Wieszak do przedpokoju. Jaki wybrać?

Wieszak do przedpokoju. Jaki wybrać?

26 stycznia 2022 0 przez Sonito

Wieszak na ubrania to niezbędnik każdego domu, który już w progu wita gości. Wieszak w przedpokoju jest praktycznym wyposażeniem, które organizuje porządek w wejściu. Jeśli zastanawiasz się, jaki wieszak do przedpokoju będzie idealnie pasował do Twojej przestrzeni, zainspiruj się poniższym wpisem. To garść praktycznych porad.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie są rodzaje wieszaków do przedpokoju?
 • Jak dobrać wieszak do przedpokoju?
model wieszaka wolnostojącego w przedpokoju

Modeli, jakie oferuje rynek, jest sporo. Stojące, ścienne, z dodatkowym siedzeniem i półką – to tylko nieliczne wersje tego mebla. Jeśli nie wiesz, czym kierować się podczas zakupu, dowiedz się, jakie są rodzaje wieszaków i jaki sprawdzi się w Twoim przedpokoju.

Praktyczne wieszaki do przedpokoju – wady i zalety

Każdy przedpokój potrzebuje wieszaka, nawet ten, w którym znajduje się szafa na ubrania.

Wieszaki do przedpokoju to podręczne miejsca, w którym zawiesisz swoją odzież wierzchnią i gości, bez potrzeby otwierania garderoby. Jaki wieszak do przedpokoju będzie użyteczny?

Wieszaki stojące z oferty sklepu Edinos.pl

WIESZAKI STOJĄCE

Stojące wieszaki do przedpokoju mają smukłą, wysoką konstrukcję, w postaci kolumny, od której odchodzą ramiona, tworzące wygodne zawieszki. Stojący model wieszaka potrzebuje trochę więcej miejsca w przedpokoju, ponieważ w małych przestrzeniach może utrudniać przejście do dalszych części domu. Wieszaki stojące to najstarsze modele na rynku, które prezentują ogromne bogactwo stylistyczne. Od prostych i klasycznych, mających haczyki i miejsce na odłożenie parasola, po rzeźbione dzieła sztuki, które oprócz oczywistych funkcji pełnią także rolę nietuzinkowej dekoracji. Surowce, z jakich są wykonane wieszaki stojące to wersje drewniane i metalowe.

Zalety wieszaków stojących:

 • jest wygodny, zapewnia szybki dostęp do haczyków,
 • prezentuje ogromną różnorodność konstrukcji, pasujących do każdego stylu,
 • prezentuje duże zróżnicowanie – może stanowić ciekawą aranżację przedpokoju, być połączony z siedzeniem lub eksponować długi wieszak w formie drążka na kółkach,
 • nie wymaga montażu i kręcenia otworów w ścianie.

Wady modeli stojących:

 • nadaje się do większych metraży,
 • źle wykonany jest niestabilny – niesie ryzyko przewrócenia się, przy braku dobrego profilowania i obciążenia,
 • nie ma wielu miejsc do powieszenia,
 • przystawiony do ściany, traci możliwość wykorzystywania haczyków z wszystkich stron.
wieszak ścienny w przedpokoju

WIESZAKI ŚCIENNE

Jaki wieszak do przedpokoju dobrze wykorzystuje powierzchnię wnętrza? Model ścienny, który jest idealny nawet do niewielkiego pomieszczenia. Wieszaki ścienne dostępne są w różnych konfiguracjach, z łatwością dobierzesz wersję pasującą do charakteru przedpokoju. To nie tylko pojedyncze haczyki, do bezpośredniego montażu na ścianie, ale również drewniane lub metalowe płyty tworzące bardziej rozbudowaną konstrukcję, w skład której wchodzą także półki na kapelusze i torebki. Można je powiesić w dowolnym miejscu, dostosowując wysokość do wzrostu użytkowników.

Plusy wieszaków ściennych:

 • jest zawieszony na ścianie, dlatego nie zabiera małemu wnętrzu przestronności,
 • można zmieniać ilość haczyków, dodawać nowe, jeśli pozwala na to powierzchnia ściany,
 • prezentuje dużą różnorodność kształtów i modeli,
 • jest wygodny w użyciu; jeżeli posiadasz obok szafę, potrzebujesz zaledwie paru haczyków,
 • pod nim tworzy się idealne miejsce do wstawienia półki na buty lub szafki z siedziskiem.

Minusy modeli ściennych:

 • ograniczenie powierzchni ściany,
 • potrzeba wywiercenia otworów do zastosowania kołków montażowych.
Nowoczesne wieszaki łączone z szafką na buty z oferty sklepu Edinos.pl

WIESZAKI ROZBUDOWANE

Jaki rodzaj wieszaka sprawdzi się w przestronnym korytarzu? Z pewnością modele rozbudowane, które w swojej bryle zostały wzbogacone o dodatkowe elementy: większą liczbę haczyków, uchwyty na parasole i torebki oraz półki na czapki. Bardzo praktycznym wieszakiem do przedpokoju są wersje łączone z szafką na buty, bocznym regałem lub lustrem. To kompatybilne systemy, które w pełni urządzają cały przedpokój. Ta wersja wieszaków stanowi najbardziej zróżnicowany asortyment na rynku.

Zalety modeli rozbudowanych:

 • są najbardziej ergonomiczną wersją wieszaka,
 • oprócz możliwości zawieszenia prezentują dodatkowe miejsce do przechowywania,
 • dobrze organizują całe wnętrze, jasno wyznaczając strefy i zapewniając w nim porządek.

Wady wieszaków złożonych:

 • zajmują dużo miejsca,
 • są droższe.

Podczas zakupu kieruj się jakością wykonania. Ilość haczyków dostosuj do liczby domowników, a wieszak montuj nie wyżej niż na wysokości 180 cm od podłogi.

nowoczesny wieszak ścienny w przedpokoju

Rodzaj przedpokoju, a dobór wieszaka

Jaki rodzaj wieszaka sprawdzi się w kawalerce, a jaki w przestronnym wejściu? Wszystko zależy od aranżacji pomieszczenia i jego wielkości.

 • Modele nowoczesne są nieco bardziej ekstrawaganckie od tradycyjnych. Zachwycają w przedpokoju stylową konstrukcją i pomysłową, ale minimalistyczną linią. Nie brakuje również wersji wyrazistych i bogato zdobionych. To misternie wykreowane produkty, które dekorują przedpokój niezwykłą geometrią, a wieszanie na nich odzieży jest tylko dodatkową korzyścią. Mogą to być napisy, gałęzie lub wizerunki zwierząt. Taki wieszak prezentuje głównie metalową odsłonę, ale nie brak w nim połączeń metalu z drewnem. Stal czy aluminium wprowadzają do wnętrza przedpokoju lekkość, dlatego takie wersje wieszaka będą dobrze wyglądać w pomieszczeniach małych, nowoczesnych, industrialnych i minimalistycznych.
 • Wersje klasyczne, drewniane wieszaki ocieplą chłodne tło przedpokoju i są głównie dedykowane tradycjonalistom. Wolnostojące nadają się do przestronnych korytarzy w stylu retro, wiejskim i skandynawskim. Klasyczne wieszaki mogą przypominać kształt drzewa lub typowy, pająkowaty. Drewniana płyta z haczykami to doskonały model dla mniejszych przedpokojów w bloku, w których liczy się każdy centymetr.
 • Wieszaki z tworzyw sztucznych są stosowane w przedpokoju rzadko. Stanowią najczęściej formę pojedynczych sztuk lub cienkich listew klejonych do ściany. Wieszaki do przedpokoju wykonane z tworzyw sztucznych prezentują lekkie, ciekawe formy, na przykład wspinających się po ścianie postaci lub niewielkich płyt ściennych. Zachwycają profilem i kolorem, dlatego najczęściej są używane w żłobkach i przedszkolach.
Modele wieszaków ściennych z oferty sklepu Edinos.pl

Jaki wieszak do przedpokoju w bloku będzie najkorzystniejszy? W małym i ciasnym pomieszczeniu bez okna sprawdzą się modele:

 • ścienne, które nie zabierają potrzebnej wnętrzu przestrzeni,
 • w postaci pojedynczych haczyków,
 • w formie niedługich listew,
 • lekko profilowane, których konstrukcja nie stanowi zabudowanej bryły i wpuszcza do środka sporo światła,
 • z metalu – to trwały wieszak, nadający małemu pomieszczeniu sporo lekkości.
wieszak wolnostojący w przedpokoju

W dużych i przestronnych przedpokojach dowolność aranżacji z wykorzystaniem wieszaka nie ma limitu. Możesz pozwolić sobie na rozbudowaną wersję lub model stojący, wszystko zależy od stylu wnętrza, które powinno nawiązywać w sposób spójny do reszty pomieszczeń domu. Przedpokój to Twoja wizytówka, więc warto tę przestrzeń dobrze zaplanować i wstawić do niej taki wieszak, który ją uporządkuje, zapewni komfort i w przyjazny sposób zaprosi do środka.