Umywalka nablatowa – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Umywalka nablatowa – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

14 lipca 2022 0 przez Sonito

Elegancka i oryginalna łazienka wymaga doboru charakterystycznych elementów, a jednym z nich jest umywalka. Wersje na blacie kreują zupełnie inną wizualizację wnętrza. W tym wpisie dowiesz się, jak dopasować i zamontować umywalkę nablatową.

Funkcjonalność i efektywność powinny cechować jakościowy produkt. Na rynku znajdziesz wiele umywalek łazienkowych, które mają różne pojemności i są wykonane z odmiennych materiałów. Współczesne misy nie skazują Cię wyłącznie na białą barwę. Możesz odcień dopasować do własnych preferencji, wybierając czarny, szary czy beżowy kolor.

nowoczesne umywalki nablatowe z oferty sklepu edinos.pl

Umywalka nablatowa czy wpuszczana – jaki wariant do łazienki jest lepszy?

Urządzenia sanitarne do łazienki należy dobierać tak, by dobrze prezentowały się we wnętrzu, ale również wyróżniały komfortem. Istnieją dwa rodzaje umywalek: wpuszczana w blat i nablatowa. Która wersja sprawdzi się w Twojej łazience?

Umywalka na blacie

Zastanawiasz się, czy umywalki nablatowe są praktyczne? Oczywiście! Wyższy rattan sprawia, że to komfortowa misa, która zapobiega zalewaniu powierzchni dookoła. Podczas mycia twarzy czy golenia lepiej się sprawdza niż wersja wpuszczana w blat – nie chlapiesz i zachowujesz czystość. Wolny blat wokół łazienkowej umywalki stanowi dodatkową przestrzeń do przechowywania kosmetyków oraz zyskujesz pod nim więcej miejsca na praktyczną szafkę lub półki. Miejsce styku umywalki z blatem daje możliwość dokładnego czyszczenia, co podnosi ogólną higienę w łazience. Aspekt dekoracyjny nablatowej umywalki jest nieporównywalny z wersją wpuszczaną w blat – tworzysz zachwycający efekt, podkreślając nowoczesność i ekskluzywność wnętrza. Masz większe możliwości aranżacyjne, ponieważ umywalki umieszczone na blacie zachwycają niebanalnym kolorem i ciekawym kształtem, nawet w wersji owalnej, niesymetrycznej czy przypominającej kształt muszli. Wadą produktu jest wyższa cena i większe wyeksponowanie, które zwiększa ryzyko uszkodzenia oraz częstość czyszczenia całej misy.

aranżacja łazienki w modnym stylu skandynawskim z umywalką

Umywalka wpuszczana w blat

Tradycyjne umywalki sprawdzą się w małych łazienkach, bo są równe z blatem i nie zabierają wnętrzu przestronności. Są także popularną dekoracją łazienek w stylu retro. Wpuszczając umywalkę w blat, chronisz meble przed bezpośrednim kontaktem z wodą, a elementy montażowe, takie jak rury czy syfon, są ukryte. Wadą jest to, że produkt zajmuje sporo miejsca w szafce i nie pozostawia wolnej przestrzeni na zaadoptowanie praktycznej szafki pod umywalkę. Minusem produktu jest również trudniejszy dostęp do elementów montażowych.

Wybierając umywalkę nablatową, należy zadbać o solidny, wytrzymały blat, a decydując się na wariant wpuszczany – o szafkę łazienkową dopasowaną do aranżacji. Która opcja jest lepsza? To zależy wyłącznie od Ciebie i Twojej łazienki!

łazienka z umywalką wpuszczoną w blat szafki

Jak wybrać umywalkę nablatową?

Decydując się na konkretny kształt uwzględnij, by umywalka pasowała zarówno do blatu, jak i całego wystroju łazienki. Zwróć koniecznie uwagę na:

  • kształt – w nowoczesnych łazienkach o prostych i geometrycznych liniach sprawdzają się nablatowe umywalki prostokątne, a modele okrągłe lub owalne dedykowane są fanom oryginalnych rozwiązań, są też lepsze w czyszczeniu oraz pasują do mniejszych powierzchni,
  • rozmiar – niezależnie od kształtu, należy pamiętać, że wygodna umywalka nablatowa  w łazience powinna mieć średnicę około 40 – 60 cm i sporą głębokość, aby uniemożliwić rozchlapywanie się wody; im płytsza umywalka, tym powinna być szersza,
  • kolor – o nim decyduje styl, w jakim urządzona jest przestrzeń; jeśli zdecydowałeś się na minimalizm, zrezygnuj z bogato zdobionych modeli i wybieraj do łazienki stonowane odcienie – biel, czerń, ewentualnie brąz; hitem jest elegancka szarość, która pasuje do wielu aranżacji,
  • materiał – szklane modele umywalek łazienkowych są wyjątkowe, mają różne kolory, a do wnętrza wnoszą lekkość; białe misy ceramiczne są uniwersalne i pasują do większości aranżacji, a umywalka nablatowa wykonana z konglomeratu podkreśli nowoczesne łazienki; cechuje się także wyjątkową wytrzymałością,
  • funkcjonalność – zwróć uwagę czy misa ma otwór na baterię, bo jego obecność lub brak determinuje model wylewki; sprawdź, czy jej wielkość jest odpowiednia do Twoich potrzeb.

Pamiętaj, że w przypadku tej wersji ważny jest rodzaj blatu pod umywalką, który powinien być odporny na wilgoć, wykonany z kompozytu, kamienia, zaimpregnowanego betonu lub gresu. Jeśli chcesz mieć drewniany, koniecznie szukaj wśród mocno odpornych na wilgoć gatunków egzotycznych, np. merbau, teku i bambusu.

odwieszane szafki łazienkowe z oferty sklepu edinos.pl

Umywalka nablatowa – montaż

Na jakiej wysokości powinna się znajdować umywalka nablatowa? Jej montaż jest bardzo ważny, bo nieodpowiedni stworzy niedogodne warunki do higieny. Optymalna, zalecana wysokość montażu wynosi od 80 do 90 cm i jest zależna od wzrostu dorosłego użytkownika. Parametry umywalki zawsze powinny być dopasowane indywidualnie. Osoby o wzroście ok. 160 cm powinny mieć obniżoną wysokość o 5 cm od podanego standardu, ale jeśli w domu są osoby mające blisko 2 m wzrostu, to komfort zapewni im umywalka umieszczona na wysokości 1 metra od podłogi. Dobrze dopasuj także rodzaj wylewki.

Jaka bateria do umywalki nablatowej jest najlepsza?

Misy z otworem potrzebują baterii mocowanych na umywalce, a bez otworu baterii podtynkowej lub instalowanej na blacie. Przy doborze armatury do umywalki nablatowej warto pokusić się o gotowy komplet umywalki wraz z baterią – unikniesz problemów związanych z koniecznością dostosowywania wysokości baterii do rur kanalizacyjnych.

  • Bateria mocowana na umywalce pozwala na użycie plastikowych rur, ale wygodniejsze są wężyki, dzięki którym unikniesz konieczności precyzyjnego ustawienia umywalki i baterii z dokładnością co do milimetra. W przypadku wykorzystania wężyków należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu ich szczelności.
  • Bateria montowana na blacie – w tym wypadku pozostaw około 15-centymetrową odległość między krawędzią umywalki a wylewką, co zapewni wygodne mycie rąk. Większa odległość sprawi, że woda będzie się rozpryskiwać.
  • Bateria podtynkowa – takie rozwiązanie można wybrać wyłącznie na etapie projektu pomieszczenia, ponieważ wylewka jest umieszczona w ścianie i należy wcześniej uwzględnić jej miejsce podłączenia do ciepłej i zimnej wody.

Jaka wysokość baterii do umywalki nablatowej będzie odpowiednia? Wylewkę zamontuj 25–35 cm powyżej górnej krawędzi umywalki. W przypadku baterii sztorcowej pamiętaj, że minimalna odległość od końca wylewki do dna umywalki to 17 cm. Idealnie, jeśli strumień wody będzie trafiać wprost do odpływu.

ciemna umywalka nablatowa.

Żeby cała aranżacja była spójna, zadbaj także o dopasowany mebel. To, jaka szafka pod umywalkę nablatową znajdzie się w Twojej łazience, zależy od osobistych preferencji i stylu łazienki. Do wyboru masz:

  • szafkę wisząca – łazienkowa szafka wisząca może mieć różne wersje np. być wykończona połyskującym laminatem lub prezentować drewnianą odsłonę; wiszący model jest dobry, gdy nie potrzebujesz pod umywalką wiele miejsca na przechowywanie i masz małą łazienkę; szafka otwiera przestrzeń, ułatwiając sprzątanie; to zdecydowanie nowoczesna wersja mebla, która tworzy spektakularny efekt w łazience,
  • szafkę na nóżkachstojącą szafkę pod umywalkę na nóżkach dopasujesz ją do każdego wnętrza; model z blatem marmurowym na złotych nogach sprawdzi się w łazience art déco, natomiast do łazienki industrialnej wybierz wersję mebla w typie loft, czyli drewnianą, opartą na metalowej konstrukcji; styl przesądza o takich cechach mebla jak kolor, materiał i design.
umywalka nablatowa w łazience

Popularne są warianty drewniane oraz szafki pod umywalkę w czarnym lub grafitowym kolorze, choć białe modele też cieszą się dużym zainteresowaniem. Na rynku znajdziesz wiele wariantów, które bez problemu dopasujesz do charakteru swojej łazienki.

Pamiętaj o lustrze do łazienki, które powinno wisieć nad umywalką nablatową na takiej wysokości, że jego dolna krawędź musi znajdować się minimum 1,2 m od posadzki, a górna około 2 m od podłogi. Zamontowanie lustra 20 cm nad umywalką pozwala utrzymać taflę w czystości.

stojące szafki pod umywalkę z oferty sklepu edinos.pl

Dzięki umywalce nablatowej stworzysz każdą aranżację, choć produkty bardziej kojarzą się z wnętrzami urządzonymi w stylu nowoczesnym. Przed wyborem odpowiedniego wariantu, pamiętaj, że:

  • białe, ceramiczne wyroby są uniwersalne i pasują do każdego wnętrza, zwłaszcza małego, a w połączeniu z drewnianym blatem również do skandynawskiego,
  • ciemne umywalki nablatowe to elementy łazienek industrialnych i minimalistycznych; wykreują piękny duet z drewnianym blatem w ciemniejszym gatunku drewna,
  • kamienne modele idealnie wpisują się we wnętrza inspirowane naturą; marmurowe są mile widziane w łazienkach art-deco i glamour, a surowy kamień będzie odpowiedni do wnętrz loftowych i nowoczesnych,
  • szklane misy zdadzą egzamin w pomieszczeniach nowoczesnych, boho i orientalnych,
  • kolorowe i mozaikowe wersje są dedykowane dla miłośników odważnych stylizacji i niebanalnego designu.
ciemna szklana umywalka nablatowa

Umywalki nablatowe to ciekawa alternatywa dla zlewów wpuszczanych w blat. Wyróżniają się mnogością kolorów i materiałów, a wnętrzom dodają lekkości i stylu. Wybierz swój wymarzony wariant.