Kuchnia w glazurze – czyli jak dobrać płytki do mebli kuchennych

Kuchnia w glazurze – czyli jak dobrać płytki do mebli kuchennych

10 września 2021 0 przez Sonito

Kuchnia to miejsce wyjątkowe. To tutaj przygotowuje się posiłki, ale i zaprasza się do niej zaufane osoby. Ileż to razy przyjęcie przenosiło się do kuchni i niepostrzeżenie to niepozorne pomieszczenie stało się areną ożywionych dyskusji? Jej funkcyjność jest większa, niż może się wydawać, dlatego tak ważna jest aranżacja wnętrza tak pod kątem ergonomii dostosowanej do gotowania, jak i estetyki miłej dla oka. Płytki do mebli kuchennych stanowią barierę dla tłuszczu i innych zabrudzeń oraz są niewymowną ozdobą dopełniającą całość. Dobór właściwego rozmiaru i koloru płytek ma znaczenie także podczas wymiany kuchennych mebli czy zmiany koloru ścian — warto o tym pamiętać i zaoszczędzić sobie w przyszłości wielkich remontów.

Jak więc dobrać kolor płytek do mebli kuchennych, by z jednej strony były efektowne, ale z drugiej miały w sobie bezcenną nutę uniwersalności? Poznajcie kilka zasad, które sprawią, że kupno kafelek będzie o niebo prostsze. Dodajmy, że mówimy tutaj o płytkach kuchennych podłogowych i ściennych, a więc o zadaniu wymagającym zaangażowania i perfekcyjnego połączenia.

przykładowa aranżacja ściany z płytkami

Zasada uniwersalności kontra wyróżnienie

Zazwyczaj w kuchni stosujemy płytki ścienne i podłogowe. Niektórzy wybierają jednolite i podobne (czasem identyczne) kolory obu rodzajów glazury, tymczasem nie zawsze jest to trafne rozwiązanie. Podłoga jak ściana i odwrotnie co prawda prezentuje się estetycznie, ale może wyglądać nieco mdło — w przypadku jasnych płytek — lub tłumiącą, jeśli wybór padł na ciemniejsze kolory. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zdecydować się na tak dalece posuniętą jednolitość, ale warto ją nieco przełamać dekorami lub też efektownymi meblami i dodatkami. 

Mariaż płytek w innym założeniu powinien wyglądać następująco:

  • jasne, gładkie płytki ścienne do efektownej, ciemniejszej podłogi, którą chcemy wyeksponować
  • efektowne płytki ścienne (np. o nierównym wykończeniu, imitujące skórę, drewno itp) do gładkiej podłogi o uniwersalnym kolorze
  • płytki kontrastowe podkreślające kuchenne meble lub inne elementy wnętrza (tutaj jedne podkreślają, drugie tonują w zależności od tego, co którą część kuchni chcemy zaakcentować)
  • płytki ścienne lub podłogowe (nigdy w tym układzie takie same) nadające swoim kolorem, kształtem i strukturą charakter wnętrza – jedne są dominujące, drugie stanowią jedynie tło. 
przykładowa aranżacja ściany kuchni z użyciem dwukolorowych płytek

Płytki ścienne — jak dobrać, by kuchnia stała się perłą mieszkania?

Zacznijmy od ścian, bo to tutaj zazwyczaj pojawiają się pierwsze przysłowiowe schody. Płytki ścienne wypełniają część pomiędzy górnymi i dolnymi szafkami kuchennymi. Musimy zastanowić się, czy mają one kontrastować z meblami, czy też być ich cichym optycznie wypełnieniem. Żeby dobrze wybrać glazurę, przyjrzyjmy się zabudowie kuchennej, kolor mebli, a także ich wykończenie będzie znaczącą podpowiedzią. 

wnętrze kuchni z białymi płytkami i drewnianymi meblami

Płytki ścienne do białej kuchni

Mogłoby się wydawać, że białe meble kuchenne będą potrzebowały mocnych akcentów. Tymczasem biel płytek może podkreślić elegancję mebli w tym samym kolorze. To dobra wiadomość dla minimalistów i tych, którzy uwielbiają śnieżne wnętrza. Płytki kuchenne do białych mebli mogą również być białe, cały sekret w tym, by były efektowne tak w swoim wykończeniu i fakturze, jak i późniejszym ułożeniu. Finezyjna glazura typu arabeska doskonale komponuje się z frontami fazowanymi oraz całkowicie gładkimi. Pasuje do kuchni klasycznej i eleganckiej, z gustownymi okuciami. 

Świeżość i ukłon w stronę tradycji zapewnią kuchenne płytki imitujące swoim kształtem cegłę. Mogą być w kolorze białym lub delikatnie kremowym jeśli chcemy utrzymać wyłącznie jasną tonację. Szukającym mocniejszych akcentów spodoba się tego rodzaju wykończenie w grafitowym i szarym kolorze. To rozwiązanie spełni oczekiwania wnętrz industrialnych, loftowych i vintage. Kafle niczym z pieców kaflowych nadadzą kuchni bardzo wyrazistego charakteru i nadają się do wykończenia całych ciągów ścian, jak również wybranych elementów np. narożników.

Heksagony to koncepcja dla odważnych. Dzięki kształtowi plastra miodu płytki doskonale modelują przestrzeń we wnętrzu kuchni,  przy tym prezentują się bardzo efektownie. Z racji tego, że są one charakterystyczne i rzucające się w oczy warto zestawiać tego typu płytki z gładkimi meblami, bez dodatkowych faz i misternych detali okuciowych. 

Awangardowym, ale jednocześnie bardzo przytulnym rozwiązaniem jest sięgnięcie po płytki kuchenne typu patchwork, które z jednej strony nawiązują do tradycji, z drugiej pozwalają na ożywienie mebli kilkoma odcieniami wybranego koloru np. szarego, zielonego, czy beżowego. Ta ceramika dobrze prezentuje się z gładkimi meblami kuchennymi, pozbawionymi okuć.

aranżacja kuchni z wykorzystaniem białych płytek i mebli z jasnymi frontami

Płytki ścienne do szarej kuchni

Hitem ostatnich lat są kuchnie w odcieniach szarości, które są doskonałą bazą dla płytek. Szary — niezależnie od tego, czy bardzo jasny, czy ciemny — pasuje niemal do każdego innego koloru, dlatego z wyborem płytek nie powinniśmy mieć większych trudności — przynajmniej pod kątem barwy. 

Nasycone kolory mogą być zastosowane wszędzie tam, gdzie mamy duży dostęp do dziennego światła, a metraż kuchni nie jest minimalny. Do szarych mebli kuchennych pasują płytki od białych, po ciemnobordowe. Mogę mieć one kształty klasyczne, jak i ekstrawaganckie. W szarej kuchni pięknie zaprezentuje się glazura imitująca naturalny kamień, marmur lub piaskowiec. Dobrze wyglądają także płytki wzorowane na drewnie, albo przypominające stare cegły (to rozwiązanie dla miłośników surowszych wnętrz). Jeśli kuchnia nie ma imponującego metrażu, zdecydowanie zestawiamy jasnoszare meble i małe płytki z połyskiem. 

Szary daje wiele możliwości. Spójrzmy nie tylko na kuchenne meble, ale i na dodatkowe wykończenie. Nieco awangardowym, ale i bardzo efektownym wykończeniem jest stworzenie kolorowej ściany z płytek, od najciemniejszych przy blatach, do najjaśniejszych w kierunku sufitu. Finezji szarości dodadzą także płytki kuchenne ze strukturą tkanin, oraz mozaika w perłowym kolorze sprawdzająca się w małych wnętrzach. 

nowoczesne meble kuchenne i szaro-białe płytki

Płytki na ścianę do kuchni drewnianej

Drewno to wymagający gracz, dla którego nie ma pośrednich rozwiązań. W zależności od gatunku drewna i jego naturalnej kolorystyki zależy wybór glazury. To potrzeba wprawnego oka, które oceni, czy kuchenne meble mają odcień brązu, pomarańczy, różu, czerwieni. Z jednej strony mamy klasyczne rozwiązanie, z drugiej nie lada wyzwanie. 

Zacznijmy od natury, a więc absolutnego bezpieczeństwa wyboru. Doskonałym uzupełnieniem drewnianych mebli kuchennych będą płytki imitujące marmur lub piaskowiec. Klasyczne kafle w kolorach od bieli poprzez głęboką zieleń po antracyt to rozwiązanie do kuchni, po które możemy sięgać, oczekując tradycyjnego wnętrza z nowoczesnym sznytem. Natomiast wszędzie tam, gdzie tradycjonalizm drewna ma łączyć się z duchem czasu, możemy wybrać płytki typu heksagon. 

aranżacja kuchni płytkami w kolorze piaskowca

Zdecydowanie unikamy w kuchni płytek imitujących drewno — takie połączenie tylko z pozoru jest dobre. Ostrożnie wybierajmy kolory jaskrawe, które mogą dość mocno kłócić się z fakturą frontów kuchennych szafek, natomiast z powodzeniem możemy postawić na mozaiki i płytki tematyczne, które po ułożeniu przedstawią nam np. pole lawendy lub łąkę pełną białych margaretek.

Okiem technika — jak wybrać płytki do mebli, by uzyskać dodatkowe walory optyczne?

Modelowanie wnętrza poprzez kolory, fakturę i wykończenie to dobrodziejstwo, o którym nie można zapominać. Poznajcie kilka cennych uwag, dzięki którym dobór rodzaju i koloru glazury do mebli kuchennych pozytywnie odmieni całe pomieszczenie.

  • Jasne płytki optycznie powiększą wnętrze kuchni
  • Duże płytki stosujemy w pomieszczeniach o większym metrażu
  • Im mniejsza kuchnia, tym płytki powinny być mniejsze
  • Błyszczące płytki rozświetlają, optycznie powiększają 
  • Wyszukany wzór płytek (dotyczy podłogowych i ściennych) stosujemy tam, gdzie chcemy coś zaakcentować
  • Ozdobnych płytek nie zestawiamy z dekorami
  • Fugi powinny być dobrze dopasowane do koloru płytek (kontrasty w tym zakresie są zdecydowanie passe)
  • Jeśli na ścianach zastosowaliśmy gładkie płytki, na podłogę możemy położyć dwukolorowe heksagony, płytki drewnopodobne i inne we wzory
  • Intensywny wzór na podłodze warto zastosować wzdłuż ciągu kuchennych mebli, a na pozostałej zastosować gładkie płytki
  • Płytki podłogowe mogą (dzięki kolorystyce ton w ton) wydzielać strefy w kuchni np. jadalną i roboczą
  • Geometryczne wzory wybieramy raczej na podłogę niż na ścianę
meble kuchenne w kolorze niebieski i wzorzyste płytki w odcieniach szarości

Meble kuchenne to połowa sukcesu dobrze urządzonej kuchni, glazura to ich biżuteria, dlatego zwróćmy uwagę, by była ona wysokiej jakości i zadbajmy o estetyczne jej ułożenie.