Co zamiast drzwi do sypialni? 7 sprawdzonych rozwiązań

Co zamiast drzwi do sypialni? 7 sprawdzonych rozwiązań

11 marca 2022 0 przez Sonito

Czasem okazuje się, że tradycyjne drzwi w sypialni zabierają zbyt dużo miejsca i należy sięgnąć po zupełnie inne, bardziej ergonomiczne rozwiązania. Przekonaj się, czym można w sypialni zastąpić klasycznie otwierane skrzydła i czy takie alternatywy się dobrze sprawdzą.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym zastąpić drzwi do sypialni?

Jeżeli borykasz się z ograniczonym metrażem, nie wstawiaj tradycyjnych drzwi. Zastąp je innymi, ponieważ sypialnia to miejsce prywatne – alkowa, która powinna zapewniać intymność, spokój i wyciszenie. Sprawdź, co można zastosować zamiast drzwi do sypialni i które rozwiązanie idealnie sprawdzi się w Twoim wnętrzu.

Podwójne łóżka do sypialni z oferty sklepu Edinos.pl

Sypialnia ukryta za nieszablonowymi drzwiami

Jest kilka dobrych alternatyw, które z powodzeniem zastąpią tradycyjne drzwi w sypialni, otwierane na lewo bądź prawo. Co, zamiast drzwi do sypialni zastosować? Jedną z takich opcji jest ich brak. I choć to mniej popularna opcja, zyskuje szczególne uznanie wśród zwolenników budowania otwartych przestrzeni, w których coraz bardziej zaciera się granice poszczególnych stref. Ciężkie ścianki działowe zastępuje się lżejszymi konstrukcjami i tworzy się przestrzenie uniwersalne. Jednak taka możliwość wydaje się dobra wyłącznie dla singli lub par bezdzietnych. W większych rodzinach warto zadbać o strefę intymną, dlatego zainspiruj się nowatorskimi przykładami.

zasłona zamiast drzwi w sypialni

1. Zasłony – lekkie i dekoracyjne tkaniny mogą zastąpić drzwi w sypialni

Lejące się z sufitu materiały to nie tylko idealne ukrycie łóżka i naturalny parawan, ale również dekoracyjny element pomieszczenia. Zmniejszają intensywność sztucznego oświetlenia, jakie pada z innej strefy, co przydaje się, kiedy partnerzy chodzą spać o różnych porach. Tkaniny ocieplają, dlatego do surowego pomieszczenia wprowadzą trochę miękkości i przytulności. Zawieszenie zasłony zamiast drzwi w sypialni wymaga zamontowania szyny z klamerkami na suficie lub drążka mocowanego do ściany.

Zalety: tani, łatwy i dekoracyjny sposób zamaskowania alkowy.

2. Parawany – modny akcent zastępujący drzwi w sypialni

Parawany umieszczone zamiast drzwi do sypialni mogą elegancko zdobić wnętrze i ukryć prywatną strefę przed gośćmi. Choć nie izolują akustycznie, są ciekawym dodatkiem sypialni. Do wyboru masz wersje drewniane, metalowe, szklane, a nawet papierowe. Prezentują piękne, uspokajające nadruki japońskich kwiatów lub drzew albo są lekką działową ścianką wykonaną z ażurowych splotów bambusa, ratanu i sklejki.

Zalety: są inspirującą ścianką, w której na pierwszy plan wysuwa się dekoracyjność maskownicy.

aranżacja sypialni z wykorzystaniem ścianek działowych

3. Ścianki – trwałe podziały dwóch stref w jednym pokoju

W małym wnętrzu sypialni, niską ścianką działową może być nawet wyższa komoda. Inną opcją jest postawienie ściany z użyciem materiałów budowlanych. Nie będą miały drzwi, ale zbudują przepierzenie, za którym ukryjesz łóżko. Są stawiane z płyt kartonowo – gipsowych, z komórkowych pustaków, cegieł i szklanych luksferów. Rodzaj ścianki dopasowujesz do stylistyki wnętrza sypialni. Powierzchnie całkowicie gładkie i kryte to dodatkowe miejsce na zawieszenie półek i dekoracji, a szklane odbijają więcej światła, optycznie powiększając.

Zalety: to lżejsze i mniej pracochłonne ścianki niż formy murowane.

4. Panele – eleganckie płaszczyzny do wydzielania stref

Mogą być wykonane z drzewa, płyty MDF, sklejki lub metalu. Niektóre wersje zachwycają zdobionymi wycięciami. Mają sporo możliwości, ponieważ są mocowane jako trwała ścianka lub panel w drzwiach przesuwnych. Ich lamele tworzą także parawany. Motywy roślinne czy geometryczne pozwalają na wybór odpowiedniego deseniu. Nie wytłumiają, ale stanowią gustowną, umowną granicę pomiędzy sypialnią a pozostałym pomieszczeniem.

Zalety: szybki montaż i sprawne łączenie poszczególnych paneli oraz możliwość pomalowania na dowolny kolor.

panele szklane zamiast drzwi w sypialni

Drzwi przesuwne i wysuwane – otwieranie przy wykorzystaniu szyn i ściennych kieszeni

Przesuwne i wysuwane modela zamiast tradycyjnych drzwi do sypialni mogą mieć jedno lub dwa skrzydła. Montowane są na specjalnych prowadnicach i przesuwane wzdłuż ściany. Inny wariant to drzwi wysuwane, które zamieszcza się w specjalnych kieszeniach, wbudowanych w konstrukcję muru. To dyskretne rozwiązanie, które pozwala na ukrycie drzwi i możliwość otwarcia przestrzeni wtedy, gdy jest to potrzebne. W nowoczesnych i małych sypialniach można zastosować przesuwne drzwi szklane, które dają efekt szczelnego zamknięcia i zachowują pełną przestronność pomieszczenia.

Zalety: drzwi przesuwne są blokadą mocno amortyzującą hałas, wyraźnie wydzielają dwa osobne pomieszczenia.

Nowoczesne szafki nocne z oferty sklepu Edinos.pl

Drzwi składane i harmonijkowe – skrzydła do zadań specjalnych

Składane wersje zajmują mniej miejsca niż tradycyjne drzwi w sypialni, są umieszczane jako elementy połączone ze sobą zawiasami – poruszają się po specjalnej prowadnicy zamocowanej w górnej części ościeżnicy. Mniejszą formą są modele harmonijkowe, które tworzą wąskie lamele, wykonane z płyt PCV, polistyrenu, bambusa, drewna, szkła i innych materiałów.

Zalety: szeroki dostęp materiałów pozwala na łatwe dopasowanie drzwi do stylistyki wnętrza, a swobodne otwieranie i zamykanie drzwi podkreśla dużą funkcjonalność produktu.

wykorzystanie regału jako ścianki oddzielającej sypialnię

Meble zamiast drzwi– łatwy sposób na oddzielenie sypialni

W niewielkich przestrzeniach to często meble są ścianką działową i choć nie mają takiej funkcji jak drzwi, budują przepierzenia, za którymi można ukryć strefę do spania. W nowoczesnych wnętrzach są to otwarte regały bez zabudowanego tyłu, by wnętrzu sypialni nie zabierać światła. Ciekawą i naturalną dekoracją mogą też być kwietniki.

Zalety: to ekonomiczny sposób, który gwarantuje, że nawet w trudnym i utworzonym z kilku stref pomieszczeniu, sekcje mogą być wyraźnie oddzielone meblami.

Nowoczesne łóżka kontynentalne z oferty sklepu Edinos.pl

Co, zamiast drzwi do sypialni można wybrać jeszcze poza wymienionymi alternatywami?

  • W niewielkich i malutkich przestrzeniach zamiast tradycyjnych drzwi możesz użyć przesuwnych lustrzanych paneli. Dodadzą pomieszczeniu głębi i je optycznie powiększą.
  • Zamiast kotary do wnętrza możesz wprowadzić trochę dynamiki poprzez zawieszenie przesłon ze sznurków lub koralików. To symboliczny podział przestrzeni, ale nie obciąża jej, bo jest lekki i zwiewny, a swą uniwersalną strukturą będzie pasować nawet do wnętrz retro.
  • Panel trucki to zasłony paletowe, które są często używane w biurach. W domowym i nowoczesnym zaciszu nie obciążą małego pomieszczenia, ułatwiają montaż i są funkcjonalne.
  • Ekran z poliwęglanu to lżejsza konstrukcja drzwi przesuwnych, która działa dokładnie tak samo, ale jest łatwiejsza w obsłudze i wygląda nowocześnie.

Jeżeli już wiesz, co wybrać zamiast drzwi do sypialni, dostosuj kolorystykę i strukturę produktu do stylizacji wnętrza tak, by stanowiło jego spójną cześć. Wszystkie ścianki działowe, które zastępują tradycyjne drzwi, pozwalają jednocześnie łączyć strefy pokoju i umownie podkreślać jego granice.