Aranżacja łazienki z wanną – jak praktycznie i modnie ją urządzić?

Aranżacja łazienki z wanną – jak praktycznie i modnie ją urządzić?

9 grudnia 2022 0 przez Sonito

Projekt łazienki z wanną to niełatwe zadanie, ponieważ wanna zabiera sporo miejsca. Jeżeli jesteś miłośnikiem relaksujących kąpieli, nie rezygnuj z takiego wyposażenia, nawet jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią. Nawet na małym metrażu można zaadoptować piękne miejsce kąpielowe, jednak najważniejsze jest, by zachować funkcjonalność. Przekonaj się, jak to zrobić.

Zalety wanny są ogromne w zakresie komfortowego odpoczynku. W przestronnych łazienkach wanna ma szczególne miejsce w centrum – w małych z reguły wypełnia kąt. Niezależnie od wielkości, rodzaju oraz ulokowania wanny należy wziąć pod uwagę pewne zasady, ponieważ aranżacja łazienki z wanną rządzi się innymi prawami niż wnętrze tylko z prysznicem.

Nowoczesne umywalki z ofert sklepu Edinos.pl

Perfekcyjna aranżacja łazienki z wanną – zasady urządzania

Projekt łazienki z wanną musi zakładać wygodne korzystanie z urządzeń sanitarnych. Taki wymóg zapewni utrzymanie odpowiednich odległości. Przed wanną należy zachować przynajmniej 70 x 100 cm wolnej przestrzeni, która zapewni optymalną ilość miejsca na wygodne wyjście i wytarcie się po kąpieli. Jeśli obok ma znajdować się miska WC lub bidet, zachowaj między nimi od 20 do 30 cm odstępu. Podobna odległość dotyczy umywalki. Wyjątek stanowią jednak bardzo małe pomieszczenia – wówczas umywalka może nawet nachodzić na wannę.

Funkcjonalna łazienka z wanną powinna mieć przynajmniej 5m2, jednak wnętrza w bloku bywają mniejsze. Wtedy należy przemyśleć projekt i wybrać odpowiedni model. Klasyczna wersja prostokątna ma zwykle długość od 100 do 200 cm, a szerokość między 70-100 cm. Wanny owalne charakteryzują się długością ok. 175-190 cm i szerokością ok. 85-120 cm. Jeżeli chodzi o wanny symetryczne i asymetryczne, to będą miały one boki, których długość wynosi od 75 do 175 cm. Są jeszcze modele okrągłe, spotykane najrzadziej, których średnica wynosi ok. 150 cm.

Nowoczesna aranżacja łazienki z wanną

Jaka wanna do dużej, a jaka do małej łazienki?

Jeżeli dysponujesz przestronną łazienką to bardzo często pojemność, a nie wymiary wanny są uwzględniane przy zakupie. Wanna może mieć od 90 litrów pojemności nawet do 400 litrów. Aktualnie modne są łazienki z dużą wanną na środku w kształcie opływowej tuby. Aranżacja łazienki z wanną wolnostojącą powinna mieć wielkość ponad 7 m2, co pozwoli na ulokowanie miejsca kąpielowego w centrum. Istotnym czynnikiem jest prawidłowe doprowadzenie wody oraz odpływu, a także zastosowanie baterii podłogowej.

W przypadku małej łazienki sprawdzą się wersje kompaktowe. Najmniejsze mają około 100-120 cm długości oraz 70 cm szerokości, dzięki czemu z powodzeniem zmieszczą się w ciasnym lokum. Dobrze egzamin zdadzą także wanny narożne – szczególnie w małych łazienkach, ponieważ nie ograniczają metrażu, perfekcyjnie zabudowują rogi i dzięki temu otwierają przestrzeń. W tym przypadku warto zaadaptować obszar dookoła wanny, zamieniając krawędzie czy ścianę na praktyczne półki. Podobną funkcję może też spełnić sama obudowa, a ukryte w niej schowki czy otwarte wnęki wykorzystać jako przestrzeń do przechowywania środków czystości, czy kosmetyków.

Kosze łazienkowe z oferty sklepu Edinos.pl

Aranżacja łazienki a dobór odpowiedniej wanny

Na dobór odpowiedniej wanny wpływa rodzaj pomieszczenia. Nawet małe łazienki mogą różnić się charakterem – inny produkt dobierzesz do łazienki ze skosami, a inny do wąskiego i ciasnego pomieszczenia.

Aranżacja łazienki z wanną na poddaszu

Nowoczesne trendy najczęściej w dużej łazience ze skosami na poddaszu wykorzystują modele wolnostojące – nie wymagają zabudowy, wannę można ustawić pod dowolnym kątem i w dowolnej odległości od ściany. Wyglądają lekko i nowocześnie, a swoją dominującą bryłą sprawiają, że załamania i skosy poddasza znikają na drugim planie. Odpowiednia jest także wanna narożna, gdyż doskonale wpasowuje się w nieregularną powierzchnię łazienki na poddaszu. Uważaj jednak, by nie podkreślić jeszcze bardziej ostrego kąta! Zalecane jest wysunięcie wanny narożnej co najmniej kilkadziesiąt centymetrów do przodu i stworzenie półki na kosmetyki. W takim wnętrzu ważna jest wysokość ścianki kolankowej. Jeśli ma ona około 1,5 m, możesz przy niej ulokować wannę. Jeśli ma mniej niż 1 m, wykorzystaj ją na pralkę albo praktyczne szafki.

Aranżacja łazienki na poddaszu

Łazienka z wanną przy oknie

Wiele zależy od tego, jaki widok zapewnia okno. Jeśli są to budynki mieszkalne, wówczas ratunkiem na ochronę prywatności są żaluzje, rolety czy szkło mleczne. Duże okno w łazience najlepiej wykorzystać, by ulokować obok niego umywalkę i lustro, ale ładny pejzaż wprost się prosi, by podziwiać go z wanny podczas relaksującego seansu. Lokalizacja wanny przy oknie w łazience ma sens, gdy mieszkasz na ostatnim piętrze albo gdy parapet okna znajduje się na tym samym poziomie co wanna. Najważniejszą zasadą, jeśli chodzi o aranżacje łazienki z wanną przy oknie, jest komfortowy dostęp do szyby. To jaki kształt wanny wybierzesz, zależy od charakteru i wielkości wnętrza.

Aranżacja łazienki z wanną w małej i wąskiej łazience

Jeśli krótsze ściany wąskiej łazienki mają przynajmniej 160 cm, na jednej z nich można zainstalować wannę, a na drugiej kabinę prysznicową. Pamiętaj, że przy takiej aranżacji drzwi powinny wtedy być na dłuższym jej boku. Optymalna szerokość wanny to 70 cm, kabiny – 90 cm. Jeśli łazienka jest jeszcze węższa i ma tylko 120 –140 cm szerokości, również przy krótszym boku zmieści się wanna ulokowana od ściany do ściany i może to być model już z wmontowanym prysznicem, obudowany szklanymi panelami. W wąskiej łazience zawsze zagospodaruj krótsze ściany, by wykorzystać dostępną przestrzeń i poprawić proporcje łazienki. Na dłuższych ścianach zdecyduj się na duże lustra, wiszącą szafkę umywalkową oraz WC. Środek wąskiej łazienki dobrze doświetl, a przy podstawie wanny wykorzystaj pasy LED-owe. Zastosuj grę kolorów – krótsze ściany pomaluj na ciemniejszy niż.

Szafki pod umywalkę z oferty sklepu Edinos.pl

Wybierając wannę do łazienki, kieruj się przede wszystkim wygodą, ale weź pod uwagę także metraż i funkcjonalność łazienki. Należy pamiętać, że:

  • wanna umieszczona na środku wygląda pięknie tylko w łazienkach o dużych metrażach,
  • w małej łazience lepiej się zaprezentuje wanna ulokowana pod oknem lub w narożniku,
  • najbardziej uniwersalna jest wanna prostokątna, która sprawdzi się w pokoju kąpielowym o symetrycznym kształcie, jak i w bardzo wąskiej łazience,
  • stawiaj na wanny akrylowe – są lekkie, dobrze przewodzą ciepło i długo cieszą oko czystą politurą bieli.
Aranżacja łazienki w stylu skandynawskim

Aranżacja łazienki z wanną może mieć wiele odsłon. Warto skorzystać z ogólnych zasad w projektowaniu, by przygotować taki pokój kąpielowy, który zachwyci funkcjonalnością i wyjątkową wizualizacją.