Klimatyczna sypialnia z motywem. Wybierz idealny obraz do sypialni!
18 maja 2021Zanurzenie w przestrzeni relaksu jest niczym podróż do krainy błogości, marzeń i beztroskiego spędzania czasu, w którym intymność miesza się z całą ferią uczuć i pragnień. Sypialnia nie jest więc zwykłym pomieszczeniem, w którym wystarczy łóżko i pościel, to w istocie wnętrze, w którym każdy powinien cieszyć się swobodą, a ta nie lubi ograniczeń i źle dobranych dodatków zakłócających prawdziwie pojmowany odpoczynek. Aranżacja sypialni to harmonia pomiędzy wystrojem a osobowością osób w niej odpoczywających. Oknem dla idealnej synchronizacji tych dwóch elementów jest obraz do sypialni pełniący funkcję akcentującą i dopełniającą. Jego wybór jest kwestią indywidualną, nie mniej powinien być spójny z technicznymi warunkami przestrzeni, a więc oświetleniem pokoju czy jego metrażem.
Obraz do sypialni jak z marzeń
Wybieranie obrazu do sypialni nie powinno być oparte wyłącznie na aktualnych trendach aranżacyjnych – to co podoba się innym, nie zawsze jest zgodne z własnym wyobrażeniem sztuki. Dla jednym idealnym obrazem do sypialni będzie pejzaż i zachód słońca, dla innych awangardowe przedstawienie techniki, a jeszcze inni skierują swój wzrok na abstrakcję. Wybranie motywu przewodniego powinno być oparte na indywidualnych pragnieniach i osobowości, bo to ona najchętniej ujawnia się w ciszy alkowy.
Ważne, by wybrany obraz do sypialni cechowała wysoka jakość wykonania, niezależnie od tego, czy mówimy o obrazach drukowanych, czy ręcznie malowanych. Tutaj nie ma miejsca na niedociągnięcia i niedbałość. Odpowiednie zaprezentowanie tematyki przenosi się na całościowy klimat pomieszczenia i staje się jego cichym sercem, które wzbogaca całą aranżację.
Duży czy mały – oto jest pytanie
Wielkość obrazu ma znaczenie – w małych pomieszczeniach ogromne malowidła przytłumią wnętrze i sprawią, że stanie się one optycznie mniejsze, natomiast jeśli w dużej sypialni zawiśnie mały obraz z pewnością stanie się niezauważony. Obraz to akord, a ten zawsze musi być spójny z całością. Co więcej, może modelować całą przestrzeń sypialni, poszerzając ją, rozświetlając, a nawet dzieląc na strefy.
Wymarzonym miejscem w sypialni dla obrazu grającego główne skrzypce jest miejsce nad łóżkiem, które bez niego będzie wyglądało na puste i niedokończone. Do wyboru amatorów sztuki pozostają duże obrazy – dla większych pomieszczeń, średnie i mniejsze – dla pomieszczeń o niewielkim metrażu. Dobrym pomysłem są obrazy modułowe składające się z kilku części. Pozwalają one na sprytne kształtowanie i optyczne modelowanie wnętrza. Sprawdzają się w sypialniach o różnej wielkości i są dostępne w wielu wymiarach. Mogą zostać powieszone klasycznie lub nieco fantazyjnie np. na skos. Wybierając to rozwiązanie, należy jednak uważać, by w małych sypialniach nie osiągnąć niemiłego dla oka efektu chaosu i zagracenia. Zbyt duża ilość obrazów w domowej sypialni wywoła efekt przytłoczenia, a to nie ma nic wspólnego z dobrym wyczuciem estetyki wnętrza. Szerokie ściany nie lubią obrazów podłużnych, natomiast do wyższych wnętrz nie będą pasowały obrazy wydłużone w pionie. Zobacz pomysły na aranżację ściany w sypialni.
Mariaż kolorystyki z przesłaniem
Nawet najpiękniejszy obraz straci swój urok, jeśli zostanie powieszony w miejscu niespójnym pod kątem kolorystycznym. W aranżacji sypialni ważne są detale, które wspólnie stanowią o perfekcyjnej całości. Nie mówimy tutaj o bieli, która jest idealnym tłem dla wszystkiego, ale czy rzeczywiście musi pojawić się także w alkowie? Niekoniecznie. Sypialnia to pomieszczenie, które rządzi się swoimi prawami i raczej nie pasują do niego kolory krzykliwe i agresywne, natomiast dobrze sprawują się w nim wszystkie delikatne, aksamitne i sensualne barwy o nieco przytłumionym akcencie.
W sypialni sprawdzają się kolory takie jak:
- odcienie beżu i karmelu
- herbaciane i stonowane pomarańcze
- błękit
- odcienie turkusu
- jaśniejsze odcienie granatu przełamane stonowaną czerwienią
- śmietankowe biele
- odcienie różu
- szare i stalowe
- zielenie w połączeniu ze złotem lub stonowaną żółcią
Obraz umieszczony w sypialni powinien współgrać z wybraną kolorystyką, niemal z nią korespondować, być jej ciągłością i akcentem wydobywającym się z całości. Stonowane kolory w sypialni dają pole do popisu obrazom o większym nasyceniu barw, natomiast jeśli na ścianach wnętrza znalazły się mocniejsze kolory, obraz powinien być utrzymany w spokojniejszej tonacji.
Och emocje – ach to wy!
Nacechowanie emocjonalne obrazu w sypialni ma kluczowe znaczenie i to ono w dużej mierze wpływa nie tylko na wybór tematyki, ale i na umiejscowienie dekoracji ściennej. Wspomnieliśmy już o roli obrazu nad łóżkiem, ale nie zawsze jest to rozwiązanie, które przypada do gustu mieszkańcom. Na szczęście sypialnia pozwala na wyjście poza schematy i obraz może zawisnąć w innym miejscu, pełniąc określoną rolę.
Obraz umieszczony w sypialni może być dziełem, które będzie miało przywoływać miłe wspomnienia – wtedy zdecydowanie lepszą lokalizacją dla niego będzie ściana przeciwna do wezgłowia. Jeśli obraz ma dla odbiorców nasycenie emocjonalne, nie powinien być skrywany przed oczami głównych odbiorców. Sytuacja, w której obraz ma podkreślać design sypialni lub jeśli temat obrazu bardziej nawiązuje do przyjętego stylu, niż do uczuć i emocji miejsce nad łóżkiem jest dla niego wprost stworzone.
Obraz do sypialni może mieć różne nacechowanie, istotne, by to, co wyraża, budziło w odbiorcach wyłącznie dobre skojarzenia i pozwalało na znalezienie swojej intymnej i sensualnej przestrzeni.