Styl wnętrza – jak dopasować go do swojej przestrzeni?

Styl wnętrza – jak dopasować go do swojej przestrzeni?

28 lutego 2023 0 przez Sonito

Czy w Twoim mieszkaniu dominują stare i zabytkowe meble, czy też proste i minimalistyczne szafki? Elementy wyposażenia wnętrza, jakie tworzą Twoją przestrzeń, mają określony charakter – kształt, kolor i surowiec. Ich cechy przesądzają o konkretnym stylu wnętrzarskim. Dowiedz się, jaki nurt wybrać i jak go zaakcentować, urządzając domową przestrzeń.

Historia designu rozpoczyna się od momentu, w którym ludzkość zaczęła szukać piękna w przedmiotach codziennego użytku. Charakterystyczną opowieść o stylu wnętrz można zacząć od baroku. Wtedy odnotowano działalność ebenistów – wybitnych artystów, którzy na piedestale postawili szczególną dekoracyjność mebli. Ich wygląd zmienił się jednak wraz z nadejściem rokoko, a potem silnie ewaluował w klasycyzmie. Zrezygnowano z przesadnej ozdobności na rzecz prostej symetrii, którą wzorowano na sztuce antycznej Grecji. Meble były nadal ważne, ale stały się częścią większego projektu.

Wygodne sofy z oferty sklepu Edinos.pl

Kolejny styl – art nouveau (secesja) – wyróżniał się już płynną, roślinno-zwierzęcą ornamentyką, ale dość szybko przerodził się w art-deco i postmodernizm. Współczesny design podkreśla już nie tylko piękno, ale również wyjątkowość. Wyposażenie wnętrz dobiera się dziś indywidualnie do potrzeb użytkowników. Oprócz szczególnych cech dekoracyjnych przestrzeń powinna cechować się także ergonomią i funkcjonalnością. 

Co to jest styl wnętrza?

Styl wnętrza to nic innego, jak zespół określonych cech pozwalający przyporządkować charakter pomieszczenia do określonej epoki, nurtu w kulturze lub twórcy. Wariantów aranżacji wnętrz jest wiele. W nowoczesnym projektowaniu część z nich dostaje własną nazwę, wywodząc się z eklektyzmu. Część dopiero powstanie podczas tworzenia nowych trendów. Jednak prawie każdy styl czerpie z poprzednich stuleci i dekad, nawet w niewielkim procencie.

Styl jest potrzebny wnętrzu – pomaga je wystylizować w określonym charakterze, tworząc w nim harmonię i uporządkowanie. Jest klamrą, która spina wszystkie dodatki i dekoracje w określonej estetyce. Współcześnie nie tylko dekoruje, ale także modeluje przestrzeń. Jak urządzić dom lub mieszkanie w określonym stylu? Pamiętaj o tym, żeby zachować spójność i nie łączyć ze sobą dwóch zupełnie odmiennych trendów. Nawet jeśli urządzasz nowoczesne wnętrze w eklektycznym nurcie, powinno ono eksponować pewną powtarzalność i równowagę.

Styl rustykalny we wnętrzu

Rodzaje najpopularniejszych stylów wnętrzarskich

Stylów wnętrzarskich jest tak dużo, że nie sposób wszystkich wymienić, dlatego warto skupić się tylko na kilku wybranych, które aktualnie są popularne. Jako sprawdzone dekoracje wracają co kilka lat do wnętrz w nowej, odświeżonej formie.

Rustykalny styl tworzą drewniane podłogi i masywne meble. Nurt charakteryzuje się spokojną, naturalną kolorystyką i prostymi formami. Do wnętrz w tym trendzie zazwyczaj pasują duże okna, szerokie belki stropowe i duży stół jadalny. Rustykalny styl jest przytulny i swojski, tworzony w zgodzie z naturą. Prezentuje drewniane meble, ręcznie plecione chodniki, serwety i ludowe rzemiosło. To nurt dla ludzi, którzy szukają komfortu, wiejskiej stabilności i wyciszenia.

Skandynawski styl wyróżnia przede wszystkim prostota, lekkość i naturalność, które przynoszą komfort mieszkańcom. Drewno, kamienie naturalne, szkło, ceramika – każdy z tych materiałów może być użyty w aranżacji skandynawskiej, która emanuje spokojem. Trend obfituje w wiele funkcjonalnych rozwiązań. Są to jasne, białe i szare wnętrza, dużo naturalnego drewna, sklejek oraz tkanin (len lub bawełna). Skandynawską aranżację poleca się osobom szukającym przytulności. Idealnie sprawdza się w przypadku rodzin z dziećmi.

Nowoczesny salon urządzony w stylu skandynawskim

Industrialny styl wymaga odwagi – inspirowany jest wyglądem starych hal i fabryk. Budzi sporo emocji, ale ma tysiące miłośników na całym świecie. We wnętrzu industrializm wyróżnia się elementami konstrukcyjnymi – tworzą go belki, szyny, widoczne okablowania i przewody. Paletę barw obejmują głównie odcienie szarości, bieli i czerni. Dodatki industrialne to miedziane, metalowe, drewniane i skórzane meble oraz dekoracje. Widoczne są duże lampy i oświetlenie jak z fabryki. Nie brak też betonowych powierzchni. To trend dla tych, którzy potrzebują więcej przestrzeni i lubią surowy klimat. Korzystają się niego głównie single i mężczyźni.

Vintage to styl prezentujący postarzałe przedmioty – oryginalne meble z lat 50., 60. i 70. czy dekoracje sprzed dekad. W takich wnętrzach można znaleźć tapety i tkaniny z kwiatowymi motywami. Im bardziej matowe, postarzane i popękane, tym lepiej. Wzorzyste tkaniny wyglądają na wyblakłe. Preferowane są spokojne, dyskretne kolory – biel, beż, popielaty róż, jasny błękit, zieleń i brąz. Vintage to swobodny styl, który pozwala w pełni pokazać swój gust i szacunek do historii. Styl vintage jest dla tych, którzy cenią tradycję, sentymentalizm i romantyzm.

Nowoczesny salon w stylu industrialnym

Glamour to pełen przepychu styl, kojarzący się z wnętrzami milionerów i gwiazd Hollywood. Żeby wykreować taki aranż, istotne jest poczucie proporcji. Luksus może mieć wiele interpretacji i występuje jako fuzja stylów nowoczesnego, retro i klasycznego. Pomieszczenia dopełniają kosztowne meble, wykończone na wysoki połysk oraz błyszczące dekoracje.

Paleta barw obejmuje głównie biel, czerń, złoto i srebro. Obowiązkowe są pałacowe żyrandole, szklane powierzchnie i sporo luster w ozdobnych ramach. We wnętrzach urządzonych w stylu glamour na ścianach spotyka się sztukaterię, a siedziska są wykonane ze skóry lub pikowanego weluru. To trend dla fanów wyszukanych dodatków, osób kochających wyrazistą elegancję i dostojność.

Minimalizm to ulubiony styl perfekcjonistów. Charakteryzuje przestronne wnętrza, wolne od niepotrzebnych przedmiotów i detali. Tworząc minimalistyczny nurt, trzeba wyczuć subtelną różnicę między ascezą a funkcjonalnością. Pomieszczenia w tym stylu niekoniecznie są puste, ale maksymalnie dostosowane do potrzeb użytkownika, z wykorzystaniem możliwie najmniejszej liczby przedmiotów wysokiej jakości. Minimalizm cechuje rzetelność, prostota, ergonomia i lekkość. Paleta barw jest neutralna, spokojna i harmonijna, a dopełnieniem są ascetyczne formy, brak wzorów i ozdób oraz znośna sterylność. To nurt dla osób kochających porządek i nowoczesność.

Styl art-deco w salonie

W trendach sięga się po różne odmiany luksusu np. art-deco, styl nowojorski i new hampton. Surowy industrializm można zmiękczyć nieco loftowym charakterem wnętrza, a ciemne pokoje w tradycyjnym stylu zastąpić klasycznymi, z jasnymi elementami nawiązującymi do detali secesyjnych. Warto też zdecydować się na prowansalską lub angielską sielskość.

Do nowoczesnych wnętrz coraz bardziej przenika natura, tworząca pomieszczenia eko i boho. Widać też wyraźne inspiracje stylami, które są kompilacją dwóch różnych trendów, np. japandi i french modern. Ciekawie na tym tle wypada też eklektyzm i awangarda. Z najnowszych trendów wyraźny jest kierunek ku skandynawskiej i minimalistycznej prostocie.

Nowoczesne żyrandole z oferty sklepu Edinos.pl

Jak wybrać styl wnętrza?

Żeby podjąć decyzję o tym, w jakim stylu urządzisz swoje mieszkanie, należy wziąć pod uwagę charakter wnętrz. Czy są one duże, czy małe? Jaki panuje w nich stopień naturalnego nasłonecznienia? Ogromny wpływ na wybór mają osobiste preferencje – każde wnętrze powinno wyrażać Twoje zamiłowania, pasje i zachwyty. Poza tym musi być funkcjonalne i dostosowane do potrzeb domowników.

Do małych mieszkań w bloku warto wybrać aranżacje, które rozświetlają i optycznie powiększają. Odpowiedni będzie prosty styl skandynawski z białymi meblami i jasnymi elementami z drewna. Możesz też wybrać minimalizm, maksymalnie otwierając małą przestrzeń, a nawet nowoczesną i utemperowaną w dodatkach odsłonę glamour, z błyszczącymi elementami, które wprowadzą do małego metrażu więcej światła.

Nowoczesny styl wnętrza

Wysokie i kilkukondygnacyjne pomieszczenia zaadaptuj tak, jak Ci w duszy gra – stwórz w nich pałacowe przestrzenie, z wiszącymi żyrandolami i bogato zdobionymi meblami albo zaaranżuj industrialny klimat. Jeśli tylko lubisz surowość i prostotę, taki styl celująco zda egzamin.

Duże mieszkania czy domy wymagają spójności – każde pomieszczenie powinno coś ze sobą łączyć – kolor, faktura lub dodatki. Styl przewodni trzeba tak zaadaptować, żeby dało się go dostrzec w każdym wnętrzu, jednak wcale nie musisz kreować jednorodnych pokojów. Hitem obecnych trendów jest łączenie różnych stylów. Główną bazą może być skandynawski trend, ale uzupełniony japońskimi dodatkami lub industrialny, ocieplony sielskimi dekoracjami boho.

Style wnętrzarskie – jak je łączyć?

Skąd wziął się pomysł na mieszanie różnych trendów? Dzisiejsze wnętrze ma się wyróżniać, dlatego nie tworzy się katalogowych i przewidywalnych aranżacji. Modne są autorskie projekty, będące wypadkową wielu połączeń. Wszystko jednak powinno być ze sobą spójne i tworzyć jeden obraz. Pomieszczenia mogą emanować różną atmosferą, ale zachowywać elementy wspólne.

Modern french w salonie

Jak wybrać styl wnętrza? Po pierwsze, przemyśl, jakie nurty chcesz połączyć i który z nich ma dominować. Po drugie weź pod uwagę swoje potrzeby i własne poczucie estetyki. To ważne, ponieważ udane realizacje zawsze zawierają osobisty element i wspólny mianownik. Tworząc ciekawy miszmasz, pamiętaj o tym, żeby:

  • konsekwentne korzystać z koloru – harmonizuj wnętrza, powtarzając w nich tę samą paletę barw,
  • zachować zdrowy balans – nie przytłocz pomieszczeń nadmierną ilością dodatków oraz dokładnie sprawdź, jaki układ mebli najlepiej się prezentuje,
  • wykorzystać przedmioty do tworzenia stylistycznej równowagi – meble na nóżkach wydają się lżejsze, a jasne i proste fronty optycznie powiększają; masywne sofy do ziemi wizualnie pomniejszają przestrzeń, podobnie jak ciemne odcienie czy meble ustawione w jednym miejscu,
  • unikać schematów – nie twórz aranżacji ze zdjęć, możesz się inspirować, ale design dostosuj do charakteru swojego wnętrza,
  • używać kontrastów – są doskonałe do modelowania i wprowadzania balansu oraz eleganckie, szczególnie biel z czernią,
  • unikać błędów i stosować zasady – stylistyka aranżacyjnego miksu pozwala zestawić dwa kolory drewna w jednym pomieszczeniu, ale na tym poprzestań; jeśli we wnętrzu pojawiły się meble stare i nowe, ogranicz paletę kolorystyczną do dwóch, trzech barw i nie mieszaj ze sobą odcieni zimnych z ciepłymi.
Nowoczesny styl japandi w salonie

Tworząc aranżacje, kieruj się tym, co lubisz. Odpowiedz sobie na następujące pytania:

  • Jakimi przedmiotami wolę się otaczać?
  • Jakie preferuję kolory?
  • Czego nie akceptuję we wnętrzu?
  • Jakie są moje wartości?

Jeśli chcesz chronić przyrodę, prawdopodobnie zrezygnujesz z plastikowych dodatków. Nie lubisz wyrzucać starych przedmiotów? Odrestauruj je i ulokuj w aranżacji wabi sabi lub shabby chic. Mieszkanie nie będzie miało stylu, jeśli zastosujesz w nim zbyt dużo kolorów, pomieszasz wiele odmian drewna (w nurcie klasycznym jest to niedopuszczalne) i wprowadzisz za dużo dekoracji. Złe oświetlenie, duża jaskrawość i niefunkcjonalny układ także oznaczają brak stylu we wnętrzu.

Nowe trendy w łączeniu stylów wnętrzarskich

Jak zatem wybrać styl wnętrza, by w aranżacji uchwycić swoje „ja”? Korzystaj ze sprawdzonych połączeń, które zawsze możesz własnoręcznie podpisać poprzez umieszczenie we wnętrzu swoich ulubionych dodatków. Oto najmodniejsze połączenia.

Styl industrialny i boho – w oszczędny wystrój wkomponuj tylko kilka sielskich elementów, które ożywią wnętrze i wniosą do niego trochę ciepła. Boho loft mogą wyróżniać afrykańskie ornamenty, dywany z frędzlami i kilka wzorzystych poduszek. Odpowiednia będzie również drewniana figurka egzotycznego ptaka albo obraz przedstawiający tropikalny las. Warto też pomyśleć o wyplatanych z rattanu koszach i fotelu. Przywołają w industrialnej aranżacji charakterystyczny dla boho wakacyjny klimat i odejmą nieco powagi prostym, metalowo-drewnianym meblom.

Nowoczesne dywany z oferty sklepu Edinos.pl

Styl skandynawski i loftowy – takie wnętrze może zdobić industrialna cegła, ale w białym kolorze. Korzystaj z otwartej przestrzeni, dlatego lepiej salon połączyć z kuchnią i wyposażyć przestrzeń, w białe meble. Jako ścianki można zastosować szklane luksfery lub metalową siatkę w czarnym kolorze, charakterystyczną dla industrializmu. Podobnie zresztą jak metalowe lampy.

Styl boho i japandi – boho ożywia dodatkami, dlatego jego elementy stanowią dobry duet do połączeń. W takim zestawie warto wykorzystać naturalne dekoracje zaczerpnięte z sielskiego nurtu – żywe rośliny zielone i naturalne surowce – bambusowe osłonki do kwiatów, ratanowe klosze lamp czy makramy. Zaprezentuj je w umiarkowanym stylu japandi, który wyróżnia prostota, jasność kolorów i niezwykła harmonia.

French modern – to połączenie nowoczesnego minimalizmu i francuskiego szyku, czyli dueteklektycznej klasyki i oszczędnej dekoracji. Wnętrze jest eleganckie, jasne i niezwykle harmonijne. Na ścianach można znaleźć białą sztukaterię, dopełnioną meblami i dodatkami mającymi nowoczesny charakter.

Jeżeli zastanawiasz się, jaki wybrać styl do wnętrza, weź pod uwagę, że:

  • pomieszczenia powinny mieć określony charakter, żeby prezentować uporządkowaną i spójną przestrzeń,
  • dobra aranżacja uwzględnia preferencje i upodobania domowników,
  • mieszkanie nie musi być w jednym stylu, ale należy wybrać taki, który będzie dominował,
  • w małych przestrzeniach warto wykorzystać jasny styl skandynawski, uproszczony glamour i surowy industrializm,
  • łącz style, by podkreślić własne koncepcje i pomysły,
  • zestawiając dwa nurty, należy zachować umiar w dekoracjach i kolorach oraz zawsze szukać stylistycznej równowagi.
Styl minimalistyczny w salonie

„Dobry design nie jest kwestią bogactwa ani tym bardziej szyku czy najnowszej mody. Nie chodzi w nim o nowatorstwo dla samego nowatorstwa, ale o tworzenie produktów, które najlepiej zaspokoją ludzkie potrzeby – praktyczne, uczciwe, trwałe i piękne przedmioty używane i oglądane na co dzień”.

Myśl Anthoniego Bertrama doskonale naświetla obraz perfekcyjnie stworzonej stylistyki wnętrz. Oprócz aspektu dekoracyjnego należy przede wszystkim pamiętać o funkcjonalności. Wtedy będziesz mieszkał w pięknym domu, dostosowanym tylko do Twoich potrzeb.