Jak urządzić kuchnię w kształcie litery L? Poznaj inspiracje i porady projektantów.

Jak urządzić kuchnię w kształcie litery L? Poznaj inspiracje i porady projektantów.

13 października 2021 0 przez Sonito

W urządzaniu kuchni istotne znaczenie ma jej układ. Funkcjonalność kuchennego wnętrza służącego głównie do przygotowywania posiłków jest zależna od usytuowania zabudowy meblowej oraz sprzętów. W wielu wnętrzach sprawdzi się aranżacja stworzona w oparciu o narożny kształt przez projektantów określany literą L. Wyjaśniamy, gdzie rzeczywiście sprawdzi się takie rozwiązanie. Przedstawiamy szereg porad designerów o tym, jak stylowo urządzić i funkcjonalnie zaplanować takie pomieszczenie.

aranżacja kuchni w kształcie litery L

Moda na aranżacje wnętrza kuchennego w kształcie litery L

O tym, by zaplanować rozmieszczenie mebli kuchennych na dwóch sąsiadujących ze sobą ścianach, decyduje coraz więcej osób mierzących się z urządzaniem kuchni. I nic dziwnego, bo to rozwiązanie, które często sugerują projektanci. Ciąg szafek ustawionych względem siebie pod kątem prostym, na wzór litery L okazuje się strzałem w dziesiątkę w wielu polskich domach. Taką opcję wybiera ok. 70% Polaków. Powodem jest zapewne możliwość wykorzystania jej niezależnie od metrażu, nawet w niewielkich wnętrzach kuchennych, jakich większość w ciasnych mieszkaniach w blokach z wielkiej płyty.

Inspiracje na kuchnie w kształcie litery L znajdują się w wielu katalogach wnętrzarskich. Żeby stworzyć stylową, modną i funkcjonalną przestrzeń, trzeba pamiętać o podstawowych zasadach projektowania kuchni:

  • główny blat roboczy powinien mieć co najmniej 80 cm, by móc wygodnie przygotowywać posiłki,
  • sprzęt AGD warto ustawić tak, by stworzyć tzw. trójkąt roboczy,
  • kolorystykę kuchennego wyposażenia należy uzależnić od tego, czy kuchnia łączy się z salonem, czy nie – w małym warto stawiać na jasne kolory, bo takie odbijają światło,
  • wydzielenie stref: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania i gotowania staje się pomocne w praktycznym użytkowaniu kuchni.

W skandynawskiej aranżacji nie obejdzie się bez drewnianego blatu. W kuchni na kształt litery L o estetyce glamour projektanci stosują fronty wykończone na wysoki połysk i mocno skupiają swą uwagę na wszelkich błyszczących detalach. W nowoczesnym wnętrzu kuchennym należy kierować się minimalizmem. W projektach kuchennych pojawiają się szafki wiszące w zabudowie aż po sufit o różnej głębokości, mniej głębokie niżej nad blatem, głębsze nad nimi. Z kolei w rustykalnym projekcie lodówka wolnostojąca w oryginalnym kolorze to niemal must have.

meble w kuchni w kształcie litery l

Zalety i wady aranżacji kuchni w kształcie litery L

Narożne ustawienie mebli kuchennych ma wiele zalet. Kuchnia umeblowana w kształt tworzący literę L:

  • jest idealna do większości pomieszczeń,
  • nie nastręcza problemów związanych z rozmieszczeniem elementów wyposażenia,
  • może być zamówiona na wymiar lub dopasowana z gotowych elementów,
  • pozwala na zastosowanie zasady trójkąta roboczego.

Jako minus można wskazać większe koszty zakupu mebli przy zastosowaniu szafek narożnych z nowoczesnymi systemami. Większych wad tak naprawdę próżno szukać. 

W jakim wnętrzu sprawdzi się zabudowa kuchenna w kształcie litery L?

Narożny układ zabudowy meblowej idealnie sprawdzi się niemal w każdej kuchni. Projektanci stosują aranżację w kształcie litery L głównie:

  • W kuchni otwartej na salon. W tym przypadku krótsza część zabudowy może zostać zaplanowana jako blat jadalniany bądź wysokie szafki mieszczące część sprzętu AGD czy służące do przechowywania, a w większych pomieszczeniach warto zdecydować się na dodatek do prostopadłej zabudowy w postaci wyspy oddzielającej strefę przygotowywania posiłków od strefy wypoczynkowej, dzięki czemu układ kuchni stanie się jeszcze bardziej funkcjonalny, a do tego efektowny. 
  • W długim, wąskim, zamkniętym pomieszczeniu. Kiedy nie ma mowy o stworzeniu zabudowy z wyspą czy dwóch linii szafek naprzeciw siebie, kuchnia w kształcie litery L staje się świetną alternatywą. Zapewni maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Krótsza część zabudowy optycznie skróci długie, korytarzowe wnętrze.
  • W pomieszczeniu z nietypowymi rozwiązaniami architektonicznymi, np. filarami czy skosami.
  • W kwadratowej kuchni, w której dodatkowo znajdzie się stół z krzesłami. Wówczas ciąg szafek ustawionych względem siebie prostopadle może mieć tę samą długość.
  • W aranżacji w różnych stylach i koncepcjach, np. w kuchni nowoczesnej, glamour, rustykalnej, a także skandynawskiej czy loftowej.
kuchnia w kształcie litery l z oknem

Funkcjonalność i walory estetyczne kuchni w kształcie litery L 

Modna i praktyczna w użytkowaniu kuchnia zaaranżowana w kształcie litery L powinna łączyć funkcjonalność z akcentami designerskimi, które niewątpliwie zwiększają walory estetyczne aranżacji. Dla ergonomii użytkowania istotne jest odpowiednie dopasowanie mebli i sprzętów do wykonywanych w kuchennej strefie czynności. Dla walorów estetycznych znaczenie ma harmonijne dopasowanie wzorów, kolorów, a także materiałów. Ponadczasowe drewno ma wiele zalet, jednak w kuchennych warunkach nie każde się sprawdzi i wymaga odpowiedniej konserwacji. To stosunkowo trwały materiał, który ociepla klimat i czyni całość niezwykle uniwersalną.

Warto wiedzieć, że meblowe płyty obecnie wyróżniają się dobrą jakością, a ich cena jest niższa niż frontów drewnianych. Stylowo i modnie prezentują się meble do kuchni z płytą wykończoną lakierem. Taka powierzchnia odbija światło i dodaje elegancji. Najwięcej klasy skrywa odporny na wysoką temperaturę i inne czynniki blat granitowy. Taki element mocno wpływa na estetykę wykończenia. Daje poczucie luksusu w kuchennym pomieszczeniu. Jest bardziej popularny od blatu marmurowego, bo ten wymaga więcej pielęgnacji. 

Urządzając kuchnię w kształcie litery L, można pobawić się w łączenie różnych koncepcji. Szafki wiszące w białym kolorze idealnie skomponują się z dolnymi grafitowej barwy czy o drewnianym wykończeniu. Zamiast drewna można zastosować materiały drewnopodobne. 

Aranżując tego typu wnętrze kuchenne warto pamiętać, że:

  • Meble kuchenne wybiera się zwykle raz na kilka lat, aranżując wnętrze kuchenne należy zatem postawić na ich uniwersalną, stonowaną kolorystykę.
  • Kuchnia w kształcie litery L lubi kontrasty. Warto jednak zadbać o wspólne elementy dla każdego z rzędów tworzących ten narożny układ.
  • Mała kuchnia na planie narożnym może być funkcjonalna i stylowa, jeśli kolorystyka będzie utrzymana w jasnych odcieniach, a sprzęt AGD zostanie rozmieszczony z uwzględnieniem reguły tzw. trójkąta roboczego. 
kuchnia w kształcie L

Kuchnia na planie litery L z oknem i bez

Okno w kuchni na planie litery L znajdujące się nad blatem roboczym to atut. Niewątpliwie zwiększa ono funkcjonalność. Najlepiej, gdy kuchenne okno znajduje się nad większą częścią blatu lub pośrodku. Gdy nie ma możliwości wykorzystania naturalnego światła, trzeba dużo uwagi poświęcić projektowaniu oświetlenia, by było ono odpowiednie bez względu na porę dnia i nocy.

Łączenie kuchennego blatu z oknem należy zaplanować w zależności od tego, na jakiej wysokości umiejscowiony jest parapet. Praktycznym rozwiązaniem jest zastąpienie istniejącego parapetu blatem, co zapewni jednolitą płaszczyznę zwiększającą przestrzeń roboczą. Sprawdzi się ono jednak tylko tam, gdzie okno nie znajduje się ani zbyt nisko, ani zbyt wysoko.

meble i oświetlenie w aranżacji kuchni

Idealne meble do aranżacji kuchni w kształcie litery L

Kuchnia nade wszystko powinna być praktyczna. Do stworzenia określonych stref użytkowych niezbędne są odpowiednie meble. W projekcie kuchni zaplanowanej na kształt litery L dużo uwagi trzeba poświęcić temu, co znajdzie się w narożniku. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na niezwykle funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni. Kuchenna szafka narożna będzie praktyczna, gdy zamiast tradycyjnych półek, będzie skrywać w środku elementy obrotowe, najlepiej wysuwane. Systemy stosowane w takim elemencie zabudowy meblowej pozwalają na to, by jego zawartość wysunąć na zewnątrz.

Możliwość funkcjonalnego korzystania z szafki narożnej zapewniają między innymi: 

  • karuzele, czyli obrotowe kosze, 
  • systemy oparte na prowadnicach wysuwających półki tzw. magic corner, 
  • szuflady w narożnej formie.

Narożnikowe rozmieszczenie kuchennych mebli pozwala na zastosowanie różnych elementów. Modnym rozwiązaniem jest stworzenie w części ciągu szafek wysokiej zabudowy z przeznaczeniem na ukrycie lodówki, wbudowanie sprzętu AGD. Nie sprawdzi się ono jednak w kuchni, w której brakuje miejsca na odpowiednio długi blat roboczy. W takim przypadku należy zaprojektować odpowiednią ilość niskich szafek stojących. Jeśli można sobie pozwolić na zabudowanie lodówki, warto to zrobić. Jeśli zaś miejsca jest naprawdę mało, lodówka powinna znaleźć się pod blatem, by nie zabierać i tak ograniczonej płaszczyzny roboczej.

W doborze mebli do kuchni w układzie narożnym wiele zależy od tego, czy oprócz funkcji przygotowywania posiłków, ma ona pełnić również rolę jadalnianą. Projektanci przestrzenie kuchennych często proponują przedłużenie blatu roboczego poprzez jego podniesienie i złamanie właśnie na kształt litery L. To opcja bardzo popularna. Ma swoich zwolenników nawet wśród tych, którzy posiadają osobną jadalnię. Decydując się na nią, warto pokusić się o ponadczasowe hokery. Przy wyborze takich krzeseł do kuchni trzeba jednak dokładnie sprawdzić, na jakiej wysokości znajduje się siedzisko i porównać tę wartość z wysokością blatu. Przyjmuje się ogólnie, że odległość między blatem a hokerem powinna wynosić ok. 25-30 cm, by móc wygodnie usiąść i spożywać posiłek. 

aranżacja kuchni z użyciem modnych hokerów

Designerzy dość często odchodzą od standardów, proponując kuchnię w kształcie litery L z samymi dolnymi szafkami. Jest to często spotykane w loftowych i nowoczesnych aranżacjach. Ten, kto pomieści wszystkie akcesoria kuchenne bez mebli wiszących, może rozważyć taką opcję, zwłaszcza że zapewnia ona przestronność.

W kuchni planowanej na kształt litery L powinny znaleźć się kolejno następujące szafki:

  • do przechowywania produktów spożywczych, 
  • na garnki, naczynia,
  • na ukrycie koszy do segregacji odpadów,
  • na przybory kuchenne,
  • na zastawę stołową.
nowoczesna kuchnia w kształcie litery l

Szafki z półkami nie są tak praktyczne, jak te z szufladami. Projektując wyposażenie meblowe do kuchni o kształcie litery L, warto skorzystać z poniższych wskazówek:

  • Unikaj dzielenia blatu – wysoka zabudowa pomiędzy nim zaburzy estetykę aranżacji, a przede wszystkim stanie się przeszkodą w wykonywaniu codziennych czynności w kuchni.
  • Przy narożniku uważaj na połączenie szafek, tak by zapewniały możliwość swobodnego korzystania z nich.
  • Krótszą część blatu w zależności od potrzeb możesz podnieść lub poszerzyć w stosunku do jego dłuższej części, by zyskać na funkcjonalności.
  • Wysokość blatu roboczego dostosuj do wzrostu użytkowników. 
  • Odległość między blatem a wiszącymi szafkami powinna wynosić minimum 55 cm. 
  • Głębokość szafek górnych nie powinna przekraczać 40 cm.

Jak zaplanować rozmieszczenie sprzętu AGD w kuchni o kształcie litery L?

Projektowanie kuchni w kształcie litery L z praktycznym rozmieszczeniem sprzętów AGD nie jest trudne. W tym pomieszczeniu powinno znaleźć się miejsce na przechowywanie produktów spożywczych, przygotowywanie posiłków na blacie, strefę mokrą ze zlewozmywakiem, a także na czynności związane z obróbką termiczną produktów, czyli na gotowanie, smażenie, pieczenie. Te ostatnie wymagają właściwego zlokalizowania płyty gazowej lub elektrycznej, piekarnika, a często także kuchenki mikrofalowej. 

Planowanie ustawienia sprzętu AGD w oparciu o regułę trójkąta roboczego ma na celu usprawnienie poruszania się pomiędzy trzema najważniejszymi sprzętami kuchennymi, lodówką, zlewozmywakiem i płytą grzewczą. Chodzi o to, by wygodnie przemieścić się z produktami wyjętymi z lodówki w strefę mokrą, czyli do zlewozmywaka, celem ich umycia, a następnie móc przygotować je do obróbki termicznej i taką czynność przygotowywania posiłku wykonać bez pokonywania dużych odległości.

Zasadą jest:

  • oddalenie lodówki od zlewu o 120-210 cm,
  • zapewnienie odstępu zlewozmywaka od kuchenki na poziomie 120-210 cm,
  • odseparowanie lodówki od kuchenki o nie więcej niż 270 cm.
zabudowa z mebli kuchennych w kształcie litery l

Podane wymiary można proporcjonalnie zmniejszyć, jeśli kuchnia ogranicza możliwości ze względu na niewielki metraż. Sprzęt AGD umieszczony w tzw. słupkowej zabudowie powinien zostać zaplanowany na wysokości ok. 115 cm od podłogi. Dobrze sprawdza się lodówka w słupku, a obok równie wysoka zabudowa na produkty spożywcze. Dalej powinien znaleźć się blat, pod którym można zlokalizować zmywarkę. Należy pamiętać o jego odpowiedniej szerokości. W centrum trójkąta roboczego musi znaleźć się zlewozmywak, za którym znowu wydzielamy miejsce umożliwiające obróbkę składników potraw. Trójkąt zamyka płyta grzewcza. W wybranej odnodze litery L powinna znaleźć się albo lodówka, albo płyta grzewcza, choć w praktyce bywa różnie i sprzęt często lokalizowany jest w jednym rzędzie z zachowaniem odpowiednich odległości.

Warto poruszyć jeszcze jedną kwestię. Chodzi o dopasowanie usytuowania sprzętów względem dostępu do instalacji. W nowoczesnym budownictwie zwykle nie ma z tym problemów. W starszym konieczne może okazać się przeniesienie rur, tak by ostatecznie odpowiednio zlokalizować niezbędne wyposażenie. 

Kuchnia w kształcie litery L – w jakim miejscu powinien znaleźć się zlewozmywak?

W kuchni zaaranżowanej na kształt litery L strefa mokra ze zlewozmywakiem powinna znaleźć się pomiędzy lodówką, a kuchenką. Decydując się na modne umiejscowienie zlewozmywaka pod oknem, trzeba zwrócić uwagę na to, by bateria nie zablokowała możliwości jego otwierania. Takie rozwiązanie jest coraz częściej spotykane. I nic dziwnego, bo ma wiele zalet. Plusem jest możliwość uprzyjemnienia sobie mycia naczyń obserwacją tego, co za oknem, a także wykorzystanie naturalnego światła przy zmywaniu, by zapewnić oszczędność energii elektrycznej. Minusem w wielu przypadkach okazuje się rozchlapująca wloda spod zlewu na szybę okna. Taką sytuację łatwo wyeliminować, wybierając odpowiednią baterię, np. z wyciąganą wylewką. Zlew pod oknem może też utrudnić mycie okna. Innym problemem przy takiej opcji staje się umieszczenie suszarki na naczynia, bo ta przewidziana jest standardowo w szafce nad zlewem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by postawić na taką, którą można umieścić bezpośrednio na blacie. W kuchni ze zmywarką zlewozmywak z ociekaczem w zupełności wystarczy.

kuchnia w kształcie litery L ze zlewem umiejscowionym przy oknie

Mała kuchnia w układzie litery L to zwykle większe wyzwanie. Zlew w takiej kuchni może przerodzić się w dodatkowy blat roboczy, jeśli będzie to zlewozmywak zamykany. Po zasunięciu klapy brudne naczynia nie będą widoczne, a do tego zwiększy się przestrzeń robocza.

Aranżacja kuchni w kształcie litery L nie musi nastręczać trudności. Ostateczny efekt może być zarówno użytkowy, jak i estetyczny. Ustawienie mebli pod kątem prostym względem siebie ma wiele zalet i pasuje do prawie każdego, dużego i małego, pomieszczenia. Wykorzystując choć kilka wskazówek projektantów można zapewnić sobie designerski sukces!