Pokój dziecięcy na poddaszu – jak go zaaranżować?
9 grudnia 2022Poddasze to z jednej strony trudne do urządzania miejsce, ale z drugiej strony daje możliwość wykreowania zaskakujących idei i pomysłów oraz zastosowania śmiałych, nieszablonowych rozwiązań. W tym wpisie podpowiadamy, jak zaprojektować taką przestrzeń, by stworzyć komfortowy i stylowy pokój dziecięcy na poddaszu.
Skosy i nieregularny kształt powierzchni są utrudnieniem, ale można je doskonale wkomponować w scenografię dziecięcego kącika i sprawić, by prywatny azyl malucha wyglądał jak marzenie. Poddasze daje szerokie spektrum możliwości aranżacyjnych.
O czym należy pamiętać, projektując dziecięcy pokój na poddaszu?
Ogromną zaletą takiego miejsca jest duży metraż. Skosy w ogóle nie będą przeszkadzać małym dzieciom, a w pokoju nastolatka mogą wyznaczyć ciekawy kącik relaksu lub dzięki niskim regałom zbudować efektowną biblioteczkę. Na co zwrócić szczególną uwagę, kiedy urządzasz dziecięcy pokój na poddaszu?
Zasady aranżacji poddasza
Wnętrze powinno być uporządkowane i zagospodarowane w sposób przemyślany. Kluczowa jest funkcjonalność, ale w dużej mierze zależy ona od wysokości ścianki kolankowej, stopnia nachylenia dachu i jego rodzaju. Najłatwiej jest zagospodarować wnętrze, w którym ścianka kolankowa ma co najmniej 110 cm, a dach jest dwuspadowy. Najtrudniejsze do aranżacji są przestrzenie pod dachami z czterema spadami.
Miejsca do przechowywania stwórz pod skosem. Jeśli we wnętrzu są dwa spady, w jednym z nich można zaaranżować strefę do spania. W sytuacji, gdy pokój dziecięcy na poddaszu jest przeznaczony dla rodzeństwa, warto pomyśleć nad sprytnym rozmieszczeniem łóżek. Wrażenie przestronności uzyskasz, pozostawiając środek pokoju pusty. Pamiętaj, by najwyższy punkt sufitu pozostał nieosłonięty, to poprawi równowagę architektoniczną takiego wnętrza.
Meble do dziecięcego pokoju na poddaszu
Wybierając meble do dziecięcego pokoju na poddaszu warto skorzystać z zabudowy lub poszukać gotowych kompletów mebli dla dzieci – dzięki temu uzyskasz spójną aranżację. W dopasowaniu mebli do pokoju dziecięcego na poddaszu kieruj się wysokościami ścian. Przy kolankowych rewelacyjnie sprawdzi się dziecięca komoda, a nawet dwie, które stworzą harmonijny komplet. Taka aranżacja sprawi również, że zyskasz więcej przestrzeni do przechowywania.
Urządzając pokój dziecka na poddaszu, wybieraj meble o prostej bryle, by zdobieniami nie przytłoczyć wnętrza. Sprawdzą się dodatkowe szuflady w łóżku i biurku. Tworząc kącik do nauki pamiętaj, by blat ustawić jak najbliżej okien dachowych. Ciekawym pomysłem jest również zawieszenie na niższym poziomie prostych, klasycznych półek, które wyeksponują książki i zabawki, lecz nie zajmą tak dużo miejsca, jak klasyczny regał. Sprawdzą się pudła, pojemniki i drewniane skrzynki. Stylowego, przytulnego klimatu nadasz wnętrzu, wprowadzając drewniane lub wiklinowe meble.
Oświetlenie dziecięcego pokoju na poddaszu
Światło powinno dzielić wnętrze dziecięcego pokoju na podstawowe strefy: relaksu, nauki oraz zabawy. Centralnie umieszczona lampa powinna być jak najbardziej zbliżona do światła słonecznego (około 3200 K) i mieć miękki, lekko ciepły i rozproszony promień. Kącik do nauki należy stworzyć w pobliżu okna i dopełnić go sztucznym oświetleniem. Wieczorem przy blacie niezbędne będzie wsparcie ze światłem kierowanym i białą, zimną temperaturą barwową w przedziale 4000-6500 K, ale nie większą. W strefie relaksu koniecznie umieść lampki boczne i kinkiety, które emitują lekko żółte światło.
Jakie kolory wybrać do aranżacji pokoju dla dziecka na poddaszu?
Wybierając kolory do pokoju dziecka na poddaszu postaw na jasne i neutralne tło – dzięki temu będziesz mógł wprowadzić kontrastowe dekoracje i dodatki. Dobrą scenografią jest biel, krem, jasna szarość i beż. W meblach korzystaj z jasnych gatunków drewna, np. sosny lub dębu sonoma oraz białych i czystych frontów, choć sprawdzą się także delikatne pastele w postaci pudrowego różu czy błękitu. Popularne są dekoracje w postaci musztardowej, złotej lub żółtej barwy. Modne są stonowane akcenty zieleni, pomarańczy i czerwieni, choć zdarzają się również fiolety. Wyraziste kolory stosuj z dużym umiarem.
Pokój dziecięcy na poddaszu – style, które dodadzą wnętrzu charakteru
Skandynawski nurt zachwyci nieskazitelną, rozświetlające zakamarki bielą i litym drewnem oraz dodatkami w postaci bawełny organicznej, wełny i lnu. Ulubiony przedmiot do kącika dla dzieci to namiot tipi. Oprócz naturalnych surowców innym nawiązaniem do przyrody są żywe rośliny, ale również kwiatowe grafiki i tapety. Motywy florystyczne pojawiają się też na pościeli oraz innych tkaninach, ale jako skromne i niedominujące dodatki.
Styl boho chic również się sprawdzi w pokoju dziecięcym na poddaszu. Mieszanka odważnych kolorów i żywych wzorów utworzy specyficzny klimat. Relaksująca atmosfera, która powstaje po zaaranżowaniu wnętrza w takim stylu, podkreśli szaleństwo kolorów, ale w spokojnych, stonowanych odcieniach. Wzorzysty dywan i mnóstwo poduszek oraz obowiązkowo uroczy baldachim stanowią elementy charakterystyczne dla tego stylu. Podobnie jak wiklinowe meble.
Wnętrza eko również zdadzą egzamin, ponieważ dekorują przyjemnym i ocieplającym drewnem. Wysoko umieszczoną belkę wykorzystaj do zawieszenia drewnianych modeli samolotów lub pokojowej huśtawki albo hamaka. Dla sportowca można spokojnie zaaranżować mini siłownię pod belką, a dla miłośniczki robótek ręcznych wykorzystać taką konstrukcję do ekspozycji stylowych makram.
Minimalizm to trend, który najbardziej pasuje do dziecięcego pokoju na poddaszu. Czasem mniej znaczy lepiej. Ogranicz się więc do minimum, by nie zagracać niepotrzebnie przestrzeni. Wystarczy proste łóżko i biurko oraz rząd jednakowych, niskich szafek pod skosem. Dekoracją może być jedynie efektowny fotel uszak, który razem z podręcznym stolikiem wyznaczy kącik czytelniczy. W oszczędnym wnętrzu podkreślisz dobrze najważniejszego bohatera tego miejsca – przestrzeń.
Pomysł na pokój dziecięcy na poddaszu powinien uwzględniać wiek i preferencje Twojej latorośli. Urządzając jej azyl w takim miejscu, weź pod uwagę przede wszystkim funkcjonalność przestrzeni, czyli:
- wyznacz w pomieszczeniu strefę odpoczynku, nauki i zabawy za pomocą mebli, dekoracji i światła,
- postaw na jasne kolory, które rozjaśnią zacienione wnętrze,
- wykorzystaj charakter poddasza, np. używając stropowej belki do zawieszenia huśtawki,
- dodaj charakteru specyficznemu miejscu, harmonijnie dekorując je wybranym stylem.
Jak urządzić dziecięcy pokój na poddaszu? Wykorzystaj jego możliwości! Kreatywne pomysły mogą z tego miejsca wykreować oryginalną przestrzeń, w której Twoje dziecko będzie się czuło komfortowo i bezpiecznie.