycznie dodadzą małemu holowi przestronności to:

  • dobre oświetlenie – oprócz głównej lampy zastosuj kinkiety lub listwy z kilkoma punktami świetlnymi, wybieraj podświetlane szafy,
  • meble na wysoki połysk – w małej przestrzeni jasne, błyszczące fronty lepiej odbiją światło, korzystnie wpływając na przestronność,
  • duże lustra – pomyśl o szafie z lustrzanym przodem, a na wolnej ścianie stwórz dekoracyjną galerię z kilku zwierciadeł,
  • rozwiązania 2w1 – siedzisko lub puf ze schowkiem albo zestaw, w którym zawiera się wieszak, lustro i szafka na buty tworzą dodatkowe miejsca do przechowywania.

W małym przedpokoju w bloku zrezygnuj z niepotrzebnych dekoracji. Wybierz minimalistyczne meble, proste wieszaki oraz lustra w oszczędnych ramach. Bogate zdobienia zabierają optycznie wnętrzu przestronności i mocno go przytłaczają. Sprawdź inne pomysły na aranżację przedpokoju w bloku.

nowoczesne wieszaki z oferty sklepu edinos.pl


Wielkość przedpokoju a dobór odpowiedniego umeblowania

Niestety to rozmiar przedpokoju dyktuje wybór mebli. Koniecznie zmierz korytarz i dobrze zaplanuj rozstaw sprzętów, jeśli chcesz urządzić i umeblować praktyczny przedpokój.

Duży przedpokój

W dużym korytarzu warto wstawić pokaźną szafę na ubrania. Na rynku znajdziesz gotowe modele szaf do przedpokoju o konkretnych wymiarach, odpowiednio przystosowane do przechowywania wierzchniej garderoby. Znajdujące się we wnętrzu szafy drążki, są tak rozmieszczone, że można zawiesić na nich nawet długie płaszcze. Przydają się również niewielkie szuflady albo kosze, w których przechowuje się rękawiczki, chusty, szaliki. Dobrym pomysłem są zabudowane meble, tworzone na wymiar. Choć taka opcja jest zdecydowanie droższa, to pozwala idealnie przystosować mebel do potrzeb wszystkich domowników i do gabarytów przedpokoju. Masz pełną dowolność w decydowaniu nie tylko o wyposażeniu szafy, ale także jej wielkości i kolorze frontów. Wybór na rynku jest ogromny – dostaniesz meble w każdym odcieniu i rodzaju drewna lub okleiny. Może Cię ograniczyć jedynie budżet.

Pozwól sobie na duże lustro, stylowe siedzisko i koniecznie pamiętaj o stojaku na parasole. Duże przedpokoje warto ocieplać miękkimi tkaninami w postaci kotar i dywaników oraz ciepłą barwą światła. Dekoruj ściany, a jeśli posiadasz duży przedpokój z oknem, koniecznie wprowadź doniczkowe rośliny. Ładny kwietnik i sporo zieleni wykreują przytulną atmosferę już w samym wejściu do domu lub mieszkania.

nowoczesny przedpokój w bloku

Mały przedpokój w bloku

Mały przedpokój w bloku w bloku, jeśli jest osobnym pomieszczeniem, często przypomina wagon. Jest długi i wąski. Jak urządzić mały przedpokój o takiej kubaturze?

  • Wykorzystuj kolory – krótsze ściany przedpokoju pomaluj o dwa tony ciemniej niż dłuższe. Mały hol wyda się wtedy przestronniejszy.
  • Zrezygnuj z deseni na podłodze – wzorzyste płytki wprowadzą chaos do niewielkiej i wąskiej kubatury przedpokoju. Stosuj gładką terakotę, im większa i mniej widocznych połączeń, tym lepiej!
  • Modeluj światłem – zamontuj lampki na dłuższych ścianach, a otrzymasz efekt szerszego pomieszczenia.
  • Zainwestuj w wąską, ale wysoką szafę – wykorzystaj wolną powierzchnię ściany, która pnie się w górę.
  • Postaw na minimalistyczne meble – prosta komoda i wieszak do przedpokoju zamiast ciężkiej zamykanej szafy otworzą wnętrze, w którym brak miejsca na duży mebel.
  • Stosuj odpowiednie dodatki – ciekawa galeria luster nad komodą powiększy i rozświetli wąską, ciemną przestrzeń.

W małym, wąskim i ciemnym przedpokoju w bloku sprawdzą się nowoczesne style. Oszczędne dodatki i meble z niezabudowanym tyłem. Metalowe, lekkie profile sprzętów w nurcie industrialnym i jasne, pełne światła skandynawskie meble. Pamiętaj także o dobrym oświetleniu. Korzystaj z podświetlanych mebli.

jasne dodatki w przedpokoju

Przedpokój zamknięty

W osobno wydzielonym korytarzu możesz zastosować dowolny, ale spójny z pozostałymi pomieszczeniami styl. W tradycyjnym, zamkniętym przedpokojuczęsto spotyka się klasyczne, drewniane meble, ustawione na tle jasnych ścian. Nieco większy metraż pozwala nawet na umieszczenie szafy, która w takim wnętrzu najczęściej ma składane lub przesuwane drzwi oraz lustrzane, szklane lub lakierowane fronty. Przedpokój zamknięty w nowoczesnej odsłonie to głównie popularne, modułowe i kompaktowe rozwiązania. Należą do nich takie meble, jak:

  • szafy z teleskopowym wyposażeniem wieszaków,
  • modele z podświetlanym wnętrzem,
  • szafki cargo na buty,
  • zestawy meblowe 3w1,
  • dodatkowe schowki.

Korzystaj z ciekawych dekoracji – mają ogromną moc kreacji.

aranżacja otwartego przedpokoju

Przedpokój otwarty

Przedpokój otwarty to niezwykle trudna aranżacja – w granicach salonu należy wyodrębnić miejsce do odwieszenia ubrań. Wykorzystaj meble jako ścianki działowe. Regał lub komoda mogą być częścią wspólną, ustawioną obok wejścia, ale dobrze wpisującą się również w powierzchnię salonu. Podobną funkcję spełni wąska, niezabudowana konsola. Jeżeli przy drzwiach wejściowych masz zamiar umieścić niewielki zestaw meblowy, powinien mieć ten sam wygląd, co meble w przestrzeni, do której wchodzisz. W ten sposób zachowasz spójność i harmonię. Dobrym rozwiązaniem jest rezygnacja z przysadzistych mebli w części przedpokojowej. Zamiast ciężkich szaf wstaw industrialny wieszak i metalową ławeczkę, np. z półką na odstawienie butów. Wykorzystuj dobrze powierzchnię ścian. Stosuj dodatki, które podkreślą granicę przedpokoju, na przykład mniejszy dywanik przy drzwiach, ale w tym samym kolorze, co większy w salonie. Możesz też wyróżnić taką przestrzeń innym odcieniem parkietu, wyznaczając w ten sposób umowną granicę.

Urządzając praktyczny i stylowy przedpokój, pamiętaj o tym, że:

  • meble do przedpokoju powinny spełniać potrzeby domowników – dopasuj wnętrze szafy do ilości i rodzaju przechowywanych w niej rzeczy; szafka na buty powinna pomieścić pantofle wszystkich domowników, a lustro być tak zawieszone, by mogły się w nim przejrzeć także małe dzieci,
  • meble powinny odpowiednio wymodelować wnętrze – przysadziste szafy przytłoczą mały przedpokój; w takim pomieszczeniu lepiej sprawdzą się pojedyncze, proste dodatki niż zabudowane wersje,
  • postaw na jasne kolory frontów – optycznie powiększają, są modne i można je zestawiać kontrastowo; są szczególnie polecane do małych i wąskich korytarzy w bloku,
  • stosuj rozwiązania adekwatne do gabarytów przedpokoju – w szerokich pomieszczeniach warto zadbać o zabudowane systemy, które utworzą jedną, spójną całość; w wąskich holach stosuj lekkie w konstrukcji meble,
  • wydzielaj strefy – meble znajdujące się w przedpokoju nie mogą być przypadkowe, powinny wyraźnie wskazywać, gdzie możesz odwiesić płaszcz i gdzie pozostawić buty, nawet jeśli wejście jest częścią salonu,
  • zadbaj o spójność – to ważne, by zachować w całym mieszkaniu balans i równowagę.
lustra do przedpokoju z oferty sklepu edinos.pl

W meblowaniu holu korzystaj z tego, co masz. Jeżeli dysponujesz niewielkim wnętrzem, wykorzystuj ściany. Oddzielaj łączone przedpokoje z salonem dobrze ustawionym regałem bądź komodą. Jeżeli jesteś posiadaczem przestronnego wejścia, korzystaj z dodatkowych metrów pomieszczenia – zaopatrz się w pojemną szafę, komfortowe siedzisko, stylową konsolę i duże lustro. Twórz praktyczne i stylowe przedpokoje według własnych upodobań, ale z zachowaniem powyższych zasad.