Aranżacja pokoju dziecięcego bez tajemnic – łatwo, szybko i skutecznie
27 kwietnia 2021Każdy rodzic chce, by pokój dziecka był idealnie urządzony – ładny, przyjazny i bezpieczny. Stworzenie odpowiedniej przestrzeni ma niebagatelne znaczenie, nie tylko wizualne – wpływa na samopoczucie, kształtuje poczucie estetyki i – co nawet ważniejsze wspomaga rozwój malucha. Wbrew pozorom aranżacja pokoju dziecięcego nie musi być trudna. O czym pamiętać urządzając tę ważną przestrzeń?
Aranżacja ścian w pokoju dziecka – farby i tapety
Dzieci są niezwykle wrażliwe na wszelkie bodźce zewnętrzne z którymi spotykają się każdego dnia. Niektóre pobudzają, inne uspokajają – ale wszystkie mają ogromny wpływ na nastrój i samopoczucie malucha. A skoro dziecięcy pokój to miejsce, gdzie spędzi mnóstwo czasu, warto zadbać o odpowiednią aranżację ścian. Od czego zacząć?
Psychologia koloru
Niemowlęta i małe dzieci (do 3 roku życia) doskonale reagują na neutralne kolory – biele, beże czy szarości, głównie dlatego, że…ich nie dostrzegają. Na jasnych ścianach dziecięcego pokoju warto umieścić jakiś kontrastowy wzór, który przyciągnie wzrok – połączenie żółci z czernią lub granatu z bielą.
Jeśli jednak chcemy postawić na kolor, warto wybrać delikatną barwę o ciepłej tonacji, która przy okazji optycznie powiększy pomieszczenie i stworzy wiele możliwości aranżacyjnych pokoju dla dziecka. Jaskrawe kolory mogą nadmiernie pobudzać dziecko, powodować problemy z koncentracją czy nawet rozdrażnienie. Intensywne odcienie (maksymalnie 2 różne kolory) sprawdzą się za to jako dodatek.
Jakie farby wybrać? Delikatne biele, błękity i zielenie działają uspokajająco i relaksująco, a jednocześnie pobudzają kreatywność. Żółcie, pomarańcze i czerwienie dodadzą energii – ale mogą także zmęczyć. Starsze dzieci wykazują preferencje kolorystyczne, warto zapytać pociechę o zdanie – poczuje się ważna i będzie miała wpływ na wygląd swojego pokoju. Wśród wielu możliwości znajdziemy też farby o niespotykanych właściwościach:
- farba tablicowa – umożliwia malowanie kredą
- farba magnetyczna – pozwoli na nieskończoną zabawę z magnesami
- farba fluorescencyjna – świeci w ciemności
Tapety i naklejki na ściany
Tapety dają wiele możliwości aranżacyjnych. Dla najmłodszych można wybrać zwierzątka lub delikatne motywy roślinne. Starsze dzieci z pewnością docenią nowoczesne wzory. Tapeta w pokoju dziecka zawsze będzie wyglądała dobrze – można umieścić ją na jednej lub dwóch ścianach, by resztę pokoju pokryć pasującą farbą. Warto pamiętać, że pokój rozwijającego się dziecka będzie zmieniał się częściej niż inne pomieszczenia w domu. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc tapeta papierowa lub winylowa, które łatwo się usuwa.
Równie popularne są różnego rodzaju fototapety. Realistyczne lub fantazyjne, choć najczęściej nawiązujące do ulubionych bohaterów z dziecięcych bajek. Przy wyrazistej, dominującej fototapecie, warto zrezygnować z innych „mocnych” dodatków. Naklejki ścienne to doskonały sposób by nieco ożywić i urozmaicić jednolite ściany dziecięcego pokoju. Duże lub małe, z wieloma motywami – zaczarowany ogród, bajkowe zwierzęta czy subtelne kwiaty. Wybór jest ogromny, ale co ważniejsze, usunięcie naklejek jest niezwykle proste i nie spowoduje zniszczenia ściany w pokoju dziecka.
Aranżacja przestrzeni w pokoju dziecięcym
Aranżacja pokoju dziecięcego powinna być maksymalnie funkcjonalna. Świetnym pomysłem będzie umieszczenie na ścianach kolorowych półek o fantazyjnych kształtach. Sprawią, że zabawki i książki będą uporządkowane, a także dodatkowo ozdobą pokój. Warto rozważyć tablicę korkową lub magnetyczną na rysunki, prace plastyczne lub notatki dziecka. Dobra aranżacja jest też uniwersalna. Dzięki temu zmiany dodatków nie wprowadzą niepotrzebnego chaosu w pokoju dziecka. Bazowe kolory utrzymane w neutralnym tonie z pewnością sprawdzą się w każdej sytuacji.
Jeśli przestrzeń na to pozwala, warto rozważyć stworzenie w dziecięcym pokoju kilku ważnych stref – do nauki, zabawy oraz odpoczynku i snu. Podział pozwoli rozgraniczyć istotne sfery życia, ułatwiając wyrobienie odpowiednich nawyków – z korzyścią dla malucha i opiekuna.
Ozdoby i dodatki do pokoju dziecka
Ozdoby do pokoju dziecięcego to bardzo pojemny temat. Wiele zależy od upodobań rodziców i dzieci. Jest jednak kilka naprawdę uniwersalnych możliwości po które warto sięgnąć bez względu na wiek dziecka.
Dywan to świetne rozwiązanie, jeśli dziecko lubi bawić się na podłodze. Tworzy izolację i wydziela miejsce do zabawy. Odpowiednio dobrany kolor dywanu dla dziecka ożywi przestrzeń i nada charakteru pomieszczeniu. Uwaga na modele z długim włosiem – gromadzą kurz i roztocza, wymagają naprawdę częstego odkurzania.
Narzuta na łóżko, zasłony, pufy i dekoracyjne poduszki mogą współgrać z innymi elementami wyposażenia dziecięcego pokoju, ale można skompletować je również na zasadzie kontrastu. Są to elementy, które łatwo przestawić czy nawet wymienić, zmieniając charakter całego pomieszczenia. Nie warto natomiast przesadzać z ilością – chyba, że sprzątanie to nasze hobby.
Dla najmłodszych warto wybrać uroczą lampkę nocną, która ułatwi zaśnięcie ale nie będzie rozpraszać. Starszym dzieciom przyda się lampka na biurko, która ułatwi dorabianie lekcji.
Najlepsze meble do pokoju dziecięcego
Meble do pokoju dziecięcego powinny być pojemne – na tyle, by zmieścić wszystkie ubrania, akcesoria i zabawki. Idealnym rozwiązaniem będzie szafa zabudowana lub duży regał, który zgrabnie ukryje wszystkie przedmioty. W przeciwieństwie do kilku mniejszych szafek, które zabiorą mnóstwo przestrzeni jeden, duży dedykowany mebel zapewni więcej miejsca na zabawę. Warto wybrać model o uniwersalnym wyglądzie – zawsze będzie pasować do reszty aranżacji.
By przechowywać ulubione, najczęściej wybierane zabawki w porządku, warto wybrać łatwo dostępny, kolorowy kosz lub specjalną skrzynię. W pokoju dziecięcym powinien znaleźć się też mały stolik (najlepiej o regulowanej wysokości) z krzesłami, gdzie maluch będzie mógł rysować i czytać pierwsze książki. Z czasem stolik można zamienić na pojemne biurko.
I najważniejsze – łóżko. Dziecięce łóżko powinno znajdować się w cichym i spokojnym miejscu pokoju, najlepiej z dala od okna i grzejników. Dla dzieci w wieku przedszkolnym idealny będzie model rozsuwany, który rośnie wraz z dzieckiem. Jeśli wybierzemy wyższy model, to zyskujemy również przestrzeń pod łóżkiem – idealną na pudełka i inne systemy przechowywania.
Na co zwrócić uwagę urządzając pokój dla dziecka?
Oświetlenie dziecięcego pokoju to bardzo ważna, a niestety często pomijana kwestia. Barwa światła ma ogromny wpływ na aktywność człowieka – nawet tego najmniejszego. Ciepły odcień pomaga się zrelaksować, wycisza i wprowadza przytulną atmosferę. Światło o neutralnej barwie sprawdzi się podczas zabawy lub nauki. Zimny odcień ułatwia koncentrację i sprzyja wzmożonej aktywność- jest jednak zbyt intensywny do dziecięcego pokoju.
Przestrzeń dziecka, szczególnie starszego powinna odzwierciedlać jego charakter i zainteresowania, to właśnie ono będzie głównym lokatora pomieszczenia. Warto słuchać sugestii i czerpać inspiracje. Ale…
Ale wszystko z umiarem. Piękne i urocze dodatki zachwycają, ale rozsądek to podstawa, bo jak mówi znane przysłowie: co za dużo, to niezdrowo.
Jak urządzić pokój dla chłopca, a jak dla dziewczynki?
Pokój dziecka, bez względu na jego płeć powinien stwarzać warunki do zabawy, nauki i odpoczynku. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że powoli odchodzi się od kolorów zarezerwowanych tylko dla chłopców lub dziewczynek. Rodzice coraz częściej wybierają kolory neutralne, chyba, że akurat trafi się zdecydowany i stanowczy lokator…
Jak urządzić pokój dziecięcy dla chłopca?
Chłopcy gustują zazwyczaj w odcieniach zieleni i błękitu – ale oczywiście nie jest to regułą. Aranżując pokój dziecięcy dla chłopca warto postawić na jeden motyw przewodni. Wśród najczęściej wybieranych dominuje kosmos, dzika przyroda, samochody i oczywiście – superbohaterowie. Zalecany jest jednak rozsądek, bo zainteresowania dziecka mają to do siebie, że często się zmieniają. Do pokoju chłopca warto więc wybrać dekoracje, które można łatwo zmodyfikować lub usunąć. Z pewnością sprawdzą się naklejki na ściany, poduszki czy odpowiedni dywan.
Jak urządzić pokój dziecięcy dla dziewczynki?
Dziewczynki wybierają zazwyczaj beże, delikatne róże czy lawendowe fiolety. Jeśli mamy do czynienia z małą księżniczką, to łóżko z baldachimem będzie z pewnością strzałem w dziesiątkę – i jednocześnie wydzieli przestrzeń sypialną w pokoju dziewczynki. Bardzo dobrze sprawdzą się jasne, pastelowe barwy i kwiatowe dodatki, które będą wyglądać dobrze nawet w pokoju starszej dziewczynki. Miękkie poduszki i lampy z abażurami to ponadczasowe akcesoria i z pewnością podkreślą efekt – jest duża szansa, że posłużą przez długi czas.
Jak urządzić dziecięcy pokój dla rodzeństwa?
Rodzeństwo (szczególnie chłopiec i dziewczynka), które dzieli pokój może sprawić niemały aranżacyjny problem. Aranżując dziecięcy pokój dla rodzeństwa najrozsądniej postawić na neutralne kolory – szarości lub żółcie, przełamane kontrastowymi dodatkami. Każde z dzieci powinno mieć swój własny kącik, kawałek prywatnej przestrzeni, którą dowolnie spersonalizuje. Jeśli pokój nie jest duży, najlepszym rozwiązaniem dla rodzeństwa będzie łóżko piętrowe. Przy większym metrażu można pomyśleć o montażu specjalnej listwy sufitowej z delikatną zasłoną, która subtelnie podzieli pokój.
Podsumowując…
Pokój dziecka można urządzić łatwo, szybko i funkcjonalnie, stosując kilka podstawowych zasad:
- kolor ścian powinien być neutralny i ciepły. Jaskrawe barwy powinny stanowić tylko dodatek,
- aby nadać nieco charakteru można użyć wzorzystej tapety lub fototapety z motywem,
- meble powinny być użytkowe, lepiej zdecydować się na jednej duży segment, który pomieści wszystkie ubrania i akcesoria niż kilka małych szafek, które ograniczą przestrzeń,
- łóżko powinno znajdować się w spokojnej części pokoju, z dala od wszelkich rozpraszaczy,
- odpowiednia aranżacja pokoju dziecięcego powinna być maksymalnie funkcjonalna i uniwersalna. Jeśli będą ją tworzyć głównie dodatki- poduszki, narzuty i inne ozdoby, można ją łatwo zmodyfikować lub usunąć,
- prócz jednego, głównego źródła światła, warto zdecydować się również na dodatkowe oświetlenie punktowe- lampkę nocną i biurkową
Pokój dziecka można urządzić ładnie i funkcjonalnie – warto jednak pamiętać, że musi też odzwierciedlać charakter małego (lub większego) lokatora. Wiele nowoczesnych rozwiązań sprawia, że pokój może „rosnąć” razem z dzieckiem – a kolejne rearanżacje będą łatwe, szybkie i…spektakularne.