Jaka szafa do pokoju dziecka sprawdzi się najlepiej? Praktyczne wskazówki i porady
18 maja 2022Szafa to obowiązkowy, dziecięcy mebel, który gwarantuje dobrą organizację porządku i wygodne przechowywanie rzeczy. Jaki model dziecięcej szafy wybrać? Taki, który odpowiada potrzebom Twojego malucha. Nie zapominaj też, że szafa dla dziecka musi być bezpieczna. Sprawdź czym się kierować w jej wyborze.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak wybrać odpowiednią szafę do dziecięcego pokoju?
- Jak dostosować rodzaj szafy do wieku dziecka?
Dziecięca szafa to istotny mebel, który jest często używany, dlatego warto zwrócić na niego szczególną uwagę. Najważniejsze są 3 cechy, o jakich należy pamiętać, kiedy kupujesz szafę dla dziecka:
- bezpieczeństwo – mebel musi spełniać normy i mieć wymagane certyfikaty; zwracaj uwagę na krawędzie i brzegi, nie powinny być ostre; bezpieczna szafa do pokoju dziecka jest wyposażona w mechanizmy zabezpieczające przed przytrzaśnięciem palców, nie zawiera szkodliwych substancji oraz jest stabilna i dobrze wyważona,
- funkcjonalność – czasem lepiej jest praktyczność przedłożyć nad estetykę mebla; przed zakupem sprawdź środek szafy, jakie prezentuje wyposażenie i czy jest ono wystarczające,
- styl – wygląd ma znaczenie, zwłaszcza jeśli tworzysz tematyczny pokój dla dziecka; inaczej może wyglądać szafa dla dziewczynki, a inaczej dla chłopca.
Jaka szafa do pokoju dziecka będzie dobrym wyborem? Praktyczna, bezpieczna i stylistycznie spójna z wystrojem wnętrza. Także taka, której wielkość jest dostosowana do rozmiarów pokoiku i wieku dziecka.
Idealna szafa dla dzieci – rodzaje i sposób ustawienia
Na rynku zajdziesz wiele modeli. Dzięki temu łatwo dopasujesz rodzaj szafy do dziecięcego pokoju. Najpierw musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakiej części pokoju będzie stał mebel. Miejsce aranżacji warunkuje rodzaj mebla. Dziecięce szafy dzielimy na warianty:
- narożne – to pojemne szafy dla dzieci, które doskonale zagospodarowują kąty i rogi; są szczególnie polecane do małych pokojów; wyróżnia się zarówno wersje narożne klasyczne, jak i modele w kształcie litery „L”; pierwsze wypełniają cały narożnik, przez co oszczędność miejsca jest jeszcze większa,
- wolnostojące jednoskrzydłowe – pojedyncza szafa, która zwykle połączona jest z regałem, a nawet biurkiem; to świetne rozwiązanie, jeżeli maluch nie ma zbyt dużej ilości ubrań albo przechowuje w komodzie przeznaczonej do pokoju dziecka,
- wolnostojące dwuskrzydłowe lub trzyskrzydłowe – to najpopularniejszy typ szafy dla dziecka; otwierana jest w sposób przesuwny lub za pomocą drzwiczek; w środku znajdziesz drążek na wieszaki, liczne półki oraz szuflady,
- modułowe – składają się z kilku lub kilkunastu elementów, które można dowolnie ze sobą konfigurować; poszczególne paczki mają najczęściej formę kwadratu, co umożliwia rozbudowę wszerz lub w górę; w takim modelu sam decydujesz, które półki będą zamykane, a które otwarte.
Ustawienie szafy w pokoju dziecka jest istotne. Przede wszystkim musi ona gwarantować bezpieczeństwo. Lekki model, który grozi przewróceniem się, musi być obowiązkowo przymocowany do ściany! Idealna szafa powinna spójnie łączyć się z pozostałymi wyposażeniem dziecięcego pokoju. Zaleca się dobrze wyznaczać strefy pokoju, dlatego najczęściej szafa stoi w pobliżu dziecięcego łóżka – sprawdź jak wybrać odpowiednie łóżko dla dziecka, regału lub biurka. W aranżacji zachowuj bezpieczne odległości pomiędzy poszczególnymi meblami do dziecięcego pokoju tak, by dziecko mogło swobodnie i płynnie przemieszczać się, sięgnąć po różne przedmioty. Dobrze rozplanowana przestrzeń w pokoju dziecka sprawia, że maluchy chętniej przebywają w domowym zaciszu i czują się w nim komfortowo. Ustawiaj szafę zawsze wzdłuż ściany, wykorzystuj wnęki i rogi, a miejsca rozświetlone pozostaw na strefę nauki. Korzystając z szafy, dziecko nie potrzebuje tyle światła, dlatego mebel może być zagospodarowany w dalszej, ciemniejszej części pokoju.
Jak dobrać szafę do wieku dziecka?
Potrzeby dziecka zmieniają się wraz z jego wzrostem. Niemowlę potrzebuje zupełnie innych rzeczy niż dziecko szkolne, dlatego szafy dopasowane do wieku dziecka będą się różniły wyposażeniem środka i wielkością.
Szafa dla małego dziecka
Szafa dla małego dziecka nie musi być ani wysoka, ani duża. W przypadku noworodka możesz też zrezygnować z części wieszakowej lub zadowolić się krótkim drążkiem na powieszenie zaledwie kilku rzeczy. Ubranka, jakie potrzebuje maluszek to przede wszystkim niezliczona ilość śpiochów, koszulek i body. Przy ich większym zapasie sprawdzi się taka szafa dla małego dziecka, która jest wyposażona w liczne półki, koszyki i szuflady. Łatwiej posegregujesz ubranka, pieluszki i kosmetyki. Egzamin zda łączony model dziecięcej szafy, w którym znajduje się zarówno zamykana część, jak i otwarta. To ułatwi nie tylko użytkowanie mebla, ale też pomoże szybciej znaleźć podręczne rzeczy, które powinny znajdować się na wierzchu. Zadbaj o szafę do pokoju dziecka z cichym zamykaniem szuflad. Podczas kiedy Ty będziesz segregować dziecięcą garderobę, noworodek może spokojnie uciąć sobie drzemkę.
Szafa dla dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym
Kilkulatek staje się samodzielny i próbuje zrobić wszystko sam. Musisz zadbać o to, żeby szafa dla dziecka w wieku przedszkolnym miała systemy wolnozamykające, chroniące przed przytrzaśnięciem palców. W modelu otwieranym sprawdzą się poręczne gałki, które ułatwią dziecku użytkowanie mebla i zapewnią mu swobodny dostęp do zawartości. Zwróć uwagę czy system mocowania półek jest bezpieczny, a kanty zaokrąglone. Stylistyka szafy może się różnić w przypadku przedszkolaka i dziecka szkolnego. Maluch zachwyci się, kiedy mebel będzie miał ciekawy kształt domku, pałacu lub prezentował ulubione postacie z bajek. W przypadku starszaków duże znaczenie mają kolory frontów.
Szafa dla jednego dziecka i dla rodzeństwa
W pokoju jedynaków sprawdzą się wąskie, jednoskrzydłowe modele dziecięcych szaf. Ciekawie prezentują się gotowe zestawy, połączone z regałem, komodą i biurkiem. Obowiązkowo szafa musi mieć drążek i półki, dobrze też, jeśli jest wyposażona w lustro. Rodzeństwo zadowoli się modelem trzyskrzydłowym. Z lewej i prawej strony szafy do pokoju dziecka powinny znajdować się zamykane słupki z wieszakiem i półkami, a środek stanowić wspólną część, którą dobrze jest rozdzielić między dzieci poszczególnymi półkami. Sprawdzi się też rozwiązanie dwóch węższych, osobnych szaf, które mogą rozdzielać strefy pokoju, wyznaczając granice jednego i drugiego dziecka. Warto wziąć pod uwagę także warianty modułowe, tworzone pod konkretne potrzeby dzieci. Wybieraj takie wersje, które będą tworzyły spójne wnętrze.
Szafa dla dziewczynki lub chłopca
Stylistyka szafy ma ogromne znaczenie. Jej wygląd dyktuje charakter pokoju. W przypadku dziewczynek modne są urokliwe wersje pałacowe, z frezowaną w pięknym stylu górą mebla. Wśród kolorów dominuje biel, pudrowy róż i seledyn. Szafy dla chłopca mają minimalistyczny kształt i występują najczęściej w modnych pastelach mających odcień szarości, jasnego błękitu lub zieleni. Uniwersalne kolory, to przede wszystkim jasne odmiany drewna, biel, a nawet delikatna żółć. Wśród modnych nurtów dużym powodzeniem cieszą się produkty skandynawskie, duńskie, boho oraz w stylu retro.
Wybierając odpowiedni model szafy do dziecięcego pokoju, zawsze stawiaj na jakość i trwałość. Lepiej jest zainwestować w sprawdzone, naturalne produkty. Najlepiej w przypadku dzieci zdadzą egzamin solidne, drewniane fronty. Sprawdź, czy mebel ma wymagany certyfikat. Dużym powodzeniem cieszą się też wersje wiklinowe. Industrialne warianty, prezentujące szafę wykonaną z drzewa i metalu dedykowane są starszym dzieciom i nastolatkom.
Jaka szafa do pokoju dziecka będzie idealnym wyborem? Taka, która:
- jest bezpieczna,
- gwarantuje wysoką funkcjonalność,
- dobrze komponuje się z wyposażeniem dziecięcego pokoju.
Dobrze dopasowany produkt powinien motywować malucha do samodzielnego dbania o porządek. Najlepiej, jeśli dziecięca szafa dobrze się prezentuje i jest pojemna. Już teraz sprawdź model szafy, który będzie idealnie podkreślał klimat dziecięcego pokoju.