Kabina prysznicowa czy prysznic liniowy?

Kabina prysznicowa czy prysznic liniowy?

23 grudnia 2022 0 przez Sonito

Stylowa i nowoczesna strefa higieny w łazience to aktualnie prysznic liniowy pozbawiony brodzika. Nie wszędzie jednak można go zamontować, a to, co modne, nie zawsze jest praktyczne. Z tego wpisu dowiesz się o zaletach i wadach obu rozwiązań, które pomogą Ci ostatecznie zdecydować, jak będzie wyglądał Twój prysznic.

Brodziki, które od lat królują w łazienkach, w ostatniej dekadzie przeżyły prawdziwą ewolucję nie tylko ze względu na zmieniające się trendy, ale także potrzeby użytkowników. Otwarte strefy prysznicowe są coraz bardziej popularne, gdyż mają minimalistyczny charakter – wymagają jednak zastosowania droższych technologii. Przekonaj się, jaka opcja sprawdzi się w Twojej łazience.

Umywalki nablatowe z oferty sklepu Edinos.pl

Prysznic liniowy i kabina prysznicowa – co wybrać?

Oba systemy są wygodne i komfortowe, jednak różnią się od siebie wyglądem, wielkością i sposobem montażu, dlatego najpierw należy zrozumieć, czym są, by dobrze wybrać produkt i dopasować go do łazienki.

Kabina prysznicowa

Kabina prysznicowa może mieć różną formę, ale tradycyjny model jest zwykle złożony z brodziku, baterii, słuchawki, odpływu oraz ścianki chroniącej przed chlapaniem. Wygląd kabiny decyduje o designie prysznica. Właściwie dobrane ścianki kabiny prysznicowej powinny zapewniać komfort codziennych kąpieli i swobodnie poruszanie się po łazience.

Jeżeli pomieszczenie ma prostokątny lub kwadratowy układ i jest w miarę przestronne, można pokusić się o kabinę kwadratową. Z kolei dysponując mniejszą powierzchnią, warto zamontować model półokrągły – taki kształt pozwoli zaoszczędzić trochę miejsca w małej łazience. W niewielkich wnętrzach świetnie sprawdzają się również kabiny z drzwiami składanymi, czyli tzw. bifoldy. Po ich złożeniu do środka przesłona znika, otwierając przestrzeń. Wówczas blisko prysznica możesz ulokować WC czy pralkę. W łazienkach małych i bez okna warto zastosować kabinę transparentną lub bez profilu, w nowoczesnym system typu walk-in, w którym miejsce kąpielowe oddzielone jest od pozostałych stref wyłącznie szklaną szybą.

Kabina prysznicowa w łazience

Prysznic liniowy

Prysznic w tej formie to w zasadzie odpływ liniowy polegający na grawitacyjnym odprowadzeniu wody, która spływa do zamontowanej w podłodze lub ścianie rynienki połączonej z syfonem. Strefę higieny w prysznicu liniowym bez brodzika podkreśla jedynie bateria ze słuchawką i ruszt wmontowany w podłogę. Czasem strefa kąpielowa jest oddzielona ścianką, zwłaszcza w małych łazienkach, w celu zabezpieczenia wnętrza przed chlapaniem.

Najpopularniejsze prysznice liniowe są wykonane ze stali nierdzewnej i dostępne w wersji matowej lub błyszczącej. Coraz większą popularnością cieszą się modele wyposażone w oświetlenie LED, które tworzy niepowtarzalny klimat w nowoczesnej łazience.Odpływ liniowy jest praktyczny, ale należy zaplanować jego montaż już na etapie projektowania łazienki, by dopasować wysokość podłogi do parametrów odpływu, który wraz z syfonem znajduje się pod posadzką. Warto skonsultować to z fachowcem, który podpowie, jak prawidłowo zamontować wybrany odpływ.

Kształt i rozmiar łazienki nie są ograniczeniem do wyboru prysznica liniowego, ale w bardzo małych wnętrzach należy go obudować ścianką, by nie zachlapać innych sprzętów. Niestety nie wszędzie można pozwolić sobie na taki system, ponieważ wiąże się on z wkłuciem w strop, by poprowadzić rury. Wszystko zależy więc od grubości stropu. Na etapie projektowania domu należy zaplanować posadzkę wysoką na 10-15 cm. Z tego właśnie względu często odpływ liniowy jest niemożliwy do zamontowania w bloku, gdzie tradycyjny strop jest zbyt płytki. Sukcesywnie wprowadzane są odpływy bardziej kompaktowe, jednak przed montażem należy sprawdzić czy nie naruszą stropu.

Prysznic liniowy w łazience

Montaż prysznica liniowego wymaga wyprofilowanej podłogi, gdyż brak odpowiedniego spadu grozi zalaniem łazienki. Dodatkowo podłoże należy zabezpieczyć przed wilgocią specjalnymi taśmami i matami. Najwygodniejsze są gotowe płyty prysznicowe mające wbudowany odpływ oraz syfon. Takie brodziki umieszczone pod posadzką zapewniają prawidłową hydroizolację, wyprofilowany spad w kierunku odpływu oraz izolację akustyczną, ale ich instalacja wiąże się z większym wydatkiem.

Porównując koszty obu rozwiązań, zdecydowanie tańsza jest opcja klasycznej kabiny prysznicowej, za którą zapłacisz w zależności od wielkości, jakości i modelu od 500 do 2000 zł. Do tego należy doliczyć koszt instalacji, który może wynosić około 300 zł, jeśli sam sobie z tym nie poradzisz. Montaż odpływu liniowego wynosi około 250 – 450 zł, a za instalację oraz wyprofilowanie spadków przy użyciu płytek ceramicznych od 1200 do 1500 zł. Do tego należy doliczyć materiały – najtańsze komplety odpływów liniowych wynoszą około 450 – 600 zł. Za droższe modele zapłacisz już 600 – 1000 zł, a za odpływy wyposażone w systemy zabezpieczające zapychanie, posiadające odpowiednie wygłuszenie oraz wykonane z solidnych materiałów nawet 1500 – 2000 zł. Wybierając tańszą i klasyczną kabinę, wydasz mniej pieniędzy.

Kabina prysznicowa czy prysznic liniowy – plusy i minusy obu rozwiązań

Każda instalacja ma swoje ograniczenia, ale i korzyści, jakie gwarantuje użytkownikowi. Wybór odpowiedniej opcji ma przede wszystkim gwarantować komfort domownikom.

Nowoczesne kosze na pranie z oferty sklepu Edinos.pl

Zalety kabiny prysznicowej

Niewątpliwą zaleta kabin prysznicowych jest szeroka oferta, w której oprócz klasycznych modeli, możesz wybrać również kabinę narożną – idealną do małych łazienek lub przyścienną, w której tylko jedna ścianka styka się ze ścianą. Kabina wnękowa z kolei praktycznie zabuduje nietypowe skosy oraz wnęki. Dodatkowe ścianki wyraźnie oddzielają strefę kąpieli od pozostałych sekcji, zabezpieczając wnętrze przed chlapaniem. W kabinie prysznicowej z głębokim brodzikiem możesz nawet wykonać szybkie pranie. Powszechność zastosowania kabiny prysznicowej ma swoje umotywowanie także w domowych oszczędnościach.

Wady kabiny prysznicowej

Kabina prysznicowa wymaga częstego sprzątania, zwłaszcza transparentne ścianki, na których pozostają osady z wody. Obudowanie może jeszcze bardziej przytłoczyć małą łazienkę więc, jeśli jest ona mała i bez okna, zdecyduj się na wariant z przeźroczystą ścianką.

Prysznic liniowy w łazience

Zalety prysznica liniowego

Łazienka bez brodzika jest łatwiejsza w czyszczeniu i bardziej estetyczna. Dla rodzin z dziećmi, seniorów i osób mającym problem z poruszeniem ten wariant jest bezpieczniejszy i wygodniejszy. Prysznic liniowy to również lepsze rozwiązanie do małej łazienki, w której liczy się każdy centymetr. Prysznic liniowy podkreśla nowoczesny i stylowy charakter łazienki, optycznie powiększając wnętrze.

Wady prysznica liniowego

Montaż takiego systemu wymaga często obecności fachowca i jest droższy. Żeby była to bezpieczna strefa prysznicowa, odpływ liniowy wymaga wyprofilowania posadzki i zastosowania hydroizolacji, która uchroni niższe kondygnacje przed zalaniem. O wyborze odpływu liniowego należy zdecydować, zanim położysz posadzkę w łazience, ponieważ po wykończeniu wnętrza, jego założenie może być niemożliwe. Oprócz wyższych kosztów i wcześniejszego zaplanowania tego rozwiązania prysznic liniowy cieszy się aktualnie dużym zainteresowaniem.

Aranżacja prysznica liniowego w łazience

Podsumowując, wybór pomiędzy kabiną prysznicową a odpływem liniowym, jest podyktowany ograniczeniami architektonicznymi. Jeśli chcesz stworzyć nowoczesne wnętrze i warunki na to pozwalają, warto pokusić się o nowatorski odpływ. Jednak gustownie dobrany, niski brodzik również gwarantuje ciekawy design i wysoką estetykę. Najważniejsze, aby Twoja łazienka była funkcjonalna i dopasowana do potrzeb wszystkich użytkowników.