Łazienka na poddaszu – jak profesjonalnie ją urządzić?

Łazienka na poddaszu – jak profesjonalnie ją urządzić?

2 października 2022 0 przez Sonito

Choć na poddaszu najczęściej aranżuje się garderobę czy sypialnię, okazuje się to również odpowiednie pomieszczenie do stworzenia łazienki. Aranżacja w takim miejscu nie jest łatwym zadaniem, jednak zastosowanie pewnych zasad pozwoli Ci zaadoptować praktyczne wnętrze. Przekonaj się, jak to zrobić.

Projektując łazienkę na poddaszu, sprytnie wykorzystuj często występujące pod dachem skosy. Zamień je w atut, dobrze wkomponowując w aranżację. Wszystko zależy od tego, jakim metrażem dysponujesz, w jakim stylu urządzasz łazienkę i jaką armaturę chcesz w niej umieścić.

Szafki łazienkowe z umywalką z oferty sklepu Edinos.pl

Łazienka na poddaszu – zasady aranżacji

Kluczem udanego wnętrza łazienki zlokalizowanej na poddaszu jest dobry projekt – możesz do niego zatrudnić specjalistę albo zrobić go samodzielnie. Planuj w trzech wymiarach – uwzględniając skosy, wysokość ścianek kolankowych i piony kanalizacyjne. Na aranż łazienki na poddaszu ma wpływ również konstrukcja dachu – im jest wyższa, tym większe możliwości wnętrza. Projekt nakreśl na planie obszaru, na którym wysokość od posadzki do sufitu wynosi 190 cm i więcej. To przestrzeń najbardziej komfortowa i efektywna. Warto, by była doświetlona światłem dziennym. Niższe przestrzenie pod skosami poniżej wysokości przeznacz na przechowywanie.

Pamiętaj, że w planowaniu łazienki na poddaszu najbardziej sprawdzą się proste rozwiązania. Uwzględnij cały dostępny metraż, ponieważ on decyduje, jakie meble i dodatki wybierzesz.

aranżacja wnętrza łazienki na poddaszu

Mała łazienka na poddaszu

Urządzając niewielkie wnętrze łazienki na poddaszu ze skosami, koniecznie zadbaj o dostęp do naturalnego światła. Dobrze jest, jeśli mała łazienka na poddaszu usytuowana jest przy zewnętrznej przegrodzie pod oknem. Nie umieszczaj wanny bezpośrednio pod nim, bo dostęp do niego będzie utrudniony. Pod oknem warto zaadoptować toaletę lub umywalkę – podwieszana armatura lepiej się sprawdzi, bo odsłoni więcej podłogi. W małej łazience postawić na prysznic, który nie zajmuje tyle miejsca co wanna, choć wanna jest niższa (55-65 cm) i łatwo zmieści się pod skosem. Stawiając na kabiny prysznicowe walk-in czy z brodzikiem najlepiej zamontuj je blisko drzwi, gdzie jest gwarantowana najwyższa wysokość wnętrza albo zamów szklaną kabinę pod wymiar, włączając w profil skos. Idealne meble do małej łazienki to otwarte półki i wersje robione pod zamówienie, wykorzystujące każdy centymetr. Jeżeli nie możesz zamontować umywalki na wysokiej ścianie, zrób to na niższej, ale pamiętaj, że górna krawędź misy znajduje się na wysokości około 85 cm od podłogi. Możesz więc zamontować ją na ścianie kolankowej, nie mniejszej niż 1 m, ale nie zawiesisz nad misą lustra.

Duża łazienka na poddaszu

Większy metraż poddasza to więcej możliwości aranżacyjnych łazienki, z szansą nawet na wolnostojącą wannę w centrum łazienki i wybór ciemniejszych mebli oraz dodatków. Jeżeli pod dachem rozciąga się powierzchnia użytkowa o wysokości co najmniej 1,90 m, w dużej łazience spokojnie może zagościć wysoka, solidna zabudowa meblowa, włączając w to dekoracyjne toaletki, a nawet designerskie szezlongi. Jeśli skos jest duży, lepiej nie sięgaj po wysokie i ciężkie meble, ale postaw na subtelne modele, których wysokość nie przekroczy 150 cm wysokości. W nowoczesnej odsłonie sprawdzą się szafy przesuwne. Strefę umywalki zaplanuj przy najwyższej ścianie (minimum 190 cm), wtedy wygodnie zamontujesz nad misą lustro. W dużej łazience na poddaszu znajdzie się dość miejsca na dwie umywalki obok siebie jako opcja dla dużej rodziny. W większym pomieszczeniu warto też miejsca pod skosem wykorzystać na niskie półki lub pozostawić je niezabudowane.

aranżacja łazienki na poddaszu

Łazienka na poddaszu z wanną

Wanna pod skosami na poddaszu to najbardziej funkcjonalne rozwiązanie. Jaka wanna najlepiej pasuje do łazienki na poddaszu? Nowoczesne trendy najczęściej wskazują modele wolnostojące, zapewniające pełną swobodę w aranżacji. Nie wymagają zabudowy, można ustawić je pod dowolnym kątem i w dowolnej odległości od ściany. Zawsze wyglądają lekko i nowocześnie, a swoją dominującą bryłą sprawiają, że załamania i skosy poddasza znikają na drugim planie. Przestrzeń między wanną a ścianą kolankową to miejsce na podświetlane półki, które dodatkowo urozmaicą wnętrze. Umieszczając wolnostojącą wannę pod wnęką okienną, licz się z utrudnieniem w otwieraniu i myciu okna.

Wanna narożna zapewni maksimum komfortu podczas użytkowania i doskonale wpasowuje się w nieregularną powierzchnię łazienki na poddaszu – uważaj, by nie podkreślić nią jeszcze bardziej ostrego kąta! Zalecane jest wysunięcie wanny narożnej co najmniej kilkanaście lub kilkadziesiąt centymetrów i stworzenie półki na kosmetyki. Dobrym wyborem jest także wanna przyścienna – w łazience na poddaszu im dłuższa, tym lepiej, bo optycznie powiększa. Wysokość standardowej wanny (z nóżkami lub bez) najczęściej waha się od 40 cm do 60 cm. Wyższe są wanny do hydromasażu oraz wolnostojące, mogące sięgać nawet 70 cm lub więcej.

Jeśli decydujesz się na wstawienie wanny do łazienki na poddaszu, umieścić ją w tej części pomieszczenia, która pozwoli na swobodne wchodzenie i wychodzenie. Zapewnisz sobie komfortową kąpiel, gdy:

  • przed wanną zachowasz co najmniej 1 m wolnej powierzchni,
  • nad głową zapewnisz sobie co najmniej 2 m wysokości.

Łazienka na poddaszu z wanną to dobre miejsce, by wykorzystać ją jako domowe spa. Zdecyduj się na minimalistyczny lub nowoczesny styl – lepiej wyeksponujesz miejsce kąpielowe.

łazienka w pomieszczeniu ze skosami

Łazienka na poddaszu z prysznicem

W planowaniu odpowiedniego miejsca prysznicowego w pierwszej kolejności znajdź dogodną lokalizację dla toalety i umywalki. Jeżeli pozostało Ci wolne miejsce w wysokiej części pomieszczenia, w którym zmieści się kabina prysznicowa, to wtedy możesz się na nią zdecydować.

Strefę prysznica podobnie, jak umywalkę staraj się zlokalizować w najwyższej części łazienki. Najlepiej, jeśli będzie to 190-210 cm, a powierzchnia użytkowa prysznica nie mniejsza niż 90 x 90 cm. Tyle samo miejsca potrzebujesz przed kabiną, dlatego zastanawiając się, gdzie umieścić natrysk, wyznacz najwyższe miejsce pomieszczenia. Rozważ rezygnację z tradycyjnego brodzika i zastąp go odpływem liniowym. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa możliwości aranżacyjne łazienki znajdującej się na poddaszu, a przy tym jest praktyczne – ułatwia utrzymanie w czystości i wygląda nowocześnie. Szczególnie dobrze prezentuje się model z minimalistyczną kabiną oraz ściankami typu walk-in. Jeśli zdecydujesz się na odpływ liniowy, pamiętaj o solidnej izolacji oraz zachowaniu prawidłowych spadków.

W łazience na poddaszu kabinę prysznicową mogą stanowić szklane ściany zamawiane na wymiar, które są dokładnie dopasowane do wysokości ścianek kolankowych. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w małej łazience, w pomieszczeniu pod dachem wielospadowym, o licznych załamaniach. W wąskiej i długiej łazience możesz za to zaaranżować prysznic na całej szerokości skosu. Strefę prysznicową oddziel szklaną taflą od reszty wnętrza.

Nowoczesne regały do łazienki z oferty sklepu Edinos.pl

Łazienka na poddaszu z wanną i prysznicem

W przestronnej łazience na poddaszu możesz umieścić zarówno prysznic, jak i wannę. Zrobisz to za pomocą zestawu 2w1, który łączy wannę i prysznic. Innym sposobem jest dobre zaplanowanie przestrzeni i stworzenie dwóch osobnych stref kąpielowych. Prysznic zawsze umieszczaj w najwyższym miejscu łazienki, a wannę w niższym. Lepiej będzie, jeśli jest to kabina walk-on, czyli miejsce prysznicowe oddzielone od wanny jedynie szklaną, prostą taflą. W ten sposób nie ograniczysz miejsca i bardziej otworzysz przestrzeń, w której i tak będzie dominować wanna.

Dodatki i dekoracje pasujące do łazienki na poddaszu

Obecność choćby jednego okna w łazience pozwala na umieszczenie roślin. Są ważne dla ożywienia przestrzeni – stawiaj na gatunki ciemnolubne. Do przełamania chłodu i stworzenia przytulnej aury wprowadź drewno oraz wiklinowe kosze. Przy pozbawionych okien ścianach szczytowych poddasza możesz dla urozmaicenia na jednej z nich zamontować dekoracyjne płytki tworzące pejzaż lub kamienne okładziny. Wykorzystuj moc luster – przyklej je na całej wysokości ściany ze skosem, a efekt Cię zaskoczy. Przy pomocy dekorów możesz także wyodrębnić wnękę z wanną. Jeżeli do pomieszczenia wlewa się dużo światła naturalnego, warto zaryzykować ciemniejsze wykończenia, które nie sprawdzą się w łazience bez okien. Okrągłe lustra łazienkowe czy nietypowe lampy to patent na to, żeby przełamać skośne linie. Liczy się także odpowiedni kolor dodatków, mebli i oświetlenie.

aranżacja jasnej łazienki na poddaszu

Jaka podłoga do łazienki na poddaszu

Podłoga i jej ciężar powinny przede wszystkim być dopasowane do nośności stropu.

Pokrycie z płytek ceramicznych wymaga zapewnienia ochrony przed wnikaniem wody, co zapewni hydroizolacja podpłytowa nałożona w postaci płynnej folii i taśmy wodoszczelnej, ułożonej na styku ze ścianami.

Najlepszą propozycją na podłogę dla łazienek na poddaszu zawsze będą płytki w jasnych barwach. Biel i jasne odcienie doskonale odnajdują się w łazienkach ze skosami, a z odpowiednimi dodatkami utworzą oryginalne aranżacje. Jakie płytki do łazienki wybrać, jeśli jest ona pomieszczeniem małym, trudnym do zaaranżowania ze względu na liczne skosy lub nierówności? Praktycznym rozwiązaniem będą klasyczne, jednokolorowe płytki prostokątne, które pasują do każdej przestrzeni.

Ciekawą alternatywą płytek może być drewno, które doda uroku całej aranżacji łazienki na poddaszu. Naturalny surowiec na podłodze w łazience to ostatni krzyk mody, ale powinny to być sprawdzone gatunki drzew egzotycznych, odporne na wilgoć. Ciemne odmiany jak teak, iroko czy merbau są wskazane do łazienek przestronnych i jasnych. Ich alternatywą mogą być drewnopodobne płytki gresowe. Jeżeli zdecydujesz się na ciemną podłogę, rozświetl wnętrze białymi lub kremowymi ścianami – gdy w łazience obecne są skosy, warto postawić na przełamującą armaturę o rozświetlających barwach i jasne meble.

aranżacja dużej jasnej łazienki na poddaszu  ze skosami

Jakie płytki do łazienki na poddaszu

Jasne płytki zawsze służą miejscom małym i asymetrycznym. Warto postawić na biel, krem i beż. W łazience na poddaszu sięgaj po płytki w stonowanych odcieniach, zwłaszcza o błyszczącym szkliwie – wizualnie powiększą przestrzeń. Glazurą możesz wyznaczyć poszczególne strefy funkcjonalne. Na przykład miskę sedesową sprytnie ukryje pas płytek z geometrycznym wzorem. Trendem są heksagonalne płytki, które pozwalają na płynne przemieszanie kolorów i tworzenie ciekawych deseni. W małych łazienkach na poddaszu sprawdzą się proste płytki w dużym rozmiarze – drobne optycznie pomniejszą wnętrze. Unikaj wielu fug – im bardziej jednolita powierzchnia, tym lepiej. W łazience ze skosami nigdy nie wykładaj płytkami wszystkich ścian, ponieważ przytłoczysz wnętrze. Zastosuj je tylko do połowy ścian lub w strefach kąpielowych, a do pozostałej powierzchni użyj odpowiedniej emulsji.

Jakie meble do łazienki na poddaszu

Wykorzystaj skosy na wstawienie funkcjonalnych rozwiązań, ponieważ są idealnym miejscem do przechowywania. W niskich szafkach zmieścisz sporo dużo produktów. Najlepszym rozwiązaniem są meble robione pod wymiar. Dzięki nim zyskasz klimatyczną i dobrze przemyślaną aranżację. We wnętrzu łazienki na poddaszu zaprojektuj ciąg szafek, który kończy się wraz ze skosami – taka zabudowa wprowadzi harmonię, powiększy optycznie i dobrze wykorzysta powierzchnię. Wewnątrz szafek łazienkowych umieść sprytne systemy porządkowania przestrzeni, jak organizery czy kosze na prowadnicach. Łazienki na poddaszu nie przytłaczaj nadmiarem szafek, w takim wnętrzu warto zachować minimalizm i maksymalnie wolną przestrzeń. Stosuj pomysłowe, niewidoczne skrytki z frontami bez uchwytów, w kolorze identycznym jak barwa ściany.

wnętrze duże jasnej łazienki z oknem

Oświetlenie łazienki na poddaszu

Łazienka wyposażona w okna dachowe zapewnia dobre doświetlenie w ciągu dnia. Rolę głównej lampy dobrze spełni łazienkowy plafon. Pod skosami dobrze jest zainstalować reflektory, które pozwalają kierować strumieniem światła. Jeżeli w najwyższym punkcie łazienki znajduje się płaski fragment, rozważyć sufit napinany, podświetlony paskami LED-owymi. Uzyskasz jednostajne doświetlenie najważniejszej przestrzeni użytkowej, a w łazienkach pozbawionych okien zrekompensuje to deficyt naturalnego światła. W przestronnej łazience na poddaszu do skośnego sufitu możesz przymocować kinkiety łazienkowe na ruchomych ramionach, a ścianę pomalować na biało, by odbijała skierowane na nią światło. W najwyższym punkcie łazienki pokuś się o wiszące lampy, ale tylko wtedy, gdy nie przytłoczy ono małego i niskiego wnętrza – najlepiej, jeśli mają owalny kształt albo są efektowną żarówką na wiszącym kablu.

Nowoczesne kinkiety do łazienki z oferty sklepu Edinos.pl

Funkcjonalna łazienka na poddaszu – podsumowanie

W praktycznym projektowaniu łazienki na poddaszu ważne jest przemyślenie instalacji, w tym odpowiedniej wentylacji. Bez właściwego przepływu powietrza, para wodna będzie się skraplać na skośnych sufitach, tworząc zacieki. Umiejscowienie kratki wentylacyjnej blisko prysznica i wanny to podstawa.

Elementy kluczowe, w projektowaniu łazienki na poddaszu to:

  • zaadaptowanie w pierwszej kolejności prysznica i umywalki tam, gdzie jest wysoki sufit,
  • zaplanowanie pod skosami wanny lub zabudowy meblowej, którą wykorzystasz jako schowek na pralkę oraz półki,
  • zachowanie odpowiednich odległości – stojąc przy wannie lub toalecie, powinieneś mieć sufit na wysokości minimum 190 cm,
  • optyczne powiększanie przestrzeni jasną podłogą, minimalistycznym zabudowaniem mebli i dobrym oświetleniem w naturalnej barwie,
  • przełamywanie ostrości skosów opływowymi kształtami wanny, lamp i luster,
  • ożywianie i ocieplanie wnętrza za pomocą dodatków w postaci roślin, wiklinowych koszy i drewna,
  • zachowanie umiaru i postawienie na odpowiednie style aranżacyjne, jak skandynawski, industrialny, minimalistyczny i nowoczesny.

Ważne jest również umiejętne wydzielenie poszczególnych stref łazienki, które warto podkreślić odpowiednim doborem pytek, światłem oraz innym kolorem lub deseniem.