Jak oddzielić salon od przedpokoju?

Jak oddzielić salon od przedpokoju?

23 marca 2022 0 przez Sonito

W małych wnętrzach i kawalerkach często przedpokój zawiera się w kubaturze salonu. Jak mądrze oddzielić te strefy, by stanowiły praktyczne sekcje i wyglądały estetycznie, dowiesz się z tego artykułu.

Spis treści:

  • Przedpokój z salonem – zasady rozdzielania stref
  • Jak oddzielić salon od przedpokoju za pomocą wyposażenia?

Aranżacja dwóch pomieszczeń w jednym zawsze jest wyzwaniem. Kiedy przedpokój stanowi integralną część salonu, zadanie jest dodatkowo utrudnione. Musisz tak zagospodarować obie przestrzenie, by goście nie mieli poczucia, że rozbierają się w salonie. Kluczem jest wykreowanie funkcjonalnych miejsc i zachowanie spójności w aranżacji.

Nowoczesne szarfy do przedpokoju z oferty sklepu Edinos.pl

Przedpokój z salonem – zasady rozdzielania stref

Oddzielenie przedpokoju od salonu może być umowne lub wyraźne, poprzez zastosowanie różnych struktur na ścianie i podłodze, odpowiednie umeblowanie lub zbudowanie ścianek działowych.

  1. Odmienne struktury podłóg – jeśli przedpokój jest otwarty na salon, możesz wyznaczyć jego metraż terakotą, a podłogę w salonie drewnianymi panelami. Takie łączenie surowców sprytnie wyznaczę ciągi komunikacyjne i elegancko rozdzieli obie sekcje.
  • Różne kolory ścian – farby świetnie modelują wnętrze, więc jeśli ścianę, która jest częścią przedpokoju, pomalujesz w ciemniejszej tonacji niż pozostałe powierzchnie salonu, nie tylko zwiększysz funkcjonalność strefy narażonej na zabrudzenia, ale optycznie powiększysz pokój. Do wydzielania miejsc stosuj emulsje matowe i plamoodporne – dodadzą barwie większego nasycenia i głębi, podkreślając granice wejścia. Zamiast farb możesz też zastosować stiuk, cegłę lub tapetę.
  • Dzielenie meblami – wysokim regałem lub szafą możesz sztucznie wykreować ścianę oddzielającą przedpokój od salonu. Jeżeli pokój dzienny jest niewielki i ciemny, takie rozwiązanie przytłoczy wnętrze, dlatego wtedy lepiej jest zastosować odwrócone kanapy lub niższe komody, które nakreślą granice obu pomieszczeń, a jednocześnie nie zabiorą wnętrzu przestronności. Zobacz, jak ustawić meble w prostokątnym salonie.
  • Ścianki działowe – w większych salonach możesz pokusić się o postawienie cienkiej ścianki działowej z płyty kartonowo – gipsowej lub zastosowanie podzielników w formie zasłon, parawanów, paneli albo przesuwnych drzwi.
Aranżacja przedpokoju połączonego z salonem.

Jak oddzielić przedpokój od salonu? Wykorzystuj spójne dla obu stref meble, powłoki i dekoracje. W przedpokoju małym i otwartym na pokój dzienny dodatki nie mogą zbytnio się różnić, ponieważ zaburzą równowagę całego pomieszczenia. Lepiej jest łączyć w tym przypadku niż mocno dzielić. Warto zastosować takie kolory, struktury i kształty wyposażenia, które będę subtelnie wyznaczać granice, ale także eksponować harmonijne dla obu sekcji kontrapunkty.

Jak oddzielić salon od przedpokoju za pomocą wyposażenia?

Przedpokój musi zapewniać wszystkie funkcje, czyli powinien w nim znaleźć się wieszak, miejsce na odstawienie butów i jakaś szafa lub komoda. Dobór mebli do przedpokoju uzależniony jest od wielkości metrażu, ale nawet w niewielkich korytarzach można zbudować praktyczną przestrzeń.

Nowoczesne wieszaki z oferty sklepu Edinos.pl

Meble

W małych przedpokojach sprawdzą się szafki lekkie i nieprzytłaczające ani kolorem, ani formą. Stosuj wąskie, lecz kompaktowe szafy, koniecznie uniesione na nóżkach. Dobrze sprawdzają się ażurowe fronty, których powtórzenia zastosuj w salonowych meblach – zespolisz obie strefy. Im mniej zabudowań, tym lepiej. Regał posłuży za ściankę działową pomiędzy przedpokojem a salonem, w której górne i otwarte półki otworzą przestrzeń na salon, a dolne i zabudowane mogą być przegródkami do pojemników na buty. Konsole i komody mogą jednocześnie być wyposażeniem salonu i przedpokoju oraz wyznaczać linię pomiędzy sekcjami.

przedpokój połączony z salonem

Duża szafa ustawiona bliżej drzwi wejściowych w kawalerce może należeć do salonowego zestawu mebli i być również podręcznym miejscem na odwieszenie nakryć wierzchnich i odstawienie pantofli. Jeśli metraż pomieszczenia pozwala na wstawienie mebli przedpokojowych, zastosuj takie same bryły, w jakie wyposażony jest salon. Umowną ścianką działową może być także kanapa lub narożnik, których rewers ustawia się w stronę przedpokoju, a przód kieruje na salon. Za „plecami” wypoczynku znajduje się wejście, a miejsca do siedzenia otwierają w salonie strefę relaksu.

Oświetlenie

Jedna centralna lampa w salonie to za mało. Za pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia możesz tworzyć wyraźnie oddzielone strefy po zmroku. Egzamin zdadzą halogenowe lub LED-owe punkty świetlne. W przedpokoju możesz użyć jasnej, naturalnej barwy światła, budując na suficie rząd lampek, skierowanych w dół, które doskonale zaznaczą sekcję przedpokojową. Zastosowanie lamp natynkowych lub wpuszczanych w sufit przedpokoju zamiast modeli wiszących będzie korzystniejsze w przypadku małych stref przedpokojowych. Sprawdzą się też systemy szynowe i plafony. W przedpokoju możesz użyć jednej takiej lampy, a w salonie ten sam model, ale złożony z dwóch lub trzech kloszy. Pamiętaj o bocznych lampkach lub delikatnych kinkietach po obu stronach lustra.

aranżacja salonu połączonego z przedpokojem

Inne dodatki

Jeżeli dysponujesz malutkim wnętrzem, zrezygnuj z szafy lub regału, a na ścianie przy wejściu zamontuj subtelne i designerskie haczyki, które będę nie tylko dekoracją pomieszczenia, ale pozwolą na zawieszenie płaszczy. Zaznaczenie, oddzielnego przedpokoju na pewno uzyskasz poprzez wstawienie obok wejścia stojącego wieszaka, ale pamiętaj, że okrągłe przy małym metrażu są niepraktyczne. Tu bardziej sprawdzi się wisząca, pionowa listwa przymocowana do ściany. Im surowsze i bardziej minimalistyczne dodatki w przedpokoju, tym lepiej. Do zawieszenia ubrań możesz wykorzystać też haczyki przymocowane do drzwi wejściowych. Stosuj lustra, które podkreślą strefę wejścia, optycznie powiększą pomieszczenie i jednocześnie będą stanowić atrakcyjny i dynamiczny dodatek salonu. Pufa tak samo wykończona, co salonowa kanapa, będzie wygodnym siedziskiem do zakładania butów. Umowne granice podziału pomiędzy przedpokojem i salonem dobrze wyznaczają dywany, które w przedpokoju nie tylko zarysują jego metraż, ale dodatkowo ochronią podłogę przed zarysowaniami. Jak oddzielić przedpokój od salonu za pomocą dywanu? Możesz użyć 2 egzemplarzy – mniejszy w przedpokoju, a większy w salonie. Koło drzwi wejściowych koniecznie umieść ociekacz na buty. W ten sposób zadbasz o porządek i higienę w strefie wejścia.

Kinkiety ze sklepu Edinos.pl

Przedpokój może być spójnym przedłużeniem dziennego pokoju. Jeśli dalej zastanawiasz się jak oddzielić przedpokój od salonu, pamiętaj, że:

  • kluczowa jest spójność obu stref,
  • wykorzystuj do wydzielania meble i dodatki,
  • używaj dekoracji charakterystycznych dla obu sekcji.
aranżacja wnętrza mieszkania z salonem połączonym z przedpokojem

Poza tym baw się strukturą i kolorem ścian oraz podłóg. Wybierz również odpowiednie oświetlenie. Dzięki właściwym dodatkom przedpokój może być przytulną zapowiedzią salonu.

Przeczytaj także jak oddzielić kuchnię od salonu.