Jak zaprojektować i urządzić garderobę na poddaszu?

Jak zaprojektować i urządzić garderobę na poddaszu?

17 listopada 2021 0 przez Sonito

Zagospodarowanie poddasza to wyzwanie, ponieważ skosy utrudniają adaptację miejsca. Okazuje się, że odpowiednie zaplanowanie pozwala wykorzystać przestrzeń pod dachem jako pojemną i funkcjonalną garderobę. Przekonaj się, że taki pomysł to strzał w dziesiątkę.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co należy uwzględnić w planowaniu garderoby na poddaszu?
 • Jakie meble dobrać do garderoby ze skosami?
 • Garderoba bez skosów w osobnym pomieszczeniu
 • Jak zagospodarować małą garderobę na poddaszu?

Garderoba na poddaszu – ważne aspekty planowania

wnętrze garderoby
Garderoba to w zasadzie jedyna strefa, która pozwala na maksymalne wykorzystanie poddasza. Można sprytnie umieścić i zaaranżować garderobę nawet pod niskim skosem.

Planując takie miejsce pod dachem, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

 • stawiaj na zabudowy modułowe, dostosowane w indywidualny sposób do rozmiarów Twojego poddasza; taki wybór poprawia ergonomię miejsca i pozwala na optymalne dopasowanie mebli do specyfiki przestrzeni, zwłaszcza na poddaszu ze skosami
 • dobrze wymierz wysokości, zwłaszcza pod skosami; przy bardzo niskim kącie możesz zaplanować wstawienie niskich komód lub zaprojektować we wnętrzu garderoby małe schowki, choćby na buty,
 • dobierz odpowiednie drzwi do szaf; przesuwane są lepsze, nie zajmują dużo miejsca i są wygodne; pamiętaj o wyborze frontów wysoko jakościowych, tak, by po kilku latach nie wymieniać ich z powodu korozji;
 • zaplanuj system wentylacyjny dla garderoby; przy zbyt dużej wilgoci na poddaszu ubrania mogą pleśnieć; stosuj okna z nawiewnikami i kratki wentylacyjne, dzięki temu unikniesz nieprzyjemnego zapachu,
 • dopasuj system oświetlenia; w przypadku garderoby zlokalizowanej na poddaszu nie wystarczy jedna, centralna lampa, musisz pomyśleć również o oświetleniu szaf; idealnie sprawdzą się lampki automatyczne zapalane wewnątrz mebli; egzamin dobrze zdadzą także ledowe paski umieszczone wzdłuż krawędzi szaf.

Poddasze ze skosami, czyli jak dobrać i rozmieścić meble w garderobie?

duża garderoba z półkami, szufladami i lustrem
Urządzając garderobę pod dachem z wykorzystaniem skosów, najrozsądniej jest zamówić meble na wymiar. Szafki będą wtedy pasować do wysokości i maksymalnie wykorzystasz tę trudną przestrzeń.

Decydując się na meble pod wymiar, pamiętaj o praktycznym rozplanowaniu wieszaków i szaf. Dłuższe ściany poddasza wykorzystuj na powieszenie sukienek i płaszczy. Najlepiej, gdy drążki wiszą około 1,5 m od podłogi. Aby ubrania nie gniotły się, głębokość szafy w garderobie powinna wynosić 60 cm, a przy zamkniętych modelach co najmniej 55 cm. Półki spełnią dobrze swoje zadanie, jeśli ich rozstaw będzie wynosił około 30 cm. W projektowaniu mebli do garderoby znajdującej się na poddaszu weź pod uwagę to, co będzie w nich przechowywane. Wysokość garderobianych półek na poddasze, w zależności od tego, co będzie w nich przechowywane, powinna wynosić:

 • długie płaszcze, sukienki, garnitury – wysokość pomiędzy 150-170 cm,
 • krótsze kurtki, marynarki, bluzy, koszule, bluzki – wysokość minimalna 120 cm,
 • walizki, poskładane w kostkę swetry, ręczniki, tekstylia – wysokość co najmniej 30 cm,
 • buty – wysokość około 20 cm.

To, co bardzo przydaje się w garderobianych meblach to pudełka na tekstylia i buty, wiklinowe lub materiałowe kosze, organizery oraz lustra i toaletki.

Nowoczesne toaletki z oferty sklepu Edinos.pl

Praktycznymi rozwiązaniami w meblach na poddaszu są:

 • szafy z przesuwnymi drzwiami,
 • komody z dużą ilością szuflad,
 • przeszklone pojemniki na biżuterię,
 • półki nad wieszakami, które można wykorzystać na kapelusze i walizki,
 • teleskopowe systemy zawieszania, które pozwalają na dostosowanie wieszaków i półek w szafie do potrzeb garderoby.

W przestronnej garderobie nie zapomnij o trzech istotnych akcesoriach: drabince, lustrze i pufie. Wtedy łatwiej będzie Ci sięgnąć po odzież oraz wygodniej ją zestawić i przymierzyć.

Garderoba na poddaszu bez skosów, w osobnym pomieszczeniu

odzież we wnętrzu garderoby
W przestrzeni bez skosów możesz pozwolić sobie na zakup gotowych systemów garderobianych, jednak trudniej będzie znaleźć takie, które idealnie pasują do rozmiarów wnętrza.

Garderobę bez skosów umożliwi osobne wytyczenie zupełnie oddzielnego pomieszczenia, w którym łatwiej będzie Ci zagospodarować meble. W takiej opcji możesz wstawić gotowe meble, które są tańszą opcją. Decydując się na wydzielenie osobnego wnętrza na garderobę pod dachem, musisz wziąć pod uwagę postawienie na poddaszu ścianek działowych. Buduj lekkie ścianki, najlepiej z aluminiowych profili mocowanych do ścian i z płyt kartonowo – gipsowych. W miejscu centralnym wstaw łóżko i meble kreując sypialnię. Garderobę oddziel drzwiami. Mogą to być klasyczne drzwi przesuwne, za którymi garderoba jest ukryta lub przeszklone, które stworzą efekt przestronności i trójwymiarowości. Cienką ścianę możesz wytapetować, nadając wnętrzu spójnego charakteru. Pamiętaj, by stylistyka sypialni i garderoby współgrała ze sobą.

garderoba w oddzielnym pomieszczeniu
W osobno wydzielonym pomieszczeniu na poddaszu, w którym łączysz sferę wypoczynkową z garderobianą, warto postarać się o ścianki działowe, parawanowe lub przeszklone drzwi. Dzięki temu oddzielisz te dwa pomieszczenia, a wnętrze uniknie chaosu i zachowa organizacyjny porządek.

Strefę garderobianą możesz najłatwiej oddzielić parawanami, które możesz dodatkowo wykorzystać jako sposób na podkreślenie charakteru aranżacji. Zadbaj o odpowiednią kolorystykę. Na poddaszu, w którym mało jest okien, idealnie sprawdzą się jasne style skandynawskie. Postaw wtedy na białą podłogę i ściany, wykorzystaj sufitowe belki. Jasne barwy wydłużą optycznie pomieszczenie. Na poddaszu sprawdzą się też intensywne kolory słońca – żółty i pomarańczowy, ale nie maluj nimi skosów, tylko podłużne ściany.

duża garderoba w oddzielnym pomieszczeniu
Jeżeli korzystasz z gotowych systemów meblowych, pamiętaj, że najlepiej sprawdzi się ich ustawienie w porządku malejącym. Zacznij budować meblościankę w najwyższym miejscu poddasza od szaf, komód, a pod skosem zakończ ją niską szafką. W ten sposób optymalnie wykorzystasz przestrzeń.

Mała garderoba na poddaszu, czyli jak dobrze zagospodarować miejsce

Nawet małe miejsce może być funkcjonalne. Musisz tylko odpowiednio wykorzystać dostępność przestrzeni na poddaszu. Wystarczy, że wstawisz pojemną szafę pod wymiar i metalowy stelaż na wieszaki. Kilka regałów z otwartymi półkami i komoda ze sporą ilością szuflad wystarczą, by zorganizować niewielką, ale dobrze funkcjonalną garderobę.

Oryginalne komody z asortymentu sklepu meblowego Edinos.pl

W garderobie na poddaszu duże znaczenie ma ilość okien w dachu. Nawet jedno okno to już coś – dostarcza naturalne oświetlenie i można swobodnie przewietrzyć wnętrze.

W garderobie bez okna musisz zastosować kilka trików, by oświetlić pomieszczenie:

 • postaw na meble konstruowane pod wymiar,
 • zrezygnuj z ciemnych kolorów ścian i podłóg, zamiast nich stosuj biel i beż,
 • wybierz proste, jasne i błyszczące fronty, które odbiją sztuczne oświetlenie,
 • wnętrze szaf, regałów i szuflad musi mieć automatyczne oświetlenie, które uruchamia się poprzez ich otworzenie,
 • centralna lampa powinna mieć kilka, regulowanych źródeł światła o naturalnej barwie (ciepła dodatkowo przyciemnia)
 • korzystaj z bocznych kinkietów i ledowych taśm przypodłogowych.
Modne kinkiety z asortymentu sklepu Edinos.pl .

Garderoba na poddaszu pozwala zaoszczędzić sporą ilość miejsca w użytkowej części domu. Dobrze zorganizowana staje się wysoko ergonomicznym pomieszczeniem, które porządkuje odzież i bibeloty, ułatwia ich przechowywanie, a tym samym pomaga w kreowaniu codziennych stylizacji. Tak, jak w każdym pomieszczeniu musisz dbać w niej o ład i porządek.