Krzesła tapicerowane w kuchni – modny trend czy niepraktyczny dodatek?

Krzesła tapicerowane w kuchni – modny trend czy niepraktyczny dodatek?

7 lipca 2021 0 przez Sonito

W wielu domach kuchnia jest centralnym miejscem spotkań rodziny oraz gości. Często służy ona nie tylko do przygotowywania potraw, ale pełni także funkcję jadalni. Takie rozwiązanie z reguły jest planowane już na etapie projektowania pomieszczenia. Jednym z najważniejszych elementów w kuchni tego typu jest stół. Podczas jego zakupu pojawia się także kwestia doboru odpowiednich krzeseł. Ostatnio bardzo modne stały się krzesła tapicerowane, jednak czy na pewno sprawdzą się w kuchni?

czerwone krzesła tapicerowane ze stołem

Krzesła tapicerowane – modny dodatek do kuchni 

Kuchnia jest jednym z najbardziej funkcjonalnych pomieszczeń w domu. Wiele osób traktuje ją nie tylko jako miejsce do gotowania, czy spożywania potraw, ale także do wykonywania innych czynności. Przy kuchennym stole można pracować, odrabiać z dziećmi lekcje czy organizować małe domowe przyjęcia. Niezwykle ważne są więc wygodne kuchenne krzesła, które powinny pasować do designu całego pomieszczenia. Szukając modnych krzeseł do kuchni warto zwrócić uwagę na modele z tapicerowanymi siedziskami. Niektóre z nich przypominają swoim wyglądem niewielkie fotele i sprawiają, że kuchenne pomieszczenie staje się ciepłe i przytulne. Ważny jest przede wszystkim kolor tapicerki krzeseł, który powinien współgrać z kolorem ścian w kuchni oraz pasować do pozostałych dodatków. Z pewnością tego typu krzesła będą bardziej eleganckie, niż drewniane, metalowe bądź plastikowe stołki. Kwestią sporną pozostaje jednak utrzymanie w czystości tapicerki krzeseł, która jest narażona na różnego rodzaju zabrudzenia mogące zdarzyć się w kuchni. Czy krzesła tapicerowane sprawdzą się w kuchni? Poznajmy wszystkie wady i zalety używania krzeseł tapicerowanych w kuchni.

cztery szare krzesła tapicerowane ustawione przy stole

Wady i zalety używania krzeseł tapicerowanych w kuchni 

Mimo, że krzesła tapicerowane są atrakcyjne wizualnie, to nie zawsze są praktyczne. Ich główne wady przedstawiają się następująco: 

  • Nie każda tkanina, z której wykonana została tapicerka krzeseł jest łatwa do czyszczenia. W kuchni panują warunki sprzyjające powstawaniu plam, stąd też krzesła łatwo się brudzą i niszczą. Wielokrotnie zdarza się, że czyszczenie materiału domowymi sposobami powoduje zacieki. Do skutecznego czyszczenia tego tapicerowanych krzeseł często trzeba używać specjalistycznego sprzętu i profesjonalnych preparatów, co generuje dodatkowy koszt utrzymania. 
  • Nie można samodzielnie zmienić ich wyglądu. Krzesła tapicerowane nie należą do najtańszych, przez co z reguły są używane co najmniej przez kilka lat. Przez tak długi okres ogólny wygląd kuchni może ulec pewnym zmianom.  Krzesła metalowe czy drewniane można łatwo przemalować w domowym zaciszu i szybko zmienić ich design. W przypadku chęci zmiany tapicerki krzeseł konieczne jest skorzystanie z usług specjalistów. 
  • Tapicerka może się przecierać i kruszyć. 

Mimo wielu wad krzesła z tapicerką mogą być dobrym wyborem do kuchni. Oprócz wad warto dostrzec ich niezaprzeczalne zalety, dzięki którym wybrane modele krzeseł tapicerowanych będą odpowiednie do kuchni:  

  • Modele tapicerowane są wygodniejsze i bardziej eleganckie niż standardowe kuchenne krzesła bądź taborety.
  • Krzesła tapicerowane mogą dodać uroku i charakteru jednolitym kolorystycznie wnętrzom kuchni. 
  • Krzesła tapicerowane pasują do wnętrz kuchni urządzonych w różnych stylach – rustykalnym, skandynawskim, a nawet industrialnym
krzesła tapicerowane w kuchni

Jakie krzesła tapicerowane najlepiej nadają się do kuchni? 

Wybierając krzesła tapicerowane do kuchni należy zwrócić uwagę na tkaninę z której została wykonana tapicerka. W pomieszczeniu jakim jest kuchnia najlepiej sprawdzi się skóra lub poliester. Skóra jest łatwa w utrzymaniu czystości, gdyż ogranicza wchłanianie płynów, dzięki czemu z łatwością będzie można usunąć z niej np. rozlane napoje. Poliester, który inaczej nazywany jest tkaniną PES to ukłon w stronę ekologii, gdyż powstaje z recyklingu. Dodatkowo jest to materiał odporny na ścieranie, dzięki czemu kuchenne krzesła będą mogły służyć w kuchni przez wiele lat. Podobnie jak skóra, poliester nie wchłania wody, a przy tym występuje w wielu różnych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu można z łatwością dobrać go do wyglądu całego pomieszczenia. Niewątpliwie jego największą zaletą jest jednak to, że jest przyjazny dla środowiska. Łatwo także usunąć z niego ewentualne zabrudzenia. Krzesła z tapicerką wykonaną z poliestru wydają się więc być najlepszym wyborem do kuchni. 

aranżacja z wykorzystaniem nowoczesnych krzeseł tapicerowanych