Jak zaprojektować i urządzić garderobę na poddaszu?

Jak zaprojektować i urządzić garderobę na poddaszu?

17 listopada 2021 0 przez Sonito

Zagospodarowanie poddasza to wyzwanie, ponieważ skosy utrudniają adaptację miejsca. Okazuje się, że odpowiednie zaplanowanie pozwala wykorzystać przestrzeń pod dachem jako pojemną i funkcjonalną garderobę. Przekonaj się, że taki pomysł to strzał w dziesiątkę.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co należy uwzględnić w planowaniu garderoby na poddaszu?
  • Jakie meble dobrać do garderoby ze skosami?
  • Garderoba bez skosów w osobnym pomieszczeniu
  • Jak zagospodarować małą garderobę na poddaszu?

Garderoba to w zasadzie jedyna strefa, która pozwala na maksymalne wykorzystanie poddasza. W zależności od dostępnej przestrzeni może to być duże lub małe wnętrze. Spadzisty kształt dachu sprawia, że często przechowalnia ma skosy, choć nie jest to regułą albo stanowi część zaadoptowanej pod dachem sypialni.

Garderoba na poddaszu – ważne aspekty planowania

wnętrze garderoby
Projekt garderoby na poddaszu powinien uwzględniać całą charakterystykę wnętrza. To nie jest łatwe do aranżacji pomieszczenie – odsłania spady i wnęki, dlatego część powierzchni użytkowej będzie wyłączona z użytkowania. Pamiętaj, że poddasze to miejsce, w którym latem temperatura jest znacznie wyższa niż w innych częściach domu. Obowiązkowy więc będzie system wentylacyjny. Z kolei zimą przestrzeń należy chronić przed zimnem i wilgocią – brak ocieplenia może spowodować gromadzenie się wilgoci i w konsekwencji zapleśnienie ubrań.

Po jaki więc projekt garderoby na poddaszu sięgać, by spełniała Twoje potrzeby? Możesz wybrać najłatwiejszy sposób z możliwych i wstawić tam po prostu szafę, jednak nie wykorzystasz potencjału, jakie oferuje to wnętrze. Najważniejszą częścią jest planowanie – przemyślany plan garderoby na poddaszu pomoże Ci wykreować taką przechowalnię, która będzie zachwycać stylem i praktycznością. Klasyczny strych możesz zamienić w garderobę jak ze snu. O wyglądzie będą decydować trzy rzeczy: budżet, jakim dysponujesz, dobry projekt garderoby i Twoja kreatywność.

Planując takie miejsce pod dachem, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • stawiaj na zabudowy modułowe, dostosowane w indywidualny sposób do rozmiarów Twojego poddasza; taki wybór poprawia ergonomię miejsca i pozwala na optymalne dopasowanie mebli do specyfiki przestrzeni, zwłaszcza na poddaszu ze skosami
  • dobrze wymierz wysokości, zwłaszcza pod skosami; przy bardzo niskim kącie możesz zaplanować wstawienie niskich komód lub zaprojektować we wnętrzu garderoby małe schowki, choćby na buty,
  • dobierz odpowiednie drzwi do szaf; przesuwane są lepsze, nie zajmują dużo miejsca i są wygodne; pamiętaj o wyborze frontów wysoko jakościowych, tak, by po kilku latach nie wymieniać ich z powodu korozji;
  • zaplanuj system wentylacyjny dla garderoby; przy zbyt dużej wilgoci na poddaszu ubrania mogą pleśnieć; stosuj okna z nawiewnikami i kratki wentylacyjne, dzięki temu unikniesz nieprzyjemnego zapachu,
  • dopasuj system oświetlenia; w przypadku garderoby zlokalizowanej na poddaszu nie wystarczy jedna, centralna lampa, musisz pomyśleć również o oświetleniu szaf; idealnie sprawdzą się lampki automatyczne zapalane wewnątrz mebli; egzamin dobrze zdadzą także ledowe paski umieszczone wzdłuż krawędzi szaf.

Projekt garderoby na poddaszu możesz zlecić specjaliście, jednak planowanie przestrzenne nie jest aż tak trudne. Jeżeli jesteś typem majsterkowicza, zbudujesz ją samodzielnie. Kluczem profesjonalnej aranżacji jest precyzyjne dokonanie pomiarów. Wykorzystuj każdy centymetr powierzchni oraz produkty, jakie oferuje rynek – gotowe systemy modułowe lub meblościanki pod wymiar.

Poddasze ze skosami, czyli jak dobrać i rozmieścić meble w garderobie?

Garderoba na poddaszu pod skosem daje wiele ciekawych możliwości aranżacyjnych, lecz powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Oznacza to, że dobrze przechowuje wszystkie rzeczy, a jej zabudowanie nie utrudnia poruszania się po wnętrzu. Zanim zaprojektujesz miejsce, zastanów się, co będziesz przechowywać oraz ile to będzie produktów. To ważne, ponieważ optymalny projekt powinien uwzględniać odpowiednią ilość drążków i półek na buty.

duża garderoba z półkami, szufladami i lustrem
Urządzając garderobę pod dachem z wykorzystaniem skosów, najrozsądniej jest zamówić meble na wymiar. Szafki będą wtedy pasować do wysokości i maksymalnie wykorzystasz tę trudną przestrzeń.

Praktyczne wnętrze, żeby zachwycało funkcjonalnością, musi być wyposażone w odpowiednie meble. Dobrym pomysłem aranżacyjnym na zagospodarowanie skosów jest ustawienie sprzętów w szeregu malejącym, jeśli korzystasz z gotowych systemów modułowych. Zachowaj porządek – zacznij od wysokiej szafy, potem dołóż komodę, a na końcu niską szafkę, tworząc harmonijny ciąg.

Jeżeli sam dokonujesz zabudowy poddasza ze skosem, uwzględnij ważne elementy, które przesądzą o ergonomii garderoby.Decydując się na meble pod wymiar, pamiętaj o praktycznym rozplanowaniu wieszaków i szaf. Dłuższe ściany poddasza wykorzystuj na powieszenie sukienek i płaszczy. Najlepiej, gdy drążki wiszą około 1,5 m od podłogi. Aby ubrania nie gniotły się, głębokość szafy w garderobie powinna wynosić 60 cm, a przy zamkniętych modelach co najmniej 55 cm. Półki spełnią dobrze swoje zadanie, jeśli ich rozstaw będzie wynosił około 30 cm. W projektowaniu mebli do garderoby znajdującej się na poddaszu weź pod uwagę to, co będzie w nich przechowywane. Wysokość garderobianych półek na poddasze, w zależności od tego, co będzie w nich przechowywane, powinna wynosić:

  • długie płaszcze, sukienki, garnitury – wysokość pomiędzy 150-170 cm,
  • krótsze kurtki, marynarki, bluzy, koszule, bluzki – wysokość minimalna 120 cm,
  • walizki, poskładane w kostkę swetry, ręczniki, tekstylia – wysokość co najmniej 30 cm,
  • buty – wysokość około 20 cm.

To, co bardzo przydaje się w garderobianych meblach to pudełka na tekstylia i buty, wiklinowe lub materiałowe kosze, organizery oraz lustra i toaletki.

Nowoczesne toaletki z oferty sklepu Edinos.pl

Każda praktyczna przechowalnia wymaga niezbędnych sprzętów, niezależnie od tego, czy ma skosy, czy jest otwartą, symetryczną przestrzenią. Podstawowe meble do garderoby na poddaszu to przede wszystkim:

  • szafy z przesuwnymi drzwiami – mogą stanowić osobny mebel lub być zabudowaną wnęką; w nowoczesnych modelach są to przesuwne drzwi, a w tradycyjnych gałki,
  • komody z dużą ilością szuflad – są idealne do przechowywania bielizny i mniejszych dodatków,
  • regały z dużą ilością różnorodnych półek – pozwolą dobrze wyeksponować torebki, buty oraz są idealnym miejscem na wstawienie koszy i kartonów; mogą być otwarte lub zamykane,
  • przeszklone pojemniki na biżuterię – stanowią je wysuwane szuflady lub osobne pojemniki,
  • półki nad wieszakami, które można wykorzystać na kapelusze i walizki,
  • teleskopowe systemy zawieszania, które pozwalają na dostosowanie wieszaków i półek w szafie do potrzeb garderoby.

Wykorzystuj funkcjonalne dodatki. Sprawdzą się pokrowce, które w otwartych przechowalniach zabezpieczą ubrania. Przydatne są worki, zarówno materiałowe, jak i próżniowe oraz organizery, które mogą mieć formę podwieszanych półek. Praktyczne są pudełka, dedykowane do lekkich ubrań, butów i torebek, podobnie jak ratanowe lub wiklinowe kosze.

Meble do garderoby na poddaszu obejmują także lustra i toaletki. W małych wnętrzach postaw na zwierciadła umieszczone na drzwiach szafy oraz szukaj alternatyw. Zamiast szafy wybierz mobilny drążek oraz wykorzystuj dobrze całą powierzchnię ściany do praktycznych zabudowań. W przestronnej garderobie nie zapomnij o trzech istotnych akcesoriach: drabince, lustrze i pufie. Wtedy łatwiej będzie Ci sięgnąć po odzież oraz wygodniej ją zestawić i przymierzyć.

Garderoba na poddaszu bez skosów, w osobnym pomieszczeniu

odzież we wnętrzu garderoby
W przestrzeni bez skosów możesz pozwolić sobie na zakup gotowych systemów garderobianych, jednak trudniej będzie znaleźć takie, które idealnie pasują do rozmiarów wnętrza.

Garderobę bez skosów umożliwi osobne wytyczenie zupełnie oddzielnego pomieszczenia, w którym łatwiej będzie Ci zagospodarować meble. W takiej opcji możesz wstawić gotowe meble, które są tańszą opcją. Decydując się na wydzielenie osobnego wnętrza na garderobę pod dachem, musisz wziąć pod uwagę postawienie na poddaszu ścianek działowych. Buduj lekkie ścianki, najlepiej z aluminiowych profili mocowanych do ścian i z płyt kartonowo – gipsowych. W miejscu centralnym wstaw łóżko i meble kreując sypialnię. Garderobę oddziel drzwiami. Mogą to być klasyczne drzwi przesuwne, za którymi garderoba jest ukryta lub przeszklone, które stworzą efekt przestronności i trójwymiarowości. Cienką ścianę możesz wytapetować, nadając wnętrzu spójnego charakteru. Pamiętaj, by stylistyka sypialni i garderoby współgrała ze sobą.

garderoba w oddzielnym pomieszczeniu
W osobno wydzielonym pomieszczeniu na poddaszu, w którym łączysz sferę wypoczynkową z garderobianą, warto postarać się o ścianki działowe, parawanowe lub przeszklone drzwi. Dzięki temu oddzielisz te dwa pomieszczenia, a wnętrze uniknie chaosu i zachowa organizacyjny porządek.

Strefę garderobianą możesz najłatwiej oddzielić parawanami, które możesz dodatkowo wykorzystać jako sposób na podkreślenie charakteru aranżacji. Zadbaj o odpowiednią kolorystykę. Na poddaszu, w którym mało jest okien, idealnie sprawdzą się jasne style skandynawskie. Postaw wtedy na białą podłogę i ściany, wykorzystaj sufitowe belki. Jasne barwy wydłużą optycznie pomieszczenie. Na poddaszu sprawdzą się też intensywne kolory słońca – żółty i pomarańczowy, ale nie maluj nimi skosów, tylko podłużne ściany.

duża garderoba w oddzielnym pomieszczeniu
Jeżeli korzystasz z gotowych systemów meblowych, pamiętaj, że najlepiej sprawdzi się ich ustawienie w porządku malejącym. Zacznij budować meblościankę w najwyższym miejscu poddasza od szaf, komód, a pod skosem zakończ ją niską szafką. W ten sposób optymalnie wykorzystasz przestrzeń.

Oświetlenie garderoby na poddaszu

Jest wpisane w komfort użytkowania przechowalni. Wszelkie załamania we wnętrzu zabierają wnętrzu przestronności, dlatego garderoba na poddaszu pod skosem powinna być dobrze oświetlona. Gdy w dachu są okna połaciowe, w ciągu dnia pomieszczenie jest jasne, ale jeśli jest w nim za mało światła, oprócz centralnego oświetlenia zadbaj także o dodatkowe lampy.

Podstawowe oświetlenie do garderoby na poddaszu zawiera lampę główną w postaci plafonu lub reflektorów na listwie. Praktyczną opcją są LED-owe taśmy, pomocne również przy oświetleniu półek, szuflad i szaf. Do ich prawidłowej instalacji stosuj aluminiowe profile i odpowiednie listwy przypodłogowe. Oświetlenie LED na poddaszu jest warte polecenia, ponieważ sprawdzi się lepiej niż klasyczne lampy sufitowe. Odpowiednie ustawienie punktów świetlnych pomoże Ci zaaranżować wnętrze w klimatyczny sposób. Zadbaj o doświetlenie przestrzeni roboczej oraz miejsc, które chcesz ładnie wyeksponować.

Mała garderoba na poddaszu, czyli jak dobrze zagospodarować miejsce

Nawet małe miejsce może być funkcjonalne. Musisz tylko odpowiednio wykorzystać dostępność przestrzeni na poddaszu. Wystarczy, że wstawisz pojemną szafę pod wymiar i metalowy stelaż na wieszaki. Kilka regałów z otwartymi półkami i komoda ze sporą ilością szuflad wystarczą, by zorganizować niewielką, ale dobrze funkcjonalną garderobę.

Twoich marzeń o wygodnej przechowalni nie powinno przekreślać niewielkie miejsce. W zależności od bryły, jaką prezentuje przestrzeń pod dachem, możesz ją urządzić na różne sposoby. Z pozoru trudno dostępne zakamarki stają się doskonałym miejscem na schowki. Mała garderoba na poddaszu tym różni się od przestronnej, że nie zawsze oferuje przestrzeń do umieszczenia dużej szafy, a jeśli nawet taka przestrzeń się znajdzie, z reguły mebel jest projektowany pod wymiar i różni się od standardowych wielkości. Wtedy pomocne okazują się teleskopowe, składane wieszaki.

Na małym metrażu dobrze sprawdzą się komody i szafki z przesuwnymi drzwiami oraz wolnostojące wieszaki, na których wygodnie zawiesisz ubrania, jednak wtedy zabezpiecz odzież dodatkowo pokrowcami. Jak przechowywać ubrania, gdy mała garderoba na poddaszu nie pozwala na umieszczenie szafy? Korzystaj z pudeł, kartonów i otwartych szafek w regałach. Na rynku znajdziesz wiele produktów, które umożliwią Ci wygodne przechowywanie, np. worki próżniowe minimalizujące objętość ubrań. Mała garderoba wymaga innego rozplanowania – zawsze zaczynaj projekt od rzeczy niezbędnych (drążka, minimalnej liczby półek i szuflad), uzupełniając go o dodatkowe elementy, jeśli zostanie Ci wolne miejsce.

Wąska garderoba na poddaszu

Pomieszczenie przypominające tunel jest aranżacyjnym wyzwaniem. Jednym z najlepszych rozwiązań, które sprawdzą się w takiej przestrzeni, jest zastosowanie na krótszej ścianie dwóch poziomów wieszaków i zabudowanie dłuższej ściany półkami pod sam sufit. Żeby zachować harmonię w takim miejscu, warto jedną ścianę pozostawić niezabudowaną, by nie przytłoczyć pomieszczenia i zapewnić sobie wygodne miejsce do przebierania. Ciekawym zabiegiem jest wbudowanie szafy w ścianę, jeśli pozwala na to charakter ścian. Wtedy możesz ją wkomponować w kubaturę, nie zabierając i tak małego metrażu. Wąska garderoba na poddaszu będzie wyglądać efektywnie, jeśli kolor wbudowanej szafy dopasujesz do koloru ścian, co optycznie powiększy przestrzeń. Najlepiej sprawdzi się biel, ale odpowiednie są też wypełnienia z przeźroczystego szkła, które wyglądają nowocześnie i dobrze rozświetlają. Jakie inne triki możesz zastosować w takim wnętrzu?

  • Wykorzystuj moc koloru – stosuj różne tonacje, by wizualnie powiększyć wąską garderobę. Długie ściany zawsze powinny być jaśniejsze niż krótsze. Postaw również na jasną podłogę, a jeśli wybierasz panele, to najlepiej gładkie, które nigdy nie należy kłaść wzdłuż długiej ściany, tylko krótkiej.
  • Wybierz korzystny rozstaw mebli – unikaj ustawiania sprzętów przy dłuższych ścianach, ponieważ podkreślisz jeszcze bardziej niesymetryczność miejsca.

Stosuj naturalną barwę oświetlenia, która nie przekłamuje kolorów. Wąska garderoba na poddaszu nie toleruje ciepłej temperatury światła, ponieważ przyciemnia wnętrze.

Oryginalne komody z asortymentu sklepu meblowego Edinos.pl

W garderobie na poddaszu duże znaczenie ma ilość okien w dachu. Nawet jedno okno to już coś – dostarcza naturalne oświetlenie i można swobodnie przewietrzyć wnętrze.

W garderobie bez okna musisz zastosować kilka trików, by oświetlić pomieszczenie:

  • postaw na meble konstruowane pod wymiar,
  • zrezygnuj z ciemnych kolorów ścian i podłóg, zamiast nich stosuj biel i beż,
  • wybierz proste, jasne i błyszczące fronty, które odbiją sztuczne oświetlenie,
  • wnętrze szaf, regałów i szuflad musi mieć automatyczne oświetlenie, które uruchamia się poprzez ich otworzenie,
  • centralna lampa powinna mieć kilka, regulowanych źródeł światła o naturalnej barwie (ciepła dodatkowo przyciemnia)
  • korzystaj z bocznych kinkietów i ledowych taśm przypodłogowych.
Modne kinkiety z asortymentu sklepu Edinos.pl .

Duża garderoba na poddaszu – praktyczna przechowalnia

Taka przestrzeń stwarza zupełnie inne możliwości – masz większe pole do popisu w kreowaniu aranżacji praktycznej i stylowej. Poza efektownym wyglądem podstawową zaletą dużej garderoby na poddaszu jest możliwość uporządkowania i wyeksponowania rzeczy w wygodny sposób.

Najlepiej, jeśli duża garderoba na poddaszu ma wysokość przynajmniej 140-150 cm. Na swobodne poruszanie się we wnętrzu potrzebujesz około 1,5 m2 wolnej przestrzeni, dlatego na garderobę trzeba przeznaczyć minimum 4 m2. Wtedy wstawisz pojemną szafę, a przy większym metrażu nawet dwie. Pomiędzy szafą a ścianą lub pomiędzy dwiema szafami zachowaj odstęp co najmniej 100-120 cm. Takie rozmiary pozwalają na szeroki rozstaw wieszaków, co pomaga wszystko precyzyjnie uporządkować. Ubrania mają więcej przestrzeni, sprzyjającej ich wentylacji. Nie ma potrzeby, by je układać i wieszać zbyt ciasno – mniej się gniotą i nie niszczą, dłużej zachowując idealny stan.

Duża garderoba na poddaszu to szansa na praktyczną ekspozycję przechowywanej odzieży – odpowiednio wyznaczone sekcje i podziały sprzyjają dobrej organizacji i ułatwiają korzystanie z przechowalni. Wolna przestrzeń pozwala również na stworzenie miejsca do planowania stylizacji. Z tego względu oprócz niezbędnych mebli możesz do niej wstawić wolnostojące lustro, manekin lub chociażby osobny drążek przeznaczony do podręcznych, modowych inspiracji.

Otwarta garderoba na poddaszu

To idealne miejsce do wykreowania komfortowej i symetrycznej przechowalni na bazie kwadratu, w której nie ma ścianek działowych. Otarte miejsce sprzyja również przechowywaniu dużej kolekcji ubrań, więc jest idealne dla fashionistek. Największym atutem otwartej garderoby na poddaszu jest fakt, że gwarantuje ona łatwy dostęp do ubrań. Specjalnie wydzielone półki, szafki i wieszaki pozwalają posegregować ubrania, wyznaczając osobne strefy na spodnie czy buty zgodnie z osobistymi preferencjami. Dzięki temu dokładnie wiesz, gdzie znajduje się konkretny element stroju.

Otwarta garderoba na poddaszu często jest wydzieloną częścią sypialni – wtedy powinna się pojawićwyraźna granica między obszarem przeznaczonym do relaksu a strefą przechowywania. Taki zabieg pomaga uzyskać odpowiedni balans we wnętrzu, a każdy obiekt ma swoje ściśle określone miejsce. W jaki sposób rozdzielisz sfery pomieszczenia, zależy od tego, w jakim stylu zaaranżowana jest garderoba. W nowoczesnym możesz korzystać z otwartych regałów i półek, drążków na kółkach i komód. W klasycznej sypialni postaw na tradycyjne, zamykane zabudowania, które jednocześnie będą umeblowaniem alkowy – dobrze jest wtedy wykorzystać dłuższą ścianę na stworzenie stylowej meblościanki. Dla większej przejrzystości zastąp tradycyjne drzwiczki mlecznym lub transparentnym szkłem, za którym wyeksponujesz torebki, a otwarte półki przeznacz na efektowne pudełka. Dołóż do tego oświetlenie wewnętrze, a wykreujesz luksusową wersję otwartej garderoby.

Zamknięta garderoba na poddaszu

Zaletą takiej przechowalni jest niewątpliwie łatwość utrzymania porządku w pomieszczeniu. Oddzielone drzwiami szafy i półki stanowią odrębną przestrzeń, która nie zaburza stylistyki wnętrza, a także nie wymusza prezencji nieskazitelnej czystości i porządku. Wystarczy, że zasuniesz drzwi. Zamknięta garderoba na poddaszu w nowoczesnej odsłonie charakteryzuje się przesuwnymi drzwiami, które są niezwykle praktyczne również w małej przestrzeni. Dzięki szerokiej gamie materiałów, z których mogą być wykonane, łatwo je wkomponujesz w styl pomieszczenia.

Możesz zastosować drzwi przesuwne na torach lub drzwi podwieszane. Wypełnienie znowu podyktowane jest stylem wnętrza – może to być drewniany panel w stylu industrialnym lub retro. Kreatywnym i zupełnie nowatorskim zabiegiem jest wydzielenie garderoby z kubatury sypialni i obudowanie jej szklanymi szybami – od podłogi po sufit, co tworzy spektakularny efekt we wnętrzu w postaci transparentnej formy. Zamknięcie mogą także stanowić modne, ażurowe lub szklane drzwi, jeśli masz do dyspozycji ściankę działową, a w przypadku jej braku stosuje się parawany i zasłony.

Funkcjonalna garderoba na poddaszu – podsumowanie

Garderoba na poddaszu jest idealna, jeśli potrzebujesz dodatkowego pomieszczenia na magazynowanie ubrań. Zadbaj o to, by stworzyć właściwe warunki do przechowywania i zwróć uwagę na:

  • ergonomię – jasne przestrzenie, odpowiednio dobrane meble oraz modułowe rozwiązania to dodatki, które przesądzają o funkcjonalności garderoby na poddaszu,
  • wentylację – właściwa cyrkulacja powietrza jest niezbędna, by zapewnić sobie bezpieczne warunki do przechowywania ubrań, dlatego zadbaj o wstawienie okna lub wentylacyjnych kratek,
  • oświetlenie – w małym, zacienionym miejscu ułatwisz sobie użytkownie przestrzeni, stosując oświetlenie boczne, kierunkowe i LED-owe paski, zarówno w meblach, jak i pomieszczeniu,
  • meble – powinny prezentować spójny styl, nawiązujący do ogólnej aranżacji domu; na poddaszu dobrze sprawdza się świetlisty nurt skandynawski, ale sięgaj także po stylowy i prosty styl industrialny lub minimalistyczny.

Garderoba na poddaszu pozwala zaoszczędzić sporą ilość miejsca w użytkowej części domu. Dobrze zorganizowana staje się wysoko ergonomicznym pomieszczeniem, które porządkuje odzież i bibeloty, ułatwia ich przechowywanie, a tym samym pomaga w kreowaniu codziennych stylizacji. Tak, jak w każdym pomieszczeniu musisz dbać w niej o ład i porządek.