Organizacja przestrzeni pracy i nauki – półki nad biurko

Organizacja przestrzeni pracy i nauki – półki nad biurko

24 maja 2021 0 przez Sonito

Każdego roku, w drugi poniedziałek stycznia cały świat obchodzi dość osobliwe święto sprzątania biurka. Z pozoru może się to wydawać śmieszne, ale jeśli przyjrzymy się naszej przestrzeni do pracy i nauki z bliska, w większości odkryjemy, że daleko jesteśmy od ergonomii pozytywnie wpływającej na nasze skupienie, wydajność czy kreatywność. Niestety, zdecydowana większość z nas nie potrafi lub nie wie, jak zorganizować się na niewielkiej powierzchni, jaką daje biurko. Tymczasem wystarczy zainwestować w półki nad biurko, by znakomita część rzeczy znalazła właściwe miejsce i nie przeszkadzała w zajęciach. 

Kiedy półki nad biurko są przydatne?

Niewiele osób może pochwalić się przestronnym gabinetem z biurkiem na środku pokoju. Zazwyczaj jest to mebel o małej powierzchni pracy, ustawiony pod ścianą, który wyposażony został w jedną, boczną szafkę mieszczącą kilka notesów i książek. Niezależnie od tego, czy wykonujemy przy biurku pracę zawodową, czy się uczymy, dobra organizacja odgrywa kluczowe znaczenie. Sterta niepotrzebnych w danym momencie zeszytów i segregatorów utrudnia wykonanie pracy, a tym samym negatywnie wpływa na całokształt. Poza tym na takim biurku trudno utrzymać porządek. 

nowoczesna biała półka wisząca nad biurkiem
NOWOCZESNA BIAŁA PÓŁKA WISZĄCA – ARTISO

Rozwiązaniem pozwalającym na definitywne rozprawienie się z chaosem są półki nad biurko, które pozwalają nie tylko uporządkować przestrzeń, ale także odpowiednio ją zaplanować i podzielić tematycznie. Naturalnie nie mówimy tutaj o standardowych półkach wiszących, nader głębokich, które przysłaniałyby światło, ale o specjalnie do tego celu stworzonych mini mebelkach, które komponują się z całością. Półka nad biurko to doskonałe rozwiązanie w małych pomieszczeniach i wszędzie tam, gdzie biurko jest dostawione do ściany. Półki są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż biurka z nadstawkami, ponieważ dają możliwość indywidualnego dopasowania.

białe wiszące półki w stylu skandynawskim
BIAŁA WISZĄCA PÓŁKA W STYLU SKANDYNAWSKIM – RITTA

Półki nad biurko – otwarte czy zamknięte?

Nad biurkiem umieścić możemy półki otwarte, a więc te, które nie posiadają drzwiczek, oraz półki zamykane. Dla tych, którzy chcą mieć wszystko pod przysłowiowym kluczem, polecamy półki zamykane, nie mniej mają one jedną wadę – żeby do nich sięgnąć po potrzebną rzecz, trzeba je otworzyć, a to samo w sobie przeczy pojęciu poręczności. Z kolei półki nad biurko otwarte frontem są niejako wiszącym przesłużeniem blatu roboczego – oczywiście w przenośni, bo nie są z nim w żaden sposób technicznie połączone. Nie mniej jest to rozwiązanie idealne, pozwalające na precyzyjną organizację. Półki zawieszone nad blatem biurka w większości przypadków umożliwiają sięgnięcie po potrzebne rzeczy bez konieczności wstawania. 

czarna minimalistyczna półka na ścianie nad biurkiem
CZARNA MINIMALISTYCZNA PÓŁKA ŚCIENNA – MEGGI

Oprócz tych dwóch podstawowych rozwiązań możemy wybrać półki nad biurko w formie całkowicie otwartej, a więc bez przegródek. Jedynym oparciem dla takiej półki jest ściana i boczne, ruchome podpórki. Z tego rozwiązania polecamy skorzystać, jeśli nad biurkiem mają znaleźć się np. książki czy segregatory. Natomiast w sytuacji, w której w tej części chcemy zamieścić różnego rodzaju rzeczy np. spinacze, zszywacze, książki, płyty warto jednak postawić na półkę otwartą z podziałami. 

zestaw półek nad biurko w kolorze imitującym beton
ZESTAW PÓŁEK ŚCIENNYCH W KOLORZE BETONU – LINDSAY

Półki modułowe czy w całości?

Po ustaleniu typu półek nad biurko przychodzi moment, w którym warto bliżej przyjrzeć się całej aranżacji wnętrza i ocenić własne preferencje. To od nich będą zależały dalsze wybory. Proste wnętrze pokocha półki w formie blatu, natomiast tam, gdzie chcemy uzyskać nieco odmienny i ciekawy wygląd, sprawdzą się modułowe półki nad biurko, które nie tylko pozwalają na dowolne modelowanie przestrzeni, ale dają możliwość różnego zamontowania (niekoniecznie w jednej płaszczyźnie). Wybierając modułowe rozwiązania nad biurko, możemy także zdecydować się na kupno ich w różnych rozmiarach i tym samym na lepsze dopasowanie ich do własnych potrzeb.

trzy półki nad biurkiem
ZESTAW SZARYCH PÓŁEK ŚCIENNYCH – BAFFIC 3X

Ciekawym i efektownym rozwiązaniem są asymetryczne modele półek nad biurko, pozwalające na uzyskanie różnorodnych kształtów. W zależności od koncepcji można zdecydować się np. na półki w kształcie litery V, litery L lub okrągłe, aczkolwiek nie każde z tych rozwiązań spełni oczekiwanie maksymalnej ergonomii. Jeśli jednak zależy nam na uzyskaniu nieszablonowego wyglądu, możemy zdecydować się na takie rozwiązanie.

zestaw biało-czerwonych półek ściennych
ZESTAW BIAŁO-CZERWONYCH PÓŁEK ŚCIENNYCH – LUCA 2X

Wieszamy półki nad biurkiem – wysoko czy pod nosem?

Montaż półek, a konkretnie wysokość ich zawieszenia nad blatem zależy od osoby korzystającej z biurka. Optymalna odległość, jaką powinno się uzyskać pomiędzy blatem roboczym biurka a dołem półki, wynosi około 30 – 35 cm. Należy przy tym pamiętać, by nie przesłonić zbyt mocno światła. Dodatkowym rozwiązaniem, które można zastosować w pomieszczeniach z deficytem światła zewnętrznego jest umieszczenie pod pólkami listwy led, która dodatkowo rozjaśni miejsce pracy i nauki. 

zestaw półek modułowych z czarnych połyskiem zawieszonych na ścianie nad biurkiem
ZESTAW PÓŁEK ŚCIENNYCH MODUŁOWYCH Z CZARNYM POŁYSKIEM – ACKER