Dekoracja okna w salonie dostosowana do charakteru pokoju dziennego

Dekoracja okna w salonie dostosowana do charakteru pokoju dziennego

18 listopada 2021 0 przez Sonito

Okno to wizytówka salonu. W zależności od tego, jak jest udekorowane, może kreować wnętrze nowoczesne lub klasyczne. Dobór firan, zasłon czy rolet do pokoju dziennego to kluczowa sprawa, a na ich wybór wpływa wiele czynników. Zobacz, co należy wziąć pod uwagę w upiększaniu okna, by dekoracja pasowała do salonu i stanowiła funkcjonalne rozwiązanie.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak udekorować okna w dużym salonie?
 • Jakie firanki i dodatki dobrać do okien w małym i ciemnym salonie?

Dekoracja okien w przestronnym salonie

Duże okna w salonie nigdy nie są wadą – wystarczająco doświetlają pokój w sposób naturalny. Wnętrze staje się wtedy jasne, a pokój dzienny zyskuje żywy charakter. Latem jednak nadmiar słońca może utrudniać użytkowanie pokoju, dlatego wszelkie zaciemnienia i regulacje światła naturalnego są pożądane. Na co postawić w przypadku salonu z dużą ilością naturalnego światła?

rolety na oknie
W przypadku dużych okien do ich zaciemnienia używaj: firanek, zasłon, rolet i żaluzji. We wnętrzach klasycznych dominują luźno zwisające firany i zasłony, w nowoczesnych – oszczędne w formie firanki panelowe oraz proste rolety lub żaluzje.

Salon klasyczny

W klasycznych, przestronnych salonach sprawdzą się lekkie, swobodnie upięte firany. W przypadku zasłon postaw na grube, mięsiste tkaniny lub mocno zaciemniające rolety, zwłaszcza gdy mieszkasz w mieście – wyciszą, ochronią przed nocnym światłem metropolii i wścibskim okiem sąsiadów.

W salonach tradycyjnych sprawdzi się zarówno gładka, jak i żakardowa tkanina w oknie. Markizety, czyli tkaniny siatkowe mogą grubością splotu regulować dopływ światła do wnętrza salonu. Gęste przepuszczają go mniej, ale za to nie trzeba ich prasować. W salonach z mniejszą ilością okien postaw na doświetlający żakard. Materiał sprawdzi się także w przypadku salonów z dużą ilością masywnych, ciemnych i mocno zdobionych mebli.

salon zaaranżowany w modnym stylu skandynawskim
Jasne meble dobrze łączą się z dużymi i jasno zaaranżowanymi oknami salonu. Idealnie komponują się meblościanki z przeszkleniami – witryny i komody, których w tradycyjnych salonach nie brakuje. Wybierz drewniane fronty bielonego dębu oraz naturalne odcienie świerku i sosny. 

Salon industrialny

Surowe w wykończeniu salony nie przepadają za firankami. Okno pokoju dziennego urządzonego w ascetycznym wystroju industrialnym jest najodpowiedniejsze w takim nurcie. Czasem przed słońcem chronią je rolety rzymskie bądź luźno opadające, gładkie firany. Najlepiej z loftowym charakterem salonu komponują się firanki z matowej etaminy. Akceptowalny jest też len i bawełna w przypadku zasłon.

Salon w wersji luksusowej

Firanki w takiej odsłonie kochają tafty, satyny i jedwabie. Materiały przy spotkaniu ze światłem piękne błyszczą, a ich sztywniejszy charakter nadaje wnętrzu prestiżu. Lśniącą stronę materiału wieszaj zawsze w kierunku pokoju, matową – w stronę okna.

aranżacja salonu w stylu glamour z oknami osłoniętymi firanami i zasłonami
W stylu glamour unikaj lejących materiałów. To trend, który kocha zasłony mięsiste – czarne, złote lub srebrne welury i aksamity, również w głębokich intensywnych kolorach. Ozdobne tłoczenia i kontrasty w tkaninie są w takim trendzie jak najbardziej na miejscu.

Salon w wersji nowoczesnej

Woal, tiul i organtyna królują na oknach w pokojach dziennych o charakterze współczesnym. Takie tkaniny to doskonały duet rozjaśniający szarości ścian i skandynawskich mebli oraz wspaniałe uzupełnienie drewnianych dekoracji w salonie. Dekorując okno w nowoczesnych i minimalistycznych pokojach postaw na delikatne i gładkie materiały.

oferta mebli do salonu edinos.pl

Sposób na okno bez firan

Hitem modernistycznych wnętrz są shuttersy. To montowane na oknie wygodne, wewnętrznie otwierane okiennice, które kreują niepowtarzalny charakter salonu. W nowoczesnym salonie coraz częściej zamiast firan jak element dekoracji okna stosuje się stylowe żaluzje. Rolety rzymskie możesz komponować razem z zasłonami. Wybieraj jednolite i monochromatyczne odcienie, te w kwiaty i liście nadają się do salonów wiejskich, angielskich i prowansalskich.

Jak udekorować okna w małym i ciemnym salonie?

tiulowe firanki w małym salonie
Do małych salonów wybieraj lekkie, zwiewne materiały jak woal czy tiul. Ciężkie przytłoczą niepotrzebnie przestrzeń i zabiorą jej światło. Unikaj na oknie lejących się zasłon i rolet w ciemnych kolorach.

Szukając odpowiedniej aranżacji okna do małego salonu, zwróć uwagę na to, w jakim kierunku wychodzą okna. Jeśli skierowane są w stronę południową, Twój salon jest dobrze oświetlony. Okna w kierunku północnym nie dostarczają za wiele światła, dlatego musisz zadbać o taką dekorację okna, która pomoże przepuścić go więcej do środka.

Kilka trików na mały i ciemny pokój:

 • pionowe pasy na zasłonach optycznie wydłużą salon, poziome go poszerzą,
 • biele, beże i szarości w tkaninach na okno optycznie powiększą mały salon,
 • lekkie materiały są lepsze niż grube i ciężkie,
 • rolety materiałowe dopasowane do okna nie zabierają potrzebnej przestrzeni, tak jak boczne zasłony,
 • jasne kolory ścian i jasne meble optycznie powiększą salon i pięknie komponują się z jasnymi firankami.

Kolor firan

aranżacja okna z użyciem rolety
Aranżacja okna z użyciem rolety

Im jaśniejszy, tym lepiej wpuszcza światło do wnętrza salonu, ale to również zależy od doboru tkaniny. Biel bieli na firance nierówna. Woal przepuszcza mniej światła niż markiteza. Pamiętaj też, że biel, choć jest uniwersalna, nie musi pasować do wszystkich salonów. Na oknie w małych salonach sprawdzą się także firanki w kremie, beżu i jasnych pastelach. Wszystkie wymienione barwy optycznie wydłużają pomieszczenie i nadają mu głębi.

Rodzaj tkaniny

To grubość tkaniny decyduje o stopniu zaciemnienia pokoju dziennego. Materiały, które najlepiej przepuszczają światło to:

 • markitezy (siatki),
 • woale,
 • tiule,
 • żakardy,
 • koronki.
aranżacja okna w salonie z użyciem delikatnej rolety
Aranżacja okna w salonie z użyciem delikatnej rolety

Lekkie i delikatne tkaniny tylko w niewielkim stopniu zatrzymują promienie słoneczne. Sprawdzą się praktycznie w każdym wnętrzu. Struktura woalu nie tylko nie zatrzymuje światła, ale dodatkowo chroni przed ciekawskim spojrzeniem z ulicy.

nowoczesne witryny z oferty sklepu Edinos.pl

Upięcie ma znaczenie

W salonach małych, słabo doświetlonych unikaj marszczeń. Tutaj najlepsze upięcie firan to proste podtrzymanie gładkiego i jednolitego materiału wyłącznie żabkami u góry. Jeśli okna nie wychodzą na ulice, możesz pokusić się o boczne upięcie za pomocą chwostów, dzięki czemu odsłonisz część szyby.

Estetyczną aranżacją okna możesz szybko odświeżyć wizerunek salonu. Pamiętaj, że jeśli dekorujesz okno firanką lub zasłoną dodatki na parapecie nie mogą zdominować przestrzeni okna. Wtedy materiały będą tworzyć spójną kompozycję z salonem.