Organizacja przestrzeni pracy i nauki – półki nad biurko

Organizacja przestrzeni pracy i nauki – półki nad biurko

24 maja 2021 0 przez Sonito

Każdego roku, w drugi poniedziałek stycznia cały świat obchodzi dość osobliwe święto sprzątania biurka. Z pozoru może się to wydawać śmieszne, ale jeśli przyjrzymy się naszej przestrzeni do pracy i nauki z bliska, w większości odkryjemy, że daleko jesteśmy od ergonomii pozytywnie wpływającej na nasze skupienie, wydajność czy kreatywność. Niestety, zdecydowana większość z nas nie potrafi lub nie wie, jak zorganizować się na niewielkiej powierzchni, jaką daje biurko. Tymczasem wystarczy zainwestować w półki nad biurko, by znakomita część rzeczy znalazła właściwe miejsce i nie przeszkadzała w zajęciach. 

Kiedy półki nad biurko są przydatne?

Niewiele osób może pochwalić się przestronnym gabinetem z biurkiem na środku pokoju. Zazwyczaj jest to mebel o małej powierzchni pracy, ustawiony pod ścianą, który wyposażony został w jedną, boczną szafkę mieszczącą kilka notesów i książek. Niezależnie od tego, czy wykonujemy przy biurku pracę zawodową, czy się uczymy, dobra organizacja odgrywa kluczowe znaczenie. Sterta niepotrzebnych w danym momencie zeszytów i segregatorów utrudnia wykonanie pracy, a tym samym negatywnie wpływa na całokształt. Poza tym na takim biurku trudno utrzymać porządek. 

nowoczesna biała półka wisząca nad biurkiem
NOWOCZESNA BIAŁA PÓŁKA WISZĄCA

Rozwiązaniem pozwalającym na definitywne rozprawienie się z chaosem są półki nad biurko, które pozwalają nie tylko uporządkować przestrzeń, ale także odpowiednio ją zaplanować i podzielić tematycznie. Naturalnie nie mówimy tutaj o standardowych półkach wiszących, nader głębokich, które przysłaniałyby światło, ale o specjalnie do tego celu stworzonych mini mebelkach, które komponują się z całością. Półka nad biurko to doskonałe rozwiązanie w małych pomieszczeniach i wszędzie tam, gdzie biurko jest dostawione do ściany. Półki są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż biurka z nadstawkami, ponieważ dają możliwość indywidualnego dopasowania.

białe wiszące półki w stylu skandynawskim
BIAŁA WISZĄCA PÓŁKA W STYLU SKANDYNAWSKIM

Półki nad biurko – otwarte czy zamknięte?

Nad biurkiem umieścić możemy półki otwarte, a więc te, które nie posiadają drzwiczek, oraz półki zamykane. Dla tych, którzy chcą mieć wszystko pod przysłowiowym kluczem, polecamy półki zamykane, nie mniej mają one jedną wadę – żeby do nich sięgnąć po potrzebną rzecz, trzeba je otworzyć, a to samo w sobie przeczy pojęciu poręczności. Z kolei półki nad biurko otwarte frontem są niejako wiszącym przesłużeniem blatu roboczego – oczywiście w przenośni, bo nie są z nim w żaden sposób technicznie połączone. Nie mniej jest to rozwiązanie idealne, pozwalające na precyzyjną organizację. Półki zawieszone nad blatem biurka w większości przypadków umożliwiają sięgnięcie po potrzebne rzeczy bez konieczności wstawania. 

czarna minimalistyczna półka na ścianie nad biurkiem
CZARNA MINIMALISTYCZNA PÓŁKA ŚCIENNA

Oprócz tych dwóch podstawowych rozwiązań możemy wybrać półki ścienne nad biurko w formie całkowicie otwartej, a więc bez przegródek. Jedynym oparciem dla takiej półki jest ściana i boczne, ruchome podpórki. Z tego rozwiązania polecamy skorzystać, jeśli nad biurkiem mają znaleźć się np. książki czy segregatory. Natomiast w sytuacji, w której w tej części chcemy zamieścić różnego rodzaju rzeczy np. spinacze, zszywacze, książki, płyty warto jednak postawić na półkę otwartą z podziałami. 

zestaw półek nad biurko w kolorze imitującym beton
ZESTAW PÓŁEK ŚCIENNYCH W KOLORZE BETONU

Półki modułowe czy w całości?

Po ustaleniu typu półek nad biurko przychodzi moment, w którym warto bliżej przyjrzeć się całej aranżacji wnętrza i ocenić własne preferencje. To od nich będą zależały dalsze wybory. Proste wnętrze pokocha półki w formie blatu, natomiast tam, gdzie chcemy uzyskać nieco odmienny i ciekawy wygląd, sprawdzą się modułowe półki nad biurko, które nie tylko pozwalają na dowolne modelowanie przestrzeni, ale dają możliwość różnego zamontowania (niekoniecznie w jednej płaszczyźnie). Wybierając modułowe rozwiązania nad biurko, możemy także zdecydować się na kupno ich w różnych rozmiarach i tym samym na lepsze dopasowanie ich do własnych potrzeb.

trzy półki nad biurkiem
ZESTAW SZARYCH PÓŁEK ŚCIENNYCH

Ciekawym i efektownym rozwiązaniem są asymetryczne modele półek nad biurko, pozwalające na uzyskanie różnorodnych kształtów. W zależności od koncepcji można zdecydować się np. na półki w kształcie litery V, litery L lub okrągłe, aczkolwiek nie każde z tych rozwiązań spełni oczekiwanie maksymalnej ergonomii. Jeśli jednak zależy nam na uzyskaniu nieszablonowego wyglądu, możemy zdecydować się na takie rozwiązanie.

zestaw biało-czerwonych półek ściennych
ZESTAW BIAŁO-CZERWONYCH PÓŁEK ŚCIENNYCH

Wieszamy półki nad biurkiem – wysoko czy pod nosem?

Montaż półek, a konkretnie wysokość ich zawieszenia nad blatem zależy od osoby korzystającej z biurka. Optymalna odległość, jaką powinno się uzyskać pomiędzy blatem roboczym biurka a dołem półki, wynosi około 30 – 35 cm. Należy przy tym pamiętać, by nie przesłonić zbyt mocno światła. Dodatkowym rozwiązaniem, które można zastosować w pomieszczeniach z deficytem światła zewnętrznego jest umieszczenie pod pólkami listwy led, która dodatkowo rozjaśni miejsce pracy i nauki. 

Półka nad biurkiem jest dodatkowym wsparciem w organizacji pracy przy blacie. Szczególnie o niej pomyśl, jeśli dysponujesz małą przestrzenią biurową lub dziecięcą, w której liczy się każdy centymetr. Mebel wykorzystuje powierzchnię ściany, nie ograniczając przestronności małego pomieszczenia, a dodatkowo gromadzi wszystkie niezbędne akcesoria w jednym miejscu i zapewnia do nich wygodny dostęp. Szczególnie wieszaj półkę, gdy Twoje biurko ma niewielki rozmiar obszaru roboczego, węższy niż 60-90 cm. Dzięki temu zyskasz dodatkową przestrzeń do przechowywania przyborów szkolnych.

Na jakiej wysokości zamieścić półkę nad biurkiem?

To zależy od tego, czy chcesz sięgać do znajdującej się nad biurkiem półki po przybory z pozycji siedzącej, czy stojącej. Optymalna odległość, jaką powinno się uzyskać pomiędzy blatem roboczym biurka a dołem półki, wynosi około 30 – 35 cm. Wtedy mając wąski blat, możesz wygodne sięgać po akcesoria siedząc. Jeżeli półka ma służyć do przechowywania książek, po które sięgasz od czasu do czasu, zawieś ją wyżej – 1 m nad blatem biurka. Wtedy masz pod ręką potrzebne do pracy poradniki, a miejsce między biurkiem a półką możesz wykorzystać na zamontowanie tablicy korkowej lub ustawienie nablatowej nadstawki. Jeżeli masz słabo doświetlony warsztat pracy zamieść pod półką listwę LED – zredukuje deficyt światła zewnętrznego i funkcjonalnie rozjaśni miejsce pracy i nauki.

Podczas montażu półki nad biurkiem zwróć uwagę na istotne elementy, by uniknąć typowych błędów:

  • sposób mocowania półki na biurkiem –ważne jest przeznaczenie półki; jeśli będzie ona ekspozycją ciężkich woluminów, nie utrzyma jej klej czy taśma, tylko musi być zamontowana profesjonalnie, z użyciem kołków i wsporników,
  • szerokość półki – jeżeli pracujesz przy biurku w małej przestrzeni, nie montuj zbyt głębokich półek, ponieważ zabiorą przestronność małemu wnętrzu i zasłonią dostęp światła nad biurkiem; półka nie powinna być szersza niż 1/3 szerokości blatu,
  • kolor i styl – dopasuj design półki do stylu biurka i pomieszczenia, by zachować równowagę wnętrza.

Jaki wybierzesz model ściennej półki i jak wysoko ją powiesisz, zależy tylko do Ciebie. Jednak pamiętaj, że miejsce pracy powinno być bezpieczne – użytkownik biurka nie może być narażony na ryzyko, że źle zamontowana półka spadnie na blat lub uderzy się w głowę podczas wstawania.

Wybór odpowiedniego koloru półki nad biurko

Jeśli chcesz, by półki „wtopiły się” w ścianę, wybierz modele utrzymane w tej samej kolorystyce, co tynk. W ten sposób powiększysz optycznie pomieszczenie. Ważne, by barwa mebla nawiązywała do stylistyki całego wnętrza. Odcień półki może być inny niż biurka, pod warunkiem, że taki kolor występuje w pomieszczeniu. Dla wprowadzenia przytulnej atmosfery stawiaj na drewniane, solidne wersje, a jeżeli nie planujesz mocno obciążyć półki, wystarczy metalowa, prosta konstrukcja, która do wnętrza wniesie lekkość i delikatność. Szczególnie przydatne w małych i zatłoczonych pokojach są industrialne półki nad biurko, które dobrze się łączą z wieloma stylami. Dla przestronności możesz sięgać także po rattanowe i ażurowe warianty, które połączysz ze stylizacją boho, eko lub retro. Transparentne półki stworzą ciekawy efekt w nowoczesnym pomieszczeniu, podobnie jak wersje, w których montaż jest ukryty lub bez wsporników – takie warianty wykreują nad blatem ciekawy efekt 3D.

W małych pomieszczeniach sięgaj po kolory jasne – biel, krem i jasną, pastelową szarość albo lite i bielone gatunki drewna. Dla stworzenia ciekawej ekspozycji nad blatem możesz się pokusić o wyrazisty kolor, np. czerwieni lub żółci, ale pod warunkiem, że odcień nawiązuje do stylizacji pokoju. Ciemne półki nad biurko wykorzystuj do dekoracji przestrzennych i dobrze doświetlonych.

zestaw półek modułowych z czarnych połyskiem zawieszonych na ścianie nad biurkiem
ZESTAW PÓŁEK ŚCIENNYCH MODUŁOWYCH Z CZARNYM POŁYSKIEM