Łazienka w stylu loft – sprytne pomysły na tematyczną aranżację
26 października 2021Loftowe przestrzenie zawładnęły światem wnętrz — z jednej strony surowe, z drugiej niepowtarzalne. Dedykowane przede wszystkim dużym powierzchniom, z powodzeniem mogą być przeniesione na zdecydowanie mniejszy metraż. W wersji mini są równie atrakcyjne, a może jeszcze bardziej intrygujące? Z pewnością są propozycją dla osób odważnych z duszą indywidualisty, takich, którzy nie boją się wyjść poza grzeczny, konwencjonalny szablon — bo w istocie potrzeba szczypty szaleństwa, by z tradycyjnej łazienki zrobić nieco przemysłową, która będzie zaskoczeniem dla wszystkich.
Popularność loftowych aranżacji — ciągle na szczycie!
Z pozoru trudno zrozumieć fenomen popularności stylu aranżacyjnego, który swój początek ma w latach 50. ubiegłego wieku. Inspirowany wyglądem hal przemysłowych, styl industrialny nie wydaje się przytulny. W bliższym ujęciu jest to styl na tyle uniwersalny, że pozwala na zaadaptowanie go do wielu rodzaju wnętrz — nie tylko tych, które charakteryzują się wysokim stropem, dużymi oknami i imponującym metrażem. Sięgnięcie do pierwowzoru umożliwia stworzenie własnej koncepcji i na jej postawie na wykonanie wizualizacji będącej odzwierciedleniem indywidualnych potrzeb w korelacji do głównych założeń. I te właśnie elementy są nieocenionym atutem, dla którego tak chętnie porzucamy przewidywalny klasycyzm czy prosty minimalizm.
Loftowa łazienka jest niczym obraz namalowany przez nas samych, jest miejscem, w którym wyrażone zostaje nasze indywidualne poczucie sztuki
Wnętrze łazienki industrialnej jest swego rodzaju tyglem, w którym mieszają się różne inne style z naszymi koncepcjami. Nie bez znaczenia jest fakt, że nie ma tutaj sztywno wyznaczonych zasad dotyczących dodatków aranżacyjnych. We wnętrzu łazienki możemy więc wykorzystać stare, znalezione we własnych zasobach rzeczy, które nie muszą spełniać dokładnie tej samej roli, np. metalowe wiadro może stać się oprawą świetlną lub koszem na pranie, a metalowa drabina doskonale zastąpi wieszaki na ręczniki. Możliwości jest tak wiele, że trudno je wymieniać, w każdym razie rodzą się one z osobistej wrażliwości i kreatywności — stąd już tylko krok do przekucia pomysłu na rzeczywistość. A więc do dzieła!
Od pomysłu do własnej łazienki w stylu loft — garść cennych uwag na start
Żeby prosta, niejednokrotnie nudna i klasyczna łazienka mogła nabrać rumieńców i stać się loftową trzeba zrozumieć styl industrialny i stworzyć na jego zasadach fundament do własnej aranżacji. Wcześniej pisaliśmy o tym, że śmiało można łączyć kilka stylów, ale uwaga, nie mogą one być dobierane bez pomysłu (stworzymy prawdziwy misz -masz), ani też nie mogą być dominujące. Innymi słowy, każdy styl, inny niż loftowy, może być dodatkiem biżuteryjnym współgrającym z naszą koncepcją artystyczną.
W uproszczeniu loft to:
- otwarta przestrzeń
- dużo światła
- doskonały przepływ światła, zadbanie o odbicie promieni
- beton, cegła, nadszarpnięte czasem drewno (może być imitowane na stare)
- widoczne instalacje wodne, kable itp. (rury, ale o tym później)
- odcienie betonowej szarości, czarny mat, antracyt, nienarzucające się srebro, miedź
- jaśniejsze odcienie szarości, złamana biel
- mocniejsze akcenty np. przybrudzona ceglana czerwień
- proste formy rodem z fabryki
- wykorzystanie „staroci” z warsztatu (propozycja dla prawdziwych dusz artystycznych
Filarem koncepcji powinno być przywołanie przemysłowego charakteru hali z jej eklektycznym wyrazem i niecodziennymi, ale całkowicie praktycznymi rozwiązaniami.
Mała łazienka w stylu loft — to możliwe!
Naturalną przestrzenią do loftów są duże metraże i taka łazienka jest po prostu marzeniem wielu — niestety w rodzimych warunkach zazwyczaj nieosiągalnym. W dużej łazience znajdziemy wysokie wnętrze, pokaźnych rozmiarów okno i na tyle przestrzeni, by wydzielić osobne stanowiska na dwie misy umywalkowe, wolnostojącą wannę i niezabudowany prysznic. W małej łazience z czegoś musimy zrezygnować, ale nie oznacza to bynajmniej, że nie uzyskamy pożądanego efektu.
Remontując mniejsze pomieszczenie, zwróćmy uwagę, by dostosować je do koronnych wymagań. Tam, gdzie mamy możliwość powiększmy otwór okienny, a jeśli to jest niemożliwe, zrezygnujmy z firanek na rzecz prostych rolet lub żaluzji i postawmy na jaśniejszą kolorystykę wykończeniową oraz na lustra i punkty świetlne. Wymieniając stolarkę okienną, zadbajmy o najwęższe ramy, a tak gdzie to możliwe zastosujmy stałoszklenia i tzw. otwierane świetliki. Mieszkania w starym budownictwie zazwyczaj mają belki naprogowe, które w myśl nowoczesnych wystrojów były skrzętnie zakrywane. Odwracając to działanie w naturalny sposób robimy krok do uzyskania charakteru loftowego wnętrza.
Dusza wnętrz industrialnych zazwyczaj ukryta została pod nowoczesnym sznytem uniwersalności — odkryj ją i ciesz się unikatowym klimatem
Kolejną sprawą jest wysokość wnętrza łazienki. O ile trudno ją zmienić — przecież nie przebijemy się do sąsiada — o tyle musimy zrezygnować z podwieszanych sufitów i wszystkiego, co zaburza ich przestrzeń i optycznie je obniża. W dużych łazienkach takie zabiegi są równie pożądane i warto z nich skorzystać, by móc cieszyć się prawdziwym, industrialnym stylem. Na podłodze zdecydowanie likwidujemy wszelkiego rodzaju przeszkody, murki w kabinach prysznicowych już dawno nie są potrzebne, podobnie jak progi drzwiowe. Na tym etapie warto przemyśleć koncepcję ogrzewania. W łazienkach o większym metrażu możemy skorzystać z jednej z propozycji grzejników industrialnych (tzw. żeber), natomiast w mniejszych zdecydowanie postawmy na ogrzewanie podłogowe — niewidoczne, skuteczne i oszczędzające miejsce.
Glazura, armatura i pozostałe wyposażenie łazienkowe
Wbrew pozorom ściany w łazienkach loft to festiwal możliwości. Możemy sięgnąć po beton architektoniczny — chociaż z uwagi na rozmiary płyt jest to rozwiązanie, które jest zdecydowanie rekomendowane w większych pomieszczeniach — decydując się na wodoodporny mikrocement, który możemy zastosować również pod prysznicem. Alternatywą dla głównego rozwiązania są płytki ceramiczne imitujące beton, a także wodoodporny klinkier inspirowany starą cegłą. Przewagą kolekcji płytek nad betonem architektonicznym jest ich różnorodność rozmiarowa, która pozwoli na dopasowanie właściwej do metrażu łazienki — nie możemy bowiem zapominać, że duże formy zmniejszają optycznie przestrzeń. Ponadto zdecydowanie łatwiej poradzimy sobie z doborem kolorystyki współgrającej z ilością naturalnego światła (jaśniejsze szarości do ciemniejszych pomieszczeń).
Drewniane dodatki wykończeniowe ocieplą i złagodzą przemysłowy charakter wnętrza i mogą dyskretnie wydzielić poszczególne strefy. Fakturowe płytki drewnopodobne sprawdzą się na podłodze lub na wybranych elementach ścian łazienki w formie akcentu przełamującego betonową przestrzeń. Drewniany blat o nieregularnych krawędziach będzie doskonale współgrał z surową armaturą. Idąc krok dalej w industrialnej aranżacji łazienki, można przemyśleć inspirowane plamami oleju na metalu detalach tj. glazura czy płytki betonowe. Połączenie połysku z ciekawą i nieregularną kolorystyką zdecydowanie podkreśli indywidualny wymiar wnętrza.
Wszelkiego rodzaju instalacje łazienkowe muszą być odpowiednio przemyślane. Pisząc o widocznych rurach, nie mieliśmy na myśli braku wykończeń, ale zmyślne zaaranżowanie łazienki, w której albo odsłonimy część rurek (jeśli są miedziane), albo pomalujemy stary kaloryfer na czarny mat lub sięgniemy po syfony, które wyglądają jak z ubiegłego wieku. Możemy wybrać wieszak lub kaloryfer z miedzianych rurek, nawiązując w ten sposób do przemysłowego wykończenia hal produkcyjnych. Wykonując instalację naścienną (szalenie modną), pamiętajmy, że bezwzględnie musi ona być odpowiednio zaizolowana i dostosowana do wilgotnych warunków. Urządzenia, które wybieramy muszą charakteryzować się stopniem ochrony IPXXB lub IP2X.
Armatura loftowa w łazience to temat rzeka i tak naprawdę wiele zależy od naszych upodobań, intuicji i zamysłu. Zrezygnujmy z zamkniętej kabiny prysznicowej na rzecz otwartej, oddzielonej od reszty łazienki co najwyższej szkłem. Proste kształty armatury to filar dalszych wyborów. Niekoniecznie musimy kupować białe umywalki — hitem są te w odcieniach szarości, prostokątne i kwadratowe. Nie bójmy się sanitariatów wglądających jakby były wydrążone w kamieniu! Uzupełnieniem ceramiki jest stylizowana armatura w wielu kolorach — te powinny współgrać z innymi dodatkami np. miedziany kran koresponduje z syfonem, koszem na pranie, ramkami luster , które również zostały wykonane z miedzi.
Stawiacie na surowość wnętrza? Super, ale dbając o przytulność, przełamcie ją podłogą typu heksagon i kontrastowymi małymi dodatkami.
Cicha zasada — konsekwencja
Loft to otwarty na różnorodność umysł, ale też spory porządek w tym pozornym bałaganie, dlatego koniecznie należy być konsekwentnym. Otwarta przestrzeń to brak żyrandolów na rzecz prostych opraw świetlnych, to także rezygnacja z tradycyjnych wieszaków i wybranie prostych rodem z fabrycznej łaźni. Decydując się na srebrne i matowe dodatki, konsekwentnie trzymajmy się tej zasady i ewentualnie przełamujmy ją kilkoma drobiazgami ocieplającymi.
Bezpiecznym mariażem dla loftu jest minimalizm