Co między szafkami w kuchni? Inspiracje i porady ściennej aranżacji

Co między szafkami w kuchni? Inspiracje i porady ściennej aranżacji

14 lipca 2022 0 przez Sonito

Mała przestrzeń między szafkami w kuchni jest ważna – decyduje o spójności całej wizualizacji i kreuje odpowiedni klimat. Wybór materiału do pokrycia niewielkiego fragmentu ściany może perfekcyjnie wymodelować wnętrze. Przekonaj się, jakie są trendy w wypełnianiu przestrzeni między kuchennymi szafkami.

Płytki ścienne to najbardziej popularny materiał do zabezpieczenia powierzchni nad kuchennym blatem, ale na rynku znajdziesz także inne surowce. Możliwości jest zdecydowanie więcej, a jest to choćby szkło, kamień, a nawet stal. Wszystkie produkty chronią powierzchnię nad blatem, ale mają także znaczenie dekoracyjne. Zawsze powinny pasować to stylu kuchni i mebli.

nowoczesne krzesła do kuchni z oferty sklepu Edinos.pl

Kuchenna ściana nad blatem pokryta płytkami

Położenie płytek ceramicznych to niezawodny sposób na wykończenie kuchennej ściany nad blatem. Praktyczne rozwiązanie gwarantuje trwałość i dużą odporność na działanie wilgoci, kuchennych zabrudzeń czy wysokiej temperatury. Taką powierzchnię łatwo się czyści, ale miejscem problematycznym mogą być fugi – zagłębienia, w których często osadza się tłuszcz i brud. To jednak popularny i dość tani sposób na ochronę fragmentu ściany. Co nad blatem w kuchni dobrze zda egzamin?

aranżacja ściany kuchni pomiędzy szafkami klasycznymi płytkami

Klasyczna forma płytek

W tradycyjnych kuchniach na ścianie między szafkami widoczne są małe i kwadratowe wersje ceramiki, np. 10×10 cm, które dodatkowo można okrasić dekorem w postaci owoców lub warzyw. Powoli jednak ten model odchodzi do lamusa, częściej zastępowany prostokątnym formatem, który pozwala uzyskać dynamiczny wzór francuskiej jodełki lub chevronu oraz tzw. „cegiełki”, które doskonale imitują budulec, w wielu kolorach.

Ciekawie prezentuje się zarówno mozaika, jak i gresy portugalskie, podobnie jak wersje hiszpańskie azulejos, które zachwycają dynamicznym i florystycznym deseniem. W tradycyjnych kuchniach sprawdzą się także arabeski oraz ceramika imitująca drewno. Podstawową wadą małych płytek jest ich duża liczba fug, które w kuchni szybko się brudzą, dlatego coraz częściej wybiera się płytki wielkoformatowe, najlepiej bez łączenia, które dominują głównie nowoczesne wnętrza.

aranżacja ściany kuchni nad blatem pomiędzy szafkami laminatem

Nowoczesne płytki do pokrycia ściany między meblami

Modernistyczne kuchnie są minimalistyczne i mają zazwyczaj prosty, oszczędny styl, który często musi perfekcyjnie współgrać z łączonym salonem i jadalnią. Nowoczesne płytki do kuchni charakteryzują się jednolitą, monochromatyczną kolorystyką, głównie w beżu, bieli, szarości oraz czerni. Wrażenie perfekcji uzyskasz, stosując efektowne płytki wielkoformatowe, bez widocznych połączeń. Kuchnia zaprezentuje nowoczesny design, jeśli ścianę między szafkami pokryjesz glazurą:

  • zupełnie gładką i jednolitą, zarówno w macie, jak i o błyszczącym wykończeniu,
  • wielkoformatową, o prostych geometrycznych kształtach, np. prostokątnych lub kwadratowych,
  • geometryczną – heksagon, arabeski i rybie łuski to płytki, które wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością,
  • imitującą naturalne surowce – kamień, drewno, a wersji industrialnej nawet beton,
  • metaliczną – coraz częściej spotyka się połyskującą powierzchnię imitującą np. miedź lub żelazo.

Zwykle płytki układane są między szafkami poziomo, przez co dużo lepiej się prezentują, poprawiając optycznie proporcje wnętrza, ale nie brak także innych wzorów, które dodają dynamiki wizualizacji monochromatycznej, np. kuchni całej w bieli. Zwróć uwagę także na modele o oryginalnych wzorach i kształtach. Dostępne na rynku propozycje zaskakują ciekawymi kreacjami – ściana między kuchennymi meblami może wyglądać np. jak pikowana poduszka.

stoły rozkładane do kuchni z oferty sklepu edinos.pl

Co między szafkami w kuchni zamiast płytek?

Do współczesnych kuchni wprowadza się coraz bardziej pomysłowe materiały do ochrony ściany między szafkami. Popularny nad kuchennym blatem jest kamień, zwłaszcza marmur, a drewniane wykończenie to naturalistyczne akcenty, które tworzą przytulną atmosferę wnętrza. Co stosować między szafkami w kuchni zamiast płytek ceramicznych?

Naturalny kamień

Jest niezwykle trwały i funkcjonalny, jednak niezbyt tani, ponieważ to nadal materiał ekskluzywny. Kreuje niezwykle eleganckie wnętrze zwłaszcza marmur, granit i trawertyn.

Może pojawiać się w formie kamiennych płyt lub w postaci drobnej mozaiki. Prezentuje piękną, gładką i wypolerowaną powierzchnię.

nowoczesna aranżacja ścian w kuchni pomiędzy szafkami

Szkło

Szklana płyta pomiędzy szafkami kuchennymi, nad blatem przełamie monotonię ciężkich wizualnie elementów, np. drewnianych szafek czy kamiennych blatów. Jest funkcjonalna, ponieważ łatwo zmyć z niej wszelkie zabrudzenia i dobrze sprawdza się w małych kuchniach, bo odbija światło. Zachwyca trwałością, ponieważ to najczęściej kilkakrotnie hartowany panel.

Blacha

Pasuje do nowoczesnych i loftowych aranżacji – na kuchenne ściany pomiędzy szafkami stosuje się blachę ze stali nierdzewnej albo z aluminium. Może być gładka, szczotkowana lub ryflowana. Jest odporna na działanie wilgoci, ale dość trudna w utrzymaniu czystości. Odpowiednio dobrana do pozostałych elementów może stworzyć doskonały klimat.

nowoczesna aranżacja ścian pomiędzy szafkami w kuchni z białymi meblami

Laminat

Jest idealny w zastępowaniu drewna, gdyż naturalny surowiec położony w tak newralgicznym miejscu będzie nastręczał trudności swoją konserwacją i pielęgnacją.

Płyta laminowana pomiędzy szafkami w kuchni prezentuje się prawie tak samo, jak naturalne drewno. Inną wersją tego produktu jest modny fotolaminat, który w nowoczesnej kuchni kreśli ciekawe pejzaże między meblami i fotografie umieszczone pod zabezpieczającą, transparentną warstwą.

taborety kuchenne z oferty sklepu edinos.pl

Dobierając wypełnienie ściany między szafkami w kuchni kreuj różne style kuchni:

  • ciepły nastrój zbudujesz w pomieszczeniu, stosując ceramiczne płytki, cegłę i drewniany laminat,
  • do industrialnych i nowoczesnych kuchni używaj szkła oraz betonowych i metalicznych płytek,
  • efekt luksusowej kuchni uzyskasz dzięki naturalnemu kamieniowi.

Co nad blatem w kuchni wykorzystać, jeżeli jego odległość od wiszących szafek jest nieduża? Postaw na gładkie, białe pytki lub jednolite powierzchnie w postaci np. szklanego panelu albo laminowanej płyty.